...ehdointahdoin väkisin haluavat jatkaa sotaa euroopassa antamalla taas lisää aseita sodan jatkamiseen.
Euroopan maiden johtajat ovat hulluja, kansalaiset haluavat sodan loppuvan heti, sota ei lopu sotimalla.
Ei olisi enää mennyt kauaa, kun Zelenski olisi nostanut valkoisen lipun.
Venäjä ei halua Ukrainasta yhtään enempää, kuin nyt vallatut alueet turvavyöhykkeeksi venäjänkielisille itäukrainalaisille, se on ollut sodan alusta saakka täysin selvää kaikille, vaikka kokoomusmedia pitääkin uhkaa yllä "venäjä hyökkää millä hetkellä hyvänsä suomeen".
Täyttä puppua, kuka siihen enää uskoo vaikka kuinka yritettäisiin vakuuttaa? Sotatieteilijöilläkin on suuria vaikeuksia keksiä enää uusia valheita medioille.
Euroopan maiden johtajat ovat hulluja, kansalaiset haluavat sodan loppuvan heti, sota ei lopu sotimalla.
Ei olisi enää mennyt kauaa, kun Zelenski olisi nostanut valkoisen lipun.
Venäjä ei halua Ukrainasta yhtään enempää, kuin nyt vallatut alueet turvavyöhykkeeksi venäjänkielisille itäukrainalaisille, se on ollut sodan alusta saakka täysin selvää kaikille, vaikka kokoomusmedia pitääkin uhkaa yllä "venäjä hyökkää millä hetkellä hyvänsä suomeen".
Täyttä puppua, kuka siihen enää uskoo vaikka kuinka yritettäisiin vakuuttaa? Sotatieteilijöilläkin on suuria vaikeuksia keksiä enää uusia valheita medioille.
Vastaukset 435
Vanhimmat
länsimaiden johtajien on vaikeaa myöntää sodan alussa tekemiään arviointivirheitä vaikka putin ne selvästi kaikille kertoi, siinä virheessä ovat vielä nytkin jumissa.
Putin on se hyökkääjä, pahin mahdollinen,miten tuo rikollinen terroristi voi sanoa kenelläkään mitään????
Hyvä, että länsimaat vain aseistaa Ukrainaa.
Se olisi vasta järjetöntä antaa terroristivaltion venäjän ja putinin tuhota muita miten haluaa. Kukaan järkevä ihminen ei halua asua venäjän miehityksen alaisena. Rikollisuus on heti pysäytettävä ettei se leviä.
Mutta Naton eturintamassa ensi-iskun kohteena on suorastaan ihana elää?
Uskot edelleenkin pentagonin propagandaan?
Mikä on Naton eturintama? Nato ei ole sodassa, ei ole mitään eturintamaa. Sen sijaan venäjällä on rintama ja kaikki Natoon kuulumattomat maat ovat vaarassa joutua venäjän terrorin kohteeksi.
Voi äiti, sä et tajuu, kirjoittelet vain läpiä päähäsi.
Olemme sotajärjestössä nyt, jonka tarkoitus on Venäjä tuhota. Elämme siis eturintamassa ja toisaalta Venäjän ensi-iskun kohteena.
Se ei ole ihanaa.
Vielä reilu vuosi sitten elimme rauhassa, jota oli jo kestänyt lähes 80 vuotta, sitten natokiimaisiksi harhautetut hermoheikkoiset pilasivat rauhamme, pysyvästi.
Elettiin lähes 80 vuotta rauhassa kunnes putinin venäjä aloitti hyökkäyssodan Ukrainaan. Onneksi on Nato ja Suomi nykyään Naton jäsenmaa, niin meillä on 31 liittolaista.
Putin itse tajuaa tehneensä virheen, Luuli voivansa tehdä mitä vain, kun länsi ei juuri reagoinut Krimin valtaukseen, eikä Georgian ja pohjois-Ossenian valtaukseen. Mutta kun kokonaista valtiota valtaamaan imperialistisessa tarkoituksessa, niin johan kuppi kaatui.
Rauhassa elettäisiin edelleenkin, mutta sotakiimaset hullut näkivat mahdollisuuden Suomen Natoon ujuttamiseen venäjäpelottelulla ja siten rauhan pysyvään menettämiseen.
Minkäänlaista uhkaa ei Venäjästä ollut, ei vieläkään.
Ensi-iskun kohteena? Mutta eihän natsi-Venäjä ikinä ALOITA sotaa? Sehän on niiden laissakin kiellettyä!
Ruotsikin liittyi Natoon, he sanoivat olevansa turvassa siksi, että Suomi ottaa vastaan Venäjän ensi-iskut ydinaseilla.
Tottahan se on.
Minkäs sille voi? Jos olisikin kykyä, koko valtavan naapurimaan voisi lähettää toiseen galaksiin aseineen päivineen, saisivat siellä tapella keskenään maailman tappiin.
Venäjän miehet ovat kuolleet sukupuuttoon jo nyt, kun ei heistä ole vastusta yhdelle tyrannille lakeijoineen.
Voi mahdoton. Kukahan sen rauhan pilasi?
Lopeta nyt jo nuo harhaiset juttusi.
Presidentti Stubb on sanonut Suomen olevan eturintaman valtio.
Putin arvioi erikoisoperaation olevan viikossa ohi. kuinka kävi?
Ryssien puheet arviointivirheestä ovat korneja.
Aha. Haaveilet siis Venäjän aloittamasta ydinsodasta ja ensi-iskusta Suomeen.
Miten joku voi olla noin naiivi? Ensi-iskun kohteena Suomi olisi hölmöimpiä vaihtoehtoja ja ensi-isku johtaisi nopeasti siihen, että Venäjä muuttuisi radioaktiiviseksi hautausmaaksi muun maailman ohessa.
Ei edes Putin ole niin hullu, kuin sinä.
Mutta jos se ensi-isku onkin erikoisoperaatio, eikä sota?
Mutta kun se pitää paikkansa.
Niinistö. Suomen osalta.
Ylimielinen NATO johto toi sodan Euroopan kiusaksi, kuolemaa Ukrainaan ja kurjuutta Suomen kansalle.
Venäjä pyysi turvatakuita EU ja NATO mailta, Sale ja Jauho Sanna näytti keskisormea Venäjän rauhantahtoisille neuvotteluille.
On sanomattakin selvää, Salen ja Jauho Sannan kaltaisten johtajien kädet on Ukrainan naisten ja lasten veressä, ei suinkaan Venäläisten.
Kuten USAn ministeri Lloyd Austin mahtipontisesti julisti NATO maiden tapaamisessa joku aika sitten; NATOn tehtävä on tuhota Venäjä valtiona ei yhtään vähempää.
Venäjä taistelee olemassaolostaan Ukrainasta tulevaa NATO aseiden hyökkäystä vastaan.
Onhan se kumma. Kerrohan sitten, MITÄ nimenomaisia turvatakuita Venäjä olisi tarvinnut / tarvitsee, kun ei sinne älyn jättiläisten maahan yksikään EU- tai Natomaa ole ollut hyökkäämässä. Niin valheellinen perustelu Venäjän hyökkäyssodalle kuin olla ja voi.
Venäjä ja yksinomaan Venäjä on syyllinen ukrainalaisten kuolemiin.
Tiedätkö, miksi eurooppalaiset ja amerikkalaiset yrittävät auttaa parhaansa mukaan ukrainalaisia?
Kerrottakoon: siksi, että yksikään maa ei halua Venäjän alaisuuteen. Venäjä on näyttänyt maailmalle epäinhimillisyytensä tarpeeksi uskottavasti.
Miksi meihin kohdistuisi ensi-isku? Kalsarinmyrkyttäjän kuuppako kosahtaa lopullisesti?
>Minkäänlaista uhkaa ei Venäjästä ollut, ei vieläkään.
Kuten ei ollut Ukrainallekaan. "Venäjä ei aio hyökätä Ukrainaan", sanoi munansa mittainen mies.
Linkitätkö kiltti pieni vielä tuohon sanomiseen.
Noin mielisairailla jutuilla et kyllä ketään tule saamaan ymmärtämään näkemyksiäsi, kannatuksesta puhumattakaan.
Koskaan sinulla ei ole ollut näyttää tuota Austinin sanomista, koska sitä ei ole olemassa. 🥱
voi sinua höpönassua kun et ymmärrä...
Joidenkin mielestä Venäjä on kuin Jumala, jolla on oikeus ottaa, mitä milloinkin haluaa!
Koskaan USA painuu helvettiin miehittämästä Syyrian alueista?
Presidentti Stubid sanonu Soomi ja lanssimait hjuva maita kaiki - kaiki hjuva lanssimaissa kaikilla kaiki hjuva kaiki.
https://www.youtube.com/watch?v=vbWe5k4fFWE
....siis.... tarkoitat että Putin iskee tänne ? Eikös se kovasti ihailemasi Venäjä olekaan se rauhantahtoinen Onnela ja harmoninen Eden ?
2 § Sotaan yllyttäminen
Sotaan yllyttäminen on kriminalisoitu siksi, että sodan tai kansainvälisen poliittisen kriisin uhatessa pidetään tärkeänä pyrkiä välttämään tilanteen kärjistämistä sellaisilla julkisilla lausumilla, jotka lisäävät Suomen vaaraa joutua sotaan tai sotatoimen kohteeksi.
Tekijän tarkoituksena tulee olla saattaa Suomi sotaan tai sotatoimen kohteeksi.
Pykälästä käy ilmi Suomen kansalaisen uskollisuusvelvoite: Suomen kansalaiselle sotaan yllyttäminen on rikos riippumatta siitä, missä valtiossa hän teon hetkellä oleilee.
Sen sijaan ulkomaan kansalainen voi syyllistyä rikokseen vain Suomessa oleillessaan.
Uskollisuusvelvoitetta ei mainita hallituksen esitöissä muussa kuin maanpetoksen yhteydessä, joten se on poikkeus rikoslain yleiseen systematiikkaan.
Sotaan yllyttämistä ei mainittu vielä tsaarinaikaisessa rikoslaissa.
Sotaan yllyttämiseen voi syyllistyä seuraavasti:
1) kehottamalla julkisesti vierasta valtiota hyökkäämään Suomeen tai Suomea hyökkäämään vieraaseen valtioon (kehotuksen ei tarvitse johtaa hyökkäykseen ollakseen rangaistavaa),
2) levittämällä julkisesti ilmaisuja, tarkoituksena vaikuttaa yleiseen mielipiteeseen niin, että se muuttuisi hyökkäystoimintaa puoltavaksi (ns. sotaisan mielialan lietsomista, tämänkään ei tarvitse johtaa tosialliseen muutokseen ollakseen rangaistavaa)
3) levittämällä järjestelmällisesti ilmeisen perättömiä tai harhaanjohtavia tietoja Suomen puolustuksesta tai sotilas- tai puolustuspoliittisista aikomuksista (valheellinen provokaatio voi aiheuttaa vieraan valtion virhearviointeja),
4) ryhtymällä väkivaltaan, joka kohdistuu vieraaseen valtioon, sen edustajan, alueeseen tai omaisuuteen (esim. sabotaasiteot ja vieraan valtion diplomaattiin kohdistuva väkivalta).
Esimerkiksi ensimmäinen maailmansota alkoi 4-kohdan mukaisesta tilanteesta.
Rangaistavaan sotaan yllyttämiseen syyllistyminen edellyttää sitä, että yllytys on tapahtunut sotilaallisen tai kansainvälisen poliittisen kriisin aikana tai sellaisen välittömästi uhatessa.
Kyse on siis muusta kuin rauhan ajasta. Tällaisesta uhasta on kyse mm. silloin, kun Suomi tai maantieteellisesti Suomea lähellä oleva valtio on joutunut sodan tai aseellisen selkkauksen alaiseksi.
Mitä kauempana tapahtumat ovat tai jos niillä ei ole välittömiä vaikutuksia Suomeen tai sen lähialueille, sitä todennäköisemmin kyse ei ole pykälän tarkoittamasta tilanteesta.
Ollakseen tuomittava, teon tulee selvästi lisätä Suomen sotaan tai sotatoimen kohteeksi joutumisen vaaraa.
Muotoilulla on tarkoitus mahdollistaa mahdollisimman vapaata keskustelua myös kriisin aikana, mutta kuitenkin niin, että ilmaisuvapauden nimissä ei hyväksytä tietoista pyrkimystä saattaa Suomi sotaan tai sotatoimen kohteeksi.
Sotaan yllyttämisen tunnusmerkistö on seuraava:
Jos joku Suomessa tai Suomen kansalainen Suomen ulkopuolella Suomea koskevan sotilaallisen tai kansainvälisen poliittisen kriisin aikana tai sellaisen välittömästi uhatessa, tarkoituksenaan saattaa Suomi sotaan tai sotatoimen kohteeksi,
1) julkisesti kehottaa vierasta valtiota hyökkäystekoon Suomea vastaan tai Suomea hyökkäystekoon vierasta valtiota vastaan,
2) julkisesti levittää lausumia tai muita ilmaisuja, joiden tarkoituksena on vaikuttaa yleisen mielipiteen kehittymiseen hyökkäystekojen käyttöä puoltavaksi,
3) järjestelmällisesti levittää ilmeisen perättömiä tai harhaanjohtavia tietoja Suomen puolustuksesta tai sotilas- tai puolustuspoliittisista aikomuksista taikka
4) oikeudettomasti suorittaa vieraaseen valtioon, sen edustajaan, alueeseen tai omaisuuteen kohdistuvan väkivaltaisen teon, siten, että teko selvästi lisää Suomen sotaan tai sotatoimen kohteeksi joutumisen vaaraa:
Hänet on tuomittava sotaan yllyttämisestä vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.
https://www.kpflaki.com/amp/rikoslain-luku-12-maanpetosrikoksista
Ei kannata ahdistaa Putinia nurkkaan, seurauksista ei kukaan tiedä.
Reperassukka NatoNiilona ei ole paras mahdollinen arvioimaan mitään muuta kuin omaa nukkumaanmeno aikaansa.
En voi sille mitään jos et mediaa seuraa ja siksi et tiedä mitä maailmalla tapahtuu.
Palaa asiaan sitten, kun osaat osallistua tiedon pohjalta keskusteluihin.
Sinut on todettu jo vuosia sitten kykenemättömäksi muita arvostelemaan.
Linkitä nyt vain sukkelasti ihan se sama uutinen, jonka itsekin luit. Ei pitäisi olla paljon pyydetty, mutta taitaa olla?
Tässä kohtaa sattuu olemaan kovaa näyttöä, kun länkytyksesi tulokset ovat mykistävällä tavalla negatiiviset. Enää 1 % suomalaisista suhtautuu Venäjään hyvin myönteisesti – paljonko aiot vielä siitä pudottaa?
Miten siis sinä tuota Kalsarinmyrkyttäjän ilmoitusta 2/22 arvioit? Sana on vapaa, mutta sinulta ei vain millään irtoa mitään. Huono ruokavalio?
Miten valtionpäämies voi olla nurkkaan ahdistettu tilanteessa jossa hänen suunnattoman suuressa maassaan ei ole minkään vieraan valtion joukkoja, mutta hänen omat joukkonsa kyllä ovat vieraassa valtiossa? Kuvaile omin sanoin tuota käsittämätöntä ihmettä, jossa henkivalloilla lienee osuutensa.
Putinilla ei ole oikeutta vaatia yhtään mitään Ukrainasta!! Ukrainalle kuuluu kaikki nuo Itäiset alueet ja KRIM myös!! Aivan turha on Putinin yrittää riistää noita alueita!! Pysyköön omalla puolellaan ja jättäköön Ukrainan alueet rauhaan!
Taidat olla päästäsi aivan seko!! Nato ei suinkaan ole ensi-iskun kohteena!! Siihen ei mikään valtio antaudu!! Ei edes Putinin Venäjä!
Taidat olla aivan mielisairas!! NATO ei uhkaa ketään eikä mtään! Nato on puolustusliitto, siis on puolustamassa jäsenmaitaan, jos vieras valtio hyökkää johonkin niistä!!
Me olemme turvallisella mielellä, kun tiedämme, emme ole yksin! Meillä on tuki takanamme!
Puhu sinä Putinin kätyri, mitä puhut. Tiedämme tasan tarkkaan, että Putinin suunnitelmat oli alistaa Suomi omaan piiriinsä! Kaikki no alueet. joita Putin oli haalinut Venäjän hallintaan, Oli tarkoitus olla Venäjän tukikohtia Suomessa!!
Tuohon emme sentään olisi alistuneetkaan ja siksipä NATO on nyt tarpeen turvanamme!
Älä puhu puppua! Kaikkihan me tiedämme, että Putinilla oli jo valmiit tukikohdat Suomessa Suomen alistamiseksi omaan piiriinsä.
Onneksi liityimme hyvissä ajoin NATOON, KIITOS NIINISTÖN!! Nyt olemme turvassa, Putin ei voi tulla Suomeen joukkoineen alistamaan kansaamme omaan piiriinsä!!
Kyllä se Putinia harmittaa ja varmaan katuu Ukrainaan hyökkäystä, sillä sen tähden juuri Suomi ehti hoitaa itsensä NATON jäseneksi!!
Olemme erittäin tyytyväisiä ja turvassa vihamieliseltä naapurilta!!
Hupatat aivan turhaan!! Venäjä ei uskalla ottaa mitään ydinaseita käyttöönsä, se nimittäin tietäisi myös Venäjän tuhon!
Olette melkoisia typeryksiä, kun aina vedätte tuin ydinaseen esille!! Se nimittäin on aivan turha ase, koska se tietää paljoon laajemman tuhon kuin arvaattekaan!!
Typerykset täällä vetoavat aina Ydinaseeseen, mutta tunnustavat silloin häviönsä ja heikkoutensa!!
Jos ei Niinistö olisi ehtinyt viemään Suomea NATOON, olisi Putin pian joukkoineen tullut noille alueilleen ja alistanut Suomen etupiiriinsä!!
ÄHÄ KUTTI!! Ehdimme suojautua Putinin kieroilta touhuilta!!
Trolliparat jankuttavat täällä yhtä ja samaa puppua!! Eivät tiedä asioista yhtään mitään, kunhan ressukat jankuttavat, kun heitä nyt niin hirveästi suututtaa tuo Suomen NATO-jäsenyys!!
Kuinka sinä puhutkaan aivan täyttä puppua!! Putinhan se hyökkäsi Ukrainaan ja vain sen tähden, että Ukraina oli aikonut liittyä NATOON!!
Putin aikoi muutamassa päivässä hävittää Ukrainan maan tasalle, mutta eipä onnistunut muutamassa päivässä. Paljon on miehiä kuollut ja toinen mokoma vammautunut. Kolmatta vuotta tuota taistoa on käyty eikä loppua näy!!
Luulisi tuon Putininkin viisastuvan ja lopettavan tuon miestensä tapattamisen vieraassa maassa. Ei tuista kuitenkaan voitto tule, se on aivan varma!!
Venäjän ei tarvitsisi taistella olemassa olostaan, sillä kukaan ei Venäjää uhkaa!! Kaikki olisivat ylen tyytyväisiä, kun tuo roistovaltio pysyisi rajojensa sisällä ja antaisi naapurinsa olla rauhassa!!
Venäjä itse on se, joka haluaa rettelöidä! Voisi jo kerrankin oppia, että tuollainen ei tuota muuta tulosta, kuin kaikkien vihan!!
Putinilla on sellainen luulo, että hänellä on Jumalan oikeudet vallata naapureita oman mielensä mukaan!
Siinä kyllä on tuo herra erehtynyt! Se on niin, että Suutari pysyköön lestissään, niin kaikilla on parempi olo!
Todella järjetöntä että länsi vastuuttomasti, Suomi etunenässä, aseistaa Ukrainaa joka vain lisää ja pitkittää ukrainalaisten kärsimystä.
Todennäköisesti kansa siellä jo haluaisi lopettaa sotimisen vähän heikoimmillakin ehdoilla mutta päättäjät ja etenkin lännen Nato-USA ei salli?
Kukaan ei ole Putinia ahdistanut nurkkaan! Taitaa olla Putin itse, joka ahdistaa Ukrainaa nurkkaan!!
Koko Eurooppa toivoo, Että Putin pysyisi omassa maassaan ja hoitelisi rauhanomaisesti maansa asioita ja suhteitaan muihin maihin!!
Se on ainoa toivomus, mitä maailma Putinilta toivoo!! Kun Putin jättää Ukrainan rauhaan eikö tapata omia kansalaisiaan eikö myöskään Ukrainan kansalaisia, niin kaikki on hyvin maailmassa!
Ellemme olisi liittyneet Natoon, olisimme kohta Valkovenäjän tapaisia nöyriä Putinin käskyläisiä. Ehkä hän laittaisi nuorukaisiamme Ukrainan rintamalle polkemaan miinoja, sillä siten hän tekisi tulevan massahyökkäyksen Suomeen helpoksi, koska sotilasaines olisi jo kuollut. Näin hän vähentää myös vähemmistö kansalaistensa nuorukaisia. Suomen on saatava käyttöönsä ydinaseita ja tehtävä selväksi, että mitä tapahtuu Suomelle, tapahtuu myös Moskovalle. Jos Venäjä vyöryy äkkiä pohjois Suomeen on Suomen tuhottava kaikki Venäjän lähimmät varuskunnat, Kuola mukaanlukien. Myös kaikki sillat, rautatiet, maantiet, lentokentät, ettei venäjä pääse tuomaan kalustoa rajoillemme.
Etkö prkl itte viitti ottaa mistään selvää kun kokoajan hoet täällä linkkejä?
Olen kertonut sen sinulle jo 3/22, miksi taas sitä kyselet. Onko piuhat nupissa taas sekaisin kun et muista?
Oletko tyhmä vai käsitätkö tahallaan väärin? Epäilen ensimmäistä...
Etkö lukenut mihin vastasit?
Suurin virhe oli Putinilta yleensäkin hyökätä sukulaiskansansa maille tuhoamaan, tappamaa, ja raiskaamaan ja varastamaan!
Kun olisi jättänyt tuon kaiken tekemättä, nii n kaikki olisi hyvin. Ei olisi kuollut satoja venäläisiä miehiä eikä olisi loukkaantunut moninkertainen määrä sotilaita! Olisi tarvittu kyllä harkintaa, enne kuin lähteä tuonne tapattamaan maansa kansalaisia!!
Putin ei taida osata neuvottelutaitoa!! Hirveä tappaminen on vain mielessä, niin oman kansan tappaminen kuin sukulaiskansankin tappaminen!!
Suurta tyhmyyttä!!
Turha luulo!! Natomaahan on turha tulla isottelemaan! Nato ei nimittäin ole uhka kenellekään rauhalliselle maalle, mutta jos joku hyökkää NATO-maahan, niin tulee kyllä kova vastus!!
Suomen ongelmat on jumalattomat lakiasetukset ja syntinen kansa. Rappio tulee lännestä ja tuomio tulee idästä.
Eihän tuo mitään propagandaa ole! Meillä on hyvä esimerkki Venäjän brutaalista hyökkäyksestä sukulaiskansansa maille tuhotöihin!!
Venäjän hyökkäys on selvää faktaa! Se on vielä todella raukkamainen hyökkäys sukulaiskansan maille tuhotöihin!! Ei kyllä juuri kunnioitusta herätä tuota suurta ja mahtavaa Venäjää kohtaan!!
Ei mennyt valtaus kolmessa päivässä! Kolmas vuosi on alkamassa!! Ei hyvältä näytä!!
Johan nyt pötyä haastat! Ukraina on Venäjän iskun kohteena! Etkö ole huimannut??? Tarkistapa asia!!
Venäjää ei aio kukaan tuhota, mutta Venäjällä näyttää olevan tosi aikomus tuhota koko Ukraina!!
Ressukka, raukka!! Sinulla tuntuu olevan kaikki asiat päälaellaan! Turha tänne kirjoitella, jos ei ole edes faktat tiedossa!!
Osta omena eurolla, myy kahdella.
Ressukka!! Tutustupa asioihin tarkasti, niin tiedät paremmin, mitkä aikomukset Putinilla oli Suomen suhteen!
Sinun on turha tulla tänne puhumaan lööperiä, sillä Suomessa ovat faktat tiedossa kaikista Putinin suunnitelmista!!
Tyhmä on se, joka muuta väittää tai sitten ylen "sinisilmäinen"!!! Tyhmä olet, jos et tuota asiaa tajua!!
Voi ressukat!! Putin näyttää tuota voimaansa Ukrainassa! Ei mitään hyvän tahdon elettä, vaan täyttä tappamista ja hävittämistä!
Voiko tuollaisen maahan enää luottaa naapurina, kun sukulaiskansakaan ei säily tuon roistomaisen herran hävitysinnolta!
Emme jääneet kädet ristissä odottamaan tuon naapurimme aikomuksia, vaan varmuus ennen kaikkea turvallisuudesta ja niinpä olemme sitten NATOSSA!!
Kyllä se Putinia harmittaa, kun ei päässyt toteuttamaan suunnitelmiaan noitten alueitten tiimoilta, mitä Venäjä oli haalinut omistukseensa!! Suunnitelmat oli jo tarkasti tehty!!
Voi tuota suurta tyhmyyttä!! Jos Venäjä alkaa ydinaseita liikutella, niin se on sitten myös Venäjän tuho!
Venäjä ei ole ainoa valtio, jolla kauhuase on hallussa!! Se on valitettavasti monella muulla!
Joten tuollaiset pötypuheet voi jättää omaan arvoonsa!! Höpö, höpö!!
Naurussa on pitelemistä, kun lukee täällä noita "pommijuttuja". Lapsetko täällä kirjoittelee satuja!!???
Milloin Venäjä on rauhantahtoisesti halunnut neuvotella? Kyllä hyökkäsi Ukrainaan neuvottelematta kenenkään kanssa!!
Eikä ole neuvotellut Ukrainankaan kanssa kertaakaan, vaan hävittänyt Ukrainaa ja siinä sivussa tapattanut omaa kansaansakin ja sotamiehiäänkin!!
Hyvin on Putin tapattanut kansalaisiaan ja sotamiehiäänkin!! Voittoa ei kuitenkaan ole kuulunut!! Viimeinen Putinin uhri oli Navalnyi, joka sai menettää henkensä tuon Putinin ilkeän luonteen tähden, syyttömästi!!
Höpö, Höpö! Onko Venäjälle hyökännyt koskaan mikään maa sitten maailman sodanjälkeen!
Venäjä on kyllä hyökkäillyt vähän sinne ja tänne tuhotöissä!!
Nato ei mieli hyökätä minnekään, mutta puolustaa, jos Venäjä hyökkää Euroopassa jonkin maan alueelle!!
Valitettavasti UKRAINA ei ole NATOSSA, joten NATO ei voi puolustaa Ukrainaa! Ukrainan täytyy selvitä yksin lahjoitettujen aseitten turvin a hyvin on selvinnytkin ja yhä paranee, kun tuo seuraava aseapu tulee Ukrainalle!!
Sinulta tuo ymmärrys taitaa puuttua! Mietipä hetki, ehkä ymmärrätkin paremmin!!
ei kannata uskoa kaikkee mitä lännen uutiset teille valehtelee-
kaikki uutistoimistot on pankkisuku rothscihildin omistamia
ja siksi ei mitään tiedonjakajia vaan aivopesun jakajia.
Nyt pelataan taas kylmää sotaa-
ja USAn tukirahoista jo puolet hulahtaa maailman valta-eliittien tileille suoraan
ja osa Zelenskin natsi-eliitille -
ja mahdollisesti lopuilla BlackRock Oy mälläilee hankkeitaan ja ostelee Ukrainaa 'jälleenrakénnukseen', jne-
saattaapa tuosta kymmenes osa jäädä sota-raoitukseenkin...
https://www.youtube.com/watch?v=5XblaGwAOyw
Kiinnostavaa tuokin että OSA ROTHSHCILDEISTÄ ASUU VENÄJÄLLÄ...
Oletko käynyt jututtamassa Itä-Ukrainan venäläisiä; haluavatko he liittyä Venäläjään vai pysyä Ukrainassa, jonka valtaan pykätty poppoo sortaa heitä? Ei kaikki ole niin mustavalkeaa. Syystä tai toisesta uusi maailmanjärjestys ei halua rauhanomaista ratkaisua. Miksiköhän? Mikä on heidän tavoitteensa?
öööö ai mää vai?
Täsmäisku natoniiloihin?
Natonasset ovat lapsia mieleltään, pitäisi keskittyä tinasotilailla leikkimiseen.
...ei se ulkoilma niin kauheaa ole , auringon paistaessa puet vähän enemmän ja otat pipon ha käsineet .. ja muuten , pääosa kansasta tekee töitä elääkseen ...
Nyt ne verhot auki ja tuuletus sinne yksiöösi , tunkkaisuus on ehtinyt pääsi sisälle !
Kyllä kyllä, mutta nopeimminhan se sujuu jos väittäjä näyttää sen linkin jonka juuri on itse lukenut. Eihän se siitä paremmaksi tule, että kaikki sen erikseen hakevat.
Tietysti jos et halua että väitettäsi uskotaan, silloin ei tietenkään tarvitse lähteitä näyttää. Ehkä onkin näin?
Hyökkäävä Venäjä aseistaa joukkojaan paljon enemmän. Miksi et koskaan vaadi sen joukkojen aseistamisen lopettamista? Samalla sotakin loppuisi välittömästi.
Etkö ymmärrä, että toisen valtion alueen valtaamista ja ryöväämistä ei 2020-luvun Euroopassa enää vain voida millään hyväksyä?
Ootsä joku linkkifani?
Ne linkit ovat vapaasti kaikkien haettavissa netistä, oletko vanha uusavuton?
Voi voi, sinä et siihen näppiksesi takaa pysty mitenkään vaikuttamaan, päästä jo höyryjäsi muualle.
Todellisuudessa "tietosi" siis ovat peräisin Venäjä-mielisten sivujen skeidapropagandasta. 😎
Kuule, länsimediasta löytyy, sä oot boomeri joka ei osaa nettiä käyttää muuhun kuin suomi24 viestien vastaamiseen.
Ensi-iskun antaja palaa ydinhelvetissä. Siinä vaiheessa ei ole puolueettomia osapuolia. On vapaa maailma ja ne diktatuurit, jotka hyökkäävät vapaata maailmaa vastaan, sekä ne diktatuurit, jotka tuhoavat yhdessä vapaan maailman kanssa venäjän ja siihen liittyneet pahuuden joukot.
Suomen kansa oli yksimielinen Natoon liittymisestä.
Nätisti kuvailit Putinin luonnetta.
Muistin taas sen naisen, joka kuulemma vei Putinin vanhempien haudalle kirjeen, jossa pyysi vanhempia hakemaan poikansa pois, sillä "olette synnyttäneet hirviön".
Tämä tapahtui melko pian Venäjän hyökättyä Ukrainaan, ja nainen selvisi sakoilla. Tänä päivänä varmasti katkaisisivat kaulan...
Putinia voi kuvailla pahuuden ruumiillistumaksi eli Luciferiksi. Samoin lakeijoitaan. Kunpa tuon kirjeen vieneen naisen toive toteutuisi ja pian. Toisaalta, karma osaa odottaa.
Ei Putin vallannut kuin itäukrainalaisten venäjänkielisten asuma-alueet, jotka otti suojiinsa Kiovan natsien terrorismilta.
Tämä ei ole lännen hyväksymä totuus, mutta kaikki lännessäkin sen tietävät totuudeksi, jopa NatoNiilotkin, vaikka keuhkoavat lampaina lännen "totuutta".
Kuinkas ne Venäjän asevoimien pommit osuivatkin sinne Itä-Ukrainaan? Eivätkö ymmärtäneet, että osuivat "omiin".
Tuollaista pälätystä kuin sinun kirjoituksesi on suorastaan kiusaannuttavaa lukea.
Käväisepä kysymässä itse ukrainalaisilta, mitä mieltä ovat Putinin pommeista.
Monet linkit ovat jo niin vanhoja, että luulisi sinunkin nähneen ne, paitsi jos niuhottaa jatkuvasti täällä pelkästään linkkejä kinuamassa.
Kommentoija taitaa uskoa mieluummin Venäjän ja muiden sotahullujen panslavistien propagandaan.
Natomaiden johtajien on pakko hokea USA-jargonia ettei kansalaiset vaan vahingossakaan alkaisi itse ajatella miten asianlaita oikeasti on.
Pääasiassa oikeistomediat vielä pitävät tätä voimakkaasti yllä.
Silti joka Natomaassa on nousussa ja etenkin ei-natomaissa euroopassa mielialat turhan sodan lopettamiseksi kasvaa.
Ei kaikki ole niin tyhmiä, että uskovat mitä itsensä Natoon lukinneet sotahullut johtajat sanovat.
Taitaa natohomo repellä olla itsellään paljon vajavaisuutta luetun ymmärtämisessä paremminkin!
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
❤️ Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/hot2024
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
>etenkin ei-natomaissa euroopassa mielialat turhan sodan lopettamiseksi kasvaa.
Kuten missä maissa ja miten niissä aiotaan sota lopettaa?
Tulet taas ihan kohta huomaamaan, että maamme Natoa vastustavat Venäjä-myönteiset ehdokkaat saavat eurovaaleissa nolla paikkaa ilman pienimpikään menestymisen mahdollisuuksia.
Jep. Putin selitti selvästi haluavansa laajimmat tsaarinajan ja NL:n rajat takaisin. Sitten on ollut vaatimuksia Kaliforniaa, Alaskaa ja Havajia myöten.
Luottamuksenne siihen että vihavittuilulla saisitte suomalaisia kääntymään laillanne Venäjä-myönteisiksi on liikuttava, mutta tehtävä on toivoton. Venäjään suhtautuu hyvin myönteisesti yksi prosentti, mikä on ihan helvetisti vähemmän kuin vielä ennen sotaa.
Neuvo: Jos haluat kuulijan alkavan ymmärtää näkökantojasi, älä vihavittuile hänelle, vaan sen sijaan perustele kantasi huolellisesti luotettavin lähtein ja todistein, niin että kuulija alkaa tosissaan miettiä, voisitko sittenkin olla oikeassa.
Paitsi jos et mitään muuta osaa, niin silloin on tietysti pakko vain vihavittuilla.
Ja ei, me Suomen harjoitettavan ulkopolitiikan kannattajat emme halua kenenkään enää kääntyvän puolellemme. Kansakunnan 1-2 prosenttiin kun ei ole millään tavalla mielekästä yrittää vaikuttaa, ellei sitten viihdemielessä.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://rdre.me/finngirl
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ihanaa, että USA antaa aseistusta Ukrainalle!! Tuo roisto suuri naapuri on tehnyt tarpeesi tuhoa Ukrainassa ja tappanut naisia , lapsia ja vanhuksia!!
Tuollaisella suurella ja mahtavalla ei ole mitään oikeutta tuhota naapuriaan ja tappaa sen ihmisiä! Tuollaisella valtiolla, kuin Venäjä, ei ole mitään tulevaisuutta Euroopassa! Yksin on jäänyt roistomaisuudessaan!
Onneksi sota saa uuden käänteen ja toivon, että ammukset yltävät pitkälle Venäjän puolelle ja alkavat tehdä tuhojaan siellä, jotta Venäjän kansakin tietää, mitä sota ja hävitys on!!!!
Onneksi noita NATOON kuulumattomia ei ole enää Euroopassa monta!! Minkähän maan Putin ottaa kohteekseen seuraavalla kerralla, kun noita kohteita on Euroopassa kovin vähän!!
Sitäköhän Putin on mennyt miettimän kammioonsa, kun on kadonnut näköpiiristä!????
Siellä Venäjällä taitaa ne hermoheikkoset olla, kun aloittivat Ukrainan hävittämisen! Mitähän tulolla Putin luuli saavansa aikaan?? Hän sai aikaan pelkkää vihaa koko omaa kansaansa kohtaan! Mahtoiko kannattaa??
Typeryyden huippu, siinä ei ajateltu nokkaa pitemmälle!! Voimansa tunnissa muka muutamassa päivässä oli tarkoitus Ukraina tuhota!! Typeryyttä, on mennyt yli kaksi vuotta eikä valmista ole tullut. Paljon surua ja murhetta puolin ja toisin!½
Siis tyhmyyden huippu oli aloittaa koko tuo sota!! Putinin tyhmyyttä!!
Sinä puhut täyttä palturia! Venäjä on oikein systemaattisesti suunnitellut omistamansa alueet Suomessa. Niitten avulla Suomi oli tarkoitus alistaa Venäjän etupiiriin!! Juuri sen vuoksi Niinistö kiiruhti juuri Ukrainan sodan aikaan liittämään meidät NATOON, jotta turvassa olisimme ja Putin ei ehtisi toteuttamaan suunnitelmiaan!!
Kyllä se PUTINIA suututtaa, kun kaikki suunnitelmat menivät mönkään!!
Nuo atomipommipuhujat ovat aivan lapsellisia! Nuo raukat eivät ymmärrä, mikä on syyn ja seurauksen laki!!
Se laki tuntuu jo tässäkin, kun länsimaat auttavat Ukrainaa tuota roistomaista hyökkääjää vastaan!! Venäjä saa tuntea, että sitä saa , mitä tilaa! Venäjä on on todella tilannut itselleen vastahyökkäyksen!! Vääryys saa kunnon vastuksen!
Tyhmyys oli huipussaan tuossa hyökkäyksessä Ukrainaa yli kaksi vuotta sitten! Ei siellä Venäjällä järki paljon päätä pakottanut!
Eikös tuo koko sota ollut "ERIKOISOPERAATIO". Todella erikoisoperaatio mennä tapattamaan maansa kansalaisia sotaan, jossa ei ollut mitään järkeä!
Putinin päätä taisi tyhmyys pakottaa!!
Tuo se vasta onkin oikein hörönaurun ansainnut!! Juuri sen vuoksi hörönauru, koska venäläisiä ottaa niin kovasti sisulle, tuo Suomen suojautuminin Putinin mielivallalta!
Jokainen maa turvaa taustansa, jos vaara uhkaa!
Meillä oli uhka, siksi piti selusta turvata! Turvassa vara parempi! OLEMME NATOSSA, kuten kaikki pohjoismaat ja kaikki Euroopan maat! Kerropa TROLLI, miksi kaikki ovat NATOSSA!! ??????
Miksi ihmeessä Venäjä olisi pyytänyt turvatakuita??? Olisiko kaikkien pitänyt olla hyökkäämässä UKRAINAAN!! Sellaista turvatakuutako Venäjä anoi?? Melkoinen anomus!
Sehän on melkoinen hupi hetki hymyä huuleen!!
Olisiko kaikkien pitänyt alkaa sortaa UKRAINAA? HULLUN hommaa!! Kyllä Venäjän Putinin kädet ovat siellä Ukrainan uhrien veressä ja lienee Venäjän sotilaittenkin veressä!
Joten Putinilla pesemistä riittää!
Mitä ihmettä tuota kyselet. Siitä on niin kauan aikaa. siis kolmatta vuotta ja tuon lausunnon minäkin muistan vallan hyvin.
Täydellinen yllätys tuo hyökkäys oli, vaikka kyllä sitä vähän epäiltiinkin, koska Venäjä on tunnettu kieroudestaan!!
Yritti hämätä, mutta onneksi UKRAINA pian kokosi itsensä ja oli valmis puolustautumaan!
Onneksi länsi auttaa nyt Ukrainaa tehokkaammin. Se tietää ikäviä Venäjän joukoille, mutta sehän on niin, että sitä saa, mitä on tullut tilattua!!
Niinhän Putin ajatteleekin!!! Hänellä on oikeus hävittää, mitä ikinä hän haluaa! Hän taitaa olla oikein voimansa tunnossa ja on miettimässä ylhäisessä yksinäisyydessä seuraavaa siirtoaan Taisi viedä hieman sisua tuo USA:n tukipaketti Ukrainalle!! Putin luuli, ettei sitä nyt tule ja aloitti systemaattisen hävittämisen ja tappamisen Ukrainassa.
Nyt Ukraina saa ja pystyy kostamaan!! Siitä olemme iloisia!! LYKKYÄ TYKÖ UKRAINA!
Pahalle saa pahalla maksaa!!
Nyt naurussa on pitelemistä!! Etkö nyt muuta keksinyt??? Oletko todella huolissasi Syyriasta?? Voi sinua ressukkaa! Kyllä sinulla on nyt paljin mielipahaa!! Koeta nyt kuitenkin saada kunnon yöunet. Kyllä ne syyrialaiset siellä pärjää kotomaassaan. Kovaa kansaa ovat!!
Kellekähän tuon lain oli tarkoitus kohdistaa?? Suomi ei ole syyllistynyt hyökkäykseen eikä sotaan. Päin vastoin olemme liittyneet NATOON säilyäksemme kaikilta mahdollisilta sodilta! Katsomme nyt olevamme turvassa, kuten kaikki pohjoismaat ja Euroopankin NATO-maat. Me kaikki olemme suojautuneet tuon aggressiivisen, suuren ja mahtavan Venäjän varalta, koska sen valtion päämies tuntuu olevan niin hävitysintoinen!!
Ei häntä ole kukaan ahdistanut nurkkaan. On tainnut itse vetäytyä Kremlin syvimpään nurkkaan miettimään, että mitähän on oikein tullut tehtyä!!??
Kyllä siinä onkin miettimistä! Paljin vihamiehiä on saanut tuon Ukrainaan hyökkäyksen tähden!! KANNATTIKO lähteä soitellen sotahan!!?????
Siinnäpä ressukkakirjoittaja!! Ei tunnu oikein olevan asiaa, kunhan höpöttää ja luulee olevansa viisas!!
Mitä ihmettä sinä jankutat joutavaa??? Taisin minäkin jo sanoa, että olen lukenut ja kauan sitten tuon saman jutun, mutta kuka hullu sitä nyt alkaa jostain menneistä kaivelemaan. Jos et faktaa usko, niin pidä hyvänäsi ja lakkaa jankuttamasta joutavia!!!!!!
Tyhmähän sinä olet!!! Tosi tyhmä!! Miksi ihmeessä Pitäisi Putinin antaa ilman vastustusta hävittää Ukrainaa ja tappaa ukrainalaisia??
Typerähän sinä olet! Eurooppa ja USA ovat sorretun kansan puolesta roistomaista tuhoajaa ja tappajaa vastaan! Millään maalla ei ole oikeutta hyökätä naapuriinsa hävittämään ihmisten koteja ja tuhoamaan kaikki elinehdot maasta!
Tuollaiselle roistolle pitää antaa kunnon vastus ja tuhottava täysin sen joukot ja ajettava loput kotiinsa tuhotöistä!!
Se vastus on nyt tulossa kaikessa vahvuudessaan. Putin toi joukkonsa tuhotöihin ja tulee saamaan kovan vastuksen pian! Sitä odotamme!
Juu, tuo on suurta typeryyttä! Naurussa on pitelemistä tuin jankutuksen tähden!! Tuolla jankuttajalla ei taida olla kunnon asiaa, niin jankuttaa ja jankuttaa eikä tule loppua!!
Nyt kyllä naurattaa!! Venäjällä kun noita lakiasetuksia ei noudateta ollenkaan, lieneekö noita ollenkaan enää. Putin antaa määräyksen, kuka vangitaan ja kuka tapetaan, Ketä
heitellään ikkunoista ja ketä myrkytetään!!
Siinä ovatkin sitten ne Venäjän lait!
Voi ressukka!! Sinä luulet, että Ukrainassa ollaan yhtä ahneita valtion tukirahoihin kuin Venäjällä!!
Kyllä Ukraina käyttää saamansa tuen Venäjää vastaan taistellessaan!! Toivottavasti seuraava tukipaketti antaa sellaiset mahdollisuuden tuolle vastahyökkäykselle, että Venäjän joukot ovat hätää kärsimässä ja Putin tietää tehneensä suuren virheen hävittäessään Ukrainaa systemaattisesti.
Raukkamaista suurelta naapurilta mennä hävittämään totaalisesti ihmisten asumukset ja kaiken mahdollisen!! Roisto valtio, mikä roisto valtio! Ei ole tuollainen nyky aikaa! Se on suurta typeryyttä ja alkukantaisuutta!!
Mitäpä tuo nyt tähän kuuluu? Haluatko sanoa, että nuo ROTCHHCILDIT ovat yhtä typeriä kuin venäläisetkin, kun suostuvat asumaan noin alkukantaisessa maassa!!?
Juuri nuo venäläiset ovat koko tuon UKRAINAN hävityksen alkuperäinen syy. Kantakoot he vastuun kaikesta hävityksestä ja tappamisesta! Onko heillä edes omaatuntoa olemassa! Taitavat olla kaikki yhtä suuria roistoja kuin PUTINKIN!!
Turha puhua heidän puolestaan!!!
Kun lapsi on oppinut yhden sanan vasta, sitä tuo lapsi lopeta hokemasta! Sana niin hauskalta tuntuu kirjoitella, niinpä sitä pitää kaikkien iloksi yhtenään toistella!
Nautipa siis siitä!
Venäjä onkin säilynyt alkukantaisena kaikin puolin!! Se ei ole oppinut mitään entisistä sodista. On olemassa lause, että joka pyssyyn tarttuu, se pyssyyn hukkuu!
Ei nykyaikana sivistynyt valtio hyökkää naapuriinsa hävitystöihin!!
Kylläpä siinä kirjoitelmassa on tyhmyys huipussaan!! Meilläkin on täällä Suomessa nykyään alueita, joissa on vain päässyt asuttaman vieraan kansan yhteisö!! Heidän ei auta alkaa tappelemaan alueesta omaksi reviirikseen! Kansan pitää olla rajojen sisällä yhtenäinen, olivatpa he minkä kielisiä tahansa.
On meillä venäjänkielisiäkin, mutta mutta tuskin heidän kannatta alkaa tappelemaan omaa aluettaan Suomen maassa!! Meillä on oltava kaikkien kansallisuuksien sovussa ja saman maan rajojen sisäpuolella!! Meiltä saa äkkiä lähtökäskyn sellainen, joka alkaa rettelöimäön!
Mikä kumman jankuttaja tuo linkin etsijä oikein on?? Onko tuo edes täysijärkinen ihminen, kun ei kerralla usko!!
Mihinkä sinä olet lukinnut itsesi!! Taidat olla PUTIN-uskovaisia!! Ei kannattaisi olla, siellä vain puhutaan pötyä ja valehdellaan kaiken aikaa!
Tuokin juttu on niin suuri hupijuttu, että ei luulisi järkevien ihmisten moisia juttuja julki laittaa! Tyhmyytensä vain osoittavat, ressukoita hekin suureellisine ajatuksineen!!
Joo, natonassikoiden kuupan sisältöä ei voi ymmärtää.
Ketkä on Helsingin, Tamperereen Turun kuninkaat?
Anonyymi-ap
2024-04-25 15:33:03
Ilmoita
täm tieto tänne-
eim tätä taida moni suomessa ymmärttää-
nämä hallitsee ja suomeakin-
ei hallitse Sauli , Stubbi tai hallitukset...
vaan kuninkaat-
jotka kyllä ulkomailla tiedetään, mutta moniko tietää Suomessa.?
voi olla yllätys jos ulkomaat ottaa vallan-
kun miksi teette suomesta tällasta kurjuutta?
asialliset vastaukset.
suomen päättäjät ovat pahimpia uhkia kansalle
Putin on suuri roisto! Ei ollut mitään syytä mennä hävittämään ja tappamaan sukulaiskansan mailla!!
Tuollainen kansan johtaja pitäisi erottaa, sillä jos johtajalla ei ole harkinta kykyä tekemisissään, niin kellä sitten?
Sai vain koko Euroopan ja USA:n vihat päälleen!! Sitäkö tuo arvoisa herra Putin halusi??
Voi, voi! Oletko oikein peloissasi, ressukka! Tiedätkö??? Nato -maahan ei ole hyvä hyökätä, sillä siinä käy hyökkääjälle kalpaten!
Ole vain turvallisella mielellä! Nato turvaa tulevaisuutemme!
Puhut täyttä palturia! Kukaan eikä mikään ole sitten maailmansodan jälkeen hyökännyt Venäjälle! Eikä kukaan eikä mikään edes harkitse moista!! Kaikki toivovat vain, että tuo roistomainen Venäjä pysyisi omien rajojensa takana eikä tulisi sortamaan ketään ei edes sukulaiskansaansa!!
Kaikki muut maat Euroopassa rakastaa rauhaa ja siksi kaikki ovat liittyneet NATOON! Ymmärrätkö sinä, taulapää, että se on vain Venäjä, joka on aina tarttumassa aseisiin ja uhkaamassa naapureitaan!!
Älä puhu palturia! Venäjään ei kukaan luota! On ollut hyvin suunnitelmallinen hankkiessaan alueita Suomesta! Suunnitelmat ovat olleet valmiina tehdä Suomesta Venäjän etupiirialue!!
Siihen ei Suomi toki suostunut, joten niinpä Suomi liittyi turvallisuutensa vuoksi NATOON!
Olemme turvassa ja Putin saa nuolla näppejään meidän suhteen!!
Lapsi puhuu ydinaseista, kun ei ymmärrä tuosta maailman politiikasta yhtään mitään!!
Olisi parempi harkiten täällä puhua, ettei tyhmyyttään osoita kaikille läsnäoleville!!
Jo tuo ERIKOISOOERAATIO Ukrainaan oli hullun hommaa, niin tuo ensi-iskun ajatuskin on täysin hullun hommaa!!
Ihanaa, että Niinistö aivan oikeaan aikaan huomasi tilanteen vaarallisuuden ja niinpä olemme turvassa NATOSSA!!
Se kismittää trolleja ja PUTINIA, mutta kun naapuriin ei ole luottamista, silloin pitää toimia!!
Siinäpä oikein tyhmyyden loisto esimerkki mielipiteestä, jolla ei ole kantavuutta!! Asioista kun ei ole oikeaa tietoa, tuollaisia hölmöyksiä sitten tulee kirjoittaneeksi!!
Voi olla, että Venäjällä tiedotus antaa moista ymmärtää, mutta senhän me tiedämme, mitä venäläinen tiedotus on kansalle!!
Pelkkää valheitten ilotulitusta!!
Höpö, höpö!! Venäjää ei halua tuhota kukaan eikö mitään, kyllä he tekevät sen sisältä päin!
Ei tunnu Venäjällä olevan viisautta oman maan kehittämiseen, heillä on vain naapurien tuho mielessä!!
"...Elettiin lähes 80 vuotta rauhassa kunnes ..."
Eihän tuo pidä paikkaansa.
Oli Korean sotaa, oli Vitenamin sotaa, oli Afganistanin sotaa, oli Balkanian alueen sotaa, oli Irakin sotaa,,,,,,
Ei sodat loppuneet Toiseen maailman sotaan.
Menkööt ne venäjänkieliset Venäjälle!! Ei Ukraina halua luopua omista alueistaan noitten venäjänkielisten tähden!! Jos haluavat Ukrainassa asua urainalaisten ehdoilla, niin ei ole mitään ongelmaa!
Asuuhan suomessakin monen maan väkeä, siis eri kansallisuuksia, eikö kukaan vaadi itselleen omaa aluetta!! Hyvä sopu sijaa antaa!!
Pitääkö noitten venäjänkielisten aina rettelöidä Ukrainassa, jos siellä haluavat asua, niin urainalaisten ehdoilla eikö venäläisten ehdoilla!!
Aikooko Venäjä iskeä NATO-maahan???? Silloin on on NATO vastaan ottamassa! Siis teretuloa, jos Putin sotia haluaa! Natomaa ei hyökkää!
Me olemme omassa maassamme turvassa ja NATO, oman armeijamme lisäksi, suojelee meitä.
Mikä ja kuka se Ukrainaan hyökkäsi hävityspuuhiin?? Kyllä se tuo Putin oli, joka hyökkäsi ja suuressa tunnossaan luuli päihittävänsä Ukrainan muutamassa päivässä!!
On siinä "muutama päivä" vierähtänyt ja satoja venäläismiehiä on joutunut niihin sinkkiarkkuihin!! Mahtoiko olla kannattavaa hyökätä sukulaiskansansa maille tuhotöihin???
Milloinkahan Putin oppii kunnollisen neuvottelutaidon, joka ei vaadi tuollaisia miesuhreja ja tuollaista hävitystä sukulaiskansan maille !!!!
Kyllä se on niin, että tyhmyydestä sakotetaan monin kerroin!!
NATO ei ei ole tuhoamassa ketään eikö mitään!! Taidat puhua läpiä päähäsi! Venäjähän se on, joka on tuhoamassa sukulaiskansansa maita ja tappamassa sukulaiskansaansa!!
NATO ei tule hyökkäämään yhtään mihinkään, mutta puolustaa kyllä jäsenmaitaan!! NATO ei siis hyökkää Venäjälle, ei koskaan!! Kaikki olisi erittäin tyytyväisiä, jos tuo roistomainen suuri naapuri pysyisi omien rajojensa sisällä ja jättäisi naapurinsa rauhaan, niin kaikki olisi Euroopassa hyvin!!
Sinä ,ressukka, et taida tietää Putinin suunnitelmista yhtään mitään! Venäjän aikoma Etupiirijuttu Suomen osalle oli suunnitteluvaiheessa. Oli jo tukikohta-asemapaikat hyvin valittu Suomen maaperältä!! Tuota asettautumista maahamme emme jääneet odottamaan, vaan Niinistö pani tuulemaan ja nyt on suojanamme NATO!
Putinin toiveet Etupiirisysteemistä jäivätkin suunnittelutasolle!½ ONNEKSI!!!!
Onhan nuo Putinin touhut erikoisoperatioista jo nähty!! Sehän on yhä menneillään UKRAINSSA!! Eikä hyvältä näytä!!
Saa nähdä, mihin tuo Erikoisoperaatio vielä vie tuon suuren ja mahtavan "Neuvostoliiton"!
Kukahan lapsi noita viisauksia tänne viljelee!! Ei ymmärrä enempää kuin sika pyhäpäivästä!!
Typeryyksiä täällä vain viljelee!!
Viisas teko, minkä Niinistö teki!! Olemme nyt turvassa ja NATOSSA!!
Tiedämme, että se kyllä Putinia ärsyttää, mutta mitäs meni tuhoamaan sukulaiskansansa maita!! Ei tässä maailmassa mikään maa voi mennä tuhoamaan naapuriaan tuosta vain, Se on törkeyden huippu!!
Mikähän "höpönassu" sinä olet, kun tunnut niin hyvin ymmärtävän!! Putinin hyökkäyksenkö Ukrainaan hyvin ymmärrät!! Sitten mielenlaatusi on sotainen ja tappamiseen altis!
Niin Putininkin mieli haluaa vain tuhoa ja vainoa Ukrainassa!! Kun ihmisen mieli kasvaa oikein kieroon, ei pysty enää ajattelemaan oikeamielisesti!
Putinkin haluaa tuosta vain tapattaa omaakin kansaansa, aivan syyttömiä ihmisiä ja sitten on vuorossa naapurikansan maat ja ihmiset!!
Tuhovimma on Putinilla kova!! Lieneekö enää täysissä järjissään??
On tainnut nyt vetäytyä kammioonsa miettimään tekojaan!!
Oletko sitä mieltä, että Putinin järki on pettämässä!! Ei pysty enää ajattelemaan suuren valtion päämiehen tavoin. Toivottavasti Venäjältä löytyy järkeviäkin ihmisiä ja lopettavat tuollaiset sotaintoiset ajatukset.
Eurooppa haluaa elää rauhassa ilman tuollaista aggressiivista valtiota!! Milloin Venäjällä on sellainen hallitus, jossa oikeus ja kohtuus vallitsee, ennen kaikkea vapaus kansalla olla, elää ja puhua!!
MIKÄ jumala sinä luulet olevasi ennustuksinesi??? Mielisairaalta vaikuttaa tuo viestisi!!
Suomi tulee toimeen ongelmiensa kanssa, mutta Venäjällä taitaa olla tulevaisuudessa niin suuret ongelmat, että taitavat olla ylipääemättömät!! Putinin poistuminen areenalta ja uuden VIISAAN miehen astuminen remmiin pelastaisi paljon!!
Tuostapa tuli mieleeni tuo Venäjän ihmeellinen systeemi! Nyt on Navalnyin siunaama pappi saanut kiellon olla pastorina. Hänet on siirretty nykyisestä asemapaikastaan jonnekin syrjään!! Ei saa toimittaa papillista virkaansa ollenkaan!!
Siinä taas yksi osoitus Putinin hulluudesta! Niin suuri kateus ja viha Navalnyita kohtaan, että jopa hänet siunannut pappikin saa hänen vihansa päälleen!!
On tässä todella ihmettelemistä!! Miten te venäläiset siedätte moista hulluutta?????
Typeryshän tuo linkkiurvelo on!! Vauva-asteella, ei lakkaa jurputtamasta!! Kaikkia se tuo maailma päällään kantaa!½
Kyllä ne olivat nuo venäjänkielisten pieni joukko, jotka halusivat oman hallintoalueen Ukrainaan, mutta Ukrainan kaikilla sosiaalieduilla!!
Siihen nyt ei Ukraina suostunut, Maassa maan tavalla tai maasta pois! Menkööt nuo ryppyilevät venäjänkieliset Venäjälle, sillä suurin noista Ukrainan venäjänkielisistä haluaa asua UKRAINASSA ryppyilemättä!
He sanoivatkin, että he haluavat opetella ukrainan kielen!!
Olisiko pitänyt lukita itsensä Venäjään orjuutettavaksi!! Vapaus ajattelussa ja teoissa on tärkeä länsimaissa!!
Lännen vapaa ihminen ei alistuisi olemaan hiljaa maan epäkohdista!! Venäjällä sellainen on rangaistava teko! Siellä on oltava suu supussa, epäkohdista on paras olla hiljaa!!
Onko REPE-Ruutikallio NATO-homo?? Sehän taitaa olla iso vitsi!!!!
Tuo on kyllä Hupihetki, hymyä huuleen!! Nimittäin nuo luettelemasi alueet! Venäläiset ukonkörilään haaveilevat Suur-Venäjästä!! Mahtavat oikein unta nähdä!!
Ressukat, heitäkin käy sääliksi!! Siellä ne saavat Putinin orjuudessa puhua täyttä pötyä, PUTININ mieliksi!!
Tarkoittanet Terijoen hallitusta.
Me 99 % lähes toivomme, että te 1 % ette ymmärrä meitä. Näin on paljon viihdyttävämpää.
Vielä kun uskaltaisitte toteuttaa jonkin pienen sabotaasin... 🍿🍿🍿
Mutta ettehän te uskalla kuin länkyttää somessa ja vaahdota kaatumaseuroissa. 🙁
Venäjäkö sen muka antaa. Höpöhöpö.
Kun on aivopierijäin kuningas,ei Putte sekoiluilleen mitään mahda.
Haistakoon huilun tuo Venäjän Putin! Sillä ei ole mitään oikeutta mennä hävittämään sukulaiskansansa maita vain siitä syystä, että yksi venäjänkielinen porukka halusi oman hallintoalueensa ja Ukrainan luontaiseduilla!!
Kun Ukraina ei tuohon suostunut, niin Putinin piti sitten tulla sotkemaan asiat! Ukraina on itsenäinen maa ja saa päättää omasta tavastaan hallita maataan. Putinilla ei pitäisi olla mitään asiaa työntyä naapuriinsa järjestelemään asioita oman mielensä mukaan!
Urainalle kuuluu KRIMin niemimaa ja kaikki nuo itäiset alueet, mitkä ovat Ukrainan rajojen sisäpuolella!
Miksi ihmeessä pitää Venäjän tulla rettelöimään ja puuttumaan toisen valtion asioihin!??
Voi, voi tuota suurta tyhmyyttä! Nato ei tule hyökkäämään Venäjälle, jos Venäjä ei hyökkää NATO-maahan! Nato puolustaa jokaista jäsenmaataan, mutta ei tule tekemään hyökkäysaloitetta minnekään!
+Voitte olla siellä Venäjällä aivan rauhassa, NATO ei kohdista aseitaan ensiksi sinne päin, mutta käy kyllä puolustustaistoon, jos Putin alkaa aseilla uhkailemaan!
Euroopassa Ei ole yhtään maata ilman NATOA! Ei ainakaan yhtään varteenotettavaa maata!
Taitaa olla VALKO-VENÄJÄ ainoa maa ilman NATOA! Se onkin maa, joka joutunut Putinin syliin! Ei voi enää puhua itsenäisestä maasta! SÄÄLI!
Kaikki Euroopan NATO-maat haluavat, että Putinin joukot ajetaan pois Ukrainasta ja Ukraina saa alkaa jälleenrakentamista omassa maassaan! Ukraina saa Krimin takaisin ja kaikki muutkin alueensa. Se on oikeus ja kohtuus tuosta Ukrainan turhasta hävittämisestä!
Naton emämaa Usa haluaa sodan jatkuvan, koska Usa tienaa miljardeja myymällä sotakalustoa eurooppaan, jossa sitä käytetään .
Usa ei välitä vaikka koko eurooppa tuhoutuu sodassa, kun sotaa ei usan maaperällä käydä.
Urakalla oikein yllytetää sodan laajenmista euroopassa, täysin järjetöntä ja suomalaiset poliikokot rusteeraavat mukana sotauhoineen venäjää vastaan.
Kyllä NatoNiilot uskoo ihan kaikki sotavalheet, pelosta vapisten ovat pommisuojassaan sänkynsä alla.
Juutalaiset on pyhä kansa ja väkivaltaa ei saa hyväksyä.
Tämä maailma on saatanan vallassa.
http://paranormaaliblogi.net/index.php/2009/11/01/salaseurat-illuminati/
https://asiakas.kotisivukone.com/files/cuttingedgefinland.kotisivukone.com/onko_kansallinen_demoninen_riivaustila_mahdollinen.pdf
https://www.astro.fi/forum/index.php?topic=56530.0
https://www.patmos.fi/blogit/uusi-maailmanjarjestys-mita-kasite-oikeasti-tarkoittaa/
https://bigleaguepolitics-com.translate.goog/photos-alleged-sex-trafficking-bunker-discovered-on-clinton-connected-land/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-reddit-com.translate.goog/r/conspiracy/comments/tfqt7x/illuminati_satanism_mkultra_human_cloning_vrill/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-dailymail-co-uk.translate.goog/news/article-1335479/Was-John-Lennons-murderer-Mark-Chapman-CIA-hitman-Thirty-years-theres-extraordinary-new-theory.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-illuminatirex-com.translate.goog/monarch-mind-control/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-elle-com.translate.goog/beauty/g26515/celebrities-vintage-doppelgangers/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc&_x_tr_hist=true
https://torontosun-com.translate.goog/news/world/son-of-sam-doc-explores-links-between-serial-killer-and-satanic-cult?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www.episodi.fi/aiheet/hyvaksikaytto/
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jyrkiola/109590-ihmiskloonaus/
https://everydaykhaos-substack-com.translate.goog/p/mk-ultra-mind-control-cia-lsd-and?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://targetedindividualsfinland.com/2021/09/11/joukkovainoamisessa-kaytettyja-keinoja-suomennettu-ykn-ihmisoikeuselimen-sivuilla-julkaistu-kansalaisaktivistin-raportti/
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000007263070.html
https://uskonaskel.foorumi.eu/viewtopic.php?f=2&t=1480&sid=a28df1342a5bd1cae69c417de17d52a5&start=10
https://web.archive.org/web/20221102233047/https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=24558
https://everydaykhaos-substack-com.translate.goog/p/charles-mason-the-cia-lsd-and-death?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://yle.fi/a/3-12311254
https://www-globaltimes-cn.translate.goog/page/202203/1254970.shtml?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://web.archive.org/web/20220422093819/https://keskustelu.suomi24.fi/t/17290300/oletko-vapaamuurari-jengilainen--ylpea-joukkokiusaamisoperaatioistasi
https://fi-fi.facebook.com/141303519317229/photos/vapaamuurarien-paljastukset-osa-2yleisestivapaamuurarit-esittävät-itsensä-veljes/358634590917453/
https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?f=20&t=37216&start=225
https://content-libraries-wsu-edu.translate.goog/digital/collection/world_civ/id/1660/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
Juutalaiset on pyhä kansa ja väkivaltaa ei saa hyväksyä.
Tämä maailma on saatanan vallassa.
http://paranormaaliblogi.net/index.php/2009/11/01/salaseurat-illuminati/
https://asiakas.kotisivukone.com/files/cuttingedgefinland.kotisivukone.com/onko_kansallinen_demoninen_riivaustila_mahdollinen.pdf
https://www.astro.fi/forum/index.php?topic=56530.0
https://www.patmos.fi/blogit/uusi-maailmanjarjestys-mita-kasite-oikeasti-tarkoittaa/
https://bigleaguepolitics-com.translate.goog/photos-alleged-sex-trafficking-bunker-discovered-on-clinton-connected-land/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-reddit-com.translate.goog/r/conspiracy/comments/tfqt7x/illuminati_satanism_mkultra_human_cloning_vrill/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-dailymail-co-uk.translate.goog/news/article-1335479/Was-John-Lennons-murderer-Mark-Chapman-CIA-hitman-Thirty-years-theres-extraordinary-new-theory.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-illuminatirex-com.translate.goog/monarch-mind-control/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www-elle-com.translate.goog/beauty/g26515/celebrities-vintage-doppelgangers/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc&_x_tr_hist=true
https://torontosun-com.translate.goog/news/world/son-of-sam-doc-explores-links-between-serial-killer-and-satanic-cult?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://www.episodi.fi/aiheet/hyvaksikaytto/
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jyrkiola/109590-ihmiskloonaus/
https://everydaykhaos-substack-com.translate.goog/p/mk-ultra-mind-control-cia-lsd-and?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://targetedindividualsfinland.com/2021/09/11/joukkovainoamisessa-kaytettyja-keinoja-suomennettu-ykn-ihmisoikeuselimen-sivuilla-julkaistu-kansalaisaktivistin-raportti/
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000007263070.html
https://uskonaskel.foorumi.eu/viewtopic.php?f=2&t=1480&sid=a28df1342a5bd1cae69c417de17d52a5&start=10
https://web.archive.org/web/20221102233047/https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=24558
https://everydaykhaos-substack-com.translate.goog/p/charles-mason-the-cia-lsd-and-death?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://yle.fi/a/3-12311254
https://www-globaltimes-cn.translate.goog/page/202203/1254970.shtml?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://web.archive.org/web/20220422093819/https://keskustelu.suomi24.fi/t/17290300/oletko-vapaamuurari-jengilainen--ylpea-joukkokiusaamisoperaatioistasi
https://fi-fi.facebook.com/141303519317229/photos/vapaamuurarien-paljastukset-osa-2yleisestivapaamuurarit-esittävät-itsensä-veljes/358634590917453/
https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?f=20&t=37216&start=225
https://content-libraries-wsu-edu.translate.goog/digital/collection/world_civ/id/1660/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
Ressukka!! Kylläpä sinä nyt NATONIILOJA hoet!½ Lapsi on oppinut yhden sanan, jota kyllä on sitten toistettava yhtenään!! Se kuulostaa niin mukavalta toistella, mutta samalla tunnustat tyhmyytesi, todella suuren tyhmyytesi!
Taidat itse olla siellä sänkysi alla, ressukka! Missä niitä sotavalheita muuten on?? En ole huomannut yhtään valhetta, totista totta tapahtuu Ukrainassa, kun tuo roistovaltio Venäjä on hävittämässä sukulaiskansansamaita!!
Ala sinä vapista, nyt olisi aika!½
Tai hoonaavat anusiaan siinä natokiimoissaan toista natohomoa varten....
Siinäpä oikein viisauksien lause, Jatkapa samaan sivistyneeseen tyyliisi!! Kyllä siitä hyvä tulee!!
kokoomuis ja persuthan Suomea kurjistaa köyhistää-
EU-liittovaltion alaisuuteen eli Suomi lopetetaan-
ja Venäjä ottaa vallan maassamme
https://keskustelu.suomi24.fi/haku?keyword=ketkä
kokoomuis ja persuthan Suomea kurjistaa köyhistää-
EU-liittovaltion alaisuuteen eli Suomi lopetetaan-
ja Venäjä ottaa vallan maassamme
https://keskustelu.suomi24.fi/haku?keyword=kuninkaat
Putin on naZi.
papukaija osaa toistaa hienosti lyhyen lauseen.
Kolmen sanan totuus on paljon kattavampi järkivalistus kuin venäjämielisen 300 sanan natsivalhe toistettuna!
papukaija osaa vain kolme sanaa.
Kuopiossa on kissa, joka osaa sanoa kolme sanaa.
Mutta kissa ei osaa matkia papukaijana natoniiloja.
Ei tietenkään, koska natoniilo on uskonlahkosi keksimä satuolento.
Kyllä sä olet ihan elävä varoitusmerkki.
suuri osa natoniiloista häpeää virhettään.
Putin hyökkääjä eli se virhe.
NATOn virhe on mikä??
Tutki hommaa vuodesta 2014 alkaen, mitä Kiovassa silloin alkoi tapahtumaan.
Ukrainalaiset kyllästyivät Venäjän nukkehallitsijapresidenttiin ja hänet erotettiin. Venäjä veti herneet nenään, lähetti vihreitä miehiä rettelöimään ja siitä se sota alkoi.
Kuka/mikä järjesti alkusysäyksen Kiovan vallankaappaukselle?
Ukrainalaiset eivät sitä itse tehneet.
Ukrainan kansa kyllästyi korruptoituneeseen ja Venäjän etuja ajaneeseen Janukoviciin. Ukrainan kansa valitsi demokraattisissa vaaleissa nykyisen johdon.
Se ei ole vallankaappauksen järjestäjä. Aloitusapu tuli rapakon takaa.
Lue enemmän, luulet vähemmän. Asiasta on olemassa objektiivista tietoa.
Venäjämieliset aloittivat väkivalllan ja ryssän sniperit ampuivat Maidanilla rakennusten katoilta rauhanomaisia ukrainalaisia mielenosoittajia, jotka kertoivat kuuluvansa mieluummin läntisiin demokraitioihin kuin Putinin natsidiktatuuriin.
5. kolonnan edustaja presidentti Janukovitsh, joka oli määrännyt ampujat tehtäväänsä karkoitettiin Venäjälle. Kotimaassa Ukrainassa tuota paskiaista odottaisi 19 vuoden vankeusrangaistus maanpetoksesta!
Tätä varmaan tarkoitit kehotuksellasi tutkia Kiovan tapahtumia v 2014?
Luulet että cia kertoo totuuden itsestään, olet naivi.
Hah. Tässä kukaan ole CIAhan vedonnut.
No kerrohan mistä lähteestä sitä pitäisi tutkia. Veikkaan että mediamme arkistot eivät nyt kelpaa. 🍿
🆗, annapa todisteet sitten.
Kun neuvoteltiin ydinaseiden luovutuksesta pois Ukrainalta, ainakin kolme valtiota, myös Venäjä, sitoutui turvaamaan Ukrainan rajat, eli niiden velvollisuus on pitää rajat ja sopimukset voimassa.
Mutta sieltä se ukrainasodan kehittely on kotoisin.
Kuten sanoin, cia ei huutele julkisesti mitä sotia missä ja milloin aloittelee. Tiedät sen itsekin.
Olet varmasti tärkeä tappinen, kun sinulle on kerrottu salaista tietoa. Ota vastaan kunnioitukseni. 🫡
Ampujat maidanilla olivat gruusialaisia.
Ihan selvä amerikan järjestämä värivallankumous
Suosittelen teille puupäille natokannattajille
entistä amerikan merijalkaväen sotilasta jolla on oma kanava juutuupilla;
Brian Berletic, kanavan nimi on "the new atlas".
Siinä hän selvittää tarkalleen tuon viheliäisen gangsterivaltion "modus operandin" kuinka he levittävät terroriansa ympäri maailmaa ja jos ei se uppoa puisiin natokalloihin niin sitten ei mikään auta teitä raukkoja ikinä ymmärtämään maailman menoa. Tietysti, jos ihmiset eivät halua nähdä totuutta eivätkä halua että heidän maailmankuvansa romahtaa jolloin heidän täytyy tunnustaa itselleen että ovat eläneet valheessa koko elämänsä niin dilloin ei tietysti mikään informaatio auta. Valitettavasti.
Mikä on totuus?
huurukallo ei osaa kuin jankuttaa ja jankuttaa, säälittävä rääpäle.
kas kun ei venäläisiä 🤣
Tiltu suuttuu jopa kohteliaisuudesta silloin harvoin kun sellaisen saa. 😯
Sinä ressukka olet tuon natoniilosi kanssa jäänyt oikein takapajulaan. Tyhmyytesi vain ositat hokiessasi tuota yhtä ja samaa! Taidat oikein rakastaa tuota sanaa!!
Onhan se ihan nätti yhdyssana, mutta tulee tuota tautologiaa turhan paljon, kun aina hoet samaa!! Vaihda jo välillä säveltä!!
Älä hupata!! Ukraina ei hyväksynyt Putinin bulvaania, joka oli suuri roisto ja varas!! Ukraina halusi rehellisen miehen presidentikseen!!
Presidentin pitää olla luotettava kansan johtaja eikö mikään roistomaisen naapurin bulvaani!!
VENÄJÄÄ PYRITÄÄN HILITEEN TÄMÄN TUHOISUUTTA
LÄNSI EI KUMMINKAAN TUHOA VENÄJÄÄ
NIINKUIN VENÄJÄ PYRKII UKRAINAN TUHOAMAAN
VENÄJÄLLÄ ASUU PIRU
RYSSIMISET ON PIAN RYSSITTY KUN TAIVAS PUTOAA VENÄJÄN PÄÄLLE
Kunpa se päivä olisi jo tänään.
Taivas ei putoa, Hakkarainen tietää.
Teukan manttelinperijä on ehdolla Vapauden liitossa.
"Olen pitkänlinjan yrittäjä ja 3 pojan yksinhuoltaja äiti."
Sinun jäljiltäsikö?
En ainakaan muista "asioineeni" hänen "yrityksessään". 😛
Jotenkin edelleen skeptinen tuon USA aseavun suhteen, naurattaa nuo lausunnotkin ->
Kongressiedustaja: Yhdysvaltain uusi aseapu saadaan Ukrainaan ”nopeammin kuin kukaan uskoisi mahdolliseksi”
"Yhdysvaltain uuden aseavun ensimmäinen osa saadaan Ukrainaan ”nopeammin kuin kukaan uskoisi mahdolliseksi” sen jälkeen, kun apu hyväksytään lopullisesti, vannotti Kiovassa vierailulla oleva Yhdysvaltain edustajainhuoneen jäsen, demokraattien Bill Keating."
Ja lopuksi kuitenkin sanoo ->
"Keatingin mukaan Ukraina voisi saada joitain aseita ”päivien sisällä, osan viikkojen sisällä”.
”Emme tiedä aikataulua, ja vaikka tietäisimme, emme kertoisi siitä, koska se voisi vaikuttaa sotaan. Mutta haluan ihmisten olevan luottavaisia sen suhteen, että teemme kaikkemme saadaksemme aseita Ukrainaan nopeasti”, Keating sanoi Kiovassa. "
Aseapu seis ja rauhanneuvottelut käyntiin.
Näin säästetään ukrainalaisten henkiä.
Alkaa miehet olla loppumaisillaan...
Pääasia että aseita ukrainalla riittää 🤣🤣🤣
Varmaan tarkoitat, että tappavien aseiden toimittaminen kaikille joukoille lopetetaan _molemmin puolin_ välittömästi ja täydellisesti. Muutenhan kommentissasi ei ole minkäänlaista järkeä.
Ja sitten alkaisi puhdistukset vai onko venäläiset lämmin sydämmisiä!
En, vaan että aseita vaan helvetisti ukrainaan vaikka miehiä on enää vähän ja nekään eivät halua tykinruuaksi lähteä klovnin takia.
Usko nyt Helvetissä että Venäjä lähettää Ukrainaan ylivoimaisesti eniten aseita, ei suinkaan länsi.
Et voi vaatia vain hyökkäyksen uhrin aseistamista lopetettavaksi rauhan ehtona, paitsi jos sinulla on sairas venäläinen moraalikäsitys niin silloin toki voit.
Oikein hyvä tuo aselasti!! Venäjän kanssa ei neuvotella Venäjän ehdoilla!! Venäjä on häviäjä tuossa sodassa eikä voi vaatia Ukrainalta yhtään mitään! Ukraina saa KRIMIN ja kaikki alueensa takaisin!!
Se on oikeus ja kohtuus ja sen jälkeen tulee rauha!!
Venäläisten puhdistukset lienevät jo tehty! Roistomaisuudet saavat loppua ja Putin (missä sitten lieneekin?) voi painua Ukrainasta vaikka Hornan tuuttiin!!
TUO KLOVNI on paljin kunnioitettavampi kuin tuo Piiotteleva Putin!! Putin antaa vain kansalaistensa tappokäskyjä, mutta tuskin itse sormiaan vereen tahraa!!
Siinä meillä on suuren kansan johtaja, Stalinin seuraaja!!
Uudessa aseapupaketissa sanotaan olevan myös pitkän kantaman ATACMS -ohjuksia, miksi sitten uutisoidaan (HS) että neuvottelut on vasta alkaneet ?????
22.4. 23:17
"Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi maanantaina, että Ukraina ja Yhdysvallat ovat aloittaneet keskustelut kahdenvälisestä turvallisuusyhteistyösopimuksesta, kertoo uutistoimisto AFP. Lisäksi maat viimeistelivät Yhdysvaltain suunnitelman lähettää lisää pitkän kantaman ohjuksia Ukrainalle.
"Joukkueemme - - Ukraina ja Yhdysvallat - - ovat alkaneet työstää kahdenvälistä turvallisuussopimusta", Zelenskyi sanoi sosiaalisessa mediassa AFP:n mukaan.
"Kaikki pisteet ovat kohdillaan koskien ATACMS-sopimuksia Ukrainalle", hän totesi myös maanantaina AFP:n mukaan.
ATACMS viittaa Yhdysvaltojen maavoimien taktiseen ohjusjärjestelmään."
PIETARIN HUUTO ON AIVAN TURHASTA KUN VENJÄ TUHOTAAN JA PISTETÄÄN NÄLKÄÄN
Tyypillistä venäläispropagandaa, jonka sanoma on hyytävä: Venäjän kansainvälisesti tuomitussa hyökkäyssodassa Ukrainaan länsimaidenkin pitää asettautua Putinin puolelle ja estää ukrainalaisten maanpuolustuskyky. Näin Venäjä pystyy nopeammin listimään ukrainalisia ja sota loppuu Venäjän voittoon.
Ei ole Venäjää tuomittu kansainvälisesti, vain länsimaisessa propagandassa on tuomittu.
Enemmistö (120) YK maista ei ole tuominnut Venäjää.
ja nämä natonassikat unohtaa että ns länsi on vain miljardi ihmistä, muita on 7 miljardia.
Taas ryzzänaZi valehtee todella törkeästi, mutta eiväthän nuo patologiset valehtelijat mitään muuta osaa kuin valehdella.
YK:n yleiskokouksen päätöslauselma tuomitsi Venäjän hyökkäyksen ylivomaisella ääntenemmistöllä 141 puolesta ja vain viisi vastaan. Venäjän puolesta äänesti siis vain 5 valtiota, joista yksi oli tietenkin Venäjä itse ja loput 4 samanlaisia roistovaltioita kuin Venäjäkin.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008655519.html
Miten nämä Venäjän hyökkäyksen kannattajamaat siis tukevat Venäjää ja millä YK:n peruskirjassa mainitulla syyllä?
Kuka on sanonut että 120 maata tukevat venäjää?
Ne eivät hyväksy sotaa, johon länsimaat syytävät aseita ja rahaa mukamas osallistumatta sotaan.
Ovat "pikkasen" älykkäämpiä kuin länsimaat.
Eivät hyväksy 100 % YK:n peruskirjan mukaista toimintaa?
Mitä ne sitten YK:ssa edes tekevät?
ÄLÄ UNTA NÄE!! Ei ole vielä kirkossa kuulutettu, kuka voiton vie! heikkoa on ollut venäläisten sotiminen, kun ajattelee, että aikomus oli muutamassa päivässä tuhota ja tappaa koko Ukrainna kansa!!
Hyvin taistelee tuota suurta ja mahtavaa vastaan, kohta kolmatta vuotta!! Ei kovin voitolliselta tunnut tuo Putinin joukkojen taistelu!
Turhaa pullistelua!!
Sotakiimainen Häkkänen lupaili Suomen lähettävän aseita Ukrainaan hamaan maailmantappiin saakka, jos vain pienituloisilta leikatut rahat siihen riittävät.
Häkkänen on Natopapukaija.
Ukrainan Kerenski kähisee, lisää aseita.
Vedä käteesi, tampio.
Niin, ei se Ukrainan sota ole, Usan sota se on kun sen aloittaja kulisseissa on.
Hassua, sillä ilman kulissejahan Venäjä on aloittaja 100 %.
Juu, tottakai sinun mielestäsi, haha.
Aivan. Ja esimerkiksi yli 99 % Suomen 20 000 tohtorista näyttää olevan samaa mieltä. Kolme taas toista mieltä.
Ehdoton antautuminen Putinin edessä ja suostuminen aina kaikkiin hänen vaatimuksiinsa tietenkin estäisi sodan Euroopassa ainakin teoriassa, mutta olisiko tulos sotaa parempi?
Kun tiedämme mitä venäläisten miehitys tarkoitti esimerkiksi Butšassa, jonka Ukrainan armeija vapautti huhtikuussa 2022, niin voi kysyä onko siviileille lainkaan parempi vaihtoehto elää Venäjän miehityksen alaisudessa kuin sotaa käyvässä Ukrainassa Venäjän siviilikohteiden pommitusten pelossa?
Kremlin trolli voisi mennä kremliin ja ottaa ne natsit sieltä kiinni, siellä kun on se natsibuumi menossa. Kremlin porukka menisi peilin eteen ja näkisi siellä natsela, etenkin ne kaksi tiedottajaa, se huumehörön näkoinen äijä ja juoppo akka.
Taasko Niemen muuttofirma järjestää muuttoa?
Niinpä. Kaikki toisinajattelijat on vaiennettu niin mediassa kuin muussakin. USA puuttui asioiden kulkuun ja Britannian ex-pääministeri Johnson esti Ukrainan ja Venäjän sopiman rauhanneuvottelunkin sodan ensi metreillä. Länsi on tuota sodan jatkamista halunnut ja se on siis aivan järjetöntä. Joku tuossa taustalla on, jota ei ääneen kerrota. Haluaako USA lisätä aseteollisuuttaan ja heikentää Venäjää, taka-ajatuksena hyökkäys sinne natsi-Saksan tapaan suunnattomien luonnonvarojen takia?
Toisinajattelijat vaiennettu?
Venäjällä kyllä on, mutta lännessä putinistien propaganda pääsee läpi yllättävänkin hyvin.
Kuten tässäkin aloituksessa.
Mikä rauhanneuvottelu se on jos ryssä sanelee ehdot? Ei Ukraina kuulu teille. Venäjä poistukoon Ukrainasta ja korvatkoon tekemänsä tuhot! Senjälkeen kun on maksanut sotakorvaukset, joku voisi ehkä kuunnella mitä putte sanoo. Natsi venäjä hyökkäsi Ukrainaan, se on täysi tosi.
Kuka hullu vapaaehtoiseti lähtee teidän jätemaata tönkimään jossa olisi muka luonnonvaroja.
Etteköhön itse tönkine paskanne.
Suomen media toistaa länsipropagandaa kritiikittä, se on Suomen virallinen linja?
Missä piileskelee tutkiva rehellinen journalismi?
Venäjän propagandaakaan ei voi tutkivasta journalismista todellakaan kehua.
Sitähän siella Venäjän propagandassa alinomaa toistetaan, että länsi himoitsee Venäjän rikkauksia ja että Venäjä käy Ukrainassa puolustussotaa länttä vastaan.
Vastasit, vaikka et lukenut viestiä edes loppuun.
Venäjä hyökkäsi naapurimaansa kimppuun.
Mikä siinä on vaikea ymmärtää?
Venäjän ei pidä sanella minkään muun asioita kuin kansainvälisesti hyväksytyn alueensa sisäisiä asioita.!
Sinäkö ymmärrät? Olet pihalla enemmän kuin luuletkaan.
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Fakta.
Ukraina ei hyökännyt Venäjälle. Fakta.
Faktat eivät muutu öyhöttämällä ryzzänaZien valheita.
>Joku tuossa taustalla on, jota ei ääneen kerrota.
Se on tietenkin Kremlin ja sen trollien skeidapropaganda, ja kerron tämän tässä nyt ihan ääneen.
>Missä piileskelee tutkiva rehellinen journalismi?
Mitä haluaisit tutkittavan ja oletko kertonut nämä aiheet myös medialle?
Miten muuten ajattelit tutkia Venäjällä? Janus touhuaa siellä kaiken korruption keskellä, eikä häntä kiinnosta oman asuinmaan asiat millään tavalla, vaikka kaikki saasta olisi käden ulottuvilla.
Tämä on totta. Venäjä hyökkäsi suvereenin valtioon ja piste. En kutsu sitä smo vaan sodaksi.
Olisi mielenkiintoista nähdä kuinka USA reagoisi jos Meksiko liittyisi sco ja kiina rakentaisi valtavan tukikohdan sinne.
USA näkisi sen turvallisuus uhaksi aivan kuten venäjä näkee NATOn laajentumisen Ukrainaan.
Jugoslavia ei hyökännyt natomaihin
Fakta
Aloittaja puhuu asiaa. Lähtikö Venäjä muka Euroopan valloitukseen 150 000 miehellä, kun Hitler ei siinä onnistunut n, 3 milj, miehellä. Tämä on juuri sitä ihmisten pelottelua ettei vaan ihmiset vaatisi rahahanoja kiinni. Sodan oikeista alkamissyistä ei myöskään haluta päästää julkisuuteen mitään tietoja, koska silloin joudutaan menemään ajassa taaksepäin n, 15 vuotta ja kuuluuko minkä maan demokratiaan järjestellä toiseen maahan mieleisiään hallituksia. Kommentin poistaja miettii nyt vaan onko tämä kirjoitus ketään loukkaava.????
Kun sodan alkusyy on Putinin halu palauttaa tsaarivenäjän laajimmat rajat ja naaprimaiden vasalliksi tekeminen, ei tarvi lisäesittelyitä.
>Lähtikö Venäjä muka Euroopan valloitukseen 150 000 miehellä
Ensinnäkin niitä oli 190 000, ja sen uskottiin helposti riittävän heikoksi oletetun Ukrainan murskaamiseen. (Suomen mediassa tosin toistettiin moneen kertaan, että se porukka ei millään riitä koko ison maan rauhallisena pitämiseen, vaikka voittoon riittäisikin.)
Eurooppaa varten olisi tuon tunnelmaa tavattomasti nostattaneen suurmenestyksen jälkeen koottu tietysti lisää joukkoja. Seuraava pysäkki Moldova.
Tätä boomeria monet sanoo vinttipimeeksi. En ihmettele.
Varmasti, mutta vielä parempi olisi jos näytät viestini virheet. Harmi että sinulle tuli kova kiire "vastata" toisiin viesteihini.
Itse virheistäsi vastaat.
Joita siis ei ollut... ✅
Venäjä on paska maa, kukaan ei halua sinne muuttaa, ei edes afrikkalaiset.
Siperiassa on 50 vuoden kuluttua 200 miljoonaa afrikkalalaista, Suomessakin 10-20 miljoonaa, kosla siperiassa ja meillä on viileätä ja aftikassa ei voi enää elää.
Afrikkalaiset ei elä missään, jos niitä ei kukaan elätä, se on saletti homma. Voihan niitä tulla, mutta nälkään ne kuolee, on ne niin pölvästejä.
Sinne on muuttanut paljon amerikkalaisia ja saksalaisia viime aikoina.......
Venäjän trollit ja kätyrit sekoilevat jo omiin puheisiinsa. Mm. rusnatsi Medvedev on kuvannut Venäjän aloittaman sodan tavoitteita aivan toisiksi, kuin aloittaja-kätyri.
Sota loppuisi heti, jos sen aloittaja, eli Venäjä, vetäisi joukkonsa pois Ukrainasta.
Uskot venäjän propagandaan, Medvedev ja Saharov ovat tietojesi perusta?
Noita hyvin korkeita ja tärkeitä henkilöitäkö ei siis pidä uskoa? Mitä ohjeistat?
Älä perhana, uskot siis Putinin propagandakontyirin päästöihin RRUUAAAAHHHH...Se kertoo sinusta kaiken Eissssssaaaaatana haha.
Voi mahdoton - etkö ymmärrä ironiaa?
Se on sota nyt! ..semmonen asia..:-p
Venäjä sitä sotaa jatkaa ja aloitti. Kovin on avaaja tyhmä kuin saapas, mutta mitä sitä palstapelleltä voisikaan odottaa.
kun totuus sinulle valkenee, näet pellen peilistäsi.
Ja kun päässäsi muhiva salaliittoteoria sinulle valkenee, näet hölmön peilistäsi.
Kiihkouskovaiselle kaikki mieluinen tapahtuu aina kohta pian mutta ei koskaan nyt. Näin on ollut jo 2000 vuotta ja on vastakin.
Ei valkene. Kysehän on jeesuksenmorsiamesta, joka ei koskaan voi kritisoida lahkonsa oppeja ja väitteitä.
Niin kyllä nämä aseavut vain lisää ukrainalaisten kärsimystä.
Kyllä siinä jokunen veneäläinenkin kärsii, vai mitä mieltä trolli on?
Ihan sama, ei ole minun sotani.
Uskoisin että Venäjän asetoimitukset hyökkäysjoukoilleen lisäävät kuitenkin paljon enemmän. Ne pitäisi saada loppumaan, ei suinkaan puolustajien saamaa apua.
uskonasioita, olet lahkolainen
Jos Ukraina nostaisi valkoisen lipun, venäjä miehittäisi koko maan ja sen jälkeen alkaisi kansanmurha.
Ja sen jälkeen olisi meidän muiden vuoro.
Se nähtiin 1945, miten raiskasivat saksalaisia naisia Stalinin ja Ehrenburgin lupien kanssa.
Epäilen. Venäjä otti itäukrainan asukkaat suojaan Kiovan natseilta, se luultavasti riittää.
Ei Putin tee mitään entisen Neuvostoliiton takapajulalla.
Olet nielaissut kokoomusmedian venäjäpelotteet koukkuineen päivineen. Tuskin pääset niistä koskaan eroon, järkesi ei siihen riitä.
Kysy vaan kuinka paljon jenkkisotilaat ovat raiskanneet naisia maissa, joihin sotia ovat sytytelleet maansa aseteollisuuden bisnestä tukiessaan.
Järkeni riittää ymmärtämään sen mitä on tarvis.
Tolloilua pahimmillaan "kun kerran nekin, niin miksei..."
>Ei Putin tee mitään entisen Neuvostoliiton takapajulalla.
Aikooko se luovuttaa Venäjän pois? 😲
No paljonko ja missä?
kirjaimellisesti murhaavan venäläisen logiikan mukaan on oikein kostaa ukrainalaisille se että jossain on amerikkalaiset joskus raiskanneet jonkun.
Kyllä. Ja vielä kahteen kertaan valloittaa koko Euroopan.
Ei siitä ole kuin pari kuukautta kun Von Leyen sanoi että Venäjä kuluttanut puolet kapasiteetiltaan .
Eli miten venäjä sen valloituksen tekee jos puolella armeijalla ei kykene valloittamaan Ukrainaa?
https://www.youtube.com/live/VXtVb4WWwUg?feature=shared. Noin 7.30min kohdalla.
Niin, jos on vähään tyytyväinen.
Jaaappaniasta saivat rankkoja nuhteita.
Eikö olisi parempi lahjoittaa vaatteita johonkin paikalliseen ja suomalaisia vähävaraisia tukevalle järjestölle kuin UFFILLe, joka tukee vain rikkaita, veroparatiiseissa loisivia oligarkkeja?
Lue netistä: RYYSYILLÄ RIKKAAKSI ja katso videot, myös, SILMINNÄKIJÄN, video.
Ei ole sattumaa, että sotahulluus alkoi p11kityks1en jälkeen, microRNA on juuri tarkoitettu mielenhallintaan ja väestönvähennykseen.
Ota ne lääkeet niinkuin lääkärisi on määrännyt
Sputnik-rokotteella oli siis tuollainen vaikutus, vaikka muuta ei ollutkaan.
Kyllä se on Putin, joka valkolipun nostaa. Avuton äijärähjä. Sekosi lopullisesti pari vuotta sitten.
Iltasanomat laittoi otsikon ja sinä ja monet klikkasivat, klikkauksesta iltarin tilillä kilahtelee euroja.
Niitä otsikoita sanotaan myyntiotsikoiksi. Keksityillä otsikoilla roskalehdet paikkaavat talouttaan.
MIllä mekanismilla pelkästä klikkauksesta kilahtelee euroja ja kenen tililtä?
Mutta moskovan pikkupravda kertoo totuuden kansalle,,mutta vain vähäsen.
Sinäkin maksat netin käytöstäsi, tajuutsä?
Kerro nyt vain. Tiedän kyllä omat nettilaskuni ja ne ovat joka kuukausi samanlaiset, klikkaanpa mitä tahansa, mihin ei anneta pankkitunnuksia. 😉
Valtamedia, valtamedia, valtamedia. Me Venäläiset on tietomme vankka (paska)laari.
Alkaa näkymään pitkin Eurooppaa on jostain muualta pois rikollisuus raiskaukset yms lisääntynyt
Zelen kertakäyttösotilaat loppuu kesken
200000 nuorta jättänyt Ukrainan taakseen
Muistaakseni venäjältä pakeni yli 600 000 miestä, kun putinin sotahulluusa alkoi Ukranassa.
Ei ole. Noin 50 000 venäläistä on kaatunut.
Ukrainalaisia on kuollut 500 000-1000 000
Venäjällä on tykistöylivoima 5:1 - 10:1 ja ammukset eivät heiltä lopu, venäjän ammustuotanto on vähintään kolme kertaa isompi kuin kaikkienlänsivaltioiden yhteenlaskettu tuotanto....
Ei kukaan halua kuolla hullun zelen pummin puolesta
Luuletko sinä että Ukraina taistelee Zelenskyin puolesta? Voiko olla oudompaa käsitystä sodasta?
Moi, mites siellä Pietarissa on ilmoja pidellyt ?
Soita ja kysy Pietarin Forecasta.
Kyllä seuraavaksi EU tulee lähettää Joukkoja taistelemaan Ukrainan kansan rinnalla
EU maiden tulee käynnistää aseiden ja ammusten tuotanto
Nyt EU maat vain hyssytelleet vaikka tiedustelu on kertonut miten paljon Venäjä käyttää varojaan sodan valmisteluun
Venäjä on toisen maailmansodan jälkeen vain valmistautunut uuteen sotaan!
Venäjä haluaa vain sotia eikä elää rauhassa ja kehittyä yhteiskuntana
Ryzzänkätyreiden valheet ne jaksavat aina naurattaa ääliömäisellä tyhmyydellään.
Mutta eihän Kreml maksa näille laadusta vaan määrästä. Eikä nuo aivokuolleet koulupudokkaat eli Putleria jumalana palvovat mihinkään älylliseen kykenisikään.
Venäjän "ymmärtäminen" on kuin kopio 1970-luvun ns. "taistolaisten" kommunistien Neuvostoliiton kritiikittömästä nöyristelystä. Silloin Neuvostoliiton ydinohjuksetkin olivat "rauhanohjuksia", mutta kaikki lännen asevarustelu on "imperialismia". Nyt aivan samalla epälogiikalla Ukrainan sotaan syypäinä pidetään länsimaita, jotka ovat VENÄJÄN HYÖKKÄYKSEN JÄLKEEN auttaneet asetoimituksin Ukrainaa puolustutumaan.
Venäjä on rikkonut tekemänsä sopimukset ja YK:n peruskirjaa vastaan. Hyökkäyksen kohteeksi joutuneen maan auttaminen on taas kaikkien kansanvälisten lakien hyväksymää toimintaa.
jos nyt et vielä tajua että ryssiin ei voi luottaa he valehtelevat omaksi edukseen varastavat ja raiskaavat vallattuja alueita niin käväseppä jollain lääkärillä että saat oikein laisia pillereitä jookosta
Sodan voisi lopettaakin, mutta eihän sotahullut sellaista mitään ymmärrä. Ovatko koskaan kuulleetkaan?
Onhan tuo ihan hirveä lihamylly ja pakolaisten lähde. Kuolleiden, loukkaantuneiden, kotinsa menettäneiden ja pakolaisten määrä on useita miljoonia. Rahan menon määrä on myös valtava.
Millä tuon saisi loppumaan on jo visaisempi kysymys.
Monet Moskovan kommentit tosiaan viittaavat siihen, että Venäjä ei aio lopettaa sotaa millään. On jopa merkkejä siitä, että se mieluummin tuhoaa kaiken kuin menettää Ukrainan-valloituksensa.
On pelottavan todennäköistä, että Volodja painaisi mieluummin salkun nappia kuin lähtisi Haagiin, jos vaihtoehdot olisivat siinä. Haluaisivatko kaksi muuta mahdollista napinpainajaa sitten samaa, se on useammankin tuhannen ruplan kysymys.
Eikös se rupla ole raha, jolla on vain vessapaperin arvo, mutta siihenkin setelit on liian pienia ja huonolaatuista paperia.😁
Sillehän tuo näyttää. Soditaan päätyyn saakka :(
Muutamalla vetypommilla tulisi hiljaisempaa.
Eihän sotaa voida lopettaa. Vasta sitten voidaan, kun viimeinenkin nuorimies on jauhelihaksi siinä myllätty.
Länsimaiden ihmiset ova suurelta osaltaan sodan lopettamisen kannalla, poikkeuksena suomen natoniilot.
Maiden johtajat ovat järkeä vailla, luulevat sodan loppuvan sotimalla
Venäjän johtajat ovat taas sotahulluj ja haluavat sotia aina. Se muuten on tosi, että sodat loppuu sotimalla jossain vaiheessa.
Näin on. Sekä WW1 että 2 loppuivat juuri sotimalla. Paska tapa kyllä se, joten toivoisi että Venäjä lopettaa järjettömän hyökkäyksensä ihan heti ja lähtee kotiinsa vieraalta maalta. Menettämättä aariakaan alueestaan!
Ajatteles nyt vaikka tuota Amerikkaa. Millaisena näet sen innon sotia?
Tai meittien niilojen?
ISOMPIA pitkänkantaman aseita ja paljon lisää ukrainalle !
Olen samaa mieltä.
Suomen on uhrauduttava maailmanrauhan eteen ja ehdotettava, että Suomi eroaa Natosta, EU:sta ja luoutetaan ikuisesti Venäjän osaksi jos Venäjä vetäytyy Ukrainasta. Kun tunnetusti Suomi on jo menettänyt itsenäisyytensä 95 EU-liitoksessa, niin eihän se olisi käytännössä mikään ongelma siirtyä Venäjän osaksi.
Näin me suomalaiset voisimme olla osaltamme rakentamassa maailmanrauhaa ja osottaisimme ymmärtävämme Venäjän oikeutettuja turvallisuushuolia.
Asiasta pitäisi järjestää välittömästi kansanäänestys! Kyllä suomalaisilta sen verran uhrimieltä löytyy, kun kyseessä on kuitenkin maailmanrauha. Näin idänkauppa ilman tullirajaa voisi jatkua ja kaikki olisivat onnellisia?
Kuka perkele voi ryssiin luottaa ja olla mukamas onnellisia? Riittää kun putin, kim jong un ja valkovenäjän likasanko ovat onnellisia.
Tuo "kamala tiktaattori likasanko" piti kansastansa
hyvää huolta koronahulluuden aikana, siellä ei huomattu MITÄÄN "pandemiaa" eikä heittäydytty
täysfasisteiksi niin kuin joissakin näennäisdemokraattisissa paskamaissa niin kuin esimerkiksi "härmässä".
Niin saatanan raukkamaiseksi kansaksi en olisi ikinä uskonut että heimoveljeni ovat tulleet!
Saatanan aivopestyä sakkia 90% teistä näyttää olevan. Hyi HELVETTI!!!!
Mikä ihme tässä sodassa on mättää, lännen puolelta ei ole tullut ainuttakaan ehdotusta rauhanneuvotteluista ja Putiniltakin vain yksi, jonka klovniZelenskyy torjui suoralta kädeltä?
Johtuuko siitä että USA on tässä sodassa suunnittelijana ja nyt takapiruna, usan aseteollisuudelle täytyy saada enemmän bisnestä?
Biden ainakin puhui kongressissa asebisneksestä, kun houkutteli republikaaneja ukraina-asetukipaketin taakse.
Tässä on venäläinen nopean poistumisen tankki, josta miehistö sieluineen ja ruumiineen pääsee poistumaan nopeasti. https://www.youtube.com/watch?v=L2MkIMXOwhU
Miksikäs Zelenskyin pitäisi aloitaa rauhanneuvottelut, kun ei hän aloittanut sotaakaan?
Onhan putinin pohjois-korean sekopää kaverilla lisää aseita edelleen, millä sotaa jatkaa.
Kerro miten USA pystyi suunnittelemaan sodan saaden täydellisesti höynäytetyn Venäjän aloittamaan sen hyökkäämällä naapuriinsa. Kyseessä on varmasti maailmanhistorian pirullisin juoni. Miten se tehtiin?
Mulle on ihan sama vaikka Joosef olisi puhunut biisonin perseen ihanuudesta, jos sillä sai repsut kannattamaan apupakettia.
Se mitä jää jäljelle, vastaa krematoriohautausta.
Miten sä perustelet että Zelensky on klovni, mutta bunkkerissaan tai tiesmissä piileksivä Putin on rohkea kansanjohtaja?
Ja kauppa sekä lentoliikenne Venäjän yli jatkuu keskeytyksettä kaikkialle Länsimaihin, Usaan ja Kanadaan, mutta suomilaisilta rajan ylitys on kielletty, koska Suomi täytyy saada Globalistien suunnitelmissa lunastuskuntoon.
Unohdit vastata kysymykseen ja sen sijaan siirsit maalia Pietarin kaatopaikan suuntaan. 🥱
Väitätkö ettei klovni ole bunkkerissa silloin kun on kotona eikä kerjuureissuilla?
Sieltäkö sinua pitäisi etsiä, eikö ämmässuo kelpaa?
Siin palloit ukkoloihen perskarvatkii. Noh, mitäs läksivät taistoihin.
....ettäkö meidän kaikkien pitäisi odottaa "Vova-setää" kuvaannollisesti sanoen "paita hampaissa ?" ...on sulla haaveet ...
Hajota ja hallitse (lat. Divide et impera) on poliittinen periaate, jonka mukaan hallittavat on jaettava esimerkiksi etupiireittäin ryhmiin, joita sitten kiihotetaan toisiaan vastaan.
Näin ei pääse syntymään yhtenäistä vaikutusvaltaista ryhmittymää, joka voisi haastaa valtaapitävät.
Rooman valtakunta käytti menetelmää hallitakseen laajaa imperiumia.
Viimeiset 100 vuotta tätä menetelmää on käyttänyt NaZionistit/Vapaa Muurarit.
Tämä rikollinen korruptioeliitti käyttää vuosittain miljardeja dollareita erinlaisten pienryhmien perustamiseen ja niiden toiminnan tukemiseen.
Tämän jälkeen nämä ryhmät usutetaan kiinni toistensa kurkkuun:
-Homot vastaan heterot -Miehet vastaan naiset -Feministit vastaan sovinistit
-Varakkaat vastaan köyhät
-Oikeisto vastaan vasemmisto
-Valkoiset vastaan värikkäät
-Piikitetyt vastaan piikittämättömät
-Autottomat vastaan autolliset
-Nuoret vastaan aikuiset
-Ilmastoaktivistit vastaan ilmastorealistit
-Sodanlietsojat vastaan rauhaa rakastavat
-NATO kannattajat vastaan NATO vastustajat
-Auktoriteettiuskovaiset vastaan skeptikot/salaliittoteoreetikot
-Kristityt vastaan muslimit
jne. jne
Pääsääntöisesti tavallinen kansa ei halua sotia, se myydäänkin heille valheilla valtavalhemedian kautta, joka ikinen kerta.
https://rapsodia.info/busted-valtamedia-on-virus-2
Mutta sotaan ei ole tarkoitus lähteä tappamaan, vaan kuolemaan, kuten eräs englantilainen EVP asian ilmaisi.
Kissinger: Sotilaat ovat tyhmiä ja typeriä pelinappuloita, käytettäväksi ulkopolitiikassa.
Sota on vain eräs tapa päästä eroon tyytymättömistä ylijäämäihmisistä.
Nyt he käyttävät väestönkontrolliin koronapiikkeihin sekoitettua nanoteknologiaa.
Tämä on peli, jonka he osaavat, ja me olemme vain nappuloita siinä pelissä.
Sodan ensimmäinen ja viimeinen uhri on totuus, sekä kaikki siitä väliltä.
Naturally, the common people don't want war.
That is understood, neither in Russia, nor in England, nor in America, nor in Germany.
But after all, it is the leaders of the country who determine policy, and it is always a simple matter to drag the people along, whether it is a democracy, or a fascist dictatorship, or a parliament, or a communist dictatorship.
Voice or no voice, the people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy.
All you have to do is to tell them they are being attacked, and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger.
It works the same in any country.
Herman Goering, ashkeNazi Reichmarshall and Lutwaffe Chief at the Nuremberg Trials
Vuoteen 2050 mennessä vähintään 4 miljardia "hyödytöntä syöjää" eliminoidaan rajoitetuilla sodilla, järjestetyillä kohtalokkailla nopeasti vaikuttavilla sairauksien epidemioilla ja nälänhädällä.
Ei-eliittiin kuuluvien energian, ruuan ja veden saatavuutta tulee rajoittaa, alkaen Länsi-Euroopan ja Pohjois-Amerikan valkoisesta väestöstä ja jatkuen sitten muihin rotuihin.
Kanadan, Länsi-Euroopan ja Yhdysvaltojen väestöä tuhotaan nopeammin kuin muilla mantereilla, kunnes maailman väkiluku saavuttaa hallittavissa olevan 2 miljardin tason, josta 500 miljoonaa on kiinalaisia ja japanilaisia rotuja, jotka on valittu siksi, että heitä on hallittu vuosisatoja ja he ovat tottuneet tottelemaan auktoriteettia ilman kysymyksiä.
Conspirators’ Hierarchy: The Story of the Committee of 300, by Doctor John Coleman
Puplished 1992, page 164
Viimeistään linkki rapsodiaan antoi varmistuksen, että nyt puhutaan vahvaa asiaa. 😜
tyytymätön ylijäämäihminen soittelee
Kaikki me tiedetään, että Putin voisi lopettaan toisen valtion alueella käyvänsä rikollisen sodan koska vaan. Rauha tulisi nopeammin kuin Purra kerkiää leikata invalidien tukia!
Trump sodan lopettaa yhdessä Putinin kanssa.
Aamun uutisissa amerikkalainen ohjaaja totesi Trumpin ja joidenkin korkeassa asemassa olevien amerikkalaispäättäjien olevan Putinin taskussa. Sanoi "kaikkihan sen tietävät".
Heräsi kysymys: miksi noita Putinin juoksupoikia ei ole asetettu syytteeseen maanpetoksesta?
Kun länsimailla ei ole sotaan osaa eikä arpaa. Tuettu on tätä daavid valtiota Goljattia vastaan. Joka tosin uhoaa käyvänsä sotaa länttä vastaan.
Pakko on auttaa Ukrainaa ja tovivoa, että Putinin raivo laantuisi! Tai että se luolisi. Tai että kansa nousisi kapinaan. Tai että jollain taholla siellä olisi rauhantahtoa ja yhteistyäkykyä!
Me ei tykätä ollenkaan sotaisasta naapurista!
Sen pitää sins sloittaa sota, että pysyisi vallassa ja sitten sitä rummuttaan joka tuutista, kuinka VENÄJÄÄ uhataan!
Ties mihin lihamyllyihin valmis niilo, tokaisee. Ei tykätä sotaisasta naapurista.
Pekka toverin satutunnit säestyksellä
Zelen kuppaa rahaa pohjattomaan kaivoon eu kassasta 138mrd€
Putin kuppaa rahat omaan pohjattomaan taskuun ja jakaa sitä kremlin rosvokavereilleen.
Kalliiksi ainakin tulee tämä vipuun meneminen euroopalle. Jatkuvaa apupakettia ja tulosta ei oikein niillä näytä tulevan.
Ei niillä Ukrainassa sodita, Zele myy ne suoraan eteenpäin Hizbollahille, al Quaidalle, Hamasille jne
Putin ja sen kätyrit voi noin tehdäkkin ja onhan ne valtion rahaa kavaltaneet jo satoja miljardeja, mutta Zelenskyi ei kavalla, muuten ryssä olisi vahvioilla Ukrainassa.
Hyvin sanottu.
"vaikka kokoomusmedia pitääkin uhkaa yllä "venäjä hyökkää millä hetkellä hyvänsä suomeen"."
Mitä medioita luet? Suomen medioissa on jatkuvasti painotettu sitä, että Suomeen ei kohdistu Venäjän taholta välitöntä sotilaallista uhkaa. Saman ovat todenneet useat eurooppalaiset mediat: välitöntä sotilaallista uhkaa ei ole.
"Euroopan maiden johtajat ovat hulluja, kansalaiset haluavat sodan loppuvan heti, sota ei lopu sotimalla."
Niin. Hullu, hullumpi - Putin! Venäjä vakutti lukemattomia kertoja 2021-2022, että se ei hyökkää Ukrainaan, vaikka kokosi hyökkäysarmeijan Ukrainan rajoille. Putin vaati useita Euroopan maita Venäjän etupiiriin; mukaan lukien Suomea, joka ei Kremlin mukaan saisi tehdä omia turvallisuuspoliittisia päätöksiä.
Suomalaiset ja eurooppalaiset, että venäläiset joukot vetäytyvät omien rajojensa taakse. Venäjä on itsekin tunnustanut Ukrainan rajat, joita se nyt törkeästi loukkaa. Se antoi Ukrainalle USAn ja Britannian ohella turvatakuut Budapestissa 1993; arvaa kuka rikkoo Budapestin sopimusta ja Ukrainalle annettuja turvatakuita?
Sota loppuu Venäjän vapaaehtoiseen vetäytymiseen, tai siihen, että Venäjän joukot ajetaan Ukrainasta väkisin. Niin yksinkertaista tämä on.
Onko teillä Leningradissa sateet tullu vetenä, räntänä vai lumena?
En minä teistä tiedä, vastaa itse.
Eikö prvdassa ole sää juttua..
Kansa ei halua sotia, eliitti sitä haluaa.
On huomattu Kremlistä.
Amerikkalaisilta rupee loppumaan ukrainalaiset,
löytyisikö suomesta reippaita natokannattajia ja tosi
amerikanystäviä jotka voisivat vähän auttaa täydentämään aukkoja? Ukrainan suurlähetystöön
vaan kyselemään mitenkä sitä pääsisi setä samulia avittamaan ukrainaan!
Heil H...... eiku Slava Ukraini!
Kaikki tykinruuaksi haluavat natoniilot, mikä teitä täällä pidättelee, zelen lahjuksia puolustamaan mars mars.
Mikäpä ryssää pidättelee kun ei mene Ukrainan rintamalle puten rosvoretkeä puolustamaan? Pelottaako kenties ja luimisteletko Suomessa pakosalla? Mars mars Ukrainaan sotimaan.
Ei niille aseille ole halukkaita käyttäjiä, Ukrainan on aika myöntää tappionsa kun se kansakuntana nitisee liitoksistaan jo pahemman kerran. Kaksi todellisuutta joista toisessa kuollaan juoksuhaudoissa ja toisessa piileksitään päivisin värvääjiä ja bailataan iltaisin kuin viimeistä päivää ulkomaisten rahavirtojen kuumentamassa taloudessa. Paljon katkeruutta ilmassa ihan omia kohtaan.
...siis ihan aikuisten oikeasti : ne koneella olevat sotapelit EIVÄT ole totta eikä tositapahtumia ... käykäähän vähän ulkoilemassa välillä ...PS: PIPO päähän !
Täyttä soopaa venäjän "haluista"! Henkisesti häiriintyneen putinin itse ilmoittamat tavoitteet ovat entisen neuvostoliiton etupiirit! Olet mielipiteinesi täydellinen aivopieru vailla mitään todellisuuteen perustuvaa...
venäjä hyökkää ukrainaan rivei n aina uuta syönnetetään kun edellämenevät rivi kaatuuu, mutta kyllä näitä riittää kymmeniksi vuosiksi.
venäjä on hyökkääjä tuhooja, puoli mailmaa on nyt tätä vastassa
venäjä armotta tuhoutuu
romaaniennustajaltako kysyit ja siitä maksoit?
rahasi menivät hukkaan.
Tiltujen viimeinen taisto on alkanut, kun USAn apupaketti hyväksyttiin ja Trumppi ei ole vielä tekemässä Putinin kanssa "diiliä".
repe ei kehtaa käyttää enää nikkiään 🤣
Niinkö? Jos tämä Putinin ystävä, Rossija1-kanavalla vesikauhuisen koiran tavoin rähisevä venäläinen rakkikoira ei ole hullu, kuka on!
Solovyovyovin jutut ovat aivan käsittämättömän pimeitä. Tällaisen sodanlietsonnan rinnalla NATO-maat esiintyvät vähintäänkin sivistyneinä rauhanlähettiläinä. Kuuntele itse! Tällaista sekoilua venäjän valtiollinen televisio lähettää vuorokauden ympäri 365 päivää vuodessa. Pakkohan eurooppalaisten on varautua, kun naapurin verenhimoiset barbaarit uhkaavat tuhota kaikki eurooppalaiset.
https://www.youtube.com/watch?v=PzsxikioUWU
Suomi on tällä hetkellä täysin pahoinvoinnin maa.
Mihin katosivat lapsilta vapputennarit ja vappukokot, kevät ja kesän odotus?
Mihin katosi äidin tekemä vappusima, joka tänä päivänä ei kaikkien kauheuksien keskellä maistu enää miltään?
Ihmisiä vain tapetaan, Gazan keskitysleireissä, niin kuin sikoja aitauksessa, ja ukrainalaisten ja venäläisten tappamiseen on Yhdysvallat ja koko Eurooppa syyllisiä.
Ja Suomen mätäpaisehallitus luo Suomeen kuolonuhreja, leikatessaan elinmahdollisuudet heikoimpien kukkarosta.
Ja osa kansalaisista vain taputtaa innoissaan hallituksen fasistisille toimenpiteille.
Tyydyttääkö ihmistä oma rasvainen hyvinvointi ja sen tuoma ja luoma vapaus enemmän kuin se, että ne ihmiset, jotka heille luovat työtä ja työpaikkoja voivat pahoin ja elävät toivottomuuden tilassa, ja monet ovat jo totaalisesti ja lopullisesti kyllästyneinä elämäänsä ja Suomessa vallalla olevaan epätasa-arvoon?
Onko näin, että fasistit vievät ihmiskunnan sen tien päähän, josta ei ole enää paluuta entiseen?
Vain valetta valheiden perään, keinottelua, toisen ihmisen yli kävelemistä, maapallon tuhoamista rikkaiden toimesta, josta siitäkin valheellisesti syytetään tavallisia kansalaisia..
Ja oman maan luovuttaminen kaikilla elämän sektoreilla ulkomaalaisten käsiin.
Miksi silloin enää sotia muita valtioita vastaan, kun oman maan kansalaiset ja oman maan työpaikat ja ihmisten elinmahdollisuudet valutetaan suosiolla vieraisiin käsiin?
Toivotaanko edes enää uusia suomalaisia syntyväksi?
Pitkällä tähtäyksellä, onko tässä toiminnassa enää järjen hiventäkään?
Rasismi kun kohdistuu ja ulotetaan yhä vain enenevässä määrin oman maan kansalaisiin, ja varsinkin heikoimmilla olevaan kansanosaan?
Nyt heiltä ollaan viemässä jo se viimeinenkin, julkisen puolen Terveydenhuolto,
joka takaa sen, että ihmisiä tulee kuolemaan ennätystahtiin hoidon puutteessa, ja sillä lailla hallitus haluaa eliminoida sairaat ihmiset pois maailmankartalta, ja vanhuksiin se ennen kaikkea kohdistuu kiitoksena yhteiskunnan rattaissa olosta, uuden elämän luojina, työpaikan luojina ja rikkauksien tuojina hyvissä viroissa oleville.
Siistiä, ilman aseita tapahtuvaa toimintaa, ja siksi aseet ja apukin joutaa antaa muihin maihin, ja rahat myös.
Ukrainassa Venäjän talous kuihdutetaan ja saadaan sen talous niin heikoksi, että se on vuosikymmeniä sodan jälkeen lännen talutusnuorassa.
Osuit nappiin, vessan pöntössä olevaan...
Niin ovat. Nyt on aika lopettaa sotauho.
Kyllä me tiedetään, että teitä kismittää ja siksi sitä aseapua lähetetäänkin.
Ainoa keino välttää ydinsota ja saavuttaa rauha on tuhota venäjä totaalisesti!
Nyt lyödään senverran kovat vasta-argumentit tiskiin että pää osuu verille seinään.
Entäs jos Putin rauhan teon jälkeen haluaakin lisää?
Miten sitten toimitaan?
Luvun alla on Putinin alttaripoika, sen on kirjoittanut Juha Meriläinen.
Siinä on kerrottu mitä kaikkea Venäjän nykyjohto haluaa...
Sinä et päätä haluaako jokin maa luopuq itsenäisyydestään.
Länsi ei tue Venäjää tässä. Venäläisten kuolemat loppuvat ku, joko Putin luovuttaa, syrjäytyy tai voittaa.
Se on hyvä ettet halua voittoa kun haluat sodan päättyvä nyt.
Koko asetelma on väärä. Nimittäin se , että jonkun suvereenin , itsenäisen valtion olisi alistettava oma turvallisuuspolitiikka ensin venäjän ja putinin hyväksyttäväksi. Kysyttävä, että mr putin, käykö tämä teille.
Hyökkäämällä ukrainaan venäjä laittoi euroopan turvallisuus tilanteen täysin uusiksi. Venäjään ja putiniin ei voi luottaa enää puupennin vertaa.
Natoon vie tie kaikilla vapailla , demokraattisilla kansoilla. Se on seuraus
tuosta venäjän hyökkäyksestä.
Natossa on turva. Venäläisten etupiiriin ei halua kukaan eikä mikään.
Mitä Venäjällä on tarjota vasalleilleen? Ei mitään hyvää.
Mitä tapahtuisi, jos Venäjä ns. voittaisi Ukrainassa ?
Mallia voi ottaa NL:n etenemisestä Saksaan ja Baltiaan 1945.
Trolli, olenko väärässä?
Venäjälle ei saa antaa tuumaakaan periksi. Periksiantaminen olisi sulaa hulluutta.
Ihan aikuisten oikeasti : nyt tuuletus kämpässä , pipo päähän ja lenkille ; istuttu sisällä niin että löyhkä on tarttunut aloittajan kirjoituksiinkin ..
Sotiminen on pelkkä tekosyy jonka varjolla toteutetaan WEF:n suunnitelmia kansalaisten köyhdyttämisestä. Sitten kun kaikki on tarpeeksi köyhiä, julistavat täyden diktatuurin. Et omista mitään tulee toteen. Mutta väittämän toinen puoli, eli että olet silti onnellinen, tarkoittanee orjan onnea. Eli olla niin peloissaan ettei uskalla valittaa.
Tämä on kuin suora kuvaus naapurimaasta sillä erolla, että pieni osa kansasta elää leveästi varastettuaan kansalle kuuluvat varat.
Entäs koronarokote !?? mihinkäs sinulta se unohtui ?
Sehän on kaikkeen syynä. Tänä keväänä muun muassa näyttää hauen kutu olevan myöhässä. Sen täytyy olla koronarokotteen syy !
HYVÄ YÖTÄ!! VOITTO UKRAINALLE!! OLEMME HENGESSÄ MUKANA!!!
Te kiihkouskovaiset olette jo 2000 vuotta odottaneet hartaasti profetoimaanne tulevaisuutta, ja voipa olla että saatte odottaa vielä toiset 2000.
Olen jo eläkkeellä, en taida olla edes reservissä enää , armeija ja kertausharjoituksia ei enää tule. Niiden korvikkeeksi luen vanhoja Korkeus Jännitys lehtiä II maailmansodasta.
AARGH ! Natsi-siat saivat minut..! AARGH !
...vai ovatko asialla japsit , nuo keltanaamaiset vinosilmät !
Korkeus Jännitys?
Hoono soomi?
Aloittajalla vaikuttaa olevan suora tietolähde Kremlissä. Niin vakuuttavasti hän kertoo, ettei Venäjä halua mitään muuta kun minkä on ilmoittanut.
Toimet ovat kuitenkin toista. Venäjä ei välitä mitenkä paljon tuhoa se tuottaa Ukrainassa.
Venäjä on barbaarivaltio, sellainen se on ollut aina.
Ettäkö Pohjanmaalla kommareita ja taistolaisia? Vähänpä tunnet pohojalaasia.
Monessakin Euroopan maassa kiehuu pinnan alla
Ketäpä nuo kuihtuvan länsimaiden imperiumin kuolinkouristukset liikuttaa? USA ja EU on jo käytännössä kuolleita kiihtyvän ja pysäyttämättömän romahduksen kierteessä. Jäävät täysin osattomaksi jopa nyt maailmalla jylläävästä nousukaudesta.
Länsimaat ne tykkää elää omassa kutistuvassa kuplassaan. Eristäytyminen, natsismi ja diktatuuri edellä. Saattaa jossain vaiheessa tosin kansa kyllästyä. Varsinkin jos sensuuri pettää.
Venäjän nousukautta jäämme jännityksellä odottamaan...
Mikäs päättäjillä toimiaan tehdessä, liksa juoksee ja itse ei kärsimykseen joudu.
Paskimmat päättäjät suomessa ikinä! Kaikkea pahaa niille. Sairaudet, onnettomuudet ja muu kurjuus kohdatkoon niitä ja perheitään! (Niidenkin toimien takia perheet kärsii, jopa syyttömät lapset!) Vihaan päättäjiä!
Sinulta unohtui heinäsirkat, maanjäristykset ja paiseet.
Nyt listasi on täydellinen.
Tuo loppukaneettisi on hyvä! Täyttä puppua!
Kyllä se pian loppuu, kun USA saa haluamansa "rajoitetun ydinsodan" eurooppaan. Sitähän ne on kovasti hinkuamassa ja länsipäättäjät kulkee mustat laput silmillä suoraan sinne minne USA taluttaa,
Ydinsota on vain, jos Venäjä päättää sellaisen aloittaa.
Ketäs Hirocimaa pommittikaan?
Sekin, taputeltiin hyväksi....
Usa ajoi Venäjän pakotevaatimuksilla euroopan taantumaan.
Euroopan käskivät lahjoittaa aseapupaketteja Ukrainaan, ja joutuivat ostamaan briteiltä ja usalta uudet Kalliit tilalle😆
Usa ja Britit kerää voitot, Tyhmäeurooppa on maksajana,Taas...,..🤑🤑🤑🤑
Vedättivät 6-0, ja Eurooppa nuolee ja kumartelee vaan... 🤦🏻♀️
Että mitenkä? Hiroshima on oikea kirjoitusmuoto.
Sanopas: yksikseskös yksiskelet?
On hyvää harjoitusta kuudennen tuopin jälkeen.
Suomeksi, please. Ensinnäkin "kuka".
Sodan tukeminen= lisää Ukrainalaisten uhraamista
Järjetöntä!!!!
Rauha= loppuu uhrimäärien lisääntyminen
Miksei Kukaan rakenna Rauhaa?
Sodanlietsonta/ vastakkainasettelu= Tuhontie
Median pitäisi ryhdistäytyä, Lopettaa sodan ja vastakkainasettelun 24/7 lietsonta!!!
Mitä sinä täällä huudat? Mene karjumaan Putinin korvaan. Putin aloitti sodan, ellet ole sattunut huomaamaan. Putinilla on siis kaikki valta myös lopettaa sota, mutta EI omilla ehdoillaan, vaan ukrainalaisten ehdoilla.
"Joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu"
Missä on nyt ne "asiantuntijat" Jotka Väitti Venäjän ammusten/ aseiden loppuvan parissa kk?
Missä luuraa Putinin sairauksia, ja parin kk elinikää ennustanut nyt?
Asiantuntijat on Häpeällisiä!
Aina osuvat Vikaan!
Ei kertaakaan oikeaan, ei edes vahingossa. Kristallipallossan kai vikaa, vikaa, vikaa... 🧟♀️🤣🤣🤣
Jo ensimmäinen piikki estää tehokkaasti koronaa.... eiku toinen,eiku kolmas,eiku neljäskään ei...🙈🙉🙊
Venäjä etenee koko ajan eikä edes Azov-miehet halua enää mennä etulinjoille kuolemaan, enemmän ja enemmän ukrainalaisia sotilaita joko antautuu tai perääntyy ilman sotajohdon lupaa!
Saas nähdä koska Venäjä ottaa haltuunsa myös Odessan, silloin tynkä-ukrainasta jää jäljelle vain valtio jolla ei ole meriyhteyksiä enää jäljellä.
Sen talous tulee romahtamaan täysin ja silloin on kiinnostavaa nähdä kuinka paljon EU ja USA ovat valmiita auttamaan tynkä-ukrainaa, amerikkalaiset kun tykkäävät vain voittajista eivätkä luusereista,
taitaa jäädä tynkä-ukrainan avittaminen silloin eurooppalaisten vasallien työksi!
Ei muuta kuin nostetaan veroja sitten ja hu
udetaan kuorossa slava ukrainaa!
Jep: SLAVA UKRAINI!!! Heroyam slava!!!!
Eiköhän se vinttipimeys tule ihan sieltä idästä päin. Täällä haukutte Suomen demokratiaa mutta mitä idässä tapahtuu se on kyllä lännen tiedossa.
Viinan runtelema maa, valheita, huumeita, alastomuusbileitä ym. järjettömyyksiä on Venäjän maalla. Nämäkö pitää itseään pyhänä (!) sotimaan ja jopa nauttivat (!) omien sanojensa mukaan kun saavat viattomia ihmisiä kiduttaa ja murhata, varastelusta ja tuhoamisesta puhumattakaan.
Tätäkö puolustatte? Hävetkää, missä on ihmisyytenne? Sitä noissa toimissa ei ole piirunkaan vertaa. Jatkuvaa rääväilyä ja uhkailua lännestä huutelijat ovat itse samaa kaliberia. Siinä ei ole mitään pyhää, se tulee alhaisimmasta paikasta.
Ukrainalla on OIKEUS puolustautua ja suojella omaa maataan ja tuota oikeutta on puolustettava pahojen julmien ihmisten valtakunnalta!
Jokainen sotimisen alkaja ja hyväksyjä on itse pahin syyllinen, sitä ei ole oman synnyinmaansa puolustaja. Salaisetkin sodan taustat, teot ja ajatukset tulee totuudessa elävän ihmisten tietoisuuteen. Valheiden taakse ei voi kätkeytyä.
Jännää, kun kukaan ei sano, että näinä aikoina maalitetaan Venäjää ja puhutaan vihapuhetta niitä kohtaan.
Kaikki ilmaisu on sallittua tässä tapauksessa.
Eikös se kaikki ole oikeutettua? Vai pitäisikö murhamiehiä silitellä myötäkarvaan?
Venäjän idea on laajentua niin kauas kun rahkeet riittää.
Tavalla ei ole väliä. Tulkoot vainajia puolin ja toisin ihan mitenkä paljon vain.
Pääasia, että maata vallataan ja eloon jääneille taiotaan päähän Venäjän suuruus ja ortodoksisen kirkon mynnähtänyt mystiikka.
Tavoitteena on kurjuuden levittäminen mahdollisimman laajalle. Joku venäläinen maailma on vain lämpimikseen puhumista, kun tavoitteena on mahdollisimman kurja ihmiselämä mahdollisimman monelle.
Kyllä Venäjän mahdollisuudet ovat Euroopassa vähäiset! Saisi jo painua sotajoukkoineen näppejänsä nuolemaan sinne kotikoloonsa ja jättää Ukrainan jälleenrakentamaan kotimaatansa!
Tuo turha hävittäminen ei oikein enää kannata yhtään mitään!