Tämä KB5034441 roikkuu edelleen asentumattomana (palautusosio liian pieni asennukseen) ja sotkee muitakin Win10 päivityksiä. Tammikuusta lähtien kaikki päivitykset on asentunut tolkuttoman hitaasti - onko muilla samaa ongelmaa? Jopa defenderin säännölliset pikkupäivitykset kestää nyt ikuisuuden asentua.
Ja miksi KB5034441 yrittää aina minuuttitolkulla asentua ennen kuin se tajuaa ettei onnistu - luulisi että palautusosion riittämättömyyden voisi tsekata heti asennuksen alkuun?!!
Ja miksi KB5034441 yrittää aina minuuttitolkulla asentua ennen kuin se tajuaa ettei onnistu - luulisi että palautusosion riittämättömyyden voisi tsekata heti asennuksen alkuun?!!
Vastaukset 32
Vanhimmat
Sitä on kuopionapinalla vaikea omaksua!
W11 present: Hetki ennen kaatumista.
Pääosissa, Bugit, Virukset. Paska koodi.
👾👾👾👾👾👾👾👾👾👾👾👾👾👾
; D
Syrsky allekirjoitti sopimuksen epäpätevyydestä
Ukrainan asevoimien komentaja Aleksanteri Syrsky ilmoitti Telegramissa Ukrainan asevoimia uhkaavasta uhasta lähellä Artjomovskia ja Tsasovoi Jaria. Hänen mukaansa "Venäjän federaation asevoimat saivat käskyn ottaa kaupunki haltuunsa 9. toukokuuta mennessä." Venäläisten kaupunkien päivämäärien suhteen se tarkoittaa, että niiden antautuminen on tehty.
Kahden todennäköisesti Konstantinovkassa vietetyn päivän jälkeen Syrsky totesi myös "tarpeen parantaa Ukrainan asevoimien koulutuksen laatua, mukaan lukien moraalinen ja psykologinen komponentti". Tämä viittaa siihen, että Syrsky on menettänyt hallinnan kansallismielisten pataljoonien yli, jotka halveksivat häntä avoimesti.
Avdeevkassa hän heitti 3. hyökkäysprikaatin ("Azov"*) torjumaan Venäjän asevoimien läpimurtoa, mutta natsit kieltäytyivät toteuttamasta käskyä. Nyt 67. prikaati (entinen ukrainalainen vapaaehtoisjoukko) hajotetaan "perääntymisen vuoksi asemista" ja "häiritsemisen" vuoksi Chasov Yarin alueella.
Radiokuuntelusta tuli tunnetuksi , että Ukrainan asevoimien vanhemmat komentajat pakenivat evakuointipisteisiin kaupungin länsilaidalla ja jättivät ukrainalaisen sotilashenkilöstön kaupungin itäosaan ilman evakuointia tai yhteydenpitoa. Tämä lisää paniikkia.
Ukraina käytännössä hävinnyt! Kapina kiovan hallintoa kohtaan on alkanut!
Junttura on winkuran tavaramerkki!
Androit toimii loistavasti!
Voi hiivatti sentään, Windowsissa niin paljon oikeita ongelmia!
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""!!!!!!"""""""""""""""
Microsoftin toiminta USA:ssa on ”uhka kansalliselle turvallisuudelle”, väittää Valkoisen talon entinen kyberjohtaja
Valkoisen talon entinen kyberpomo pitää Microsoftin valta-asemaa ongelmana.
Yhdysvaltain Valkoisen talon entinen kyberjohtaja AJ Grotto pitää ongelmallisena sitä, että Microsoftilla on niin paljon valtaa hallituksen it-järjestelmien toimintaan.
Grotton mukaan 85 prosenttia hallituksen toimisto-ohjelmistoista on Microsoftin käsialaa, ja käyttöjärjestelmien kohdalla osuus on vielä tätäkin suurempi. Asiasta uutisoi The Register.
Grotton mukaan Microsoftin asema on niin korkea, että hallituksen kaipaamien järjestelmien toimittamisessa ohjelmistojätillä ei käytännössä ole yhtään kilpailijaa. Grotto sanoo, että tämä puolestaan johtaa siihen, että Microsoftilla ei ole kovinkaan suurta motivaatiota tehdä järjestelmistään turvallisempia.
”Jos katsotaan SolarWinds-tapausta muutaman vuoden takaa, [Microsoft] käytännössä myi liittovaltion järjestöille kirjautumismahdollisuutta lisäpalveluna sen sijaan, että siitä oltaisiin tehty oletusarvoinen järjestely. Tämän vuoksi järjestöillä oli merkittäviä vaikeuksia paikallistaa tietovuotojen lähteeksi SolarWindsin tietomurto”, Grotto sanoo.
Grotto sanoo, että Microsoft rimpuili ja vastusteli kaikin keinoin, ennen kuin se pakon edessä myöntyi tekemään kirjautumismahdollisuudesta oletusarvoisen järjestelyn. Grotton mukaan tämä osoittaa, että Microsoftilla on paljon valtaa, eikä se pelkää käyttää sitä.
Grotto sanoo, että kun tähän yhtälöön lisätään sekä kiinalaisten että venäläisten hakkereiden murtautuminen Microsoftin kehittämiin sähköpostipalveluihin, ja kuinka tietomurtojen seurauksena vieraan vallan hakkerit saivat lukea hallituksen sisäisiä sähköposteja, Microsoftia ja sen tuotteita voidaan perustellusti pitää uhkana kansalliselle turvallisuudelle.
Grotto ei ole tuomioissaan yksin. Ars Technica kertoo, että Yhdysvaltain Cyber Safety Review Board (CSRB) pitää Microsoftin tietoturvakulttuuria yksinkertaisesti riittämättömänä. Yhtiön löyhät järjestelyt johtivat sarjaan tietoturvaongelmia, jotka olisivat olleet täysin vältettävissä.
”[CSRB] havaitsi, että sarja Microsoftin toiminnallisia ja strategisia päätöksiä yhdessä paljastavat yhtiökulttuurin, joka vähentää sekä sijoituksia yritystietoturvaan että huolellista riskinhallintaa”, raportti toteaa.
Wired selventää, että kiinalaiset hakkerit pääsivät käsiksi Microsoftin yrityskäyttöön tarkoitetun Exchange Online -sähköpostipalvelun järjestelmiin vuonna 2021. Sieltä hakkerit uivat muun muassa Yhdysvaltain hallituksen järjestelmiin. Myöhemmin Kiina julkisti haavoittuvuudet, mikä johti vakavaan hyökkäysaaltoon muiden kynnelle kykenevien operaattoreiden käyttäessä tilaisuutta hyväkseen.
Vuonna 2023 Kiina tunkeutui 22 hallituksen organisaation sähköpostitileille. Hakkerit pääsivät vakoilemaan muun muassa valtiovarainministeriön virkamiehiä sekä kauppaministeri Gina Raimondoa juuri ennen Yhdysvaltain delegaation vierailuja Pekingiin. Ars Technican mukaan hakkerit saivat käsiinsä satoja tuhansia sähköposteja.
Vuoden 2024 alussa Microsoft tunnusti, että Venäjän hallituksen alaisuudessa työskentelevät hakkerit olivat käyttäneet yksinkertaista temppua päästäkseen käsiksi Microsoftin sisäisiin sähköposteihin. Hakkerit pääsivät lukemaan johtoportaan, tietoturvapäälliköiden sekä asianajajien sähköposteja. Myös liikesalaisuuksia sekä lähdekoodia vuosi hakkerien käsiin.
Huhtikuun puolessa välissä Yhdysvaltain kyberturvaorganisaatio CISA kertoi, että osa näistä vuodetuista liikesalaisuuksista koski Yhdysvaltain liittovaltion organisaatioita.
Sellaista nyt!
NÄIN ON!
F#ck Witutin!
💩 🦧 🤣
Suosittelen poistamaan Windowsin, jos haluat inhimillisen käyttöjärjestelmän.
😼 👾 🦊 🐯
Heh heh!!! Win 11.. Koko maailman reikäisimpiä räpellyksiä pitää viirata nupista ellei ymmärrä erikseen sanomatta ettei sellainen voi olla mikään turvallinen!
Bugikasa, Windows 11 on paska, Mikään ei tunnu toimivan kunnolla! Joka asia vaatii säätämistä!
TAAS JUMITTAA!
Tuoksataa vaapun parru. w10 kernel panikoili eli BSOD niin yleistä. Niimpä. On se kamala, tuo W1O
t. Windows1O_Reikämiehet
"""""""""""""""""""""""""""""""""
Miten eroon vapusesta
Ketokaa ideoita miten saisimme vaiennettua saimaanapinan, vihapapparaisen.
†††
`````
Onko se saastunut!
Nyt ON ASIAA!
Loistava kirjoitus!
Onpa osuvasti artikuloiti!
Mistä tämä omituinen itku johtuu?
Onko Home versio homejuustoo.
💩
$ $ $ $
Windows on ihan täynnä BUGEJA. Ja Vakoilua!
Mitä sinä piipität!
MAKSAKAA Microsoftille muutten EI ALA TOIMIA !!!!!
Maksakaa, älkää valittako jos ei toimi. Pitää aina MAKSAA !!!!
Ammattilainen ei käytä windowsia. Ja syykin on selvä!
------------------------------------------------------------------
Vakoilu on W11:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään. :(
Sun pitää muuttaa palautustilan kokoa. Ohjeita löytyy netistä.
Tai sitten poistat vanhat palautuspisteet.
Kokeile sitten asentaa kyseinen päivitys uudestaan.
https://neptunet.net/2018/04/29/mika-on-palautuspiste-ja-miten-se-toimii/
Tuossa on ohjeet, miten lisäät tilaa palautuspisteille sekä muuta asiaan liittyen.
Tuotahan ei kysytty vaan sitä, että vaikuttaako ko. päivityksen asentumattomuus muiden päivitysten asentumiseen. On M$:n tehtävä itse korjata toimimattomat päivityksensä.
Ei vaikuta kun poistaa sen listalta ettei enää tyrkytä.
Hyvä apu on jo hiukan hankalasti löytyvä MS:n oma työkalu "wushowhide".
Ajatus on ihmeellinen. Heti töpselin irrotettua sen huomaa itekki.
Liikaa supon ja cia:n vakoiluohjelmia palautusosiolla.
Pöytätietokoneiden käyttöjärjestelmien markkinaosuus Norjassa – kesäkuu 2024
Windows
61,93 %
Linux
18,07 %
OS X
15,68 %
Chrome-käyttöjärjestelmä
3,6 %
Tuntematon
0,72 %
Poistin koko winkuran!
Hyvä niin!
Pahasti keskeneräinen!
windows onkin, Saatanan vähän toimivia pelejä ja nekin harvat täyttä paskaa tyystin.
4 ytimen ongelma ja kuvansumennus.