Ukrainassa nihkeästi sujuvan sodankäynnin lisäksi Venäjälle muodostui oma sisäisen turvallisuuden ongelmansa. Ne miljoonat ja taas miljoonat siirtolaiset, joita Venäjä on aktiivisesti haalinut maahansa ympäri Aasiaa. Siirtotyöläiset ovat toimineet rakennuksilla, teollisuudessa, öljynporauksessa ja maataloudessa.
Nyt Moskovasss Vladimir Putin päätti, että siirtolaisista halutaankin päästä eroon, ja pikavauhtia. Putin on lennättänyt jo 2 täyttä koneellista siirtolaisia pois Moskovasta ja Pietarista.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1f1afe74-429f-453d-9c5e-89eb43672f33
Ainakin 65 henkilöä on jo onnistuneesti poistettu Moskovasta. Tätä vauhtia, ja Putinin määrätietoisin toimin Moskova muuttuu pikavauhtia taas turvalliseksi kaupungiksi.
Ukrainan huonosti edistyvät sotatoimet jäävät edelleen maan johdon päänsäryksi.
Tänäkään vuonna ei voida järjestää toukokuussa suurta Voitonpäivän paraatia. Sen verran vähiin ovat Venäjän sotakalustot käyneet.
Moskova ja Pietari putsataan siirtolaisista Jo 60 henkilöä lennätetty pois
18
341
Vastaukset 18
- Anonyymi
Aika hupaisia nuo poistettavaksi ilmoitettujen määrät, kun joku 100 henkeä on turvallisuuden takaamiseksi poistettu.
Pelkästään Moskovan alueella on yli 2 miljoonaa siirtotyöläistä. Ei noita saada Tupolev-lentokonekuljetuksilla poistettua ikinä. - Anonyymi
Onneksi me toivotamme tervetulleeksi..
- Anonyymi
Peräti 100!
Taitaa loput miljoona vierastyöläistä panikoida ratsioita ja suunnata vapaammille vesille eli Suomeen.- Anonyymi
Suomi tarvitsee työvoimaa kertoi Orpo.
- Anonyymi
Siellä ollaan fiksuja, Helsingissä pitäisi tehdä samoin
- Anonyymi
Kaksi koneellista eli 400 hlöä on poistettu. Mistä ihmeestä sä tuon 60 repäisit?
- Anonyymi
Ilmasilta vasta avattu. Lennättävät porukkaa nyt takaisin kolmessa vuorossa.
- Anonyymi
Slaava 🇷🇺. Slaava 🇷🇺 🇫🇮 yhteistyön liitto.
- Anonyymi
Suomen olisi syytä aloittaa yhteistyö Venäjän kanssa , Stubbin uho on aivan naurettavaa.
Ihanhan tässä herää ajatus, että lennättävät pois, kun eivät saa heitä Suomen rajan ylikään.
- Anonyymi
Onhan siel rahaa, pitää vain lajitella.....ketä lennättää poia tai ketä heitä Suomeen.
- Anonyymi
Suomi voisi ottaa mallia miten helposti laittomasti maassa olevia voidaan poistaa. Venäjä tuskin maksaa vapaaehtoisesti lähteville 5000e paluurahaa, kuten pohjoismaat tekee.
- Anonyymi
Venäläiset ovat Suomalaisia fiksumpia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäläiset ovat Suomalaisia fiksumpia.
Joidenkin suomalaisten mielestä oman kansan edun ajattelu on vahingollista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joidenkin suomalaisten mielestä oman kansan edun ajattelu on vahingollista.
Harmi, että ne jotkut ovat yhdessa kimpussa.....
- Anonyymi
Ja trollitehtaan työntekijät viedään rintamalle.
- Anonyymi
Kyse on laittomista siirtolaisista, joita Suomessa kutsutaan hienosti paperittomiksi. Laillisia siirtolaisia ei Venäjällä ahdistella.
- Anonyymi
Venäjän laillisilla siirtolaisillaon viisumi ja se otetaan pois vasta Suomen rajalla.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀42875- 74812
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi17809Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R51724Huh huh...
Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik208671- 38539
- 43536
Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni39485- 43440
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,37439