Kun lakoista ilmoitettiin, niin Eloranta, Aalto, Kokko, Ekström ja Väntti uhosivat rintarinnan. Kun tänään lakkojen keskeytyksestä ilmoitettiin neljän viikon jälkeen, paikalla oli vain Eloranta. Missä muut lakkokenraalit oli? Piileskelemässä häpeissään jossain puskissa?
Lakot eivät vaikuta hallituksen työmarkkinauudistuksiin. Uudistukset menevät eteenpäin omaa rataansa normaalisti.
Pallo on ollut koko ajan SAK:lla. Ja on edelleen. Jokainen osapuoli, myös SAK on voinut vaikuttaa lakiehdotuksiin, kun niitä on käsitelty kolmikannassa. Eloranta on ollut kuulolla Satosen palaverissa. STTK ja Akava ovat kutsuneet aikoja sitten SAK:n neuvottelemaan vientivetoisesta palkkamallista, ettei sitä tarvitsisi ulkoistaa poliitikoille.
SAK:n toimintamalli on ollut kiristää hallitusta ja aiheuttaa tahallaan vahinkoa yrityksille, niiden työntekijöille ja koko yhteiskunnalle. Helveltin huono malli. Suorastaan järjetön tapa toimia. Suomen maakuva investointikohteena on saanut merkittävän kolhun lakkojen takia. Esimerkiksi SSAB investoi Luulajaan Raahen sijaan. Muitakin investointeja on karkaamassa ulkomaille. Lakot ovat johtaneet ja johtavat lomautuksiin ja irtisanomisiin. Nejän viikon lakko aiheuttaa noin kahden miljardin loven bruttokansantuotteeseen. SAK:n hallituksen toteuttaman maan hallituksen uhkailun ja kiristysyrityksen takia Orpon hallitus on pakoitettu säätämään poliittisia ja tukilakkoja rajoittavan lain.
Kuinka paljon lakoista on ollut taloudellista haittaa itse lakkoilijoille?
Lakkoilijoille on maksuttu poikkeuksellisen suuri lakkoavustus, josta jää käteen verojen jälkeen 98,50 euroa. Avustusta on maksettu seitsemältä päivältä viikossa, mikä tekee neljältä viikolta tilille yhteensä 2758 euroa. Kuinka paljon työntekijä olisi saanut tilille kuukaden työnteosta normaalisti? Erotus on lisäansio tai tappio.
Kuukauden poissaolo töistä vienee kaksi lomapäivää? No, johan sitä on neljä viikkoa lusittu! Yritykset tulevat paikkaamaan lakon aiheuttamaa taloudellista kolhua säästämällä. Siihen on painava syy. Lomautuksia ja irtisanomisia on tiedossa. Stora Enso on jo ilmoittanut muutosneuvotteluista.
Hyvä, että lakot loppuvat sunnuntaina. Lakoista ei ole mitään hyötyä kenellekään. Vai luulevatko Eloranta, Aalto, Kokko ja kumppanit, että he saavat tämän talven touhuista palkankorotuksen?
Onneksi lakot loppuvat sunnuntaina. Niistä on aiheutunut pelkästään ahdistusta.
10
215
Vastaukset
- Anonyymi
Hallitus jallitaa
Kyllä lakot palaa ja vaan kobempina- Anonyymi
Ay johtajat ovat Lapissa laskettelemassa.
Kyllä lakot loppuu, kun lumet sulaa ja pirtukirkko suljetaan. - Anonyymi
Lakkolait tulee voimaan kohtapuolin. Ne on jouduttu säätämään SAK:n hallituksen yhteiskuntaa vahingoittavan toiminnan takia. Lakeja säädetään estämään ja ehkäisemään vahingollista toimintaa.
- Anonyymi
Kusta on päässä lakkoilijoilla jotka ei lakoilla saavuta yhtään mitään muuta kuin velkaa Suomelle, omien jäsenien irtisanomisia ja lomautuksia. Ite paksut ammattiliitto ukot jättipalkoilla. Ei niitä kiinnosta menettikö joku työnsä.
- Anonyymi
Paljon tukia poistetaan,joten puolustavat saatuja etua varsinkin köyhien.Menee asumistuet,lapsikorotukset,sairaspv 1pv ehkä eläkkeitäkin ja saitaanhoito ja lääkkeet omalle kontolle tarvitaanko niitä vai ruokaa?Toimeentuko tuellako tupakkii ja viinaa?
- Anonyymi
SAK LAKOTKO LOPPUVAT....HAAA.....HAAAA................
EI TUOSSA KYLLÄ OLLUT MITÄÄN JÄRKEÄKÄÄN.
-
YLEENSÄKÄÄ LAKOILLA OLE MITÄÄN JÄKEÄ...........SAMAA, KUIN PUUTININ SOTA... - Anonyymi
Erotkaa SAK:sta.fi ja liittykää YTK:hon.
- Anonyymi
Ei sak ole lakossa
Sak uudistaa neuotyeluhaluja ja töö lainsäädännön toimenkuvaa moka on uepohallituksen mukaan uudistuken tarpeessa niin wttä mistään wi neuotella
Nyt enää - Anonyymi
On mielenkiintoista katsoa, tullaanko lakkojen aiheuttamasta tahallisesta vahingonteosta nostamaan vahingonkorvaussyytteitä.
Jos raiskataan, niin siitä voi nostaa syytteen.
Jos uhkaillaan ja kiristetään, niin siitä voi nostaa syytteen.
Jos poliittisella lakolla hallitusta vastaan aiheutetaan tahallaan vahinkoa yritykselle, niin siitä voi nostaa syytteen? - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18348042
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 974183
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.703437Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723064SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2052137Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302061- 41860
- 73791
- 52766