Se sähköautojen ympäristöystävällisyydestä

13248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sähköautot nyt kovaan verotukseen!
Ne varastaa kotitalouksille ja yrityksille hinnoiteltua sähköä omaan käyttöönsä kuin rajarosvot.

Äänestä
  • 😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

    🍑 ­N­­­y­­­m­­­f­o­­m­­a­a­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Veroetu on poistetava.

Äänestä

Ei huolta sähköautot ja myös pyörät verotukseen nykyisen hallittutksen toimesta.

Äänestä
  • Mikä olisi oikeudenmukaista. Tuo porukka on vapaamatkustajana tiestön maksajissa joka kuitataan pääasiassa polttomoottoriautoilijoilta.
    Noin 20 sentin kilometrikohtainen vero sähköautoille olisi kohtuullista. Jos on varaa ostaa sähköauto on varaa maksaa sen käytöstäkin. Pyöriin vuosikatsastus pakko myös.

    Äänestä

Painavat autot tuhoaa tiestön. Se olisi otettava veroissa huomioon.

Äänestä
  • Tuosta eivät maasturi, avolava ja pakuharrastajat/käyttäjät ehkä pidä.

    Äänestä

Jos kolaroi vähänkin sähköauton niin sitä ei yleensä korjata vaan vakuutusyhtiö panee sen lunastukseen ja hankit uuden. No sepäs on hyvä, autojen menekki kasvaa ja sekö on ympäristöystävällistä. Se ei ole ystävällistä muille kuin autonvalmistajille. Yksisilmäisten vihervouhottajien höpinää.

Äänestä
  • Sähköauton päästöt tulee valmistuksessa.

    Äänestä

Pitäisi määrätä henkilöautoille suurin sallittu painoraja, esim että eivät saisi painaa yli 1300 kiloa.

Äänestä
  • Vero painon mukaan.

    Äänestä

Rajatapauksessa akun suurentaminen ei enää lisää kantamaa, kun lähes kaikki kuston energia kuluu akuston roudaamiseen. Kaupunkiajoon kannattaa ottaa vain kohtuullinen kantama ja näin kevyempi akku.

Äänestä

Kaupunkiautoiksi sopivia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt se on sanottu. 400 kilometrin toimintamatkalla varustettuun sähköauton akku painaa 500kg.

https://tekniikanmaailma.fi/stellantiksen-paajohtaja-nykyiset-sahkoautot-ovat-kaukana-ymparistoystavallisesta-vaatii-akkujen-painon-puolittamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu