Miten lahkojohtaja valitaan Suomessa ja onko valinta demokraattinen ?
Taitaa kaikilla lahkoilla olla sama valintamenettely sisäpiireineen.
Taitaa kaikilla lahkoilla olla sama valintamenettely sisäpiireineen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Entä paikallisseurakunta tasolla...
Valitseeko jäsenet edes paikallisjohtaa omaan seurakuntaansa ?
Johtajan valinnassa puhutaan salakieliä ja otetaan yhteyttä korkeampiin henkivaltoihin.
Sitten kunneellaan mitä henget sanovat tälle seurakunnalle.
Henki tai liha puhuu johtajien vallinnassa.
"Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo.'"
Ps. Onka korvissa vaikkua ?
Rukoilevatko salaseuraiset hengillä täyttyneenä tärkeissä asioissa, tuskin.
Matt. 6:7
"Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja. [Saarn. 5:1,2; Sir. 7:14]
Luterilaisessa lahkossa ainakin pieni, aktiivinen porukka valitsee yleensä sellaisen papin, joka kannattaa homoaatetta. Äänestysprosentti on siinä 10%:n luokkaa.
Eriseuraisuutta lahkolaisuudessa.
Tyypillistä.
Lahkojohtaja jättää laumansa Raamatun mukaan.
Mitä palveluksia olet saanut lahkojohtajalta olisi hyvä todistus.
Lahkolaiset vaikenevat.
Millaisia palveluksia olet saanut helluntaikirkkoon kuuluvalta seurakunnan johtajalta ?
Herjaamislahkon johtaja tietenkin valitaan sen mukaan kuka eniten ja parhaiten herjaa.
Hyvä kun lahkolaisuudesta varoitetaan.
Esim. Ristin Voitto lehdessä on ilmoitus, jossa jokin seurakunta hakee johtajaa. Ja kun sopiva ehdokas löytyy, niin hän menee esittäytymään johtajaa hakevaan seurakuntaan. Seurakuntalaiset kuuntelevat ehdokkaan esittelyn ja tekevät päätöksen joko ehdokkaan hyväksymisestä tai hylkäämisestä kyseisen esittelyn perusteella.
Ehdokkaalla tulee olla Raamatun Kirjoitusten antama perustus seurakunnan kaisijatoimeen. 1 Timoteukselle 3 luvussa kerrotaan seurakunnan kaitsijan meriitistä ja siitä, minkälainen seurakunnan kaitsijatoimen haltijan tulee olla, että Isä Jumalan mielen mukainen suunta viran täyttämiseen löytyisi.
Tässä pakkovauvakastettujen valitsema kirkkoherra.
https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000010357084.html
Useamman kerran kylvetetty haluaa taas vauvoja
Sen viha uskovia kohtaan on valta a
pysy aiheessa , otsikko = lahkojohtajien valinta.
kristilliset kirkot ei ole lahkoja.
Kirkot niitä ovat alkuperäisiä lahkoja. 300-luvulla syntyneen harhaopin nimeltä kristinuskon alullepanijoita.
Kuka valitsi Helluntaikirkon johtajan ?
Tietenkin helluntaikirkkoon kuuluvien seurakuntien pastorit. Helluntaikirkon toiminnanjohtaja on hallinnollinen virka.
Järjestyneissä seurakunnissa: johto haastattelee hakijat, hakijat käyvät seurakunnassa esittäytymässä ja puhumassa. Päätös tehdään seurakunnan jäsenten kokouksessa.