...ei onnistunut Ukrainan valtaus ja vetäytyä kaikilta Ukrainan alueilta, myös Krimiltä. Mitä pikemmin, sen parempi Venäjän itsensäkin kannalta. Tulokseton sota ei ole Venäjän omakaan etu.
Venäjän pitää vain nöyrästi myöntää, että pieleen meni...
Anonyymi-ap
11258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eivät voi. Syy täytyy vyöryttää jonkun niskaan ja ei ole muita nolattavia kuin Putin ja hänen neuvonantajansa. Putin ei halua luopua vallasta vaikka pieleen meni rankasti. Mutta olet oikeassa. Mitä nopeammin sen parempi. Nyt alkaa käymään niin että ukrainan kovat-pojat alkavat tekemään iskujaan ympäri venäjää ja tuhot ovat valtavia kun haittakerroin huomioidaan. Venäjä on jo hävinnyt mutta se yskii vielä ravistellen päätään.
Ukrainan valttikortti on dronet. Kohta tulee isku Murmanskin lentokentille.
Venäjän sisäiset ongelmat, Isis, opposition joukot, napiseva kansa, bensapula , huono sota menestys ja nyt uutta tulvat.
Jotain tapahtuu Venäjällä kohta.
Elämme jännän äärellä
Ukraina antautuu neuvottelupöytään viimeistään kesän aikana.
Puten lätti on menossa kivikaudelle ja Puten imperiumin loppu on nyt sitten käsillä
Putinin on pyydettävä sydämensä pohjasta anteeksi Ukrainan kansalta ja sen jälkeen hänen tulee erota. Sitten voidaan harkita jonkinlaisen suhteiden palautusta venäjään.
Lisäksi Putinin pitää nöyrästi kävellä vankilaan, pää painuksissa, häpeillen
Pysyvää rauhaa ei saada aikaiseksi ellei Venäjä lopeta hyökkäyssotaansa, vetäydy miehittämiltään alueilta omien rajojensa taakse ja Ukrainalle annetaan turvatakuut tavalla tai toisella siihen, ettei Venäjä taas hetken päästä hyökkää uudelleen. Venäjän sanaan ja sopimuksiin ei edelleenkään voi yhtään luottaa. Natojäsenyys on vahvin turvatakuu ja käytännössä lienee ainut rauhan tae.
Eihän Venäjä lopeta hyökkäyssotiaan, jos sen voi katsoa saavuttaneen edes hitusen verran tavoitteistaan sotimalla. Hyvä muistaa, että Putin pysyy vallassa vain sotimisen avulla.
Sotamanguja kaljaloisten pitää vain nöyrästi myöntää, että pieleen meni, ei tullut vielakään kaljalaa takaisin, saati Suur-Suomea.
Lisäksi Venäjän on lopultakin nöyrästi kiitettävä USA:ta toisen maailmansodan avusta, jonka ansiosta venäjä ylipäätään selvisi.
Saksalla oli toisen maailmansodan jälkeen pitkä tie kuljettavanaan.
Venäjällä on se vielä edessään.
Eikä venäjä vielä ole edes aloittanut , päinvastoin. Stalinista ( Hitlerin vastine) ollaan taas tekemässä sankaria.
Miettikää jos Saksassakin ylistettäisiin Hitleriä ja lailla kiellettäisiin puhumasta pahaa ss- joukkojen toiminnasta yms.