https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/f7ee5269-75ad-4916-863a-05326df7bc26
"Kesärenkaat alla? Jätä auto kotiin, vaikka lunta ja jäätä ei olisikaan.
– Pakkasessa kovettuva kesärengas ei varoita uhkaavasta pidon menetyksestä millään tavoin, eikä autoa käytännössä pysty palauttamaan hallitsemattomasta luistosta. Tieltä suistumisen riski on kaiken aikaa läsnä, joten kesärengasta ei pidä näissä olosuhteissa käyttää talvirenkaan korvikkeena – edes yhtenä päivänä vuodessa, kirjoittaa Moottori jutussaan.
Eikä kesärengas toimi jäällä pikkupakkasellakaan. Oikeastaan sitä ei ole suunniteltu toimimaan muutenkaan viileässä säässä.
Kesärenkaan kumiseos ei yksinkertaisesti sovellu kylmiin olosuhteisiin.
– Vaikka lunta tai jäätä ei olisikaan, rengas menettää pitoa, kirjoittaa Continental tiedotteessaan."
Eiköhän tulisi säätää uusi renkaanvaihdon ajankohta Pääsiäisen sijaan eli Vappu.
Miten määritellään viileä sää?
Onko se alle +5 astetta vai onko raja +10 astetta.
+10 asteta kovan tuulen kanssa on viileä sää.
Koska kesänrengas ei pidä viileällä säällä, niin +5 astetta kylmempi sää on viileä sää.
Huomatkaapa, että tienpinnan lämpötila keväällä on alhaisempi, kuin ilman lämpötila ja tienpinnan lämpötilahan ratkaisee renkaan pidon, eikä ilman lämpötila.
Pääsiäisen jälkeen poliisi ei siis voi sakottaa nastarenkailla ajavia, vaikkei tie ole jäässä, eikä lunta missään, jos lämpötila on vain muutama plus aste, koska kesärengas ei ole suunnittu toimimaan eli pitämään vileissä olosuhteissa ja +5 astetta on viileä lämpötila.
Varsikin syksyisin talvirenkaiden vaihtoa viivytellään, kun tiet ovat sulat, eikä pakkasia ole, mutta myöhään syksyisin on jo alle +5 asteen lämpötiloja jo lokakussa, jolloin kesärengas menettää pito-ominaisuutensa, joten talvirenkaat tulisi vaihtaa, vaikkei tiet olisi edes jäässä.
Kesärengas ei toimi alle sulala kelillä viileässä
Anonyymi-ap
3
196
Vastaukset
- Anonyymi
Juu ei varmasti kesärengas ole parhaimmillaan viileässä, mutta kun kaikilla on kesärenkaat, niin asia ei ole normaalissa liikenteessä ja vauhdeilla mikään ongelma.
- Anonyymi
Talvirengas ei ole koskaan parempi pluskelin puolella jos tie on jäätön ja lumeton, se on selvää.
- Anonyymi
Selvä homma. Renkaan kuviointi ja kumiseos tehdään tietyille olosuhteille, eli kesärenkaat kesäolosuhteisiin ja talvirenkaat talviolosuhteisiin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2122738
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1081946Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171661Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141545Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2791400Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471217- 471156
- 1061011
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan53923- 85895