Olen tutkinut tätä teemaa ja lopputulema on että läntinen kulttuuri on saanut kaiken Venäjältä. Länsi on vain reunahuomautus venäläisyydessä.
Uskonto, tiede, taide, teollistuminen, tietotekniikkaa ja populaarikulttuuri, kaikki venäjältä. Jopa toisessa maailman sodassa länsi sai valtavasti apua venäjältä. Muun muuassa kaikki USAn käyttämät rekat Venäjältä.
Venäjä omistaa kaikki maailman tärkeimmät lisenssit ja nyt länsi rukoilee maailman nopeimpia prosessoreja AI laitteisiin Venäjältä.
Ukrainan sodassa on korostunut lännen Venäjäriippuvuus ja sieltä salakuljetetaan valtavasti tekniikkaa länteen. Länsi ei osaa tehdä itse edes laakereita.
Näitä faktoja vasten, länsi aloitti tämän sodan, kumpi mahtaa voittaa?
Uskonto, tiede, taide, teollistuminen, tietotekniikkaa ja populaarikulttuuri, kaikki venäjältä. Jopa toisessa maailman sodassa länsi sai valtavasti apua venäjältä. Muun muuassa kaikki USAn käyttämät rekat Venäjältä.
Venäjä omistaa kaikki maailman tärkeimmät lisenssit ja nyt länsi rukoilee maailman nopeimpia prosessoreja AI laitteisiin Venäjältä.
Ukrainan sodassa on korostunut lännen Venäjäriippuvuus ja sieltä salakuljetetaan valtavasti tekniikkaa länteen. Länsi ei osaa tehdä itse edes laakereita.
Näitä faktoja vasten, länsi aloitti tämän sodan, kumpi mahtaa voittaa?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Loistava avaus. Ilman venäjää, maailman voi tuhota.
Lisenssistä puhuen. Venäjän öljyteollisuus on ollut kusessa. Koska öljytuotantolaitosten modernisoidessaan 70 luvulla alkoi käyttää länsiosia ja lisensejä. Ja niitähän on koko mailma käyttänyt koko ajan. Eli Made In USA. Mm katalysaatorit. Nämä noin 4 tonnia painavat yksilöt ovat valmistettu Made In USA. Ja niitä käytetwrään ,kun raakaöljyä prosessoidaan. Lämmitetään X lämpötilaan ja ja tämän katalysaatorin läpi. Ja siitä muodostuu ja ja jalostetaan eri oktaaniset bensat.. 92- 99 oktaaniset ja kerosiinia eli lentobensat ja sitten dieseliä laadut. Unohtamatta vielä polttoöljyt joita on eri laatuja. Katalysaatorissa on palladiom,rhohdium ym.metalleja.. Meillähän lännessä ajettiin yli 92okt. Bensamoottorilla,kun venäläiset ajoivat - 72 okt ja 86 okt . Venäläiset ja Kiinalaiset ostivat niitä Made In USA.... . Nyt koittivat tuottaa huonolla menestyksellä omiaan. Heillä ne kestävät vain noin 6kk kun Made In USA noin 3v. Ja silloin on aina seisokkia1-2 kk joka kerta. Laitos eli jalostamohan pitää ajaa ales tämän takia. Ja silloin pitää puhdistaa vaihdon yhteydessä putkistot y.m . Ja nyky venäjän bieselin puhtaus on huonoa. Aiheuttaa moottorien kuulumisia ja hajoamista ennen aikaisesti. Sillä katalysaatoreiden laatu ei ole hyvää. Samoin on bensan suhteen. .. sitten tietokoneet. Kaikki koko maailman ohjelma päivityxet tulevat Made In USA. Microsoft...ja venäläisten osuus koko maiman lisensi ja patenttien osuudessa tuotannossa KOKO maailmassa on TASAN NOLLA . Kerroppas nyt aloittaja YHDENKIN venäläisen keksin lisensi tuotantoon patentoidun patentin ja tuotteen nimi...kerropas nyt tänne päin tästä. Olisin todellakin halukas tietämään tästä yliopisto maailmaan.. jos omistat tämän tiedon kerropas nyt siitä meille.
Hehe vai ilman venäjää...hahe venäläinen on vaan venäläinen ja haisee ja ovat mongolien sekajätteen jälkeläisiä...venäläinen hehe hehe haisee ku venäläinen ja sikalaan verrattava haju lähtee ku ...venäläinen on lähellä...venäläinen hehe hehe venäläinen haisee 2km vastatuuleen haisee
Pezan jalostamo ili kiinni 8kk ennenku tuli uudet osat. Ja koko venäjän öljytuotanto takkuilee koska länsi osia ei ole saatavilla. Made In Finland, Made In USA, Ranska Ruotsin ym kojeet ja laitteet ja osat...
Venäläiset ovat kusessa lentoliikenteen vuoxi.. Boeing ja Airbusin osien vuoxi...juna,metroliikenne. Asian osia .... autoteollisuuden on nyt pois kokonaan...tuontia tulee ainoastaan Kiinasta...olette kiinan alusma...venäläinen on kinan ostoskori ja teille roskatuotteet tuodaan
2 mm sodassa Made In USA vei Venäjälle 35 000 kuorma autoa ja jeeppiä sekä 4500 tankkia. Murmanskiin. Aseita ja polttoaineita sekä ammuxia ja RUOKAA lue idiootti ja tutkippas vähän tarkemmin aihetta
PENZAN ÖLJYJALOSTAM
läntinen kulttuuri on saanut kaiken Venäjältä???
Höpö, höpö,,,
Mainitse edes yksi tärkeä lisenssi josta läntinen kultuuri on riippuvainen!
Mainitse edes yksi tärkeä tietotekninen komponentti josta läntinen kultuuri on riippuvainen!
jne.
Venäjällä asuttiin maakuopissa kun osassa euroopassa oli jo korkeakultuuria.
Luulin ennen, että Nasu vain trollaa, mutta hän uskoo itsekin juttuihinsa.
Mikä nasu?? Kerroppas nyt se tänne päin mitä tarkoitat nasulla??
Nyt tuli iso vale.
Eipäs vaan tullutkaan sillä sekä isä Kirill että myös Putsaari ovat takarivissä hymyilemässä kun vihdoinkin Venäjän tuhatvuotisen valtakunnan oikeutus tulee julki. No sen jälkeen Venäjä tietenkin lakkaa olemasta kuten Raamatussa on ennustettu tapahtuvan.
Jos vaihtaa aloituksessa asetelman toisin päin, ollaan totuudessa. Venäläisyys on vain alaviite läntiseen kulttuuriin eikä se ole tehnyt yhtään mitään muille. Jopa ydinaseen kaavat se varasti briteiltä. Venäjä sai muuten ne rekat ja 20 000 000 saapasta…..oli se mahtava.
Täsmennyksenä vielä tuohon että asetelma käännettynä ja venäjän varastaessa se on saanut kaiken...
Venäläiset ovat mongolien sekajätteen jälkeläisiä ja sekajätettä vuosisatojen ajan sekaantunutta sekajätettä ja verenperintöä ja nehän ei ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan vaan Puten lättiin
Paras panos Venäjältä maailmalle olisi jos se puetaan Putinin ylle ja räjäytetään.
Mielellään silloin kun hän on täydessä Duumassa puhumassa.
Venäläiset puolikuut ovat kuuluisia.
Venäjä kopsasi Bysantin kulttuurin ja jämähti siihen.
Venäläinen kirjallisuus (etenkin Dostojevski) on ollut tasokasta. Se myönnettäköön. Muuten on ollut hiljaisempaa.
Mistä johtuu,että tuosta "korkeakulttuurista" kansat haluavat irti? Ehkei alistava korruptiokulttuuri kiinnosta.
Rajan toisella puolella on Puten lätti ja venäläinen haisee ja Rajan tällä puolen on EU ja Euroopalaisia ja Eurooppa ja Nato ja pesukoneita ja WC PYTTYJÄ ja wc paperia ja kananmunia ja lämmintä vettä pesuun ja venäläinen....venäläinen hehe hehe venäläinen haisee