https://www.suomenuutiset.fi/lahjontakulttuuri-leviaa-pohjoismaihin-satojen-autojen-katsastus-jarjestyi-yhdella-tekstarilla-ja-mobiilimaksulla/
Ensin Iltalehden kuvaus ajokortin hankkimisesta, jossa inssiajolla ei ole enää merkitystä ja tulkin avulla on mahdollisesti päässyt läpi kirjallisesta kokeesta:
– Iltalehden tietojen mukaan epäillyt hyötyjät eli lahjuksen antajat ovat valtaosaltaan ulkomaalaistaustaisia henkilöitä. Sana on kiirinyt tietyissä etnisissä piireissä siitä, miten ajotutkinto ”onnistuu” ja keneltä voi hyväksynnän ostaa.
Ja vielä pätkä poliisin tiedotteesta, jossa kerrotaan väärennetyistä hygienapasseista:
– Epäilty oli järjestänyt muutamia uusille maahanmuuttajille suunnattuja koulutustilaisuuksia, joihin hän oli tilannut oikeita kouluttajia. Heillä ei ollut tietoa siitä, että tilaisuuden järjestäjä aikoi myydä väärennettyjä tuotteita. Epäilty myi kortteja, vaikka ostaja ei olisi osallistunut koulutukseen tai menestynyt kokeissa.
SUOMEN UUTISET
miksi poistetaan suomi24?
suomen uutiset nyt kielletty täällä? lahjontakulttuuri-leviaa-pohjoismaihin.
12
626
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvää oikeaa journalismia. Ei taida muut mediat enää osata. Tutkivaa mediaa. Täydet 10 pistettä.
- Anonyymi
kiitos moktar gubta ryhmä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kiitos moktar gubta ryhmä
En tiedä heitä mutta liikenteessä ihmettelee että miksi jotkut ei osaa ajaa. Tuollainen juttu kertoo paljon siitä että minkä seurausta yleinen turvattomuus on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä heitä mutta liikenteessä ihmettelee että miksi jotkut ei osaa ajaa. Tuollainen juttu kertoo paljon siitä että minkä seurausta yleinen turvattomuus on.
Vaikka olisikin ajokortti, ei ne ajattele, että täytyy ajan lain mukaisesti.
Laki on tehty rikottavaksi.
- Anonyymi
Nordeassa oli juuri jaettu asiakastietoja maantapaan ja perinteisiin liittyen.
- Anonyymi
Vassarit on inhottavaa porukkaa.
- Anonyymi
Kepu-sote, kriisikoulut, kunniaoleskelu, agendapoliisit, rajapiccolot, katujengit…
Kriisiytyvän Suomen syntyvyys vähenee, joten väestö vaihtuu ihan itsestään.
Pääkaupunkiseutu lienee muutaman vuosikymmenen kuluttua suuri ruudinsavuinen slummi. - Anonyymi
Bravo Suomen naispolitikoille.
Suomi on tippumassa rotkoon.- Anonyymi
Li ja Tyttikö mielessä? Virta? Ohisalo?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Li ja Tyttikö mielessä? Virta? Ohisalo?
Nimiä en viitsi laittaa, mutta päivittäin tapaa liikenteessä henkilöitä, jotka eivät ole voineet päästä lävitse autokoulun korttikokeista. Mistä he ovat ajoluvan saaneet. Miksi kepukin lähti tähän porukkaan….. Juuri niin. Koska sieltä on jatkossa saatavissa ääniä. Mitäpä Suomesta ja suomalaisista.
- Anonyymi
Hyvä tietää
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 933461
- 1103161
- 562355
- 231951
Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61778Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201745Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111690Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein241546Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131411Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381404