Entäpä "miehistön vaihto"?

Anonyymi-ap

Venäjällä on kova halu osoittaa terrori-iskun tekijöiden kytköksiä Ukrainaan:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010339470.html
Tiedä sitten, miten paljon mikäkin on lavastusta?

Yksi mahdollinen asia, jota en ole nähnyt missään epäillyn, on "miehistön vaihto". Siis sillä valkoisella rellulla, millä terroristit lulivat paikalle, olisikin lähteneet toiset miehet kohti Valko-Venäjää.
Tämä väitteen saanee kumottua, jos pystyy osoittamaan, että ne ammuskelijat ovat riittävän samannäköisiä kuin kiinniotetut. Itse en ole sattunut näkemään yhtään ammuskeluvideoata, jossa olisi selvästi tunnistettavia hahmoja. Liian kaukaa kuvattuja pätkiä tms.

Mikä sitten vähän kuin tukee tätä "miehistön vaihto" -oletustani, niin se, etteivät ne kiinni saadut oikein näyttäneet jihadisteilta, vaan enemmin tavallisilta vierastyöläisiltä. Jos ihmiseltä sitten kaivetaan silmä päästä ja leikataan korva, niin kyllähän sitä henkensä pitimiksi tunnustaisi vaikka mitä.

Samalla "miehistön vaihto" selittäisi sen hölmöyden, että terroristit eivät lähteneet toisella autolla pois iskupaikaltaan, kuin millä tulivat. He olisivatkin lähteneet, mutta autoa käytettiin hämäykseen.

6

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmillisinta onkin on että länsimaat ja varsinkin eurooppa nukkuu edelleen diktaatori putin edessä jo 3 vuotta putkeen. Trump sanoi jo 6v sitten europalle että laittakaas ne omat sotilas asiat kuntoon mutta mitään ole tapahtunut eipä siis ihme että putin uskaltaa uhitella saamattomalle ja heikolle euroopalle.

      • Anonyymi

        Tämä harmillinen seikka ei ehkä liity kovin vahvasti tuohon terrori-iskuun? Ajatellaanpas niin, että Europpa olisi hyvin valmis sotaan. Vähentäisikö se islamistien mahdollisuuksia iskeä Moskovan alueelle? Ei minusta erityisemmin.

        Vaan tietenkin Putinin toimintaan sillä on jotain merkitystä, miten vahva läntinen Eurooppa on. Eivätpä ole eurooppalaiset ottaneet tässäkään mallia Suomesta.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­­N­­y­­­m­­f­­o­m­­­a­­­a­­­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Ukrainan osuus tapahtuneeseen on mahdollista, mutteivät tekijät kuitenkaan olleet ukrainalaisia, eivät edes venäläisten mielestä.
      Jos ajattelisin itseäni jonkinlaisena sota/tiedustelupäällikkönä Ukrainassa ja tulisi mahdollisuus tilata pienellä rahalla isku Moskovaan, niin olisihan se houkuttelevaa. Paljastumisriskiä pitäisi kuitenkin selvitellä, koska lännen apu saattaisi sitten hiipua, jos paljastuisi.
      Vaan melko lailla yhtä paljon kuin Ukrainan tiedustelupalvelu, tilaajana olisi voinut olla Venäjän tiedustustelupalvelu:
      https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/artoluukkanen/moskovan-isku-putinin-kasialaa/
      Ajatuksena olisi voinut olla vaikka sotilaiden värväytyminen. Heitähän kuolee kumminkin kymmenintuhansin, niin eihän joku sata kuollutta ole siihen verrattuna paljonkaan.

      • Anonyymi

        "Miehistön vaihto" sopinee kuvaan mukaan, olipa tekijätaho kuka tahansa. Syyttömät ja tietämättömät pakoautolla ajajat sopisivat suurinpiirtein kaikille mahdollisille tekijöille ja tilaajaille.


    • Anonyymi

      https://www.verkkouutiset.fi/a/ex-vakoojan-mukaan-kremlissa-kaydaan-valtataistelua-hallinnon-sekopaat-saattoivat-jarjestaa-moskovan-iskun/#c20f7db6
      Sergei Žirnov on Putinin pitkäaikainen arvostelija ja ilmeisesti entinen työtoveri. Hän näkee tapauksessa niin paljon outoja piirteitä, että ne selittäisi parhaiden Putinin vastainen valtataistelu.
      [Sergei Žirnov ihmettelee, miten 13 minuuttia hyökkäyksen jälkeen ”mestarillisesti toimineet terroristit osoittautuivat täydellisiksi idiooteiksi”.]
      "Hän arvelee hyökkäyksen toteuttaneen kaksi ryhmää."
      No, tuossahan tuo "miehistön vaihto" onkin esitetty.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7425
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5374
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      254
      4533
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4465
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3227
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2656
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2338
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2302
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2252
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2164
    Aihe