Poliitikkojen ammatit?

Poliitikoissahan on siviiliammatiltaan lääkäreitä, poliiseja, kaupan kassoja, yrittäjiä, paperimiehiä yms.
Mutta mikä Purran ammatti on? Onko maisteri joku ammatti- tai työnimike? Ainakaan Purra ei ole muuta työtä tehnyt kuin sen minkä yhtenä kesänä oli mäkkärillä.

t:ylioppilas, minunkin CV töiden osalta ihan purratasoa 0v0kk0pv.
35405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Kotiäiti? Kelatukia?

Äänestä
  • Kirjoitetaanko nyt edellisestä Pääministeristä?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kirjoitetaanko nyt edellisestä Pääministeristä?

    Ei vaan nykyisestä valtionvarainministeristä, minkä sinäkin tiedät, vaikka leikit vieläkin tyhmempää kuin olet.

    Äänestä

Onhan niitä ollut sellaisiakin, jotka ovat olleet koko elämänsä vain politiikassa ei muualla.
Ei siinä mitään, jos osaisivat ajaa koko kansan asioita. Nykyiset ministerit eivät osaa/halua.

Äänestä

Haluatko tuoda esille sitä, että ilman työkokemusta ei olisi pätevä tekemään Suomen budjettia?

Äänestä
  • Älä ala tulkitsemaan.

    Äänestä

  • Siksi EK onkin tehnyt Suomen budjetin Purran puolesta.

    Äänestä

  • Eipä taida olla Suomen budjetti yhdenkään ministerin tekemä...

    Äänestä

  • Eivät olisi. Siihen tarvitaan hyvä työkokemus ja kaupallisen alan koulutus.
    Maisteri ei ole vielä mikään ammatti.
    Tarvitaan erikoistumista.
    Jos Purraa ei seuraavalla kerralla äänestetä eduskuntaan, tai tulisi uudet vaalit, niin hän jäisi sopeuttamiseläkkeelle.

    Äänestä

On siellä tamperelainen tarjoilijakin.

Äänestä
  • Ja olihan meillä pääministerinäkin juuri joku vastaavan työuran tehnyt.....

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ja olihan meillä pääministerinäkin juuri joku vastaavan työuran tehnyt.....

    Kyllä.

    1Äänestä

Kannattaisi aloittajankin mennä töihin, että saisi edes jonkinlaisen työkokemuksen... Näistä sadoista saman sisältöisistä aloituksista voisi päätellä, että ilmeisesti aikas tylsää on istuskella vain kotosalla kaljatuopin ääressä?

Äänestä
  • Yks esitys ja kyssäri. Miten joku immeinen, joka leikkaa, on ylikaikkiaan valmis leikkaamaan, jos ei ole kirurgi ja lääkäri. Terveyskeskuksen tai ei. Miten sellainen voi leikata? Jos ja kun hän/se ei ole edes kouluja käynyt sairaanhoitaja tai lähihoitaja?
    Tuli mieleeni tässä viimesyksyinen erään puolueen hallitusministerinainen, joka sanoi, että "keikkalääkärit" tulevat hyvinvointialueille yksinkertaisesti liian kalliiksi ja arvokkaiksi, tätä ennen kunnille, nyt hyvinvointialueille.
    Voikohan tuollaista epäsopusuhtaa yrittää edes korjata? Pitäisikö lääkärikandit "pakottaa" tekemään kunnissa enemmän työtä eri puolilla Suomea, ennenkuin saavat virallisesti lääkärin aseman ja paperinsa koulusta? Ja lopulliset arvosanansa. Ja vasta sitten olisi vapaita menemään "vapaille markkinoille". Yksinkertaisesti lääkärivajetta on, lääkärivajetta on.
    Ei kaikkien tarvitse osata tähtitiedematematiikkaa ollakseen lääkäreitä. :)

    Äänestä

Aloitit niin kuin yläpäästä listasi? Onhan siellä ammatteina ylioppilas, laulaja, urheilija, työtön, terapeutti ja vissiin "taivaanrannan maalari". Tietääkseni Purra ei jää missään kohdin huonommaksi. Valtiotieteiden maisteri oppiarvoltaan, ei siis pelkkä ylioppilas. Ei perheen äidit ensimmäiseksi työpaikkaa etsi, kotona on puuhaa ihan riittävästi. Vanhoja asioita kaivelette ja nneksi tietoja ei kovin helposti löydy teidän reposteltavaksi.

Äänestä
  • Toisinajattelijoita tarvitaan! Siks kyssäri ja esitys. Piste. Jos jollakin/joillakin tulee töppi/töppejä, EIKÖ niitä KOSKAAN niitä voi korjata. Pyörittele kivi! Vaikka viikon tai kaksi. Tule sitten juttusille uudemman kerran.

    Äänestä

  • Velkaa Suomella 150 miljardia. Vuoden 2022 " liikevaihto" 168 miljardia, elikkä miten sen vois, ja voi saada tasapainoon? Oikeen kysyn. Esikuntia ja lukeneita luulis olevana. Jos jotakin on, käyttäkää sitä,..molempia aivolohkoja! Ja ehkäpä, sitä rakasta syäntäkin. Ei paha tilanne, ei paha. Ei avaruusmatematiikkaa. Eikä derivaattoja. "Ainakin rahaa tulee valtionkassaan kottikärrykaupalla päivässä".

    Äänestä

TAIDAT OLLA PURRA FANI ?

ALOITUSTEN LUKUMÄÄRÄSTÄ PÄÄTELLEN.

FANTASIARAKAS

MOLOTTAAKO ?

HAHHAHHAAA.

JA POOOIS.

Äänestä

Maisteri ei ole ammattinimeke. Ja lisäksi maisterin tutkinto lie jo hänellä vanhentunut.

Äänestä
  • Miksi Purra on loisinut työttömänä koko aikuisikänsä?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Miksi Purra on loisinut työttömänä koko aikuisikänsä?

    Käy kysymässä Soiniltasi joka loisii sopetumisrahalla kiitoksena siitä, että petti äänestäjänä heidän äänillään salkun saatuaan hajottaen vitsin kliimaksina puolueensa ettei menetä salkkuaan samasta syystä.

    Äänestä

Persut on umpitollojen puolue. Sinne kelpaa kaikki juopot, tollot, rikolliset ja muut loiseläjät.

Äänestä
  • Miksi teidät natsit sitten potkittiin persuista pihalle ap?

    Äänestä

Purra oli kelapersu ?

Äänestä

mutta kaupan kassa oli suosituin poliitikko suomessa 🤣

Äänestä

Oli vähän aikaa persujen puoluetoimistolla disinformaation vääntäjänä.

Äänestä

Soini on Soini, Purra on Purra, Orpo on Orpo, ja Satonen tai katonen, on Satonen tai katonen. Siitä välittämättä kevät etenee, vaikka lunta sataa näillä leveyspiireillä, no nyt ainakin rauhoittui joksikin aikaa. Ei kaikki viitsi lukea maistereiksi tai kandeiksi, edes ylioppilaiksi, saati nyt sitten proffaksi tai tohtoriksi "väitellä", pyöreän pöydän ääressä. Nortti suussa savuavana, ja jotakin ruskeaa juomaa aina saatavilla, kun kerran tarjoilija huolehtii, että pikkulasi on aina puoliksi täynnä. Siinäkös sitä tunti, jos toinenkin menisi ja sujuisi.
Taitaa se sinitaivaskin vielä näkyä joskus. Tuolahan se on pilvimassan takana. Aurinkokin. "Kyllä se siitä", sanoi Mauno K.

Äänestä

Persujen Spin Doctor. Työ, jolla on merkitystä.

Äänestä

Mäkkärin kassatyttö ja sen jälkeen elänyt veronmaksajien rahoilla.

Äänestä
  • TEKEMÄLLÄ TEHTY PÄIVÄN, KAHDEN TYÖNSEISAUKSET JA LAKKO. Kuka voitti? Onko kaupassa ollut hyllyllä ruokaa, onko? Onko joku aikuisen oikeasti nälissään muutaman lakkoontoimeenpanijan tahi lakkoilijan toimesta? Onko joutunut jotkut tahot syömään kaurapuuroa varmuusvarastoistaan 2 viikkoa? Onko? Tajukkaa ny hyvänen aika tekin kaikenmaailman ääliöt jotakin tekin arvon lukijat. Tekemällä tehty homma! Siinä se. Ihan turha kitistä. Hitusen ajatusta mukaan. Tekemällä tehty, siinä se.

    Äänestä

Veikkaan että satoja aloituksia Purrasta tehnyt peräkammarin demari ei ole tehnyt päivääkään palkkatyötä, painoa kertynyt pirkka-lenkistä ja kaljasta reippaasti toistasataa kiloa, rasvainen pitkä tukka, huonot hampaat ja kusen polttattamat housut jalassa. Sanna on idoli ja yhteiskunta kustantaa olemassa olon, menikö oikein? Meni.

Äänestä
  • Muuten kyllä mutta "demari" tilalle persu!

    Äänestä

Riikka Purra on askarteluohjaaja. Tämän voi päätellä siitä, kuin etevästi hänellä pysyivät sakset kädessä.

Äänestä

Petteri munasi Riikan tyrmäämällä eläkeiän noston, niin kauan kun ay-liike sitä tarkastelee. Kuinka joku voi olla noin kapeakatseinen, se voi johtua ainoastaan siitä, fasistinen maailman kuva ajaa kompetenssien edellä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Poliitikoissahan on siviiliammatiltaan lääkäreitä, poliiseja, kaupan kassoja, yrittäjiä, paperimiehiä yms.
Mutta mikä Purran ammatti on? Onko maisteri joku ammatti- tai työnimike? Ainakaan Purra ei ole muuta työtä tehnyt kuin sen minkä yhtenä kesänä oli mäkkärillä.

t:ylioppilas, minunkin CV töiden osalta ihan purratasoa 0v0kk0pv.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu