Oluen lipittäminen ei ole kenellekään pakollista eikä se ole edes terveellistä, silti oluen verotusta laskettiin. Minä taasen ehdotan että sen alvia nostetaan 25,5 %.
Saisi Purra itsekin jotenkin osallistua yhteisiin talkoisiin, vaikka peseekin kätensä asiasta! Purra, jos mediaa uskoo, on kova lipittämään olutta baareissa joten hänenkin kuuluisi maksaa näistä kekkereistä!
Saisi Purra itsekin jotenkin osallistua yhteisiin talkoisiin, vaikka peseekin kätensä asiasta! Purra, jos mediaa uskoo, on kova lipittämään olutta baareissa joten hänenkin kuuluisi maksaa näistä kekkereistä!
Vastaukset 28
Vanhimmat
Olvit ja alvit siihen päälle! 👀😂🤣
Älä elvistele.
Kimmo Kiljusen kilju ilman alvia koko kansalle. Tarjoillaan kyselytunnilla
Kusikura on suosittua....
Terkut taas Koskenkorvalta ( älä juo sitä myrkkyä!)
Monelle kaljan lipittely on suunnilleen ainoa ilo.
Kohtuus kaikessa, jos olut on hyvää niin siitä ei seuraa pahaa. Eihän se olut pahasta ole, kun ei juo liikaa .
Missä mamu, siellä ongelma.
No persuille korkeintaan ainoa ilo, persuthan on tunnetusti kaljan lipittäjiä!
Missä demari siellä velkaa
Haist sinä paska, missä persu, siellä kansan kurjistaminen ja leikkuulauta ja saksikädet!!
Missä SDP siellä kissantappajat.
Ei pidä paikkansa! Ei SDP:ssä ole kissantappajia, korkeintaan vain yksi ja hänkin on petturi!
ole hilje
mite vitu kulu sinelle
mamu pite suomi pystys
teke homma ja sit mene kela
azis
Purra pirulainen aukoi päätään kansan valitsemalle edustajalle Päivi Räsäselle koska Päivi vastusti vahvojen juomien tuloa ruokakauppaan! Purralla noussut keltainen neste päähän, kyllä Päivillä on oikeus sanoa mitä mieltä on ja äänestää vastaan!
Niin, kyllä Suomessa pitäisi vielä olla mielipiteeen vapaus, jos mielipide on hyvin perusteltu, jos se on totta, eikä vaaranna kenenkään turvallisuutta. Vai joko kohta ollaan menossa idän malliin: eli ei ole muuta oikeaa mielipidettä kuin " Suurella" Johtajalla eli suitset suuhun tai vankilaan?
Päivittäinen oluen tissuttelu on paljon terveellisempää kuin siirtyminen teräviin .
Ei välttämättä ole terveellistä sekään. Liika on liikaa!
Kalja pöhöttää.
Tarkkaile lähikippoloita.
Aikoinaan maailman laivastoissa oli standardina tietty määrä alkoholia päivässä. Ensin olutta tai viiniä, 1700-luvulta alkaen väkeviä. Johtuen tietysti ruutiaaseiden käytön yleistymisestä (navy strenght). Miehistölle rommia ja päällystölle giniä. Tällä pidettiin yllä tyytyväisyyttä ja moraalia. Yhdistyneen Kuningaskunnan Royal Navy lopetti tämänä vuonna 1970. Uuden-Seelannin Kuninkaallinen Laivasto 1990. EU-vapaista valtioista löytyy yhä tehtaita, joiden työntekijät saavat louaan ohella päivittäisen alkoholiannoksen työnantajansa tarjoamina. Tämä siis ylläpitää työhyvinvointia kaikin puolin.
Mun puolesta oluen alvia saa nostaa vaikka 50% ei haittaa koska en harrasta oluen lipittämistä, on terveellisempiäkin harrastuksia ja mitä Purraan tulee niin jos oluen alvi nostetaan, niin hänellä ON varaa maksaa korotettua veroa oluestaan!
Olut on puhdas kasvisuutejuoma ja valtiolla on tavoitteena kasvisten kulutuksen lisääminen.
Tuskin tuolla tavalla ja sitäpaitsi terve määrä lihaa on vaan hyväksi ihmiselle! Ei siis liikaa mutta ei myöskään nollamäärä!
Ja samaan aikaan leikataan eläkkeitä ym. sekä poistetaan työsskäyvien oman asunnon omistavien asumistuki! Ynnä paljon muita leikkauksia, mutta Purra ei leikkaa itseltään mitään vaan nostaa liksaansa.
🤨️😖️
Alvit ylös ja hanaa...
t. trokari
https://www.youtube.com/watch?v=WJPM-M_Z65o
Persut ei uskalla nostaa! Luuserit! Viedään mieluummin raittiilta eläkeläiseltä ja työttömältä SUORAAN RUOKAPÖYDÄSTÄ. Ihan kuin voisi valita syökö ikinä.
Nämä menee SEKÄ raittiilta ETTÄ juopolta tällä tavalla. Kumpikin kärsii.
Läskivero oltava. Jos ylipainoa liikaa ei saisi ostaa karkkia tai muuta vastaavaa roskaa. Kauppoihin skanneri joka skannaa aina ennen maksua kehon rasvat. Jos liian läski niin kauppa ei myy.
Nostakaa oluen alv:a ihan niin paljon kuin haluatte. Käyn 2-3 kertaa vuodessa Puolassa omalla autollani ja tuon sieltä ja mm. Liettuasta 400-500 tölkkiä (à 0,5 L) IVA luokan oluita n. 0,62-0,70€ kappalehintaan. Suomessa ei yksikään puolen litran nelonen taida enää lähteä alle 3 euron?
Osaatko laskea: - Paljonko noista mun olutostoksistani tulee Suomen valtiolle alv-tuloja, jos ostamieni 500 oluen keskihinnaksi lasketaan 0,66 euroa?