Ammuskelu Viertolan koululla

Mitä on tapahtunut?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010330938.html

Poliisi kehottaa pysymään sisätiloissa ja ei saa avata ovea tuntemattomille. Ilmeiseti ampuja siis pakenee ja on karkuteillä.

Toivottavasti kaikki lapset kuitenkin kunnossa.
154534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Radiossa sanottiin, että paikalla on paljon poliiseja. Ei siis mikään pikku juttu.

Äänestä

Joku kantisnatsi taas riehumassa isin metsästysaseiden kanssa.

Äänestä

Voi olla myös kulttuurista värinää ilmassa.

Äänestä
  • Vaikka entiset apukoulut ja koulukodit on nykyisin sullottu tavallisiin kännykkäkouluihin niin oikeastaan hämmästyttävän vähän tapahtuu jotakin tuollaista.

    Äänestä

Ampuja on jo kiinni mutta normaali käytännön mukaan virkavalta eristää alueen pyytäen ihmisiä pysyttelemään sisätiloissa ja näin eliminoida uhka että kaaostilanne synnyttää uusia kaaostilanteita toisin sanoen joku hörhö käyttää kaaosta verhona ja ryhtyy itse samanlaisiin hommiin ellei pahempiin

Äänestä

Koulukiusaajat. Mikä heille on sopiva rangaistus? Eikö kukaan saa enää puuttua kiusaajan toimintaan? Pitääkö heidät tappaa ennenkuin puututaan ongelmiin. Ja vierasta lasta ei saa aikuinen ojentaa tai olet raastuvassa. Lapset ovat ottaneet vallan Suomessa.

Äänestä
  • Näin on. Nyt meidän aikuislasten tehtävä vallankumous. Onko vapaaehtoisia rehtoreiksi ja suojeluskuntapäälliköiksi?

    Äänestä

  • Siirtäminen toiseen kouluun jossa homma jatkuu. Ennen erotettiin koulusta määräajaksi ja sai käytöksen alennuksen. Mikä oli hirmu häpeäksi koko kiusaajan perheelle.
    Nyt vain hyssytellään ja pojat on poikia sanonta piilottaa ongelmat. Mutta tytöt ovat myös pirullisia kiusaajia ja niin ovelia ettei opettaja edes usko jos heistä kertoo.

    Äänestä

Miksi tämä oppilas vaihtoi koulua kesken lukuvuoden. Mitä entisessä koulussa tapahtui? Miksi sitä ei kerrota? Oliko kiusattu vai kiusaaja.

Äänestä
  • Onhan tästä ollut monta tapausta julkisuudessa, ei sen kiusaajan suinkaan tarvitse koulua vaihtaa, vaan kiusattu joutuu pakenemaan kiusaajiaan. Kannattaisi tosiaan tutkia edellinen koulu, jos tässä uudessa on ollut pientäkään merkkiä kiusaamisesta, niin se saattoi johtaa lopulliseen pimahtamiseen.

    Äänestä

  • Nihheää on tiedottaminen, mitähän salaillaan?

    Äänestä

Kansan on saatava tietää Heti, jotta oikeuden tuomio ja sitä puoltava diagnoosi voidaan antaa.

Äänestä

En oo yhtään tietonen tapahtumasta. Jotain poikien nahistelua kait.

Äänestä
  • tai opet joutui jäämään ylitöihin
    tai kalapuikko tippunut lattialle
    SAK aloitti lakon

    Äänestä

Tämä tilanne ei tapahtuisi, jos häntä ei olisi kiusattu. NIIN vanhemmat opettaka lapsiannne olemaan ystävällisiä toisten kanssa eikä pilata jonkun luokka toverin elämää. Kaikki tämä kokemus jää syvä arpi kiusatun elämälle. Toivotaan tämä tapaus on hyvä opetus kiusaajille ja kiusaajan vanhemmille. Antakaa rakkautta toiselenne eikä haukkumista kiiitos

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä on tapahtunut?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010330938.html

Poliisi kehottaa pysymään sisätiloissa ja ei saa avata ovea tuntemattomille. Ilmeiseti ampuja siis pakenee ja on karkuteillä.

Toivottavasti kaikki lapset kuitenkin kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu