Lavrovin kerjuumatka Kiinaan

Venäjän ulkoministeri Lavrov kävi anelemassa apua Kiinalta. Vastaukseksi hän sai julkilausumia, joissa korostui Kiinan kiinnostus Aasian Tyynenmeren puoleisiin alueisiin.

Kiina onkin hyvin tyytyväinen nykyiseen asiaintilaan. Venäjä lyö päätään seinään Ukrainassa ja heikkenee sotilaallisesti, taloudellisesti ja poliittisesti. Kiinan suhteellinen merkitys maailman toisena supervaltana kohenee.

Samalla Kiinalle avautuu näkymiä Keski-Aasian valtioiden ja jopa Siperian liittämiseksi etupiiriinsä.

24

311

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin konkreettista apua sotaan tulee,,rysä sotii yksin diktaattorin sotaa..

    • Anonyymi

      Taisi olla feodaalialamaisen kumarrusmatka linnanherran tiluksille. Selittelee miten Venäjä on muuttunut polttoaineiden viejästä niiden tuojaksi.

    • Anonyymi

      Näytin kotona Larnovin kuvaa, lapset alkoi itkemään ja kissa kusi lattialle juostessaan sohvan alle piiloon.

    • Anonyymi

      Lierovin anelumatkailulla ei ole merkitystä. Kiina hallitsee ja nauttii tilanteesta.

    • Anonyymi

      Lavrv tiedusteli myös kohteliaasti saisiko esitteitä edullisesta kiinalaisesta mausoleumista Putinille koska lähtö voi olla jo lähiaikoina.

      Lavroville annettiin biohajoava kenkälaatikko, sellainen saappaille tarkoitettu johon Putin mahtuu hienosti kuivauksen jälkeen.

      Matka oli siis mitä onnistunein.

    • Anonyymi

      Koskakohan Suomesta päästään vierailulle Kiinaan? Ei taida tapahtua.

    • Anonyymi

      Lavrovin naamataulu kuin liian kauan linttaan astuttu kengänrähjä...

    • Kiina on Venäjälle todellinen uhka.

      Venäläiset on kuitenkin aivopesty vihaan länttä kohtaa eikä tilanne siitä äkkiä muutu.

      • Anonyymi

        Isompi osa maailman maista vihaa länttä eikä tilanne siitä äkkiä muutu.


    • Anonyymi

      Itämaan tietäjä iski jälleen.

    • Anonyymi

      Venäjä ei kerjää niin kuin koomikko zelenski.

      • Juuri sitä se joutuu nykyään tekemään kiitos pakkomielteisen johdon, jota ei voi vaihtaa.

        Kerjäläinen, jolla on maailman suurimmat luonnonvarat – mikä meni pieleen?


    • Anonyymi

      Aloitus on asiantuntematonta hölynpölyä.

    • Anonyymi

      Usan yli puoli vuosisataa kestänyt painajainen näyttää konkretisoituvan.
      Venäjän ja Kiinan kumppanuus näyttää syvenevän kohti liittolaisuutta.

      • Enemmänkin. Muutamassa vuodessa itäinen Venäjä voi olla käytännössä Kiinaa. Jo nyt niillä alueilla alkaa olla enemmän yhteyksiä melko vauraaseen Pekingiin kuin rahansa älyttömään sotimiseen hukkaavaan Moskovaan, joka ei enää pysty tukemaan äärimmäisen hankalien yhteyksien päässä sijaitsevia alueitaan edes sen vertaa kuin aiemmin.


    • Anonyymi

      Kiinan uusi ulkoministeri (edellinen vain katosi) sanoi vieraalle, että Venäjällä on hyvä tulevaisuus Putinin johdossa.
      Oliko tuo vain pelkkä kohteliaisuus, vai tyhjänpäiväinen kommentti.

    • Anonyymi

      Lavrovin piti selittää, miksei pystykään toimittamaan Kiinaan polttoainetta.

      • Anonyymi

        Eiköhän kiinalaiset osaa jo itse tehdä polttoaineensa.


    • Anonyymi

      Lavrov otettiin vastaan arvovieraana toisin kuin yhdysvaltalainen valtiovarainministeri Janet Yellen joka kävi Kiinassa edellisenä päivänä esittämässä vaatimuksia Venäjä-yhteistyön lopettamisesta ja uhkailemassa pakotteilla.
      Yellen sai tavata vain joitain alempia Kiinan johtomiehiä, varapääministeriä yms. mutta Lavrovin otti vastaan itse Xi Jingpin.
      Käynnillään Yellen esitti jälleen tyylipuhdasta yhdysvaltalaista diplomaattista tökeryyttä ja jälkeenpäin Kiina kommentoi hänen esittämiään vaatimuksia että Kiinan ja Venäjän väliset suhteet eivät ole hänen arvosteltavissa.

      • Anonyymi

        Eihän Kiina ruokkivaa kättä katkaise ennen kuin se on tyhjiin imetty.
        Venäjää Kiina juuri käyttää hyödykseen, kun Venäjälläkään ei ole vaihoehtoja ja liiemmin auttajia.
        Noin parikymmentä vuotta sitten Venäjällä vielä suitsutettiin yhteistyötä lännen kanssa, ja varoiteltiin liiasta riippuvuudesta Kiinaan. Nyt kaikki on kääntynyt päälaelleen, kuten Venäjän valtionjohdon puheetkin ovat jo pitkään olleet.


      • Anonyymi

        Tiltulla menee hieman puurot ja vellit sekaisin .
        Kehitysmaa venäjän Lavrov pääsi Kiinaan kerjuu reissulle kun taas Kiina sai kunnian ottaa vastaan arvovaltainen vieras maailman suurimmasta taloudesta ja toisesta maailman suurvallasta Yhdysvalloista .

        Faktoille ei vain nyt voi mitään


    • Anonyymi

      Kiina ja Venäjä pystyvät keskustelemaan, kuten sivistykseen kuuluu.
      Näettekö, millä tasolla on globalistien diplomatia?

      • Anonyymi

        Onhan se nähty miten nämä jälkikolonialismin houreessa elävät öykkärimoukat luulevat vielä pystyvänsä sanelemaan koko maailmalle miten muiden pitää sallia USA-johtoiselle riistotaloudelle vapaa pääsy käyttelemään kunkin maan kansallisvarallisuutta ja resursseja omaksi hyödykseen.
        Vapauden ja demokratian vienti öljyä omistaviin maihin on jo kymmeniä vuosia ollut vanhentunut vitsi mutta se hirteishuumori jatkuu vahvana kun ukrainalaiset tapatetaan Venäjän luonnonvarojen himossa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3154
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1569
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      969
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      803
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe