Lavrovin kerjuumatka Kiinaan

Venäjän ulkoministeri Lavrov kävi anelemassa apua Kiinalta. Vastaukseksi hän sai julkilausumia, joissa korostui Kiinan kiinnostus Aasian Tyynenmeren puoleisiin alueisiin.

Kiina onkin hyvin tyytyväinen nykyiseen asiaintilaan. Venäjä lyö päätään seinään Ukrainassa ja heikkenee sotilaallisesti, taloudellisesti ja poliittisesti. Kiinan suhteellinen merkitys maailman toisena supervaltana kohenee.

Samalla Kiinalle avautuu näkymiä Keski-Aasian valtioiden ja jopa Siperian liittämiseksi etupiiriinsä.

24

288

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin konkreettista apua sotaan tulee,,rysä sotii yksin diktaattorin sotaa..

    • Anonyymi

      Taisi olla feodaalialamaisen kumarrusmatka linnanherran tiluksille. Selittelee miten Venäjä on muuttunut polttoaineiden viejästä niiden tuojaksi.

    • Anonyymi

      Näytin kotona Larnovin kuvaa, lapset alkoi itkemään ja kissa kusi lattialle juostessaan sohvan alle piiloon.

    • Anonyymi

      Lierovin anelumatkailulla ei ole merkitystä. Kiina hallitsee ja nauttii tilanteesta.

    • Anonyymi

      Lavrv tiedusteli myös kohteliaasti saisiko esitteitä edullisesta kiinalaisesta mausoleumista Putinille koska lähtö voi olla jo lähiaikoina.

      Lavroville annettiin biohajoava kenkälaatikko, sellainen saappaille tarkoitettu johon Putin mahtuu hienosti kuivauksen jälkeen.

      Matka oli siis mitä onnistunein.

    • Anonyymi

      Koskakohan Suomesta päästään vierailulle Kiinaan? Ei taida tapahtua.

    • Anonyymi

      Lavrovin naamataulu kuin liian kauan linttaan astuttu kengänrähjä...

    • Kiina on Venäjälle todellinen uhka.

      Venäläiset on kuitenkin aivopesty vihaan länttä kohtaa eikä tilanne siitä äkkiä muutu.

      • Anonyymi

        Isompi osa maailman maista vihaa länttä eikä tilanne siitä äkkiä muutu.


    • Anonyymi

      Itämaan tietäjä iski jälleen.

    • Anonyymi

      Venäjä ei kerjää niin kuin koomikko zelenski.

      • Juuri sitä se joutuu nykyään tekemään kiitos pakkomielteisen johdon, jota ei voi vaihtaa.

        Kerjäläinen, jolla on maailman suurimmat luonnonvarat – mikä meni pieleen?


    • Anonyymi

      Aloitus on asiantuntematonta hölynpölyä.

    • Anonyymi

      Usan yli puoli vuosisataa kestänyt painajainen näyttää konkretisoituvan.
      Venäjän ja Kiinan kumppanuus näyttää syvenevän kohti liittolaisuutta.

      • Enemmänkin. Muutamassa vuodessa itäinen Venäjä voi olla käytännössä Kiinaa. Jo nyt niillä alueilla alkaa olla enemmän yhteyksiä melko vauraaseen Pekingiin kuin rahansa älyttömään sotimiseen hukkaavaan Moskovaan, joka ei enää pysty tukemaan äärimmäisen hankalien yhteyksien päässä sijaitsevia alueitaan edes sen vertaa kuin aiemmin.


    • Anonyymi

      Kiinan uusi ulkoministeri (edellinen vain katosi) sanoi vieraalle, että Venäjällä on hyvä tulevaisuus Putinin johdossa.
      Oliko tuo vain pelkkä kohteliaisuus, vai tyhjänpäiväinen kommentti.

    • Anonyymi

      Lavrovin piti selittää, miksei pystykään toimittamaan Kiinaan polttoainetta.

      • Anonyymi

        Eiköhän kiinalaiset osaa jo itse tehdä polttoaineensa.


    • Anonyymi

      Lavrov otettiin vastaan arvovieraana toisin kuin yhdysvaltalainen valtiovarainministeri Janet Yellen joka kävi Kiinassa edellisenä päivänä esittämässä vaatimuksia Venäjä-yhteistyön lopettamisesta ja uhkailemassa pakotteilla.
      Yellen sai tavata vain joitain alempia Kiinan johtomiehiä, varapääministeriä yms. mutta Lavrovin otti vastaan itse Xi Jingpin.
      Käynnillään Yellen esitti jälleen tyylipuhdasta yhdysvaltalaista diplomaattista tökeryyttä ja jälkeenpäin Kiina kommentoi hänen esittämiään vaatimuksia että Kiinan ja Venäjän väliset suhteet eivät ole hänen arvosteltavissa.

      • Anonyymi

        Eihän Kiina ruokkivaa kättä katkaise ennen kuin se on tyhjiin imetty.
        Venäjää Kiina juuri käyttää hyödykseen, kun Venäjälläkään ei ole vaihoehtoja ja liiemmin auttajia.
        Noin parikymmentä vuotta sitten Venäjällä vielä suitsutettiin yhteistyötä lännen kanssa, ja varoiteltiin liiasta riippuvuudesta Kiinaan. Nyt kaikki on kääntynyt päälaelleen, kuten Venäjän valtionjohdon puheetkin ovat jo pitkään olleet.


      • Anonyymi

        Tiltulla menee hieman puurot ja vellit sekaisin .
        Kehitysmaa venäjän Lavrov pääsi Kiinaan kerjuu reissulle kun taas Kiina sai kunnian ottaa vastaan arvovaltainen vieras maailman suurimmasta taloudesta ja toisesta maailman suurvallasta Yhdysvalloista .

        Faktoille ei vain nyt voi mitään


    • Anonyymi

      Kiina ja Venäjä pystyvät keskustelemaan, kuten sivistykseen kuuluu.
      Näettekö, millä tasolla on globalistien diplomatia?

      • Anonyymi

        Onhan se nähty miten nämä jälkikolonialismin houreessa elävät öykkärimoukat luulevat vielä pystyvänsä sanelemaan koko maailmalle miten muiden pitää sallia USA-johtoiselle riistotaloudelle vapaa pääsy käyttelemään kunkin maan kansallisvarallisuutta ja resursseja omaksi hyödykseen.
        Vapauden ja demokratian vienti öljyä omistaviin maihin on jo kymmeniä vuosia ollut vanhentunut vitsi mutta se hirteishuumori jatkuu vahvana kun ukrainalaiset tapatetaan Venäjän luonnonvarojen himossa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      364
      4301
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      146
      3745
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      91
      2634
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2421
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      15
      2249
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      1910
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1828
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      119
      1818
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1409
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1095
    Aihe