Eläkeläisiltä ajokortti pois mainitsin

toisessa ketjussa. Tämä on postattu naamakirjaan ei minun toimesta;

"Onko jonkun ryhmässäolevan tai sellaisen tutun poika jäänyt Itiksessä kaahanneen kärttyisän mummon sähköisen invamopon alle? Ilmeisesti tämä ajoi myös pojan jalan päältä. Tilanteesta on videomateriaalia ja tekijä tiedossa jos asianomaisia kiinnostaa.
"

Ilmeisesti eläkeläisille ei pidä antaa vetokärryä tai rollaattoria rajumpaa pyörällä varustettua kapinetta.
8325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pitääkin taas lähteä asuntovaunun kanssa sitä liikennettä jarruttamaan.
Se on mukavaa puuhaa kun ei ole kiire mihinkään.

Äänestä
  • Lainaa härkä ja valjaat rautavaaran pehtoorilta niin saat aikasi kulumaan vieläkin paremmin asuntovaunureissullasi.

    Äänestä

Härkiä saa Uralin takaa. Riittääkö Hidastelijalle rahkeet käydä hakemassa.
Olen ottanut tavaksi ajellä näiden "varakaanarien" perässä ja ottaa valokuvan kuljettajasta. Julkisuuteen jakoon. Niin kuin senkin suuren ikäluokan edustajan, joka meni kymmenen sentin päästä mun koiraa pysäköintipaikalla! Rekkarin kerkesin kuvata. Näin jäi osoite ja nimi ylös!

Äänestä

Mielenkiintoinen otsikko.

Miksi sinusta eläkeläisiltä pitäisi ottaa rahat pois, ajokorttipois, asunnot pois, ...
Jos sinulla on lapsenlapsia, jäisvät he ilman autokyytejä, hoivapaikkaa... otatko nekin pois?? Kuinka paljon sinunkin vanhemmat ovat sinun perhettä auttaneet ja hoitaneet ja kuskanneet lapsiasi??? Tuoko on sulta kiitos?

Eläkeläiset tekee töitä siinä missä muutkin, jotka pystyy. Et ole yhtään parempi kuin eläkeläinenkään.

Kuka on jättänyt sinullekin työoaikkasi? Eläkeläinen. Ärysttää tuollaset arvostelut ja mollaukset, ja sehän on sinun tarkoituskin, provoilla.

Äänestä

Kontulassa ei olisi ainatakaan kapakkaa ilman eläkeläisiä.

Äänestä

Tänään kevyen liikenteen väylällä nuori äiti puski lastenrattaita eteenpäin reunassa. Vastakkaiselta kaistalta vastaan käveli lapsilauma. Äidin takana tuli eläkeläisukko polkupyörällä soitti vihaisen oloisena kelloa. Ukon mielestä ilmeisesti lastenrattaat+kuljettajan olisi pitänyt siirtyä nurmikolle jotta Herra Eläkeläinen pääsee vapaasti jatkamaan matkaa sen sijaan että olisi hiljentänyt/pysähtynyt ja odottaa jokusen sekunnin jotta väylällä enemmän tilaa.

Äänestä

Tuo on totta, kortin voisi ottaa hyvin pois jo viimeistään 75-vuotiaana, aiemminkin jos syytä on.
On tämänkin vuoden puolella jo pelkästään tullut nähtyä näitä vähintään 70-vuotiaita kamikaze-kuskeja aika hitosti liikenteessä, ettei tosikaan.
Kun ei enää järki eikä refleksit riitä edes taajamavauhtiin edes, niin olisi parempi vaihtaa kutsutaksiin tai vastaavaan.

Äänestä

Tarvitsetko silmälaseja, ottaisit nekin nyt kun olet viemässä jo ajokortinkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

toisessa ketjussa. Tämä on postattu naamakirjaan ei minun toimesta;

"Onko jonkun ryhmässäolevan tai sellaisen tutun poika jäänyt Itiksessä kaahanneen kärttyisän mummon sähköisen invamopon alle? Ilmeisesti tämä ajoi myös pojan jalan päältä. Tilanteesta on videomateriaalia ja tekijä tiedossa jos asianomaisia kiinnostaa.
"

Ilmeisesti eläkeläisille ei pidä antaa vetokärryä tai rollaattoria rajumpaa pyörällä varustettua kapinetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu