Punavihreä populismi huijasi kansalaisia valtionvelasta

Anonyymi-ap

"Rahaa on!.... Nyt tulee rahaa!.... Velkaa ei tarvitse maksaa takaisin!" Tällaista hurmahenkistä puppupopulismia tarjoili Rinteen/Marinin sosialistihallitus ja velkaa rohmuttiin kaksin käsin. Valtavan moneen tällainen puppupopulismi upposi kuin vanhaan naiseen ja se oli se surullisen kuuluisa velkarahoitteinen hyvinvointi-illuusio, jolla sosialistit kalasteli suosiota ja yrittii pedata tietä toiselle hallituskaudelle.

Sosialistit jättivat populismistaan pois velkojen korot. Ne täytyy tietenkin maksaa ajallaan ja niiden maksuun otettiin velkaa, joka taas nostaa korkomenoja. Käytännössä termi "velkaa ei tarvitse maksaa takaisin" tarkoittaa sitä, että otetaan aina uutta velkaa lyhennysten maksuun ja samalla velkakuorma kasvaa korkomenojen vuoksi. Tyhmemmänkin pitäisi tajuta, millainen tuhon tie tämä on.

Marinin hallituksen holtittomasta velkarallista kertoo euromääräisten korkojen nousu. Vuonna 2022 korkomenot oli n. 220 miljoonaa per vuosi. Ja hetkeä myöhemmin ne nousi jo järkyttävästi yli 3 miljardiin euroon. Siis parissa vuodessa sadoista miljoonista miljardeihin. Ja tämäkö on Orpon hallituksen vika? No ei niin, vaan se on Orpon hallituksen ongelma, ja samalla koko yhteiskunnan ongelma. Ja nyt Orpon hallitus on katkaissut tämän sosialistien tuhon tien. Ja siitäkös sosialistit kiukuttelee, kun sosialismin rumat kasvot paljastettiin. Siksi nyt suurimpia ongelmia on kravattikuviot, mesimäyrät yms., sekä pakkomieIteinen räkätys "köyhiltä leikkaamisesta". Fakta on, että kaikki se kurjuus, mitä nyt koetaan, on myös Marinin tuhohallituksen tuhotöiden korjaamista. Mutta oli miten oli, niin sosialistit ulisee ja vihaa. Eihän he muuta osaa.

7

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketjun aloitus on tyypillistä porvaripropagandaa jota onneksi kukaan ei palstalla ota todesta joten turhaan trollaat palstaporvari.

    • Anonyymi

      Olihan sitä rahaa, mutta he salasivat rahan olevan velkarahaa.

    • Anonyymi

      Viime hallituskaudella oppositiossa olleet porv aripuolueet kannattivat valtion lisävelanottoa ja kokoomus vaati jopa enemmän velkaa valtiolle yritytukia varten. Kokoomus Orpon porvarihallitus eli kokoomus, PS, KD ja Rkp jatkaa velnaottoa valtiolle joten turha porvarien elvistellä.

    • Anonyymi

      Pikavipeillä taivaaseen. Olemmehan rikas kansa ... ja 1000 muuta satua.
      No sellaista se hamputtelijoiden humputus on.

      Virokin alkaa mennä vauraudessa ohi.

    • Anonyymi

      SDP ja (velka)rahaa on.

    • Kirjailija Paavo Haavikko lausui hieman ennen 90-luvun laman alkua, vielä kasinohuuma päällä, sarkastisesti:
      "Meillä menee hyvin - ja onneton se , joka siitä pahaa puhuu!"

    • Anonyymi

      Menokehykset heitettiin mäelle
      lapsi tuo leivän taloon
      ja maksaa velkamme

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3277
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3027
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2520
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2303
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2303
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1903
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1646
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1643
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1479
    Aihe