Perhelaitos on valtion, yhteisön ja yksilön integroiva ratkaisu

Sosiaalipedagogia on teoria ihmisen kehittämisestä, joka sijoittuu kasvatustieteen ja sosiaalityön väliin. Sen yhteiskunnallinen tehtävä on korjata epätasa-arvoa. Sen yhteisöllinen tehtävä on integroida yksilöt yhteisöön ja antaa kaikille sen jäsenille mahdollisuudet vaikuttaa. Sen yksilöllinen tehtävä on antaa yksilölle mahdollisuudet korjata omaa tilannettaan. Sosiaalipedagogia, sosiaalityö ja kasvatustiede muodostavat kokonaisuuden, jonka sosiaalipedagogia mahdollistaa. Sosiaalipegagogialla on kolme toimijaa, valtio, kansalaisyhteiskunta ja yksilö. Valtio keskittyy sosiaalityössä rankaisuun, järjestysajatteluun ja korjaavaan työhön yleisen kasvatustehtävän sijaan. Abramovitz 1993: Ilman koulutusta yksilölliseen, institutionaaliseen ja rakenteelliseen muutokseen sosiaalityöntekijät tukevat status quoa, sosiaalityö ei korjaa elämänlaadun ongelmia eivätkä sosiaalityöntekijät kykene tukemaan muutosta. Kansalaisyhteiskunnan yleisesti hyväksytty muoto on porvariyhteiskunta. Vapaa yrittäjyys klassisessa liberalismissa viittaa vapauksiin toimia ilman valtion kontrollia ja holhousta. Lisäksi siihen kuuluu kirkko, joka harrasti uskonnollispohjaista tukea ja hyväntekeväisyyttä. Myös yhteisö voidaan ymmärtää osaksi kansalaisyhteiskuntaa. Sosiaalityö oli ennen pelkästään valtion ja kirkon käsissä ilman yhteisöä tai yksilöä. Yhdysvalloissa ja muissa klassisen liberalismin maissa valtion ollessa heikko hyväntekeväisyyttä harrastivat yksittäiset kansalaiset. Kansalaisyhteiskunta on saanut sen jälkeen vaihtoehdoksi kolmannen sektorin järjestöjä. Yksilön itsenäinen kyky kasvattaa itseään on puuttunut sosiaalityöstä kokonaan. Sosiaalipedagogia tuo yksilön mukaan kasvatusajatteluun. Sijaishuollon korvaava perhelaitos yhdistää valtion, yhteisön ja yksilön samaan kasvatustyöhön. Ilman perhelaitosta valtio aiheuttaa epätasa-arvoa ja syrjäytymistä "lapsen edun" verukkeella. Perhelaitoksessa valtio kontrolloi ja valvoo lapsen ja vanhempien turvallisuutta. Se rahoittaa perhelaitoksen. Yhteisöön kuuluu neuvola, päiväkoti, koulu, lastensuojeluilmoituksen tekijät, akateeminen tutkimus ja terapia. Yksilöiden kykyä kantaa vastuuta itsestään ilman valtion väliintuloa ja osallistua kansalaisyhteiskuntaan tuetaan.

15

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En jaksanu lukee.

    • Anonyymi

      Ei kaikilla yksilöillä ole resursseja korvata omaa tilannettaan!
      Ehdotan, että perhelaitos unohdetaan ja pysytään huostaanotoissa!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hienolta kuulostavia lauseita pötköön ilman kappalejakoa, jäsentelyä tai punaista lankaa, josta muodostuisi lukijalle ymmärrettävä kokonaisuus. Näinkö kirjoitat myös yliopistoesseesi, ja jos kyllä, olet saanut yhtään hyväksyttyä kurssimerkintää? Itse en tällaisella päästäisi läpi, sillä ajatukset ja argumentaatio välity tekstistä mitenkään lukijalle.

      • Anonyymi

        Eikö vain IQ riitä ymmärtämään Teemun ajatuksia? Teemu on yliopiston priimus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö vain IQ riitä ymmärtämään Teemun ajatuksia? Teemu on yliopiston priimus.

        Minusta tuntuu, ettei hän valmisti koskaan- riitautunee kaikkien proffien kanssa! Toisaalta jän ei tule saamaan työpaikkaa, vaikka olisi ammattikin. Jokin läänintaiteilijan tehtävä sopisi...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta tuntuu, ettei hän valmisti koskaan- riitautunee kaikkien proffien kanssa! Toisaalta jän ei tule saamaan työpaikkaa, vaikka olisi ammattikin. Jokin läänintaiteilijan tehtävä sopisi...

        Olen samanlainen henkilö kuin Meemu. Raakaa prosessointitehoa ja luovuutta löytyy, mutta ei mitään sellaista kanavaa sille, mikä mahdollistaisi tienaamisen.
        Aloin kirjoittamaan kirjaa omista teorioistani ja ajatuksistani. Samaa suosittelisin Meemulle.


    • Anonyymi

      Vieläkö Meemu harrastaa tasajalkahyppyjä lasten edessä?

    • Anonyymi

      Vanhat teemutekstit olivat hyvinkin selkeitä verrattuna näihin huostaanottosaagan aikaisiin juttuihin. Kirjoittaja voisi myös vihdoin hyväksyä, että kirjoista löytyvien sosiologisten johtopäätösten painoarvo oikeassa maailmassa on pyöreä nolla. Yliopiston ulkopuolisessa elämässä ketään ei kiinnosta tippaakaan, mitä joku harmaapartainen kommunistihuru-ukko on päätellyt länsi-höpöstanian pyörämekaanikkojen suhteista valtiollisten palapelitehtaiden valtarakenteisiin joskus vuonna puu ja heinä. Näiden huuhaasosiologien juttuihin viittaamalla ei lastensuojeluakaan valitettavasti kaadeta.

      - Kristo Päivinen

      • Anonyymi

        " Kirjoittaja voisi myös vihdoin hyväksyä, että kirjoista löytyvien sosiologisten johtopäätösten painoarvo oikeassa maailmassa on pyöreä nolla."

        Olen eri mieltä. Sama kuin sanoisit että pyöreän Maan teoria on täysin arvoton jos tosielämässä kaikki tavikset kuitenkin havaitsevat kävelevänsä tasaisella maalla. Totuus on aina totuus vaikkei se saavuttaisi Suomi24-normoja.

        "Vanhat teemutekstit olivat hyvinkin selkeitä verrattuna näihin huostaanottosaagan aikaisiin juttuihin. "
        Mulla on ikävä niitä tarinoita iskuyrityksistä.


    • Taistelemme yksilötasolla oman lapsen riistoa ja hulluksi leimaamista, yhteisötasolla vanhempien syrjintää ja yhteiskunnan tasolla Suomen valtionhallinnon totalitarismia vastaan

      • Anonyymi

        Korjataan vähän:

        "Taistelen yksilötasolla oman lapsen riistoa ja hulluksi leimaamista, yksilötasolla (koska en tule toimeen kenenkään kanssa muodostaakseni yhteisöä) vanhempien syrjintää ja yksilötasolla (koska sosiaalinen kyvyttömyyteni estää sekä yhteisöjen muodostamisen että yhteiskuntaan integroitumisen) Suomen valtionhallinnon totalitarismia vastaan."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjataan vähän:

        "Taistelen yksilötasolla oman lapsen riistoa ja hulluksi leimaamista, yksilötasolla (koska en tule toimeen kenenkään kanssa muodostaakseni yhteisöä) vanhempien syrjintää ja yksilötasolla (koska sosiaalinen kyvyttömyyteni estää sekä yhteisöjen muodostamisen että yhteiskuntaan integroitumisen) Suomen valtionhallinnon totalitarismia vastaan."

        Koetko edustavasi yhteisöä Meemu? Oletko kyennyt koskaan toimimaan jonkin yhteisön jäsenenä pidempiä aikoja? Olisitko halunnut kasvattaa lapsestasi samankaltaisen poikkeusyksilön kuin itse olet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koetko edustavasi yhteisöä Meemu? Oletko kyennyt koskaan toimimaan jonkin yhteisön jäsenenä pidempiä aikoja? Olisitko halunnut kasvattaa lapsestasi samankaltaisen poikkeusyksilön kuin itse olet?

        Teemu edustaa kollektiivia. Itse ainakin kuulun siihen.


    • Anonyymi

      Miksi Teemu ei enää kirjoita monologejaan täällä? Olisin halunnut lukea lisää valituksista ja sosiaalitätien kieroiluista!

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe