Punavihreä populismi huijasi kansalaisia valtionvelasta

Anonyymi-ap

"Rahaa on!.... Nyt tulee rahaa!.... Velkaa ei tarvitse maksaa takaisin!" Tällaista hurmahenkistä puppupopulismia tarjoili Rinteen/Marinin sosialistihallitus ja velkaa rohmuttiin kaksin käsin. Valtavan moneen tällainen puppupopulismi upposi kuin vanhaan naiseen ja se oli se surullisen kuuluisa velkarahoitteinen hyvinvointi-illuusio, jolla sosialistit kalasteli suosiota ja yrittii pedata tietä toiselle hallituskaudelle.

Sosialistit jättivat populismistaan pois velkojen korot. Ne täytyy tietenkin maksaa ajallaan ja niiden maksuun otettiin velkaa, joka taas nostaa korkomenoja. Käytännössä termi "velkaa ei tarvitse maksaa takaisin" tarkoittaa sitä, että otetaan aina uutta velkaa lyhennysten maksuun ja samalla velkakuorma kasvaa korkomenojen vuoksi. Tyhmemmänkin pitäisi tajuta, millainen tuhon tie tämä on.

Marinin hallituksen holtittomasta velkarallista kertoo euromääräisten korkojen nousu. Vuonna 2022 korkomenot oli n. 220 miljoonaa per vuosi. Ja hetkeä myöhemmin ne nousi jo järkyttävästi yli 3 miljardiin euroon. Siis parissa vuodessa sadoista miljoonista miljardeihin. Ja tämäkö on Orpon hallituksen vika? No ei niin, vaan se on Orpon hallituksen ongelma, ja samalla koko yhteiskunnan ongelma. Ja nyt Orpon hallitus on katkaissut tämän sosialistien tuhon tien. Ja siitäkös sosialistit kiukuttelee, kun sosialismin rumat kasvot paljastettiin. Siksi nyt suurimpia ongelmia on kravattikuviot, mesimäyrät yms., sekä pakkomieIteinen räkätys "köyhiltä leikkaamisesta". Fakta on, että kaikki se kurjuus, mitä nyt koetaan, on myös Marinin tuhohallituksen tuhotöiden korjaamista. Mutta oli miten oli, niin sosialistit ulisee ja vihaa. Eihän he muuta osaa.

7

193

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketjun aloitus on tyypillistä porvaripropagandaa jota onneksi kukaan ei palstalla ota todesta joten turhaan trollaat palstaporvari.

    • Anonyymi

      Olihan sitä rahaa, mutta he salasivat rahan olevan velkarahaa.

    • Anonyymi

      Viime hallituskaudella oppositiossa olleet porv aripuolueet kannattivat valtion lisävelanottoa ja kokoomus vaati jopa enemmän velkaa valtiolle yritytukia varten. Kokoomus Orpon porvarihallitus eli kokoomus, PS, KD ja Rkp jatkaa velnaottoa valtiolle joten turha porvarien elvistellä.

    • Anonyymi

      Pikavipeillä taivaaseen. Olemmehan rikas kansa ... ja 1000 muuta satua.
      No sellaista se hamputtelijoiden humputus on.

      Virokin alkaa mennä vauraudessa ohi.

    • Anonyymi

      SDP ja (velka)rahaa on.

    • Kirjailija Paavo Haavikko lausui hieman ennen 90-luvun laman alkua, vielä kasinohuuma päällä, sarkastisesti:
      "Meillä menee hyvin - ja onneton se , joka siitä pahaa puhuu!"

    • Anonyymi

      Menokehykset heitettiin mäelle
      lapsi tuo leivän taloon
      ja maksaa velkamme

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1493
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      208
      653
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      556
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      437
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      435
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      429
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      411
    18. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    19. 19
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe