https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/f7ee5269-75ad-4916-863a-05326df7bc26
"Kesärenkaat alla? Jätä auto kotiin, vaikka lunta ja jäätä ei olisikaan.
– Pakkasessa kovettuva kesärengas ei varoita uhkaavasta pidon menetyksestä millään tavoin, eikä autoa käytännössä pysty palauttamaan hallitsemattomasta luistosta. Tieltä suistumisen riski on kaiken aikaa läsnä, joten kesärengasta ei pidä näissä olosuhteissa käyttää talvirenkaan korvikkeena – edes yhtenä päivänä vuodessa, kirjoittaa Moottori jutussaan.
Eikä kesärengas toimi jäällä pikkupakkasellakaan. Oikeastaan sitä ei ole suunniteltu toimimaan muutenkaan viileässä säässä.
Kesärenkaan kumiseos ei yksinkertaisesti sovellu kylmiin olosuhteisiin.
– Vaikka lunta tai jäätä ei olisikaan, rengas menettää pitoa, kirjoittaa Continental tiedotteessaan."
Eiköhän tulisi säätää uusi renkaanvaihdon ajankohta Pääsiäisen sijaan eli Vappu.
Miten määritellään viileä sää?
Onko se alle +5 astetta vai onko raja +10 astetta.
+10 asteta kovan tuulen kanssa on viileä sää.
Koska kesänrengas ei pidä viileällä säällä, niin +5 astetta kylmempi sää on viileä sää.
Huomatkaapa, että tienpinnan lämpötila keväällä on alhaisempi, kuin ilman lämpötila ja tienpinnan lämpötilahan ratkaisee renkaan pidon, eikä ilman lämpötila.
Pääsiäisen jälkeen poliisi ei siis voi sakottaa nastarenkailla ajavia, vaikkei tie ole jäässä, eikä lunta missään, jos lämpötila on vain muutama plus aste, koska kesärengas ei ole suunnittu toimimaan eli pitämään vileissä olosuhteissa ja +5 astetta on viileä lämpötila.
Varsikin syksyisin talvirenkaiden vaihtoa viivytellään, kun tiet ovat sulat, eikä pakkasia ole, mutta myöhään syksyisin on jo alle +5 asteen lämpötiloja jo lokakussa, jolloin kesärengas menettää pito-ominaisuutensa, joten talvirenkaat tulisi vaihtaa, vaikkei tiet olisi edes jäässä.
Kesärengas ei toimi alle sulala kelillä viileässä
Anonyymi-ap
3
330
Vastaukset
- Anonyymi
Juu ei varmasti kesärengas ole parhaimmillaan viileässä, mutta kun kaikilla on kesärenkaat, niin asia ei ole normaalissa liikenteessä ja vauhdeilla mikään ongelma.
- Anonyymi
Talvirengas ei ole koskaan parempi pluskelin puolella jos tie on jäätön ja lumeton, se on selvää.
- Anonyymi
Selvä homma. Renkaan kuviointi ja kumiseos tehdään tietyille olosuhteille, eli kesärenkaat kesäolosuhteisiin ja talvirenkaat talviolosuhteisiin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153960
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251085Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124881
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789