Linnunradan käsikirja liftareille

Irvin Washington

Kävin katsomassa tämän muutama päivä sitten ja melkein petyin pahasti. Syy siihen, että en pettynyt oli yksinkerteinen. Onnistuin järkeilemään itselleni, että tästä kirjasta on erittäin vaikea saada toimivaa elokuvaa. Kirjan parhaat vitsit eivät löydy dialogista, vaan älykkäästä kerronnasta. Dialogin vitsit eivät taas sellaisenaan välttämättä sovi elokuvalliseen kerrontaan. Elokuvaa katsellessa tuli mieleen Master & Commanderin ohjaajan (?) miten hyvästäkin kirjasta varisee käsikirjoitusvaiheessa dialogia lukuunottamatta melkein kaikki pois, kunnes elokuvaan ohjaajalle jää tuon dialogin lisäksi vain tarinan runko ja henkilöt.

Linnunradan käsikirjassa vaikeinta on tietysti juuri käsikirjan esittäminen hauskasti/oivaltavasti. Tämä oli tietysti toteutettu sillä kaikkein tökeröimällä ja ennalta-arvattavimmalla tavalla: animoitu käsikirja ja kertojaääni... Kysypääkä huviksenne peruskouluikäisiltä sukulaisiltanne/kavereilta, miten he toteuttaisivat käsikirjan "tietoiskut". Aivan... Itse asiassa useimmilla koululaisilla on paljon parermpi mielikuvitus kuin näillä.

Suurin pettymys oli kuitenkin robotti Marvin, joka loistavan näyttelijän Alan Rickmanin tulkitsemana hoki koko ajan olevansa erittäin masentunut. Ai kuinka hurjan hauskaa!!!

Kuinka hyvin onnistunut on komedia, joka on onnistunut latistamaan alkuperäislähteensä kolmesta hauskimmasta osasta kaksi (tietoiskut ja Marvin) eikä elokuvana pysty inkorporoimaan (keksikää tähän joku suomalainen vastine, en itse jaksa) kolmatta (kirjan kerronta)?

Tietysti on vaikea nauraa elokuvalla, jonka jokaisen vitsin on lukenut useasti/kuullut radiokunnelmassa/nähnyt tv-sarjana, mutta luulisi Hollywoodissakin sen verran löytyvän taiteellista vapautta, että voisi tällaisesta kirjasta ottaa sen idean ja tarinan ja keksiä genreen sopivat vitsit itse. Tämäntyyppiset elokuvat vaativat ohjaajalta rohkeutta omaan näkemykseen. Useimmat vain tuntuvat ottavan käyskynsä tosifaneilta, jotka kaikki toivovat kuulevansa lempidialoginsa elokuvassa.

Myönnän kyllä nauraneeni joillekin vitseille, mutta koko touhussa oli tahattoman camp-huumorin meininkiä. Jopa lavasteet toivat mieleen alkuperäisen BBC-sarjan kököt lavasteet ja "erikoistehosteet".

No, älkää minua uskoko, vaan käykää itse katsomassa!

**/***** (yksi Douglas Adamsin muistolle - Goodbye and thänks for all the Witz... - ja toinen niistä muutamista nauruista)

8

1552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jack

      Pieni yllätys oli että elokuva loppui tarkasti ensimmäisen kirjan lopussa, sillä jatkoa tuskin tullaan näkemään ? Niinpä esimerkiksi se perimmäinen kysymys jäi auki ...

      Lyhesti: erikoistehosteet jäivät jälkeen Taru Sormusten Herrasta -trilogiasta, mutta jälkimmäinen oli muuten kökömpi.

      Ylen samanniminen radiokuunnelma on ylittämätön !

    • minä

      Onko tästä kyseisestä aiheesta tullut elokuvakin???

    • Sanji

      "Kirjan parhaat vitsit löytyvät kerronnasta."

      Elääkö Suomessa vieläkin se käsitys, että kirja oli alkuperäisteos? Radiokuunnelmahan oli ensin, ja oman mielipiteeni mukaan huimasti parempi kuin kirjat.

      • Irvin Washington

        Olern kyllä tietoinen, että BBC:n radiokuunnelma on se "alkuperäisteos", mutta on kuitenkin todennäköistä, että elokuvan käsokirjoituksen lähdeteoksena on pidetty nimenomaan kirjaa. Sillä nyt ei hirveästi ole kuitenkaan merkitystä, sillä radio on ilmaisumuotona lähempänä kirjaa kuin elokuvaa, vaikka radio helpottaakin kerrontaa äänenpainoin ja ääniefektein. Kuunnelmasta löytyy kuitenkin kaikki olennaiset samat sanavalinnat kuin kirjoista. Paremmuus on tietysti makuasia, mutta itsekin nautin ainakin YLE:n kuunnelmasta suunnattomasti. Alkuperäistä BBC:n versiota en ole kuullut.

        PS: Ja sille henkilölle, joka ihmetteli, onko tästä tullut elokuva. Kyllä on, tulee ensi-iltaan Suomessa joskus heinäkuussa. Arthur Dentinä on Martin Freeman "The Office" tv-sarjasta (Tim Canterbury, joka oli rakastunut vastaanoton Dawn:iin).


    • Erkko

      Todellakin petyin kyseiseen elokuvaan. Siinä ei ollut lähellekään sitä humoristista otetta joka oli 1981 valmistuneessa TV sarjassa. Jos haluatte nähdä jotain mikä hieman pystyy kaappaamaan sitä nerokkuutta, jonka Adams kirjassaan kuvaa, katsokaa se sarja!

      Leffa 1/5
      Sarja 4½/5

      • tyhmälle..

        ..ku tyhmä on sen verran nuori, et on syntyny vast kasikytluvun puolivälissä, että mistäköhän kyseisen sarjan vois löytää katsottavaksi..? tai löytää sen radiokuunnelman käsiinsä?


      • Erkko
        tyhmälle.. kirjoitti:

        ..ku tyhmä on sen verran nuori, et on syntyny vast kasikytluvun puolivälissä, että mistäköhän kyseisen sarjan vois löytää katsottavaksi..? tai löytää sen radiokuunnelman käsiinsä?

        Sehän tietty löytyy mun VHS kokoelmasta. Onneksi en ole hävittänyt sitä muutaman sadan nauhan kokoelmasta. Tulipahan nauhotettua se silloin aikoja sitten.

        Ei vaan.. en usko että olisi koskaan esitetty Suomen TV:ssä, mutta osta amatsonista.
        http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00005YUNJ/qid=1121865050/sr=8-4/ref=pd_bbs_4/104-6391231-7787127?v=glance&s=dvd&n=507846
        Toivottavasti linkki toimii. Sieltä mäkin sen olen napannut.


    • lol18

      Miksi te tätä mollaatte, tämä on justiinsa hyvä elokuva! Jos ei miellytä niin tehkää itse parempi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      131
      4665
    2. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3460
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3393
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3230
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3015
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe