Perhelaitos on valtion, yhteisön ja yksilön integroiva ratkaisu

Sosiaalipedagogia on teoria ihmisen kehittämisestä, joka sijoittuu kasvatustieteen ja sosiaalityön väliin. Sen yhteiskunnallinen tehtävä on korjata epätasa-arvoa. Sen yhteisöllinen tehtävä on integroida yksilöt yhteisöön ja antaa kaikille sen jäsenille mahdollisuudet vaikuttaa. Sen yksilöllinen tehtävä on antaa yksilölle mahdollisuudet korjata omaa tilannettaan. Sosiaalipedagogia, sosiaalityö ja kasvatustiede muodostavat kokonaisuuden, jonka sosiaalipedagogia mahdollistaa. Sosiaalipegagogialla on kolme toimijaa, valtio, kansalaisyhteiskunta ja yksilö. Valtio keskittyy sosiaalityössä rankaisuun, järjestysajatteluun ja korjaavaan työhön yleisen kasvatustehtävän sijaan. Abramovitz 1993: Ilman koulutusta yksilölliseen, institutionaaliseen ja rakenteelliseen muutokseen sosiaalityöntekijät tukevat status quoa, sosiaalityö ei korjaa elämänlaadun ongelmia eivätkä sosiaalityöntekijät kykene tukemaan muutosta. Kansalaisyhteiskunnan yleisesti hyväksytty muoto on porvariyhteiskunta. Vapaa yrittäjyys klassisessa liberalismissa viittaa vapauksiin toimia ilman valtion kontrollia ja holhousta. Lisäksi siihen kuuluu kirkko, joka harrasti uskonnollispohjaista tukea ja hyväntekeväisyyttä. Myös yhteisö voidaan ymmärtää osaksi kansalaisyhteiskuntaa. Sosiaalityö oli ennen pelkästään valtion ja kirkon käsissä ilman yhteisöä tai yksilöä. Yhdysvalloissa ja muissa klassisen liberalismin maissa valtion ollessa heikko hyväntekeväisyyttä harrastivat yksittäiset kansalaiset. Kansalaisyhteiskunta on saanut sen jälkeen vaihtoehdoksi kolmannen sektorin järjestöjä. Yksilön itsenäinen kyky kasvattaa itseään on puuttunut sosiaalityöstä kokonaan. Sosiaalipedagogia tuo yksilön mukaan kasvatusajatteluun. Sijaishuollon korvaava perhelaitos yhdistää valtion, yhteisön ja yksilön samaan kasvatustyöhön. Ilman perhelaitosta valtio aiheuttaa epätasa-arvoa ja syrjäytymistä "lapsen edun" verukkeella. Perhelaitoksessa valtio kontrolloi ja valvoo lapsen ja vanhempien turvallisuutta. Se rahoittaa perhelaitoksen. Yhteisöön kuuluu neuvola, päiväkoti, koulu, lastensuojeluilmoituksen tekijät, akateeminen tutkimus ja terapia. Yksilöiden kykyä kantaa vastuuta itsestään ilman valtion väliintuloa ja osallistua kansalaisyhteiskuntaan tuetaan.

15

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En jaksanu lukee.

    • Anonyymi

      Ei kaikilla yksilöillä ole resursseja korvata omaa tilannettaan!
      Ehdotan, että perhelaitos unohdetaan ja pysytään huostaanotoissa!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hienolta kuulostavia lauseita pötköön ilman kappalejakoa, jäsentelyä tai punaista lankaa, josta muodostuisi lukijalle ymmärrettävä kokonaisuus. Näinkö kirjoitat myös yliopistoesseesi, ja jos kyllä, olet saanut yhtään hyväksyttyä kurssimerkintää? Itse en tällaisella päästäisi läpi, sillä ajatukset ja argumentaatio välity tekstistä mitenkään lukijalle.

      • Anonyymi

        Eikö vain IQ riitä ymmärtämään Teemun ajatuksia? Teemu on yliopiston priimus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö vain IQ riitä ymmärtämään Teemun ajatuksia? Teemu on yliopiston priimus.

        Minusta tuntuu, ettei hän valmisti koskaan- riitautunee kaikkien proffien kanssa! Toisaalta jän ei tule saamaan työpaikkaa, vaikka olisi ammattikin. Jokin läänintaiteilijan tehtävä sopisi...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta tuntuu, ettei hän valmisti koskaan- riitautunee kaikkien proffien kanssa! Toisaalta jän ei tule saamaan työpaikkaa, vaikka olisi ammattikin. Jokin läänintaiteilijan tehtävä sopisi...

        Olen samanlainen henkilö kuin Meemu. Raakaa prosessointitehoa ja luovuutta löytyy, mutta ei mitään sellaista kanavaa sille, mikä mahdollistaisi tienaamisen.
        Aloin kirjoittamaan kirjaa omista teorioistani ja ajatuksistani. Samaa suosittelisin Meemulle.


    • Anonyymi

      Vieläkö Meemu harrastaa tasajalkahyppyjä lasten edessä?

    • Anonyymi

      Vanhat teemutekstit olivat hyvinkin selkeitä verrattuna näihin huostaanottosaagan aikaisiin juttuihin. Kirjoittaja voisi myös vihdoin hyväksyä, että kirjoista löytyvien sosiologisten johtopäätösten painoarvo oikeassa maailmassa on pyöreä nolla. Yliopiston ulkopuolisessa elämässä ketään ei kiinnosta tippaakaan, mitä joku harmaapartainen kommunistihuru-ukko on päätellyt länsi-höpöstanian pyörämekaanikkojen suhteista valtiollisten palapelitehtaiden valtarakenteisiin joskus vuonna puu ja heinä. Näiden huuhaasosiologien juttuihin viittaamalla ei lastensuojeluakaan valitettavasti kaadeta.

      - Kristo Päivinen

      • Anonyymi

        " Kirjoittaja voisi myös vihdoin hyväksyä, että kirjoista löytyvien sosiologisten johtopäätösten painoarvo oikeassa maailmassa on pyöreä nolla."

        Olen eri mieltä. Sama kuin sanoisit että pyöreän Maan teoria on täysin arvoton jos tosielämässä kaikki tavikset kuitenkin havaitsevat kävelevänsä tasaisella maalla. Totuus on aina totuus vaikkei se saavuttaisi Suomi24-normoja.

        "Vanhat teemutekstit olivat hyvinkin selkeitä verrattuna näihin huostaanottosaagan aikaisiin juttuihin. "
        Mulla on ikävä niitä tarinoita iskuyrityksistä.


    • Taistelemme yksilötasolla oman lapsen riistoa ja hulluksi leimaamista, yhteisötasolla vanhempien syrjintää ja yhteiskunnan tasolla Suomen valtionhallinnon totalitarismia vastaan

      • Anonyymi

        Korjataan vähän:

        "Taistelen yksilötasolla oman lapsen riistoa ja hulluksi leimaamista, yksilötasolla (koska en tule toimeen kenenkään kanssa muodostaakseni yhteisöä) vanhempien syrjintää ja yksilötasolla (koska sosiaalinen kyvyttömyyteni estää sekä yhteisöjen muodostamisen että yhteiskuntaan integroitumisen) Suomen valtionhallinnon totalitarismia vastaan."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjataan vähän:

        "Taistelen yksilötasolla oman lapsen riistoa ja hulluksi leimaamista, yksilötasolla (koska en tule toimeen kenenkään kanssa muodostaakseni yhteisöä) vanhempien syrjintää ja yksilötasolla (koska sosiaalinen kyvyttömyyteni estää sekä yhteisöjen muodostamisen että yhteiskuntaan integroitumisen) Suomen valtionhallinnon totalitarismia vastaan."

        Koetko edustavasi yhteisöä Meemu? Oletko kyennyt koskaan toimimaan jonkin yhteisön jäsenenä pidempiä aikoja? Olisitko halunnut kasvattaa lapsestasi samankaltaisen poikkeusyksilön kuin itse olet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koetko edustavasi yhteisöä Meemu? Oletko kyennyt koskaan toimimaan jonkin yhteisön jäsenenä pidempiä aikoja? Olisitko halunnut kasvattaa lapsestasi samankaltaisen poikkeusyksilön kuin itse olet?

        Teemu edustaa kollektiivia. Itse ainakin kuulun siihen.


    • Anonyymi

      Miksi Teemu ei enää kirjoita monologejaan täällä? Olisin halunnut lukea lisää valituksista ja sosiaalitätien kieroiluista!

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      418
      3543
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      114
      2635
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      3
      2401
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      40
      2209
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      8
      2132
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      17
      1965
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1607
    8. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      75
      1549
    9. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      45
      1507
    10. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      53
      1380
    Aihe