hei!
menen seuraavaksi yläasteelle. yläasteella on terveystietoa, joka minua hiukan pelottaa sillä minulla on verikammo. pelkään, että pyörryn tunnilla ja minua aletaan kiusaamaan. kertokaa mitä terveystietoon sisältyy?
yläaste/terveystieto
7
1986
Vastaukset
- ...
kerro opettajalle verikammostasi. munkin yks kaveri oli pyörtyny kun niiltä otettiin verikoetta, ja se on poika :) joten arvaappa oliko nolona. ja se tapahtui joskus ysillä. kyllähän sille hieman naureskeltiin, mutta ei paniikkia, aika monille tulee huono olo verestä.
- lukiolainen_
Ei terveystiedossa mitään veren kanssa pelata. se on pelkkää teoriaa nuoren elämästä, kehityksestä, ravinnosta, liikunnasta, terveydestä. Ei verikammo liity mitenkään terveystietoon, joten ei pelkoa!
- Pumppu
Ei koulussa enää saa veren kanssa leikkiä, koska nykyään pelätään hepatiittia, erityisesti b-muotoa.
- :))
Kerrot vaan opettajalle, että sinua kammottaa kaikki vereen liittyvä. Meillä oli yläasteella terveystiedossa myös ensiapua ja pari tyyppiä sai jäädä pois, koska ne oli vähällä pyörtyä. Ei siitä kukaan ala sinua kiusaamaan, luokkakaverit saataisivat korkeintaan vähän säikähtää niin kuin meillä kävi. Onnea yläasteelle, kyllä sie pärjäät!
- DiuDiu
Mitä hittoa on terveystieto? Onks se oma aineensa? Mä pääsin just ysiltä, mut ei meille koskaan kyllä mitään terveystietoo oo pidetty...:/
- vittua
ei terveystieto mitään ravinnosta tai verestä kerro, seksistä siellä puhutaan ja harjoitellaan kortongin laittamista tyroks-dildoon!
sillä opetajat toitottavat Sinulle huumeista,tupakasta ja seksin vaaroista niin montakertaa,että muistat asiat varmaan vielä nukkumaan mennessäsikin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101054
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82794Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat261570Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 26472
- 47417
- 30406