KAPELIMESTARI HUOLISSAAN

Jos kulttuurista leikataan. Sieltä nyt pitää leikata ensimmäiseksi. Jokainen Suomalainen maksaa jokaisesta ostetusta oopperalipusta yli 20 euroa,vaikkei ikinä oopperassa kävisikään. Oopperassa käy tutkitusti varakasta väkeä,ja voivat hyvin maksaa tuplahinnan lipuistaan,joten tuet pois.
11201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyseinen kapellimestari tienaa vuodessa satojatuhansia,eikä edes maksa veroja Suomeen. Ukon puheet voi jättää omaan arvoonsa..

Äänestä

Oli erikoinen mielipide kapellimestarilla. Ei kuulema harkovan pommitus ole syy siihen,eg pitää lopettaa tietynlaisen musiikin esittäminen. Pitäisi lukea historiaa..Onkohan edes kaikki taide ja musiikki venäläistä..ryöstöretken saalista on moneen lähtöön.
Ei aika kausina on eri letkujen tekijät...Ei saa katsoa vaan nykyhetkeen vaan aikajana ja teot puhuu puolestaan..

Äänestä

Voihan se eläkeikäinen kaapelimestari lyhentää sitä keppiä jolla osoittelee viulisteja.

Äänestä

Turhaa kitinää kapellimestarilta!

Äänestä

Huikeita summia vihervasemmitolaiset kultturellit ainakin tienaavat. Laulajat,näyttelijät ynm,ynm. Kansallisbaletilla on erillinen sopimus jonka perusteella tanssijat pääsevät eläkkeelle 44-vuotiaina,ja valtio antaa vuosittain 50 miljoonan tuet. Kyllä olisi kirveellä töitä.

Äänestä

Kansallisbaletin tanssija? Voi helevatti että tuollainenkin voi olla ammatti. Sehän on voimistelija, joka kuuluisi johonkin urheiluseuraan.

Äänestä

Kenenkään terveen 44-vuotiaan ei tietenkään pidä päästä eläkkeelle,jollei tanssijan nivelet kestä,niin sitten vaan uutta ammattia opiskelemaan. Kaikki tuollaiset porsaanreijät pitää tukkia,kuten urheilija,taiteilija eläkkeet. Talouteen niillä ei tietenkään ole mitään merkitystä,mutta eihän se luokkahitsarikaan mitään lisäeläkettä saa. Kulttuuriporukalla on eri lait kun muilla kansalaisilla. Sieltä tosiaan pitää leikata ensimmäiseksi,eikä köyhän antimista.

Äänestä
  • Ei mitää eri vapauksia vaan sen takia et taiteilija.
    Työttömyys korvausta niile jaksoille jos ei töitä ei mitää apuraha systeemiä.
    Opiskelu toiseen ammattiin jos ei kykene ..tässähän se hallituksen porsaan reikäntää mättää

    Äänestä

Hallitus leikkaa kulttuurista,mikäli se persuista on kiinni,mutta ainakin rkp,ja kok pistävät hanttiin. Purran pitää vaatia leikkauksia kulttuurista.

Äänestä

Pitää tehdä sellaista kulttuuria, taidetta ,josta kansalaiset ovat valmiit maksamaan

Äänestä

Maailmankuulu haitaritaiteilija Veikko Ahvenainen on vissiin jo yli 90 ja hoitaa keikkoja edelleen kuin nuorukaiset.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos kulttuurista leikataan. Sieltä nyt pitää leikata ensimmäiseksi. Jokainen Suomalainen maksaa jokaisesta ostetusta oopperalipusta yli 20 euroa,vaikkei ikinä oopperassa kävisikään. Oopperassa käy tutkitusti varakasta väkeä,ja voivat hyvin maksaa tuplahinnan lipuistaan,joten tuet pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu