Vauva saa uskon ja uudestisyntyy kasteessa. Hän uskoo koko elämänsä. Luterilainen ei tule uskoon. Ei sen puoleen helluntailaisten lapsikaan. Käy kasteella, kun painostetaan. On uskonut koko ikänsä, kun on opetettu uskoon.
Luterilainen ei tule uskoon
Anonyymi-ap
7199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
minut on kastettu pienenä ja lisäksi olen käynyt rippikoulun , olen myös sylikummi 🤣
olen pahimman luokan ateisti 🙂
olisiko asia niin että en ollut itseni herra ja liian myötämielinen ?
Älä sitä mieti vaan tule uskoon. Jeesus rakastaa sinua.
Vauva ei uudestisynny kasteessa!
Uskoa se on opetettukin usko.
Olen luterilainen, kastettu ja uskoon tullut. Mitä vielä pitäisi olla.
Kasteenhan ihminen ottaa itselleen vastaan yleensä noin vuoden kuluttua hedelmöityksen jälkeisestä ensimmäisestä solunjakautumisesta. Kyllä silloin voi jo puhua uskoon tulemisesta.
Pian Jeesus hakee omansa taivaaseen seitsemäksi vuodeksi. Silloin totuus paljastuu niille, jotka luulivat olevansa pelastettuja vauvana pirskottelun ansiosta. Ja myös niille, jotka 'toivovat' 'ehkä' pelastuvansa. Uskova kristitty luottaa Raamatun sanaan ja tietää olevansa pelastettu. Ei omien tekojensa eikä vanhempiensa tekojen kautta, vaan täysin armosta, uskon kautta Jeesuksen vereen.
Te laodikealaiset haaleat penseät tekouskonnolliset kadotetut, teillä on vielä silloin pieni mahdollisuus pelastua. Siinä antikristuksen ajassa pelastuminen vaan on paljon vaikeampaa. Vaaditaan omia tekoja. Ei saa ottaa pedon merkkiä. Ei saa palvoa petoa. On annettava kunnia Jumalalle. On suojeltava juutalaisia. Ilmestyskirja kertoo, että siitä ajasta pelastuu lukematon joukko ihmisiä. He valitsivat mestauksen kieltäytymällä palvomasta petoa.