Onneksi lakot loppuvat sunnuntaina. Niistä on aiheutunut pelkästään ahdistusta.

Anonyymi-ap

Kun lakoista ilmoitettiin, niin Eloranta, Aalto, Kokko, Ekström ja Väntti uhosivat rintarinnan. Kun tänään lakkojen keskeytyksestä ilmoitettiin neljän viikon jälkeen, paikalla oli vain Eloranta. Missä muut lakkokenraalit oli? Piileskelemässä häpeissään jossain puskissa?

Lakot eivät vaikuta hallituksen työmarkkinauudistuksiin. Uudistukset menevät eteenpäin omaa rataansa normaalisti.

Pallo on ollut koko ajan SAK:lla. Ja on edelleen. Jokainen osapuoli, myös SAK on voinut vaikuttaa lakiehdotuksiin, kun niitä on käsitelty kolmikannassa. Eloranta on ollut kuulolla Satosen palaverissa. STTK ja Akava ovat kutsuneet aikoja sitten SAK:n neuvottelemaan vientivetoisesta palkkamallista, ettei sitä tarvitsisi ulkoistaa poliitikoille.

SAK:n toimintamalli on ollut kiristää hallitusta ja aiheuttaa tahallaan vahinkoa yrityksille, niiden työntekijöille ja koko yhteiskunnalle. Helveltin huono malli. Suorastaan järjetön tapa toimia. Suomen maakuva investointikohteena on saanut merkittävän kolhun lakkojen takia. Esimerkiksi SSAB investoi Luulajaan Raahen sijaan. Muitakin investointeja on karkaamassa ulkomaille. Lakot ovat johtaneet ja johtavat lomautuksiin ja irtisanomisiin. Nejän viikon lakko aiheuttaa noin kahden miljardin loven bruttokansantuotteeseen. SAK:n hallituksen toteuttaman maan hallituksen uhkailun ja kiristysyrityksen takia Orpon hallitus on pakoitettu säätämään poliittisia ja tukilakkoja rajoittavan lain.

Kuinka paljon lakoista on ollut taloudellista haittaa itse lakkoilijoille?
Lakkoilijoille on maksuttu poikkeuksellisen suuri lakkoavustus, josta jää käteen verojen jälkeen 98,50 euroa. Avustusta on maksettu seitsemältä päivältä viikossa, mikä tekee neljältä viikolta tilille yhteensä 2758 euroa. Kuinka paljon työntekijä olisi saanut tilille kuukaden työnteosta normaalisti? Erotus on lisäansio tai tappio.

Kuukauden poissaolo töistä vienee kaksi lomapäivää? No, johan sitä on neljä viikkoa lusittu! Yritykset tulevat paikkaamaan lakon aiheuttamaa taloudellista kolhua säästämällä. Siihen on painava syy. Lomautuksia ja irtisanomisia on tiedossa. Stora Enso on jo ilmoittanut muutosneuvotteluista.

Hyvä, että lakot loppuvat sunnuntaina. Lakoista ei ole mitään hyötyä kenellekään. Vai luulevatko Eloranta, Aalto, Kokko ja kumppanit, että he saavat tämän talven touhuista palkankorotuksen?

10

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hallitus jallitaa
      Kyllä lakot palaa ja vaan kobempina

      • Anonyymi

        Ay johtajat ovat Lapissa laskettelemassa.

        Kyllä lakot loppuu, kun lumet sulaa ja pirtukirkko suljetaan.


      • Anonyymi

        Lakkolait tulee voimaan kohtapuolin. Ne on jouduttu säätämään SAK:n hallituksen yhteiskuntaa vahingoittavan toiminnan takia. Lakeja säädetään estämään ja ehkäisemään vahingollista toimintaa.


    • Anonyymi

      Kusta on päässä lakkoilijoilla jotka ei lakoilla saavuta yhtään mitään muuta kuin velkaa Suomelle, omien jäsenien irtisanomisia ja lomautuksia. Ite paksut ammattiliitto ukot jättipalkoilla. Ei niitä kiinnosta menettikö joku työnsä.

    • Anonyymi

      Paljon tukia poistetaan,joten puolustavat saatuja etua varsinkin köyhien.Menee asumistuet,lapsikorotukset,sairaspv 1pv ehkä eläkkeitäkin ja saitaanhoito ja lääkkeet omalle kontolle tarvitaanko niitä vai ruokaa?Toimeentuko tuellako tupakkii ja viinaa?

    • Anonyymi

      SAK LAKOTKO LOPPUVAT....HAAA.....HAAAA................
      EI TUOSSA KYLLÄ OLLUT MITÄÄN JÄRKEÄKÄÄN.
      -
      YLEENSÄKÄÄ LAKOILLA OLE MITÄÄN JÄKEÄ...........SAMAA, KUIN PUUTININ SOTA...

    • Anonyymi

      Erotkaa SAK:sta.fi ja liittykää YTK:hon.

    • Anonyymi

      Ei sak ole lakossa
      Sak uudistaa neuotyeluhaluja ja töö lainsäädännön toimenkuvaa moka on uepohallituksen mukaan uudistuken tarpeessa niin wttä mistään wi neuotella
      Nyt enää

    • Anonyymi

      On mielenkiintoista katsoa, tullaanko lakkojen aiheuttamasta tahallisesta vahingonteosta nostamaan vahingonkorvaussyytteitä.

      Jos raiskataan, niin siitä voi nostaa syytteen.
      Jos uhkaillaan ja kiristetään, niin siitä voi nostaa syytteen.
      Jos poliittisella lakolla hallitusta vastaan aiheutetaan tahallaan vahinkoa yritykselle, niin siitä voi nostaa syytteen?

    • Anonyymi

      🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

      😍 K­­u­­­u­­m­­­a­­­t­­ ­­­t­­­y­t­­ö­­t­ ­o­­­d­o­t­­t­a­v­­­a­­­t­­ ­­­s­­i­­n­­­u­a­ -> https://us4.fun/kissgirl?18348042

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3857
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2722
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2431
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      43
      1951
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1215
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1181
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe