Totuus vapauttaa teidät

Anonyymi-ap

Juutalaisten tekemien valintojen vuoksi maailmassa on kristinusko.

Ilman juutalaisuutta ei olisi kristinuskoa.

Kristinusko syntyi juutalaisten vastustuksen vuoksi.

Jos juutalaisuutta ei olisi olemassa, olisi Jeesus aikoinaan leimattu taikuriksi ilman menneisyyttä tai tulevaisuutta.

Juutalaisuus tarvittiin osoittamaan Jeesuksen elämäntyön merkitys.


Kun tänä päivänä antisemitismi nostaa jälleen päätään, niin juutalaisten vastustajat eivät ymmärrä, että ilman juutalaista vuosisataista historiaa ei kristinusko olisi aikoinaan koskaan levinnyt maailmaan.

Tänä päivänä ei olisi historiallisia kirjoituksia kristillisestä näkemyksestä oikeasta ja väärästä, jos jumalan poika olisi käynyt vain oppineiden kiistoja eri uskontoryhmiä edustavien väittelijöiden kanssa.

Kristinusko olisi kuivunut kokoon merkityksettömien väittelyiden seurauksena, kun ihmiset eivät olisi kyenneet yhdistämään historiallisia tapahtumia Jeesuksen puheisiin ja ihmetekoihin.

Juutalaisten profeettojen ennustukset puhuvat kristinuskon puolesta maailman vääryyksiä vastaan ja yhdistävät Jeesuksen puheet ja teot ymmärrettävällä tavalla toisiinsa.

Jeesus tarvitsi juutalaisten kertomaa Jumalan sanaa kristinuskon perustaksi, profeettojen ennustuksia osoittaakseen olevansa mukana Jumalan tarkoittamissa teoissa, ja juutalaisia publikaaneja vastustajikseen osoittaakseen oikean ja väärän välisen eron, ja lopulta tärkeimpänä ristinkuolemisen, uudelleensyntymisen ja ylösnousemisen taivaaseen.

Kristinuskon kertomus on ollut myös yhtenäinen ja ymmärrettävä ihmisille, kun monet juutalaisten kertomukset ovat olleet mukana tukemassa ihmisille avautuvaa uskomatonta kuvausta ihmiskunnan menneisyydestä ja tulevaisuudesta.

Ja nyt juutalaisten tarvitsee vain kertoa totuus kaikesta tapahtuneesta, sillä se on tekevä heidät vapaaksi.

6

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Premissisi on väärä: kristinuskon synty ei ole juutalaisuuden aikaansaannos.

      Ja kun ottaa huomioon että tuon ajatuspierun esität jo heti avauksessa, on loppuhoipertelu kirjoituksessasi myös sen mukaista kömpimistä.

    • Anonyymi

      Anonyymi-ap
      2024-04-23 00:00:05
      Totuus vapauttaa teidät
      Juutalaisten tekemien valintojen vuoksi maailmassa on kristinusko.

      ----------------
      Tietysti on koska juutalasiset kirjoittivat vanhan
      testamentin 2500v sitten.
      Luvattu kansa ja Luvattu maa.
      On juutalaisten kirjoittamaa.

    • Anonyymi

      Juutalaiset osaa heittää hyvät stand upit.

    • Anonyymi

      Kaikki uskonnot on perseestä. Pelkkää sotaa ja ihmisten manipulaatiota on saanut moni kansa kärsiä.

    • Anonyymi

      Totuus. Miksi Jeesus tapettiin, mutta Barabbas sai elää? Koska Jeesus tuhosi monta elämää, Barabbas vain yhden.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe