Varmuuden vuoksi on se huomenna mentävä kylän pääsiäisvalkeille noitia karkoittamaan.
Mistä sitä tietää, ehkä kristityt olivat keskiajalla oikeassa noitien suhteen... 😳
Ajat ja uskomukset muuttuvat, mutta aika mahdoton se on ihmisen sanoa onko noitia vai eikö ole ja tepsiikö tuli niihin. Mutta mitäpä siinä menettää jos varmistelee?
-a-teisti-
Mistä sitä tietää, ehkä kristityt olivat keskiajalla oikeassa noitien suhteen... 😳
Ajat ja uskomukset muuttuvat, mutta aika mahdoton se on ihmisen sanoa onko noitia vai eikö ole ja tepsiikö tuli niihin. Mutta mitäpä siinä menettää jos varmistelee?
-a-teisti-
Vastaukset 21
Vanhimmat
Suojeliusloitsu toimii niin noitia, kuolleina hiippailevia jeesuksia kuin pyhiä henkiäkin vastaan. Heilauta taikasauvaa ja karjaise "EXPECTO PATRONUM!" Kannattaa harjoitella peilin edessä, sillä oikea ranneliike on tärkeä.
Avada Kedavra ei taida toimia ylös noussutta Jeesusta vastaan kun se on jo kertaalleen kuollut... 🧐
Jos on nahistuneita porkkanoita, niin niitä kannattaa viedä metsään ruuaksi pääsiäisjäniksille (rusakkokin kelpaa), koska kuten tunnettua jänikset ovat Eostre -jumalattareen (englannin Easter -sanan kantasana) lempieläimiä ja ei kai siitä haittaa ole, jos hedelmällisyyden ja elinvoiman jumalatar sattuukin olemaan olemassa ja suhtautuu sinuun tulevana vuonna suopeasti?
Eilen puolen yön aikaan tänne maalle tultiin ja tuossa valtatiellä ilmestyi kaksi jänistä tai rusakkoa auton valoihin. Nehän on niin tyhmiä, että juoksevat auton edessä itsensä vaikka hengiltä tajuamatta välttämättä pinkaista valoista takaisin metsään.
Hiljensin sellaiseen hölkkävauhtiin, etteivät saa sydänkohtausta ja pitkästi ne juoksivatkin auton edessä ennen kuin ymmärsivät poistua tieltä.
Miten Luoja onkaan voinut luoda noin tyhmän eläimen?
-a-teisti-
Sammuta ensi kerralla valot. Jänikset eivät lähde valokeilasta kun eivät näe yhtään mitä sen ulkopuolella on.
No onneksi niin muutoinhan ihmisellä tuskin olisi ollut kovinkaan suuria mahdollisuuksia henkiinjäämisen suhteen. Nykyään tietenkin saadaan paistimme huomattavasti helpommalla.
Jänösten tappaja-auto, ei taida valot sammua ajaessa. Se automatiikka ei salli säästää jänisten henkiä. 😔
-a-teisti-
Ei tulen tarkoitus ole tepsiä, vaan kyse on uhrauksesta tulen Jumalalle, Jahvelle, kristinuskon Jumalalle.
Tulelle uhrattiin jo Moolokilla lapsia uhripaikoilla, jotka oli rakentanut kuningas Salomo, joka keräsi 666 talenttia kultaa hengen säästämisestä kansalta vuodessa.
Löytyy 2.Kuningasten kirja luku 23.
Juuri tuosta luvusta tietää, että Baal Jumala on sama kuin Jahve. Liittyy löydettyihin piirtokirjoituksiin 'Jahve ja hänen Aseransa'.
Totta kai kokko täytyy polttaa. Onhan sen vanhaa kulttuuriperintöä.
Ja kokon palaessa voi kuvitella palavan ihmislihan hajun vanhoja noitarovioita muistellen. Aivan samoin kun kristityt kuvittelevat ihmisveren maun ehtoollisviiniä hörpätessään.
vanhaa pakanuutta se on ei siinä mitään kulttuuria ole.
miksi pakanuus on suosittua, koita miettiä.
Juuri noin. Pahathan ihmisillä tietenkin mielessä on. Pahinta on tietenkin pääsiäisen aikaan kulkevat virpovat lapset.
Kaikkeen ei tarvitse suhtautua niin ryppyotsaisesti.
Täällä oli joskus ollut ketju kulttuuriperinnöstämme. Siinä pahoitettiin mieli siitäkin, että koulussa tutustutaan kansalliseepokseemme, tuohon pakanalliseen Kalevalaan. 😁
-a-teisti-
Jeesus voitti ristillä kaiken pahan ja kuoleman vallan sekä sovitti syntimme. Siitä näkökulmasta kokkotulia ei noitien häätöön tarvita.
ArtoTTT
Noitavainot taisi kyllä olla pääosin keskiajan jälkeen...
No, nyt oli kyse noitien karkoittamisesta, ei niiden polttamisesta. Noitavainot kuitenkin alkoivat jo 1400-luvulla, jolloin teologinen pohja niille luotiin, mutta olivat kiihkeimmillään vasta myöhemmin. Ajoitus vaihteli paljon myös maantieteellissti.
Nykyisin noidillakin on kuitenkin oikeus elää, joten häädämme heidät vain vähän kauemmaksi pihapiiristämme.
-a-teisti-
ArtoTTT
Jos ne on päässy jo sisälle, pitäisikö sinun polttaa varmuuden vuoksi .....
antaa polttaa
Ei noitavainot mitään pakanuutta olleet.
Katolisen ja luterilaisen kirkon toimesta niitä tehtiin ja se perustui siihen Raamatun sanaan, noitavaimon älä anna elää.
Tosin mitään vanhan liiton kirjoituksia ei olisi pitänyt enää silloin soveltaa mihinkään asiaan, mutta kun ollaan harhaoppia, niin ollaan.