Onneksi lakot loppuvat sunnuntaina. Niistä on aiheutunut pelkästään ahdistusta.

Anonyymi-ap

Kun lakoista ilmoitettiin, niin Eloranta, Aalto, Kokko, Ekström ja Väntti uhosivat rintarinnan. Kun tänään lakkojen keskeytyksestä ilmoitettiin neljän viikon jälkeen, paikalla oli vain Eloranta. Missä muut lakkokenraalit oli? Piileskelemässä häpeissään jossain puskissa?

Lakot eivät vaikuta hallituksen työmarkkinauudistuksiin. Uudistukset menevät eteenpäin omaa rataansa normaalisti.

Pallo on ollut koko ajan SAK:lla. Ja on edelleen. Jokainen osapuoli, myös SAK on voinut vaikuttaa lakiehdotuksiin, kun niitä on käsitelty kolmikannassa. Eloranta on ollut kuulolla Satosen palaverissa. STTK ja Akava ovat kutsuneet aikoja sitten SAK:n neuvottelemaan vientivetoisesta palkkamallista, ettei sitä tarvitsisi ulkoistaa poliitikoille.

SAK:n toimintamalli on ollut kiristää hallitusta ja aiheuttaa tahallaan vahinkoa yrityksille, niiden työntekijöille ja koko yhteiskunnalle. Helveltin huono malli. Suorastaan järjetön tapa toimia. Suomen maakuva investointikohteena on saanut merkittävän kolhun lakkojen takia. Esimerkiksi SSAB investoi Luulajaan Raahen sijaan. Muitakin investointeja on karkaamassa ulkomaille. Lakot ovat johtaneet ja johtavat lomautuksiin ja irtisanomisiin. Nejän viikon lakko aiheuttaa noin kahden miljardin loven bruttokansantuotteeseen. SAK:n hallituksen toteuttaman maan hallituksen uhkailun ja kiristysyrityksen takia Orpon hallitus on pakoitettu säätämään poliittisia ja tukilakkoja rajoittavan lain.

Kuinka paljon lakoista on ollut taloudellista haittaa itse lakkoilijoille?
Lakkoilijoille on maksuttu poikkeuksellisen suuri lakkoavustus, josta jää käteen verojen jälkeen 98,50 euroa. Avustusta on maksettu seitsemältä päivältä viikossa, mikä tekee neljältä viikolta tilille yhteensä 2758 euroa. Kuinka paljon työntekijä olisi saanut tilille kuukaden työnteosta normaalisti? Erotus on lisäansio tai tappio.

Kuukauden poissaolo töistä vienee kaksi lomapäivää? No, johan sitä on neljä viikkoa lusittu! Yritykset tulevat paikkaamaan lakon aiheuttamaa taloudellista kolhua säästämällä. Siihen on painava syy. Lomautuksia ja irtisanomisia on tiedossa. Stora Enso on jo ilmoittanut muutosneuvotteluista.

Hyvä, että lakot loppuvat sunnuntaina. Lakoista ei ole mitään hyötyä kenellekään. Vai luulevatko Eloranta, Aalto, Kokko ja kumppanit, että he saavat tämän talven touhuista palkankorotuksen?

10

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hallitus jallitaa
      Kyllä lakot palaa ja vaan kobempina

      • Anonyymi

        Ay johtajat ovat Lapissa laskettelemassa.

        Kyllä lakot loppuu, kun lumet sulaa ja pirtukirkko suljetaan.


      • Anonyymi

        Lakkolait tulee voimaan kohtapuolin. Ne on jouduttu säätämään SAK:n hallituksen yhteiskuntaa vahingoittavan toiminnan takia. Lakeja säädetään estämään ja ehkäisemään vahingollista toimintaa.


    • Anonyymi

      Kusta on päässä lakkoilijoilla jotka ei lakoilla saavuta yhtään mitään muuta kuin velkaa Suomelle, omien jäsenien irtisanomisia ja lomautuksia. Ite paksut ammattiliitto ukot jättipalkoilla. Ei niitä kiinnosta menettikö joku työnsä.

    • Anonyymi

      Paljon tukia poistetaan,joten puolustavat saatuja etua varsinkin köyhien.Menee asumistuet,lapsikorotukset,sairaspv 1pv ehkä eläkkeitäkin ja saitaanhoito ja lääkkeet omalle kontolle tarvitaanko niitä vai ruokaa?Toimeentuko tuellako tupakkii ja viinaa?

    • Anonyymi

      SAK LAKOTKO LOPPUVAT....HAAA.....HAAAA................
      EI TUOSSA KYLLÄ OLLUT MITÄÄN JÄRKEÄKÄÄN.
      -
      YLEENSÄKÄÄ LAKOILLA OLE MITÄÄN JÄKEÄ...........SAMAA, KUIN PUUTININ SOTA...

    • Anonyymi

      Erotkaa SAK:sta.fi ja liittykää YTK:hon.

    • Anonyymi

      Ei sak ole lakossa
      Sak uudistaa neuotyeluhaluja ja töö lainsäädännön toimenkuvaa moka on uepohallituksen mukaan uudistuken tarpeessa niin wttä mistään wi neuotella
      Nyt enää

    • Anonyymi

      On mielenkiintoista katsoa, tullaanko lakkojen aiheuttamasta tahallisesta vahingonteosta nostamaan vahingonkorvaussyytteitä.

      Jos raiskataan, niin siitä voi nostaa syytteen.
      Jos uhkaillaan ja kiristetään, niin siitä voi nostaa syytteen.
      Jos poliittisella lakolla hallitusta vastaan aiheutetaan tahallaan vahinkoa yritykselle, niin siitä voi nostaa syytteen?

    • Anonyymi

      🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

      😍 K­­u­­­u­­m­­­a­­­t­­ ­­­t­­­y­t­­ö­­t­ ­o­­­d­o­t­­t­a­v­­­a­­­t­­ ­­­s­­i­­n­­­u­a­ -> https://us4.fun/kissgirl?18348042

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8416
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2615
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe