Vantaan kouluampuminen ei yllätä. Purra itkee eduskunnan ministeriaitiossa. Turhaan itkee. Köyhiltä on viety oikeus ihmisarvoiseen elämään ja lisää vaan leikataan. Eiköhän tekijän perhe ole köyhä.
Tämä oli odotettavissa
Anonyymi-ap
65473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Vasemmiston inkluusio intoilu panee kiusaajat ja kiusatut samaan luokkaan. Näin he oppivat ymmärtämään toisiaan. Näinkö tässä nyt kävi.
Suomessa on ollut vuodesta 2003 lähtien ennen Marinin hallitusta porvarienemmistöisiä hallituksia ja eduskuntia jotka ovat koko ajan leikanneet persuopetuksen raharesursseja . Inkluusio on porvarihallitusten leikkaus ja säästötoimi jolla kouluista lakkautettiin erityisopetusluokat.
perusopetuksen raharesursseja
Kiusaajat ja kiusatut ovat aina olleet samoissa luokissa. Miten erityiskohtelua vaativat pärjäävät myöhemmin työelämässä? Ei kiusaajilla ja kiusatuille ole eri työpaikkojakaan. Lasten välinen kiusoittelu ja nahistelu on osa sosiaalistumista. Siinä opetellaan ryhmäkäyttäytymistä. Väkivaltaa ei toki tarvitse sietää missään muodossa. Elämässä on kuitenkin opittava pärjäämään, vaikka ei kaikkien kanssa tulisi yhtä hyvin toimeen. Suomalaiset luokat eivät edes ole ylisuuria, ne ovat pienempiä kuin muissa OECD-maissa. Kun minä kävin koulua, niin luokassa oli 32 oppilasta, nykyään peruskoulussa on noin 20. Meistä isoissa luokissa koulutetuista tuli normaaleja ja vähemmän narsistisia kuin myöhemmistä sukupolvista.
Ennen oli tarkkis-luokat, liekö niitä enää.
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/791f178d-ef84-48fb-8607-bb8b8f61cb6e
Suomi WEF-jonestownitetaan.
Ennen oli paremmin, , sitten tuli kokoomus ja eu.
Kokoomus on Suomen tuhopuolue nro1.
Tämä on vasta alkua, kurjistuminen lieveilmiöineen tuo yhä enemmän pahaa oloa perheisiin ja kansalaisiin, eli Purralla kumppaneineen itkua tulee riittämään.
Ei jää riita rahasta ja rahattomuudesta kodeissa huutoon.
Nyrkit heiluu.
Ja oikeita kyyneleitä valuu. Paljon.
Näin on.
Hallitusohjelman tavoite on köyhien lapsiperheiden aseman kurjistaminen. Asumistuen leikkaukset pakottavat lapsia muuttamaan uuteen ympäristöön ja uuteen kouluun ihan riippumatta siitä mitä ongelmia lapsella on. Työttömyyskorvauksen lapsikorotus poistetaan jne.
Tämä siitä huolimatta että useat tahot ovat varoittaneet lasten pahoinvoinnin lisääntymisestä. Suurimmalla osalla lapsista menee hyvin, mutta niillä joilla menee huonosti, menee entistä huonommin ja he oireilevat entistä rajummin.
Vantaan ampuminen on yksittäistapaus ja siinä voi olla takana monta puhtaan yksilöllistä tekijää, mutta se, että poliisilla on lasten väkilvaltaiseen käytöksen liittyviä tehtäviä kouluissa viikottain on yhteiskunnallisesti merkittävä ilmiö. Hälytyskellojen soida, mutta Purra vain napsuttelee hymyssä suin saksia valokuvissa. Tehdään muka "ikäviä" leikkauksia, mutta kovasti se tuntuu naurattavan.
Sitä saa mitä tilaa
Asiaa kirjoitat.
Persut pettivät kaikki vaalilupauksensa.
Eläkeläisiltä leikkaaminen on vielä pettämättä. Mutta eihän hallitus ole istunut kuin kahdeksan kuukautta, joten vielä sitä ehtii.
mitä teki marin...lampaille!
Ei purralla ole mitään tekemistä ampumis tapaukseen liittyen te jotka sitä hoette pitäis laittaa vastuuseen väärästä tiedosta
no kukahan se sitten vittuilee köyhille saksiensa kanssa.....tämä elämä on jatkumoa myös köyhillä ja sen lopettamista,siis elämän,ajaa persepurra naama irveessä
ps,llä ,ei vissiin eduskunnan ja hallituksen enemmistöä,kerro jos olen väärässä
uniper rahoilla moni vois köllötellä vuosia kotona. kiitos tiukat neuvottelijat!
Kysy PURRALTAmistä tieto on peräisin. Hän varmaan osaa kertoa mustista jätesäkeistä kadulla jotka pitää ampua.ota selvää ennenkuin uhkailet
Ei yllätä. Hallitsematon inkluusio ylisuurissa luokissa johtaa tämmöiseen.
Opettaja ei ole enää opettaja, vaan jonkinlainen terapeutti, jolla ei ole edes kurinpito-oikeuksia ettei istu raastuvassa kun piltti pahoitti mielensä.
Porvarihallitukset ovat käyttäneet inkluusiota säästötoimena.
Moni saa kotona nyrkistä, kun kotona tapellaan rahapulassa kurjuuden keskellä.
Pitää mennä töihiin mielikin virkistyy terv satonen
Vetelys.
Huutoa.
Nytkit heiluu.
Oikeat kyyneleet valuu.
Monissa perheissä päivittäin, kun rahat ei riitä.
No voi herran jumala, juoskaa äänestämään, sillähän kaikki paranee, hopi hopi, äänestämään nyt äkkiä..Sairaat paranee, nälkäiset saa ruokaa, köyhyy poistuu yms. hauskaa tapahtuu kunhan vaan riennätte nöyrästi ja tunnollisesti ÄÄNESTÄMÄÄN.
eiköö huh..sak yrittää sdp avulla vallankaappausta!
Maailman onnellisin maa...
MIKSI PITÄISI OLLA MAAILMAN ONNELLISIN MAA.
TEHDÄÄ SE EU....N PARLAMENTISSA. PÄÄTETÄÄN.
MUUTENHAN MEILLÄ EI ITSEMMEKÄÄN OLISI, ELLEMME ULKOMAILTA OLISI TUONEET ONNELLISIA.
Mutta saksijoita naurattaa kovasti. Oikein kuvia otetaan ja julkaistaan kun niin hauskasti keksittiin ivata leikattuja.
Ihmisillä itsellään on vastuu itsestään, läheisistään ja toimeentulosta!
Hallitus ja Kela kuuluukin tulla kaaaaaukana takana.
Koulu tarvitsee riittävät raharesurssit perusopetukseen koska koulussa on nykyään eritasoisia oppilaita joista monet tarvitsevat opetusta erityisluokassa.
tuet on väliaikaiseen ongelmaa.Ei jatkuvaan elämiseen!
aikoinaan vasemmiston vappumarseissa luki:porvarit hirteen.sosialismi on suomen tie.
ps..aika köyhää jos ei porvareita olis.vrt kuuba,itä-saksa.venetzuela,neuvostoliitto....
Onneksi ne ainakin Espanjassa ja Brysselissä tietävä, mikä tilanne tämän Orpon kanssa on Suomessa.
juu,vasemmistolaiset,,ja Li.kin pyrkii eu.hun ,haukkuun Orpon hallitusta!
suomen paras opetusministeri! tirsk tirsk..
Nämä tapaukset tulevat vain lisääntymään. Hallitus kurjistaa urkalla jo kurjassa asemassa olevien ihmisten elämää kunnes taas jossain ratkeaa. Saa itkupilli- Riikka itkeä tekoitkuaan vielä uudestaan kun hänen fantasioitaan toteutetaan käytännössä, ja lapanen, jota pääministeriksi kutsutaan, voi näyttää rilliensä takana entistäkin hätääntyneemmältä.
Hallitus korjaa edellisen hallituksen tuhoja.
Vihervassut ovat aiheuttaneet haitallisen maahanmuuton joka maksaa viisi miljardia euroa vuodessa. Tämä kaikki on pois meidän maan köyhiltä.
Mitä enemmän maahan tulee edunsaajia ulkomailta, esimerkiksi uskontoa jonka pyhä kirja kieltää sopeutumisen vääräuskoisten keskuuteen, sitä vähemmän on meidän köyhille jaettavaa. Milloin tämä menee punikin kalloon?
TÄMÄ ON KARU TOTUUS!
VANTAAN AMPUMATAPAUS
SAATTOI OLLA ODOTETTAVISSAKIN.
MUTTA HARVA TIETÄÄ PALJONKO KOULUAMPUMISIA TULEE SURAAVAN TUHANNEN VUODEN AIKANA.
LÄHIAJAT NÄYTTÄVÄT ONNISTUNEET SUORITUKSET. JOS ON MITÄÄN MERKKE OLEMASSA, NIIN TAPOT JA MURHAT OVAT JOKAPÄISIÄ SUOMESSA.
KANNATTAA VAROA.
KUN ON KYSYMYS AFRIIKALAISISTA JA LÄHI-IDÄN ISLAMILAISISTA JA MUISTA ULKOMAALAISISTA. JEGEYTYMISISTÄ JA YKSITTÄISTAPAUKSISTA, TOTTAKAI HYÖKKÄYKSIÄ ON ODOTETTAVISSA.
EI KOVIN KAUKANA SISÄLLISSOTAKAAN LIENE, SEKIN ON ODOTETTAVISSA, KUN URPILAISEN AFRIIKKALAISET VYÖRYVÄT.
tekoäly jeesustelee:
Kouluampumiset ovat vakavia ja traagisia tapahtumia, jotka vaikuttavat moniin ihmisiin. On tärkeää tukea uhreja ja heidän läheisiään sekä pyrkiä ennaltaehkäisemään vastaavia tapahtumia. Kouluissa ja yhteiskunnassa yleisesti on tärkeää panostaa turvallisuuteen ja mielenterveyspalveluihin, jotta voimme luoda turvallisemman ympäristön kaikille.
Köyhissä perheissä aina aseita?
Kaukaa haettu kysymys
Koulujärjestelmä on tuhottu. Tuhoaminen alkoi peruskoulusta, entinen kansakoulu ei olisi tällaista saanut aikaan.
Ministerien pitää ottaa nyt ruusunpunaiset lasit pois ja katsoa totuutta suoraan silmiin.
Ja alkaa uskoa ja myöntää, että vika on systeemissä.
Kouluja ei saa lakkauttaa, isoja kouluja ja luokkia ei pidä olla.
Tai sitten on lisättävä henkilökuntaa ja paljon.
Surullista että aina viattomat joutuvat tällaisesta maksamaan hengellään ja terveydellään.
Lisää shuoratoistoa ja uutisia pikaruoan ystäville
https://suolasuinen.blogspot.com/2023/11/newsflix-test.html?m=1
Ennen oli kaikki mparemmin kuin mentiin tietyn opin mukaan joka tuli idästä
Aloittaja. Ei tarvittaisi leikkauksia jos haitallista maahanmuuttoa ei olisi. Vihervassut kannattaa tätä haitallista maahanmuuttoa.
Jos puolet siitä viiden miljardin euron potista jonka haitallinen maahanmuutto vuosittain ottaa, säästettäisiin, ei tarvittaisi muita säästöjä. Mutta kun se räsismi.
Kaikki mitä annetaan näille edunsaajille jotka tulee maahan kissanpäiville, kaikki se on pois meidän omilta köyhiltä. Miksi tätä ei punikit korosta?
Tänne tulee porukkaa jotka eivät taatusti halua kotoutua. Heidän pyhä kirja kieltää sopeutumisen vääräuskoisten keskuuteen.
Vihervassut rakastaa tuota uskontoa.
ELLEI PIRISTÄVÄ ULKOMAALAISILLA, EI MEILLÄ SUOMALAISILLA ITSELLÄMMEKÄÄN OLI MITÄÄN PIRISTÄVÄÄ.
AMPUMISIA, HUUMEITA JA NAISIA. PUUTE OLISI SILMIIN PISTÄVÄÄ.
KYSE OLI KOSTOSTA, JOKU AUTTOI POIKAA ASEEN HANKINNASSA.
Linkki.
Puhun nyt suoraan ajatukseni.
Sanat voi olla hyvinkin suorasukaisia, mutta sanoohan lääkärikin joskus:
" Valitettavasti emme voi enää mitään."
Nyt syytellään hallitusta, koulun rahoitusta ja jos jotakin, mutta oleellisin asia on jätetty täysin syrjään.
Nimittäin kysymykset: Minkä pitkäaikaista seurausta kaikki tämä on ?
Sanon nyt suoraan: Minusta kaikki ne ihmiset ovat syyllisiä tähän murhaan. jotka ovat olleet ajamassa asiaa: Uskonto pois kouluista.
Sillä 10 käskyä on jätetty pois kokonaan koulun opetuksesta.
Älä tapa, jätetty pois kokonaan. Ja siksi tapetaan.
Ei koulun turvajärjestelmillä estetä murhia. Ei koululaitoksen tukien lisäämisellä estetä tappoja. Ei, ei ja ei...
Miksi sanon näin ? Koska kaikki nuo teot lähtee sydämestä. Siis ihmisen ajatuksissa kutee koulukiusaamiset, juoruaminen, mustamaalaus, erottaminen, murhat, kostot....
Ja vain opettamalla lapsille ja koululaisille terveitä Raamatullisia arvoja voidaan estää ja ehkäistä parhaiten kaikki nyt näkemämme.
Jeesus sanoi: "Vieläkö tekin olette ymmärtämättömiä ? Ettekö käsitä, että sydämestä lähtevät pahat ajatukset, murhat, aviorikokset, haureudet, varkaudet, väärät todistukset, jumalanpilkkaamiset. Nämä ihmisen saastuttavat."
Puhdasta ja tervettä "sydäntä" ei pysty rakentamaan ihmiseen mikään muu kuin Raamattu.
Meidän oppilaitos on sokeutunut ja voimaton estämään nyt kohtaamamme isoa, valitettavaa ja ikävää tapausta ilman Raamattua koululaitoksessa.
Raamatun opetus takaisin kouluun.
Saarnata saa, mutta kannattaa huomioida tänne haalattujen eriuskoisten vaikutus!
Tällaisen kurjimuksen alla ei jaksa kukaaan elää, se poikii varmasti oikeata itkua ja hammastenkiristelyä. Köyhiltä otetaan pois, jaa rikkaat ei tiedä elämisen kuluista yhtään mitään. Suomi on onnellisten rikkaitten maa.
Tiedättekö mitä. Tämä ampumatapauskeskustelu kuohuu hetken - ja kaikki jatkuu kohta kuten ennenkin, mikään ei muutu. Samoin kävi aiemmissakin kouluampumistapauksissa, samoin kävi vanhusten hoivapalvelukeskusteluissa. Sanoja sanoja vain.
Todennäköisesti näin.
itkihän ex pääministeri.aamupaloista!
ja Eva biadee itki josta rasimista,jota ei ollutkaan.sepitys uutinen
Hyvä aloitus.
Poika toteutti purran haaveen
Vai, että rahalla kiusaaminen loppuisi tästä maasta? Rahatukun kanssako ei kiusatun tarvitisi mennä kouluun kohtaamaan kiusaajiaan?
Leipälautojen ja saksien kanssa ei olisi pitänyt päättäjän esiintyä, sillä lapset ottaavat opikseen, että saa tehdä piruilua toisille ,.