Olen saanut juuri työeläkepäätöksen.
Sen mukaan saan työeläketta 251, 76€ /kuukaudessa.
Kuinka paljon Atte Harjanne haluaa eläkkeestäni leikattavan Vaemmistoliiton pussiin?
Myös muilta yhtä järjettömiä ehdotuksia satelee, erityisesti Vihreät ovat hanakoita puutttumaan työllään ansaitseneiden tuloihin.
Itse en tunne yhtään Vihreää tai Vasemmistoliittolaista joka olisi ollut töissä.
Sen mukaan saan työeläketta 251, 76€ /kuukaudessa.
Kuinka paljon Atte Harjanne haluaa eläkkeestäni leikattavan Vaemmistoliiton pussiin?
Myös muilta yhtä järjettömiä ehdotuksia satelee, erityisesti Vihreät ovat hanakoita puutttumaan työllään ansaitseneiden tuloihin.
Itse en tunne yhtään Vihreää tai Vasemmistoliittolaista joka olisi ollut töissä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Miksi et säästä eläkepäiviäsi varten, vaan dokaat kaiken?
Ei yhteiskunnan tehtävä ole taata kuin aivan minimi toimeentulo. Kaikki luksus ja XXXL kokoluokan vaatteet tulee jokaisen ansaita itse.
Siin olen eläkkeellä.
Paljonko arvelet minun voivan panna syrjään 3000€ vuositulosta?
Minusta eläkkeeni on jonkin verran alle minimitoimeentulon.
Olet menetetty tapaus ja joudut kärsimään omista töppäilyistäsi. Sosiaalitoimistosta saat tarvittaessa suolarahat.
Miksi vitussa joku menee paskaduuniin tai säästää kun kelaloiset saa tuplat?
Saat pienen eläkkeen, koska et ole kyennyt työurasi aikana tekemään palkkatyötä, kuten suurin osa työeläkeläisistä on tehnyt. Syyt voivat olla monenlaisia, kuten sairaudesta johtuvat. Tämän takia yhteiskunta tulee tukemaan sinua täydentävällä eläkkeellä, joka on noin 600€ sekä asumis- ja toimeentulotuella. Lisäksi saat harkinnanvaraista toimeentulotukea. Yhteiskunta maksaa peruslaskusi (sähkö, puhelin, vakuutus sekä mm lääke ja lääkärin laskuja …). Myös muita tukia on olemassa elämäntilanteesi mukaan, kuten eläkkeensaajan hoitotuki jne.
Olisiko kannattanut käydä enemmän töissä?
Juuri siksi ei olis kannattanut käydä.
Et siis ole tehnyt yhtään töitä tai no vähän...
Olen vasuri ja saan osatyöeläkettä 1400€ näppiin.
En ole nähnyt yhtään vasemmistoliittolaista oikeissa töissä.
En myöskään ole tavannut yhtään arabi , somali tai afgaani sähkömiestä tai hitsaajaa.
Vaikka Soile Kesäläinen kertoi Somalien olevan insinöörejä ja aivokirurgeja.
En ole tavannut yhtään automaatio tai sähköinsinööriä em. maista.
Minä sen sijaan olen ollut töissä 52 vuotta maailman kaikilla kolkilla.
Mulla kävi turkkilainen putkimies.
No tunsin hänet entuudestaan.
Tilanteen teki erikoiseksi se että hän sairasti syöpää, parantumatonta sellaista.
Hänelle oli annettu ½ vuotta elinaikaa ja oli saanut työkyvyttömyyseläkkeen.
Käsi pystyyn moniko käyttäisi viimeisen ½ vuotta elämästään työntekoon?
Eipä ole aloittajaa pahemmin työnteko napannut🙈
voi vittu, vasemmistolaiset rakensi tämän maan....jotta sinun kusipään olisi hyvä asua...
Nyt oli hauska kommentti. Muistaakseni vasemmisto halusi osaksi Venäjää ja alkoi sisällissotaan.
Vasemmistoliittolaiset, Vihreät ja Somalit ovat rakentaneet tämän maan hyvinvoinnin.
Persut vaan loisii paksuilla eläkkeillä, leikkuriin.
Persujohtajat ovat leikkaamassa työeläkkeitä ja persu ulvoo vihreistä ja vasemmistolaisista. Olette te huvittavaa sakkia.
Kukaan ei leikkaa työeläkkeitä, eli kenenkään eläke ei pienene. Eläkkeitä kuitenkin verotetaan kovemmin, kuin vastaavaa ansiotuloa. Lisäksi verotuksessa leikataan jokaiselta eläkeläiseltä mm sairaanhoitomaksuja tuplaten työssä oleviin verrattuna.
Vastahan nuo ovat alkamassa neuvottelut kolmen miljardin leikkauksista. Työeläkkeet ovat listalla.
Ei hätää, vihreät ja vasemmisto eivät ole hallituksessa. Työeläkkeesi on siis varmastikin täysin turvassa. Eikö vain?
Eläkeläiset eivät olleet moksiskaan kun muita kurjuutettiin, nyt kun tulee oma vuoro melu on kova.
Olisi heikossa asemassa olevat olleet yhtenä rintamana heikennyksiä vastaan. Turha yhden ryhmän kerrallaan nillittää asioistaan, muita ei kiinnosta.
Ja kyllä, eläkekatto on saatava maahan, samoin turhat rikkaille loppuiäksi maksettavat leskeneläkkeet pois.
Päättäjätkö nyt leikkaisivat työeläkkeitä? Mitenkähän on? Sehän sattuisi omaan nilkkaan. Kyllä kansanedustajilla ym. virkamiehillä on ihan hyvä työeläke aikanaan tulossa. Sitäkö muka haluaisivat leikata. Siksihän kaikki eläke- ja tukileikkaukset yleensä koskee vain kansaneläkettä ja tukia.
Aloittaja, Atte Harjanne haluaa leikata vain 251,76€/kk se riittää…
Koska et ole ansainnut sitä, vaan maksanut vain edellisten sukupolvien eläkkeitä…
Mitä se tarkoittaa jos työeläkkeitä leikataan? Eläkeläinen saa pienemmän eläkkeen. Pienemmästä eläkkeestä valtio saa pienemmät verotulot. Pienemmästä eläkkeestä käytetään yhteiskunnan pyörittämiseen vähemmän rahaa, ei siis ostella eikä työllistetä muita. Koska pienemmästä eläkkeestä saa valtio vähemmän verotuloja niin totta ihmeessä veroja silloin pitää korottaa, eli edelleen jää vähemmän käyttövaroja siihen yhteiskunnan pyörittämiseen, koska verorahat menee kumminkin höpö höpö hommiin. Ja kuka tästä kaikesta sitten hyötyy ja rikastuu. Työeläkeyhtiö, jolla on vähemmän eläkkeitä maksettavana, mutta koska ennustajaeukot sanoo että eläkemenot kasvaa niin työeläkemaksuja on nostettava. Silloin on sinunkin työssäolevan turha kouhottaa että eläkkeitä on leikattava, Työssä ollessasi maksat työeläkemaksua ja varsinkin yrittäjien hirttosilmukka kiristyy entisestään.
Lähetätkö henkilötietosi meille, niin otamme siitä 50% pois ukrainan yhä kasvaviin kuluihin.
Lisäksi me nostamme eläkeikääsi kymmenellä (10) vuodella ja korotetulla verolla
Mene töihin.
Yst. Terv
riikka&petteri&co
Jäitä hattuun. 40 v töitä ja eläkettä yli 3000€/kk - verot , tilille rapsahtaa vähän yli kaksi tonnia.
Ei sillä juhli, mutta pärjää. Olen sen arvoinen.
Kyse on eläkkeen indeksitarkastuksista .
Täytyy olla sairas päästään jos alkaa leikkaamaan ikänsä töitä tehneiden eläkkeitä, jotka saavat pienempää eläkettä kuin kouluvelvollisuuden jälkeen eläkkeelle siirtyneet (siis päivääkään työtä tekemättä!)
No, takuueläke nostaa summan 970 euroon ja asumis/toimeentulotuki tarvittaessa sen yli.