SAK sai aikaan irtisanomisia

Näin ammattiliitto aiheuttaa jäsenilleen tuskaa ja köyhyyttä. Vihataanko ammattiliitoissa palkansaajia?

Näitä riittää.....

Stora Enso käynnisti keskiviikkona useissa Suomen pakkausmateriaalitehtaissaan muutosneuvotteluita, jotka voivat enimmillään johtaa 260 henkilön irtisanomiseen.

Ruokavirasto aloittaa yt-neuvottelut – koko henkilöstö aiotaan lomauttaa tänä vuonna. Virasto joutunee vähentämään henkilöstöään noin 140 työntekijällä.
25203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

SAK on palkansaajan pahin vihollinen.

Äänestä
  • Älä unta nää porvarikouho.

    Äänestä

SAK helpottaa SOTE sektorin työvoimapulaa tuomalla työmarkkinoille lisää työnhakijoita teollisuudesta, joka jo nyt elää veronmaksajien rahoilla.

Äänestä
  • Mahtavaa SAK auttaa sotealueita saamaan työvoimaa, nyt paljon entistä halvemmalla.

    Äänestä

Akt:n karvanaama oli kuitenkin sitä mieltä, että lakoilla saavutettiin asetetut tavoitteet! Siis mitä vittua? Olen elänyt siinä uskossa, että nämä liitot ajaisivat jäsentensä etuja, mutta toisaalta ymmärtänyt senkin, että ay-johto ei ole kiinnostunut suomalaisen työntekijän asiasta muutoin kuin palkkansa pitimiksi. "Lakoilla saavutettu tavoitteet." Muutama tuhat duunaria saa fudut kun tilauskantaa siirretään vähemmän lakkoherkkiin maihin. Taidettiin saavuttaa tavoitteet?

Äänestä
  • Mutta ystävä hyvä, kun vientiteollisuus irtisanoo, julkinen sektori saa halpaa työvoimaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mutta ystävä hyvä, kun vientiteollisuus irtisanoo, julkinen sektori saa halpaa työvoimaa.

    Julkinen puoli on kuluerä, mikä on hoidettava viennin tuloilla. Ei taida auttaa pitkällekään jos vaihdellaan keskenämme tuotteita kun emme ole energian suhteen omavaraisia. Halpa työvoima ei auta kun öljylasku erääntyy.

    Äänestä

Orpo kantaa vastuun, myös velkamiljardeista. Helposti voi tehdä itsarin, kun pää ei kestä.

Äänestä

Stora Enso olis varmaan joka tapauksessa ruvennut vähentämään väkeä, tehnyt sitä jo ennen lakkojakin. UPM:lläkin oli jo aiemmin tulossa lomautuksia ja muutosneuvotteluita ilman noita lakkojakin. Noilla on tuotantoa halpatyövoimamaissakin, joissa raaka-aineet ovat halvempia ja helpommin saatavissa. Joka tapauksessa porukkaa olis vähennetty tai lomautettu monestikin paikasta ilman lakkojakin.

Äänestä
  • Oikeassa olet.

    Äänestä

Nyt saavutetttiin tavoite uusistas, työttömistä paikoista.
Jäsenet, eli - Atteenmiehet ei tarvitse töitä tai palkkaakaan.

Ja kun meni työt niin kassa maksaa, ai kassakin on tyhjä
S itten
A letaan
K erjäläiseksi


Tosin, Kalloin puliukko ei tykkää, jos sen vakiopaikka sillan alla on varattu uusillaSAKlla

Äänestä

Syksyllä vaaditaan +25 % palkankorotukset, jotta ostovoima edes säilyy.

Kertakorvauksena yhden kuukauden ylimääräinen palkka.

Äänestä
  • Mistä aattelit sen palkanmaksajan löytyvän? Tarvittaisiinko ensin joku tilaamaan lakkoilevalta työtä, mikä toimisi palkanmaksun perustana? Ole kuin lakkoführer Aalto ja vaadi 60%:n korotusta, miksi tyytyisit 25%:iin?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mistä aattelit sen palkanmaksajan löytyvän? Tarvittaisiinko ensin joku tilaamaan lakkoilevalta työtä, mikä toimisi palkanmaksun perustana? Ole kuin lakkoführer Aalto ja vaadi 60%:n korotusta, miksi tyytyisit 25%:iin?

    Pakko maksaa, jos haluaa jonkun töihin!

    Tai yrittäjä on hyvä ja yrittää yksin!

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mistä aattelit sen palkanmaksajan löytyvän? Tarvittaisiinko ensin joku tilaamaan lakkoilevalta työtä, mikä toimisi palkanmaksun perustana? Ole kuin lakkoführer Aalto ja vaadi 60%:n korotusta, miksi tyytyisit 25%:iin?

    Joo pitää vaatia vähintään toi 60 %, jotta saa ton 25 %.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Pakko maksaa, jos haluaa jonkun töihin!

    Tai yrittäjä on hyvä ja yrittää yksin!

    Kyllä.

    Äänestä

Jos sait lomautuksen tai lopputilin näiden laittomien lakkojen vuoksi, niin kiitä siitä SDP:tä. SDP:N punaset sai suuret investoinnitkin lakkojen takia pois maastamme. Kusipää demarit tekee työttömiä.

Äänestä
  • Orpo hymyillen kertoi tänäänkin työmarkkinauudistuksista jotka lisää Suomen kilpailukykyä eli irtisanomisten helpottuminen, paikalliset sopimiset, joilla tessi romutetaan ja luodaan Suomestakin halpatyövoimamaa Suomeen tuleville yrityksille. Eli noin Suomesta luodaan Jenkkilän tyypistä unelmamaata, jossa ihmisten pitää tehdä useampaa työtä selvitäkseen elämisen kustannuksista. Ainoastaan varakkailla menee hyvin ja he pääsevät jopa lääkäriinkin paremmin ja saavat siitäkin kela-korvausalennusta, köyhemmillä ei ole vara, eikä mahdollisuutta terveydenhoitoon, kun Orpon hallitus on ajanut julkisen puolen palvelut alas.

    Äänestä

  • Valehtelee porvaritrolli korvat heiluen.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Orpo hymyillen kertoi tänäänkin työmarkkinauudistuksista jotka lisää Suomen kilpailukykyä eli irtisanomisten helpottuminen, paikalliset sopimiset, joilla tessi romutetaan ja luodaan Suomestakin halpatyövoimamaa Suomeen tuleville yrityksille. Eli noin Suomesta luodaan Jenkkilän tyypistä unelmamaata, jossa ihmisten pitää tehdä useampaa työtä selvitäkseen elämisen kustannuksista. Ainoastaan varakkailla menee hyvin ja he pääsevät jopa lääkäriinkin paremmin ja saavat siitäkin kela-korvausalennusta, köyhemmillä ei ole vara, eikä mahdollisuutta terveydenhoitoon, kun Orpon hallitus on ajanut julkisen puolen palvelut alas.

    Hyvä kommentti.

    Äänestä

Hallitus sai irtisanomiset aikaan, kun puuttuu asioihn mitkä ei sille kuulu

Äänestä
  • Juuri noin.

    Äänestä

Luulenpa, että hallitus on ainakin varmistanut, että ei tule jatkokautta.

Mutta nou hätä!
Kyllä kaverit järkkää jonkun palkkiopaikan oloneuvoksille!

Äänestä
  • Persujen kannatus senkun nousee.

    Äänestä

Tämä todistaa tavallaan että SAK pamppuja ei kiinnosta kun oma asema.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näin ammattiliitto aiheuttaa jäsenilleen tuskaa ja köyhyyttä. Vihataanko ammattiliitoissa palkansaajia?

Näitä riittää.....

Stora Enso käynnisti keskiviikkona useissa Suomen pakkausmateriaalitehtaissaan muutosneuvotteluita, jotka voivat enimmillään johtaa 260 henkilön irtisanomiseen.

Ruokavirasto aloittaa yt-neuvottelut – koko henkilöstö aiotaan lomauttaa tänä vuonna. Virasto joutunee vähentämään henkilöstöään noin 140 työntekijällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu