Liian paljon leikkauslistoja ja ihmisten kyykytystä.
Moni ei tule enää mitenkään toimeen, eikä kelan toimeentulotuki ole mikään automaatti.
Kyllä on hävytöntä touhua ja ihmisoikeuksia roskakoriin polkevaa toimintaa nämä leikkaukset.
Ei töitä ole helppoa saada, kun niitä ei edes löydy omalta alalta. Kuinka monen täytyy tappaa itsensä, ennenkuin Diktatuuri hallitus peruu nämä järjettömät leikkauslistat? Missä pilvilinnoissa hallitus oikein elää? Suomi on kuin natsisaksa nykyään, missä työtön ja köyhä on vailla ihmisarvoa.
Moni ei tule enää mitenkään toimeen, eikä kelan toimeentulotuki ole mikään automaatti.
Kyllä on hävytöntä touhua ja ihmisoikeuksia roskakoriin polkevaa toimintaa nämä leikkaukset.
Ei töitä ole helppoa saada, kun niitä ei edes löydy omalta alalta. Kuinka monen täytyy tappaa itsensä, ennenkuin Diktatuuri hallitus peruu nämä järjettömät leikkauslistat? Missä pilvilinnoissa hallitus oikein elää? Suomi on kuin natsisaksa nykyään, missä työtön ja köyhä on vailla ihmisarvoa.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Orpon hallitus on Diktatuuri hallitus.
Pieleen mennyt heti alusta alkaen.
Mitään vaikutusarviointeja ei ole tehty.
Nämä ovat törkeitä valeita.
Ei sillä mitään kokopäiväisiä työpaikkoja tule, kun 300 euron suojaosa otetaan pois työttömältä niinkuin Mäkelä aamutv:ssä väitti.
Se, että on 300 000 työtöntä johtuu siitä, että avoimia työpaikkoja ei vain ole. Kaupatkin haluavat palkata osa-aikaisia ruuhka-aikoihin. Palkkamenot pitää minimoida , että voidaan osakkaille jakaa isot osingot.
Suomi on sairas maa!
Kaikki tuet pois, Jos ette omillanne pärjää nii kaatukaa katuojaan
Haista sinä paska.
Mikä miljoonääri sinä luulet olevasi?
Joko sinulla on varma työpaikka koko loppuelämän ajaksi?
Toivottavasti sairastut pahasti.
Kyllä siinä monen persupojan suu loksahtaa auki jos hallituksen kaavailema potkulaki tulee voimaan. Sehän sallii suomalaisen duunarin potkimisen kortistoon ilman perusteluja. Tilalle voidaan sitten ottaa ulkomailta hallituksen tuottama halpatyöläinen.
Älähän sinä liikaa intoille tiedä mitä sattuu tapahtumaan elämäsi aikana... Siis sinulle
Ehkäpä tämä onkin tuolileikki. Jokainen vuorollaan.
IKL
Avaaja lisää: SAKn hallituksesta kyse
avauksestai
SAK: erotkaa
Joko sinulla on varma työpaikka koko loppuelämän ajaksi?
🤣🤣🤣 Porvari tosi surkea yritys.
Kuka helvetti teihin luottaisi.
90 luvun lamanjälkeen mäytitte, mikä on teidän yhteiskuntavastuun, Virosta ukot töihin.
Ei kiinnostanut valtiontaloudentilanne.
AVAAJA LISÄÄ:
riihirunkkari SDP
Hänen sivistystaso, esti kirjoittamasta. Helvetti honopetteri Persut.
Mutta kun sinulle vastaan, pitää tulla sinun tasolle.
AVAAJA LISÄÄ:
Sanna Marinin paskahallituksen vika
Purra veteli lisää velkaa viime vuonna 4,2 miljardia yli Marinin hallituksen budjetoiman 8 miljardin. Tälle vuodelle on näin ensi alkuun Purra budjetoinut ennätykselliset 13 miljardia lisävelkaa, Orpokaan ei saa Purraa kuriin vaan ehdottelee jo lakia, joka rajoittaisi valtiovarainministerin velanottoa. Purran mielestä lainakatto hankaloittaa liiaksi hänen rahanjakeluaan.
Eikö sinun8 miljardin. pitäisi Ville 5 v olla jo nukkumassa.
erotkaa hallitus
suomi ei teidän palveluksia tarvitse
SAK:n hallitus siis
mine ole somali ja mine mieli et suome
hyve maa te valita like
mine aine kela jos ongelma
aine aute mineä
miksi te valite suomelaine
Eikö kukaan tajua, että hallituksen leikkauksilla oikeasti viedään Suomea kohti autoritääristä valtiota, jossa mm. poliittinen lakkoilu kielletään? Suomi ei enää ole se sinivalkoinen demokratia, jossa kuvittelimme elävämme. Suomi ei myöskään ole Venäjän vuoksi koskaan ollut turvallinen maa, tämä on myös valhe, jota meille on vuosikaudet syötetty.
Toivottavasti mahdollisimman moni tajuaa, ettei tähän maahan kannata jäädä, eikä ainakaan perustaa perhettä. Suomessa palkat alhaiset ja elinkustannukset maailman kärjessä, tämä yhtälö ei toimi.
Viimeinen virhe mitä täällä voi tehdä on ostaa omistusasunto, onneksi oma on myyty ja yhtään euroa en tähän paskamaahan enää investoi.
Ei muuta kuin laukkua pakkaamaan ja vamos vaikka Norjaan.
Kutsu kansalliseen yhteisrukoukseen!
On aika selvä että meillä on nyt edessä uhka joka selvästi uhkaa tuhota Suomen ja Suomen kansan!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-234.png
Tämä uhka ei tosiasiassa ole mitenkään uusi asia. Me varmaan olemme suoraan sanoen olleet tietoisia siitä jo useamman ns koronavuoden ajan ja vaikkapa noiden Putinin hintojen jotka suoraan sanoen ovat vaikuttaneet aika negatiivisesti esim maanviljelijöiden pärjäämiseen tässä maassa.
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-190.png
On aika selvä että nykyinen hallitus jatkaa siitä mihin aiemman hallitukset sen jättivät eli siis Suomen kansan alasajaon.
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-188.png
Tämä ulottuu nyt myös julkisen terveydenhoidon puolelle joka suoraan sanoen on kaatumassa aika kaaoottisissa tunnelmissa!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-197.png
Suomalainen maanviljelys on myös kuolemassa pois. Vuoteen 2030 mennessä meillä hyvin suurella todennäköisyydellä ei tule olemaan maanviljelyä ollenkaan!!!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-189.png
Poispääsyä tästä kriisistä suoraan sanoen ei omin avuin ole! Ammattiliitot eivät tule antamaan periksi ennenkuin hallitus kieltää kokonaan Poliittiset lakot. Seuraava askel sitten on Syksyn liittokohtaiset neuvottelut josta puolestaan se "ilo" todella repeää irti!!!
Karu tosiasia on että me ollaan KUSESSA!!!
Toivoa paremmasta suoraan sanoen ei enää ole omin avuin. Globalistit on kirjaimellisesti laulanu meidät suohon.
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-223.png
Sitä voi sitten yrittää "Järkeillä" jälkeenpäin että miten tässä oikein näin pääsi tapahtumaan.
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-222.png
Tämä hallitus haluaa TUHOTA Suomen kansan ja sitten kun se TUHO on saavutettu päätökseen niin kirjaimellisesti korvata sen muunmaalaisella halpatyövoimalla. Se on tämän hallituksen tavoite ja siihen muuten kaikki tuo "rasisminvastainen" hömpötys nyt tosiasiassa liittyy!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010286077.html
En muuten kiellä etteikö Suomi olisi rasistinen maa koska sitä se tosiasiassa on! Sen vaan aiheesta sanon että rasismi itsessään nimenomaan on VIHAN muoto ja tämä hallitus pääsi valtaan nimenomaan tuolla ROTUVIHALLA!!! Nyt se viha on kuitenkin käännetty LUOKKAVIHAKSI Suomalaista työläistä vastaan ja on mahdollista että tilanne laajenee ja eskaloituu vielä tästäkin!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-192.png
Petteri Orpo ei pettänyt äänestäjiä. Hän ei ikinä valehdellut televisiossa tavoitteistaan tai vaalilupauksistaan. Riikka Purra sen sijaan petti! Hän valehteli mutta siellä suoraan sanoen ei tässä vaiheessa enää ole mitään merkitystä!
https://mega.nz/file/9cIwXRhA#YOCjdkji0wizEP07AJJ3lWeLW7OC8uSczqwpDeX9tnk
Karu tosiasia on että Suomalaiset äänestäjät antoivat tukensa puolueelle jota johtaa "nainen" jolla ei tosiasiassa ole edes päivääkään työkokemusta takanaan ennen nykyistä valtionvarainministerin pestiä! Hän puhui mitä puhui...eikä ilmeisesti nyt enää tässä vaiheessa aio pyörtää puheitaan!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-104.png
Demokratia on tullut tiensä päähän...jos sitä siis alunperinkään edes oli olemassa!? Mitä tuolla ulkona sensijaan suunnilleen 100% varmuudella on kylmyys ja kuolema! Se ei ehkä tänä kauniina kevät päivänä ole ihan yhtä ilmeistä kuin mitä se jonain muuna vuodenaikana olisi! Tuo iso herra yläkerrassa on ARMOLLINEN että hän on sallinut meidän kohdata tämän hyvin vakavan koettelemuksen nimenomaan VALON AIKANA!!!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-228.png
Näin lyhyesti sanoen me emme enää saa toista tilaisuutta yhteisrukoukseen kuin NYT! Aika ei ole puolellamme. Suomessa ollaan varauduttu nykyiseen poikkeustilaan tosiasiassa jo pitemmän aikaa.
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-209.png
Olen tällä palstalla kuullut että poikkeuslakia ei kuulemma voi säätää jos sen takana ei ole 2/3 eduskunnasta. Taisi siis olla noin 75% edustajista.
Tuota...noin voi olla...tai sitten ei ole! Missä me olemme seuraavan 2-viikon kuluessa? Sitä en tiedä minä...ja sitä suurella todennäköisyydellä et tiedä sinäkään...ja ennankaikkea uskon että et HALUA TIETÄÄ!!!
Sanotaanko me elämme nyt noita viimeisiä veteraanien siunauksien päiviä! Kun ne loppuvat...no...routa tulee kotiin! Pahin mahdollisuus mikä nyt on edessä on että seuraavan 2-viikon lakkoilun jälkeen hallitus säätää poikkeustilan ja kieltää lakkoilun...ja Syksyllä...kun tulee kylmä ja pimeä...no...tuolloin nykyiset työehtosopimukset päättyvät!!!
Mitä sitten tapahtuu...no...eduskunnassa sekä Demarit että Keskusta voivat yksinkertaisesti kieltäytyä astumasta nykyisen hallituksen puolelle uutta valmiuslakia säätäessä! Sen sanon että nuo Amerikkalaiset palkkasoturi joukot ovat jo tässä maassa Lapissa sotaharjoituksissa kuulemma Putinia vastaan...ja pian voivat olla Suomen satamissa...ehkä jopa siellä eduskunnassa avustamassa siinä poikkeuslain säätämisessä...jos niikseen tulee...teknisesti näin ei muuten saisi olla...koska eduskunnan pitäisi hyväksyä tuo DCA-sopimus ennenkuin se siis astuu voimaan...tuota...luuletko sinä arvon lukija että tämä MAANPETOSHALLITUS tulee kysymään eduskunnalta millä luvalla nuo Amerikkalaiset palkkasoturijoukot oikein ovat tässä maassa?
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-224.png
Siis ihan aikuisten oikeasti!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-274.png
On olemassa vanha sananlasku että ei löydy ateistia juoksuhaudoista! No...suoraan sanoen me ollaan nyt aika SYVÄLLÄ siellä juoksuhaudassa!
Ja tästä haudasta ei helposti nousta ellei JOKU siis nosta meitä siitä ylös!
Sanon tämän vielä viimeisen kerran...tästä juoksuhaudasta me EI ENÄÄ omin neuvoin nousta ylös!!!
Jos jollakin olisi jokin parempi idea rukoukselle kuin siis maanpako tai kuolema...niin haluaisin sen kuulla!!!
Nyt olisi sopiva aika rukoilla tuota isiemme Jumalaa yläkerassa! Hän kerran pelasti Suomen TUHOLTA! Sellaista ihmettä ei ehkä enää tapahdu toistamiseen mutta tämä suoraan sanoen olisi hyvä aika alkaa rukoilemaan ja uskomaan sellaiseen!!!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/03/image-227.png
IKL
Jotenkin tuntuu, että tuohon Suomen nykyiseen äärioikeistohallitukseen on koottu kaikki kiinni saadut idiootit. Eihän siellä yhden yhtä normaalijärkistä ole, onnettomia sanan selittäjiä kaikki tyynni.