Venäjän ulkoministeri Lavrov kävi anelemassa apua Kiinalta. Vastaukseksi hän sai julkilausumia, joissa korostui Kiinan kiinnostus Aasian Tyynenmeren puoleisiin alueisiin.
Kiina onkin hyvin tyytyväinen nykyiseen asiaintilaan. Venäjä lyö päätään seinään Ukrainassa ja heikkenee sotilaallisesti, taloudellisesti ja poliittisesti. Kiinan suhteellinen merkitys maailman toisena supervaltana kohenee.
Samalla Kiinalle avautuu näkymiä Keski-Aasian valtioiden ja jopa Siperian liittämiseksi etupiiriinsä.
Lavrovin kerjuumatka Kiinaan
24
311
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin konkreettista apua sotaan tulee,,rysä sotii yksin diktaattorin sotaa..
- Anonyymi
Taisi olla feodaalialamaisen kumarrusmatka linnanherran tiluksille. Selittelee miten Venäjä on muuttunut polttoaineiden viejästä niiden tuojaksi.
- Anonyymi
Näytin kotona Larnovin kuvaa, lapset alkoi itkemään ja kissa kusi lattialle juostessaan sohvan alle piiloon.
- Anonyymi
Lierovin anelumatkailulla ei ole merkitystä. Kiina hallitsee ja nauttii tilanteesta.
- Anonyymi
Lavrv tiedusteli myös kohteliaasti saisiko esitteitä edullisesta kiinalaisesta mausoleumista Putinille koska lähtö voi olla jo lähiaikoina.
Lavroville annettiin biohajoava kenkälaatikko, sellainen saappaille tarkoitettu johon Putin mahtuu hienosti kuivauksen jälkeen.
Matka oli siis mitä onnistunein. - Anonyymi
Koskakohan Suomesta päästään vierailulle Kiinaan? Ei taida tapahtua.
- Anonyymi
Lavrovin naamataulu kuin liian kauan linttaan astuttu kengänrähjä...
Kiina on Venäjälle todellinen uhka.
Venäläiset on kuitenkin aivopesty vihaan länttä kohtaa eikä tilanne siitä äkkiä muutu.- Anonyymi
Isompi osa maailman maista vihaa länttä eikä tilanne siitä äkkiä muutu.
- Anonyymi
Itämaan tietäjä iski jälleen.
- Anonyymi
Venäjä ei kerjää niin kuin koomikko zelenski.
Juuri sitä se joutuu nykyään tekemään kiitos pakkomielteisen johdon, jota ei voi vaihtaa.
Kerjäläinen, jolla on maailman suurimmat luonnonvarat – mikä meni pieleen?
- Anonyymi
Aloitus on asiantuntematonta hölynpölyä.
- Anonyymi
Usan yli puoli vuosisataa kestänyt painajainen näyttää konkretisoituvan.
Venäjän ja Kiinan kumppanuus näyttää syvenevän kohti liittolaisuutta.Enemmänkin. Muutamassa vuodessa itäinen Venäjä voi olla käytännössä Kiinaa. Jo nyt niillä alueilla alkaa olla enemmän yhteyksiä melko vauraaseen Pekingiin kuin rahansa älyttömään sotimiseen hukkaavaan Moskovaan, joka ei enää pysty tukemaan äärimmäisen hankalien yhteyksien päässä sijaitsevia alueitaan edes sen vertaa kuin aiemmin.
- Anonyymi
Kiinan uusi ulkoministeri (edellinen vain katosi) sanoi vieraalle, että Venäjällä on hyvä tulevaisuus Putinin johdossa.
Oliko tuo vain pelkkä kohteliaisuus, vai tyhjänpäiväinen kommentti. - Anonyymi
Lavrovin piti selittää, miksei pystykään toimittamaan Kiinaan polttoainetta.
- Anonyymi
Eiköhän kiinalaiset osaa jo itse tehdä polttoaineensa.
- Anonyymi
Lavrov otettiin vastaan arvovieraana toisin kuin yhdysvaltalainen valtiovarainministeri Janet Yellen joka kävi Kiinassa edellisenä päivänä esittämässä vaatimuksia Venäjä-yhteistyön lopettamisesta ja uhkailemassa pakotteilla.
Yellen sai tavata vain joitain alempia Kiinan johtomiehiä, varapääministeriä yms. mutta Lavrovin otti vastaan itse Xi Jingpin.
Käynnillään Yellen esitti jälleen tyylipuhdasta yhdysvaltalaista diplomaattista tökeryyttä ja jälkeenpäin Kiina kommentoi hänen esittämiään vaatimuksia että Kiinan ja Venäjän väliset suhteet eivät ole hänen arvosteltavissa.- Anonyymi
Eihän Kiina ruokkivaa kättä katkaise ennen kuin se on tyhjiin imetty.
Venäjää Kiina juuri käyttää hyödykseen, kun Venäjälläkään ei ole vaihoehtoja ja liiemmin auttajia.
Noin parikymmentä vuotta sitten Venäjällä vielä suitsutettiin yhteistyötä lännen kanssa, ja varoiteltiin liiasta riippuvuudesta Kiinaan. Nyt kaikki on kääntynyt päälaelleen, kuten Venäjän valtionjohdon puheetkin ovat jo pitkään olleet. - Anonyymi
Tiltulla menee hieman puurot ja vellit sekaisin .
Kehitysmaa venäjän Lavrov pääsi Kiinaan kerjuu reissulle kun taas Kiina sai kunnian ottaa vastaan arvovaltainen vieras maailman suurimmasta taloudesta ja toisesta maailman suurvallasta Yhdysvalloista .
Faktoille ei vain nyt voi mitään
- Anonyymi
Kiina ja Venäjä pystyvät keskustelemaan, kuten sivistykseen kuuluu.
Näettekö, millä tasolla on globalistien diplomatia?- Anonyymi
Onhan se nähty miten nämä jälkikolonialismin houreessa elävät öykkärimoukat luulevat vielä pystyvänsä sanelemaan koko maailmalle miten muiden pitää sallia USA-johtoiselle riistotaloudelle vapaa pääsy käyttelemään kunkin maan kansallisvarallisuutta ja resursseja omaksi hyödykseen.
Vapauden ja demokratian vienti öljyä omistaviin maihin on jo kymmeniä vuosia ollut vanhentunut vitsi mutta se hirteishuumori jatkuu vahvana kun ukrainalaiset tapatetaan Venäjän luonnonvarojen himossa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333154Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441569Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32969- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36803Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173793- 48709