Ukrainassa nihkeästi sujuvan sodankäynnin lisäksi Venäjälle muodostui oma sisäisen turvallisuuden ongelmansa. Ne miljoonat ja taas miljoonat siirtolaiset, joita Venäjä on aktiivisesti haalinut maahansa ympäri Aasiaa. Siirtotyöläiset ovat toimineet rakennuksilla, teollisuudessa, öljynporauksessa ja maataloudessa.
Nyt Moskovasss Vladimir Putin päätti, että siirtolaisista halutaankin päästä eroon, ja pikavauhtia. Putin on lennättänyt jo 2 täyttä koneellista siirtolaisia pois Moskovasta ja Pietarista.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1f1afe74-429f-453d-9c5e-89eb43672f33
Ainakin 65 henkilöä on jo onnistuneesti poistettu Moskovasta. Tätä vauhtia, ja Putinin määrätietoisin toimin Moskova muuttuu pikavauhtia taas turvalliseksi kaupungiksi.
Ukrainan huonosti edistyvät sotatoimet jäävät edelleen maan johdon päänsäryksi.
Tänäkään vuonna ei voida järjestää toukokuussa suurta Voitonpäivän paraatia. Sen verran vähiin ovat Venäjän sotakalustot käyneet.
Moskova ja Pietari putsataan siirtolaisista Jo 60 henkilöä lennätetty pois
18
299
Vastaukset
- Anonyymi
Aika hupaisia nuo poistettavaksi ilmoitettujen määrät, kun joku 100 henkeä on turvallisuuden takaamiseksi poistettu.
Pelkästään Moskovan alueella on yli 2 miljoonaa siirtotyöläistä. Ei noita saada Tupolev-lentokonekuljetuksilla poistettua ikinä. - Anonyymi
Onneksi me toivotamme tervetulleeksi..
- Anonyymi
Peräti 100!
Taitaa loput miljoona vierastyöläistä panikoida ratsioita ja suunnata vapaammille vesille eli Suomeen.- Anonyymi
Suomi tarvitsee työvoimaa kertoi Orpo.
- Anonyymi
Siellä ollaan fiksuja, Helsingissä pitäisi tehdä samoin
- Anonyymi
Kaksi koneellista eli 400 hlöä on poistettu. Mistä ihmeestä sä tuon 60 repäisit?
- Anonyymi
Ilmasilta vasta avattu. Lennättävät porukkaa nyt takaisin kolmessa vuorossa.
- Anonyymi
Slaava 🇷🇺. Slaava 🇷🇺 🇫🇮 yhteistyön liitto.
- Anonyymi
Suomen olisi syytä aloittaa yhteistyö Venäjän kanssa , Stubbin uho on aivan naurettavaa.
Ihanhan tässä herää ajatus, että lennättävät pois, kun eivät saa heitä Suomen rajan ylikään.
- Anonyymi
Onhan siel rahaa, pitää vain lajitella.....ketä lennättää poia tai ketä heitä Suomeen.
- Anonyymi
Suomi voisi ottaa mallia miten helposti laittomasti maassa olevia voidaan poistaa. Venäjä tuskin maksaa vapaaehtoisesti lähteville 5000e paluurahaa, kuten pohjoismaat tekee.
- Anonyymi
Venäläiset ovat Suomalaisia fiksumpia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäläiset ovat Suomalaisia fiksumpia.
Joidenkin suomalaisten mielestä oman kansan edun ajattelu on vahingollista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joidenkin suomalaisten mielestä oman kansan edun ajattelu on vahingollista.
Harmi, että ne jotkut ovat yhdessa kimpussa.....
- Anonyymi
Ja trollitehtaan työntekijät viedään rintamalle.
- Anonyymi
Kyse on laittomista siirtolaisista, joita Suomessa kutsutaan hienosti paperittomiksi. Laillisia siirtolaisia ei Venäjällä ahdistella.
- Anonyymi
Venäjän laillisilla siirtolaisillaon viisumi ja se otetaan pois vasta Suomen rajalla.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500