Fundamentalismi huumetta köyhille

Anonyymi-ap

Näin kirjoittaa ranskalainen jesuiitta Andre Crieu. Hän vertasi fundamentalismia Ranskan keltaliiveihin. Tuo osui kyllä osittain. En ole. Eikä moni muukaan "fundamentalisti" ole yhtään mitään. Tai sosioekonominen asema on portaikon alapäässä. Kuten hän kirjoittaa omistan älypuhelimen mistä näen keskiluokan hyvinvoinnin. Se on lähellä mutta kuitenkin kuin kuuta tavoittelisit. Tunnen katkeraa kateutta sen myönnän.

Mutta sen sijaan en ole koskaan ajatellut kaipaavani huomiota kirjaimellisella Raamatun tulkinnalla. Kirjoitin tämänkin vain koska haluan puolustaa sitä mihin uskon. Valtionkirkon papithan saavat jo kiistää Raamatussa kerrotut ihmeet kuten neitseestä syntymisen. Tai Jeesuksen suorittaman sairaiden parantamisen ihmeteot. Maallikkonakin sanon etteivät nuo Raamatun kiistävät papit kuulu johtamaan seurakuntaa. En pidä heitä edes kristittyinä. Jos Raamatun Jumalan tekojen hyväksyminen todelliseksi on vastenmielistä. Ainut oikea vaihtoehto on erota virasta eksyttämästä seurakuntaa. Minusta Raamatun totuuden hylkääminen on kristityksi itseään koskevalta jo älyllistä epärehellisyyttä. Minua ei kiinnosta ateistien roska aikuisen uskosta yms. Kristitty uskoo Jumalaan todellisena ei minään filosofisena käsitteenä. Siinä olen samaa mieltä tuon jesuiitan kanssa ettei ihminen voi todella ymmärtää Jumalaa. Tai vaikka kysymystä vapaasta tahdosta ja sitä että Jumala näkee tulevaisuudenkin. Eikä ihminen ymmärrä miten Jumala on ollut aina ja tulee olemaan vastakin. Silti sanon Raamatun ihmeiden kiistämisen olevan epäuskoa eikä mitään muuta.

2

242

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitään Fundamentalismia ei ole olemassa, vaan on vain harhaoppia siten mukaan miten Raamatusta ei ymmärretä uutta liittoa Hengen liittona eikä sitä miten vanha liitto on lakannut kuolleena lain kirjaimena.

      Jos ihminen ei uskossa vaella Jumalan Hengen totuudessa, hän on harhaoppinen eikä tarvitse muita nimityksiä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1077
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe