Ottaisitko omilta lapsiltasi pois hyvinvoinnin vieraiden lapsien hyvinvoinnin varmistamiseksi?
Hallituksen Ukrainatuki teki Suomesta tarkkailuluokkalaisen, ja nyt rahat aseisiin pääosin otetaan keskituloisilta ja pienituloisilta lapsilta, nuorilta. Suomen tulevaisuudelta.
Hallituksen Ukrainatuki teki Suomesta tarkkailuluokkalaisen, ja nyt rahat aseisiin pääosin otetaan keskituloisilta ja pienituloisilta lapsilta, nuorilta. Suomen tulevaisuudelta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Haluaisitko elää osana putlerin fasistista valtakuntaa?
” Hallituksen Ukrainatuki teki Suomesta tarkkailuluokkalaisen, ja nyt rahat aseisiin pääosin otetaan keskituloisilta ja pienituloisilta lapsilta, nuorilta. Suomen tulevaisuudelta.”
Ukrainan tuki maksetaan Suomen verotuloisra, joista puolet kertyy Suomen varakkaimpien ihmisten veroista!
Höpöhöpö, 13 miljardia velkaa ottaa tänäkin vuonna Suomen valtio!
On kyllä huonoon jamaan ajettu Suomi.
Emme sentään ole rikollisessa tappiollisessa sodassa naapurimaamme kanssa kuten Venäjä.
Niinpä emme vielä
No jos Venäjä yrittää rikollista sotaansa Suomeakin vastaan, niin se tietää Venäjälle tappiota. Katsos kun Suomi on NATO-maa.
"Katsos kun Suomi on NATO-maa."
Venäjä on näyttänyt Ukrainassa mikä nato on.
Cheerleadereiden ja pikkutyttöjen ompeluseura.
Kun USA hyökkää Suomen kautta Venäjälle uhraten suomalaisia kuten nyt ukrainalaisia, Suomi on äkkiä tuhottu.
Tammikuun pakkasilla kun posautetaan sähköverkot alas niin se on vähemmän hauska näky kun kerostaloalueella tuhannet ihmiset käyvät kyykkypaskalla lumihangessa.
Paskahan ei pakkasella kauan haise vaan kevät korjaa tilanteen.
Ja voi sitä kärpästen määrää.
Suomi on nyt kaikkein haavoittumaisimmassa tilanteessa kuin koskaan historiansa aikana.
Ja kaikki vain poliittisten päätösten vuoksi. Virheellisten sellaisten.
Jos NATO olisi Ukrainassa sotimassa, Venäjä ei enää siellä olisi. USA hyökkää Venäjälle vain, jos Venäjä ensin hyökkää NATO-maahan. Ja se merkitsisi Venäjän omaa tuhoa.
Tiltu ei ymmärrä että hänen köyhyytensä johtuu hänestä itsestään.
Jenkkarahaa olisi saatava vaikka työ ei maitu.
Jatka lottoamista, annat tulonsiirtoa muille.
"Tiltu ei ymmärrä että hänen köyhyytensä johtuu hänestä itsestään."
No sinähän sen tiedät, Kelan elätti!
Suomen julkista sektoria supistetaan muun muassa Ukraina tuen vuoksi.
Tärkein teko olisi lopettaa UPI
Siltä ei ole kuultu yhtäkään lausetta joka selkeästi olisi suunnattu Suomalaisten hyvinvoinnin eteen.
Sen sijaan sieltä on kuorossa puollettu ja kannustettu Suomea ajamaan Amerikan asiaa.
Niinpä nyt meillä on vihollinen, olemme lähes suoranainen sodankävijä osapuoli.
UPI on työnsä tehnyt, valitettavasti.
Kyllä näkee, että rahan syytämistä ulkomaille kannattavat eniten yhteiskunnan tuilla elävät vanhukset, koska ulkomaisen velan takaisin maksu ei heitä koske!
Helppohan se on tälläkin palstalla sossupummin mölistä, että kyllä Suomessa rahaa riittää miljarditolkulla ulkomaille, kun ei itse siitä seuraavan velan maksamiseen osallistu!