Loisivat yhdistykset ulisevat leikkauksista

Yhdistyksille on lahjoitettu verovaroja, jotta niiden henkilökunta voi loisia ja viettää ökyelämää tekemättä mitään. Yhdistykset toimivat myös verovapaasti.

Varokaa niitä mm. kaikkia urheiluseuroja.
26214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Yhdistyksien tarkoitus on hyväksikäyttää ilmaista työvoimaa ja toimia verovapaasti. Yhdistykset pitäisi kieltää.

Äänestä
  • Se on ihmisten oma valinta osallistuvatko yhdistyksen toimintaan. Ennen vanhaan oli ihan normaalia järjestää talkoita ja rakentaa esim. omakotitaloja ruokapalkalla, mutta nykyaikana huudetaan vaan hyväksikäytöstä eikä tehdä mitään, jos siitä ei makseta. Siksi täältä on kadonnut yhteisöllisyys ja tekemisen meininki, ivaillaan ja haukutaan vaan niin omat kuin vieraat.

    Äänestä

Valtava lauma huijareita on kerääntynyt yhdistyksiin vain tukien varaan.

Äänestä
  • Eikös juuri näitä ole joka paikassa, joten ovathan ne löytäneet yhdistyksetkin ja säätiöt.

    Äänestä

Esim. Ilmajoen Musiikkijuhlille on vuosikymmeniä annettu kunnalta ja opetusministeriöltä avustuksia , yht. n. 130 000 € /v , jotta saavat koilottaa viikon tuossa Kyrönjoen rannassa oopperoitaan....:(. Joka kerta tappiolliset.
Silti tämäkin porukka kehuskelee suurella "talkootyön" merkityksellä!

Ja monet muut kulttuurijuhlat...

Äänestä
  • Esim. Il2
    "Muusikoiden liitto" ()ML) - Kertoi lopettavansa yhteistyönsä Teboilin kanssa
    - ja jäsenet ottavat "avustuksilla saamansa ale" Bensan muualta

    --

    Seuraavalla viikolla, ML kumminkin kertoi, että Jäsenensä saavat hakea nyt vuosittaista tukeaan ja korona sellaista :
    - ML jakoi yhä verorahoja, ja joiden maksuun Teboilkin osallistui
    - Nekin rahat, olisi pitänyt palauttaa valtiolle

    Äänestä

  • Tuollaisia huijareita Suomi on täynnä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Tuollaisia huijareita Suomi on täynnä.

    Ei se ole huijaamista, vaan laillista, mutta lait ovat ihmisten säätämiä, ja niitä voidaan muuttaa.

    Äänestä

Ay liike verolle kuppaa yhteiskunnassa

Äänestä
  • Porvarien verovapaat säätiöt myös verolle HETI.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Porvarien verovapaat säätiöt myös verolle HETI.

    Ay liike ja säätlöt ovat vain huijausta varten.

    Äänestä

  • Kannatan. Kojamo ja muut miljardibisnekset verollepantava.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Porvarien verovapaat säätiöt myös verolle HETI.

    Muttei vasureitten sääitöitä verolle, koska vasurit ovat hyviksiä ja porvarit ovat pahiksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Kannatan. Kojamo ja muut miljardibisnekset verollepantava.

    Kojamo maksaa veronsa ihan normaalisti. Eläkeyhtiöt suurimpina omistajina ja ay omistajat saavat osinkonsa verovapaasti.

    Nythän RKP ja KOK torppasivat yleishyödyllisten yhdistysten ja säätiöiden verotuksen. Heillä kun näitä verovapaita säätiöitä ja yhdistyksiä on paljon enemmän, kuten EK:llakin.

    Tuo Kojamosta hokeminen osoittaa vain tyypillistä persujen tietämättömyyttä yhtään mistään.
    Kaikki tehdään ja haukutaan pelkällä mutulla.

    Äänestä

En nyt väittäisi loisimisesta, mutta olen huomannut kuinka huonosti meillä osataan priorisoida tekemisiä. Tottakai siitä huuto syntyi, jokainen vuorollaan karaisee kurkkuaan. Kulttuuriväki, säätiöt, yritykset ja eduskunta ovat vielä olleet hiljaa omista leikkauksistaan, mutta osansa he saavat. Tämä suomenkieli on niin vaikeaa etteivät edes suomalaiset sitä kaikilta osin ymmärrä. Jos sanotaan, että kaikki joutuvat osallistumaan, niin miksi luullaan ettei se nyt meitä koske.
Sotessa on paljon priorisoitavaa, joka ei vaikuta asiakasjonoihin mitenkään. Sielläkin on totuttu, varsinkin HUS:n alueella, että kyllä rahat tulevat vaikka valtiolta, ei hätää mitään, antaa palaa. Ai niin, ay-liikkeen tulot myös verolle, oikeastaan saisivat maksaa korotettuna, koska aiheuttivat kuukauden lakkoilulla, niin paljon lisä vahinkoa maan taloudelle.

Äänestä

somppu liitto saa jatkaa talousepäselvyyksistä huolimatta. Se ja sen sadat ala järjestöt eivät tarvitse enää mitään tukia.

Äänestä
  • Mamujen yhdistykset on perustettu vain ja ainoastaan huijauksia varten.

    Äänestä

  • Kuinkahan moni näitten maahanmuuttajien yhdistykset saavat tukea? Sulaa hulluutta ja sellainen tukee vain integroitumattomuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Mamujen yhdistykset on perustettu vain ja ainoastaan huijauksia varten.

    Ei niitä ole perustettu huijauksia varten, vaan lypsämistä. mutta ilmeisesti niiden varjolla on myös vedetty välistä veronmaksajien rahaa.

    Äänestä

Ulkoministeriö jakaa vuosittain valtavasti rahaa ”kansalaisjärjestöille” vihreiden aktiivien loisimiseen verovaroilla.

Äänestä
  • Jep. Vihreät saisivat maksella omasta pussistaan niitä rahoja.

    Äänestä

Varsinkin urheiluseurat, joissa rahaa kerätään seurojen johdon ökyilyyn. Pitää saada avustusta, jotta voi juoda ja syödä hotelleissa kravattiin hirtettynä. Paskasakkia kaikki.

Äänestä
  • Yhteiskunnan pitäisi tukea kuntourheilua, ja kilpaurheilua saisi sitten tukea joka haluaa. Sama koskee kulttuuria. Suomi lienee ainoita maita maailmassa, jossa on kuntien verovaroilla ylläpitämiä kaupunginteattereita. Mitenhän monilla kymmenillä euroilla tuetaan jokaista opperalippua?

    Äänestä

Liittojen yhdistyksien johdolla on kova hätä, kun ei pysty matkustelemaa, ryypiskelemään ja lomailemaan verovaroilla. Hävetkää!

Äänestä

Ovat tottuneet loisimaan, ilman vastuuta.

Äänestä

Kulttuurin ja kilpaurheilun tuet pois.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yhdistyksille on lahjoitettu verovaroja, jotta niiden henkilökunta voi loisia ja viettää ökyelämää tekemättä mitään. Yhdistykset toimivat myös verovapaasti.

Varokaa niitä mm. kaikkia urheiluseuroja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu