Nyt on sitten tämäkin olut testattu ja arvioksi voin antaa suoraan hyi vitt*. Ei ollut olut minun makuuni.
Arvioita lukiessa olutta kehuttiin ja mainittiin sen olevan todella tuhtia kuin iso raskas leivos. No pitihän se testata. Ensinnäkään en ihan täysin ymmärtänyt, miksi olutta kutsutaan raskaaksi jälkiruoaksi. Toki olihan se normi olutta huomattavasti makeampaa ja täyteläisempää. Sitten se maku oli jotain sellaista, että juomattahan se jäi. Makeahkona täyteläisenä myös makujen olisi pitänyt suorastaan räjähtää suussa ja vietellä makuhermoja sen sijaan että mietin ei ole terveellisin olut ja kehnon makuinen.
Jos jotain erikoisempaa haluaa niin: Suosittelen ottamaan mieluummin viinakaupasta mukaan Chimay Blue (todella hieno olut) taikka Duvel (sentään juotava, mutta tuskin ostan toisten) taikka Bernard Amber Lager (hyvä olut ja vieläkin parempi kun suhteuttaa hintaan.)
Kasteel Donker
6
473
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa napata mieluummin mukaan Chimay Blue, jos haluaa jotain hieman poikkeavampaa. Se on laatu juoma.
Belgialaiset vahvat tummat alet eivät tosiaan ole mitään aloittelijan harjoitteluoluita. Kannattaa harjoitella miedoilla bulkkilagereilla ja siirtyä niistä vähitellen vahvempiin ja voimakkaampiin makuihin. Kasteel Donker on ihan ok vahva belgiale ja jos se herättää "hyi vittu" mielleyhtymiä niin vika on suussa, ei oluessa.
- Anonyymi
Mut tummissa esim porttereissa ei alkoholi maistu. Että sen puolesta voi aloittelija noitakin maistaa. Toki se on eri makuista kuin pliisut laagerit.
Mulla just meni laatikko Saku Tumea. Mut totta on sekin että bulkki laagerit ovat aliarvostettuja. Ei ne nyt niiiin huonoja ole mitä annetaan ymmärtää. 😐
Tv TimmyH Anonyymi kirjoitti:
Mut tummissa esim porttereissa ei alkoholi maistu. Että sen puolesta voi aloittelija noitakin maistaa. Toki se on eri makuista kuin pliisut laagerit.
Mulla just meni laatikko Saku Tumea. Mut totta on sekin että bulkki laagerit ovat aliarvostettuja. Ei ne nyt niiiin huonoja ole mitä annetaan ymmärtää. 😐
Tv TimmyHMinusta Kasteel Donker on niin tuhti ja makea, että alkoholi peittyy siinä. Makeuden vuoksi se onkin jälkiruokaolut, jota ei voi juoda yhtä enempää. Portterit on tosiaan vähemmän alkoholia sisältäviä, kuivempia ja helpommin juotavia.
Nykyään stoutit on mennyt ihan överiksi. Ennen oli imperial stouteja, joissa oli ehkä korkea alkoholipitoisuus ja tuhti runko, mutta ei sentään lisättyä sokeria. Nykyään moniin lisätään sokeria, suklaata, kahvia ja muita mausteita ja onkin syntynyt kokonaan uusi luokka pastry stout.
https://www.ratebeer.com/tag/pastry-stout/- Anonyymi
Grillaava_rouva kirjoitti:
Minusta Kasteel Donker on niin tuhti ja makea, että alkoholi peittyy siinä. Makeuden vuoksi se onkin jälkiruokaolut, jota ei voi juoda yhtä enempää. Portterit on tosiaan vähemmän alkoholia sisältäviä, kuivempia ja helpommin juotavia.
Nykyään stoutit on mennyt ihan överiksi. Ennen oli imperial stouteja, joissa oli ehkä korkea alkoholipitoisuus ja tuhti runko, mutta ei sentään lisättyä sokeria. Nykyään moniin lisätään sokeria, suklaata, kahvia ja muita mausteita ja onkin syntynyt kokonaan uusi luokka pastry stout.
https://www.ratebeer.com/tag/pastry-stout/Kaikenlaista kuraa sitä myydään. Naurettavaa, että pitäisi harjoitella vuositolkulla, että saisi moisen litkun alas.
Olen itse lähes kuusikymppinen, eikä tulisi mieleenkään siirtyä minkäänlaisten hienojen (lue pahanmakuisten) oluiden kittaajaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikenlaista kuraa sitä myydään. Naurettavaa, että pitäisi harjoitella vuositolkulla, että saisi moisen litkun alas.
Olen itse lähes kuusikymppinen, eikä tulisi mieleenkään siirtyä minkäänlaisten hienojen (lue pahanmakuisten) oluiden kittaajaksi.Höpön löpöä, hyvää ne on. En mäkään kaikkea juo. Weisse on shaisse. Mut ei ole esim Guinnessin voittajaa. Suosittelen Dublinin reissua ja siellä vierailua ko panimolla. 😐
Tv TimmyH
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265686
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai994885Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404844Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952459- 1312380
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42032- 1151985
- 2561637
- 3831397
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243