Onko tarkempia tietoja Sydneyn kirkkopuukotuksesta?

https://www.bbc.com/news/world-australia-68823240

Sydneyssä 16-vuotias nuorukainen puukotti assyrilaiskirkon piispaa tämän pitäessä televisioitua jumalanpalvelusta. Kun assyrilaiskristityt ovat olleet Turkin ja Lähi-idän alueella lähinnä rauhanuskonnon vainoamia mm. kansanmurhilla, niin tokihan sitä epäilee tätäkin terroritekoa rauhanuskonnon tuotokseksi. Mutta tuossa BBC:n artikkelissa ensiksikin kerrotaan poliisin kieltäytyneen kertomasta uskonnollisen terroristin uskontotaustaa ja toiseksi siellä on ilmeisestikin assyrilaiset alkaneet mellakoimaan sen kirkon ympärillä, kun poliisi oli estänyt pääsyn kirkkoon. Tuo esto olisi ymmärrettävissä ainakin tutkimuksellisista syistä, etteivät todisteet häviäisi, jos sellaisia mahdollisesti olisi jäänyt kirkkoon.

Lisäksi kerrotaan, että puukotettu piispa oli jotenkin eriseurainen muuhun assyrilaiskirkkoon nähden.

Niin että olisiko sattumalta jollakulla jotain tarkempaa tietoa tapahtuneesta, vaikkapa Australiassa asuvien tuttujensa kautta?

Tässä vielä yksi linkki tuon kansanryhmän historiaan:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sayfo

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2003
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1944
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      97
      1804
    Aihe