Kenellä on kokemusta omasta hevosesta / ponista omalla pihalla eli kotitallista?
Pitääkö minun ennen kotitallin perustamista ottaa yhteyttä terveydensuojeluviranomaisille?
Ajattelin, että tallin lattian lasku ei saa kallistua naapureihin jolloin vrtsa valuisi sinne, eikä näin meidän kohdalla tulisi käymäänkään. Mutta mitä muuta minun on huomiotava naapureihin nähen (esim. lupa, haju, kärpäset, oravat jne.
Kokemusta hevosen hoidosta on.
Pitääkö minun ennen kotitallin perustamista ottaa yhteyttä terveydensuojeluviranomaisille?
Ajattelin, että tallin lattian lasku ei saa kallistua naapureihin jolloin vrtsa valuisi sinne, eikä näin meidän kohdalla tulisi käymäänkään. Mutta mitä muuta minun on huomiotava naapureihin nähen (esim. lupa, haju, kärpäset, oravat jne.
Kokemusta hevosen hoidosta on.
Vastaukset 2
Vanhimmat
onnistua taajamassa.
Mikäli meinasit pollesi tuoda kaupunkialueelle ja tiheään rakennetulle omakotitaloalueelle pienelle tontille niin ei luultavasti onnistu, kuten arvata saattaa.
Tietenkin terveydensuojeluviranomaiselle soitolla viisastut paljon enemmän kuin täällä kysymällä. Soittaa ja kysyä voi aina sieltä. Siitä vastaa joko kuntasi terveystarkastaja tai ympäristönsuojelusihteeri, riippuu kunnasta tai kaupungista.
Lähtökohtina ratkaisuun on se lähimpään naapuriin oleva matka ja tallisi rakennusratkaisut, kuten siisteys ja lannankäsittely, taajama-alueella luultavasti kunta vaatii katoksessa olevan lantalan joka tyhjennetään väliajoin kärpäs- ja hajuhaittojen poistamiseksi. Myöskin tallin koko ja tontille mahtuvan tarhan koko ratkaisee eläinjuojelullisin perustein. Sitten tarhauksessa syntyvä lanta täytyy poistaa tarhasta niiden ötököiden ja hajun takia. Naapurisopua tietenkin täytyy pitää yllä ja luultavasti kaupunkialueella viranomaiset sitä vaativatkin, naapurin suostumusta, mikäli asuu kovin lähellä. Tällainen ainankin suuremman tallitoiminnan yhteydessä. Yhden hevosen tallista en osaa sanoa.
Onhan noita suuriakin ratsastustalleja lähes kaupungin alueella, kuten Mikkelissä on kaksi. Niissä on omat tiukat vaatimuksensa sen lannan suhteen. Kesällähän hepat pääsevät laitumelle pääosin.
Kaupungista / Kunnasta riippuen ja asuinalueestasi riippuen täytyy tehdä ilmoitus toiminnasta tai lupahakemus. Ei välttämättä mitään jos asuinpaikkasi ei vaadi... plaa plaa.... soita sinne!
Ilmoitatko mitä ne sieltä sitten vastasi?
Ainakin tallinperustamiseen luultavasti on otettava yhteyttä kuntasi rakennustarkastajaan, rakennuslupa tallille, onko tontilla rakennuslupaa.