Siksi koska nykyään ei enää käydä kylässä. Ei tervehditä, ei jäädä juttelemaan. Kaikki kävelee kuin mykät robotit.
Iisalmi kun on julistautunut kiireneutraaliksi kaupungiksi niin tuohon pitää yhdistää se että tervehditään ja jäädään myös juttelemaan. Ei niin kiire saa olla etteikö ehdi muutamaa sanaa vaihtamaan.
Semmosta savolaista "mool tolokkia",
Näin saataisiin Iisalmesta Suomen erikoisin kaupunki missä kaikki tervehtii ja myös juttejee vaikka ovat keskenään tuntemattomia. Tuo juttelu onnistuu parhaiten sopivissa tilanteissa.
Iisalmi kun on julistautunut kiireneutraaliksi kaupungiksi niin tuohon pitää yhdistää se että tervehditään ja jäädään myös juttelemaan. Ei niin kiire saa olla etteikö ehdi muutamaa sanaa vaihtamaan.
Semmosta savolaista "mool tolokkia",
Näin saataisiin Iisalmesta Suomen erikoisin kaupunki missä kaikki tervehtii ja myös juttejee vaikka ovat keskenään tuntemattomia. Tuo juttelu onnistuu parhaiten sopivissa tilanteissa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuo on tosi hieno idea, jos vaikka puistonpenkillä istuu joku miettien omaa oloaan niin kuinka paljon hän ilahtuisi kun viereen istuisi joku ja sanois että päevee, mittees sitä sulle kuuluu.
Joo, aina ei välttämättä jokainen ole juttu tuulella mutta tervehtiä aina passaa ja vaihtaa kumminkin muutama sana.
Tässä olisi ideaa Iisalmen päättäjille ym eli Iisalmesta saadaan vieläkin erikoisempi kun jutellaan ja tervehditään. Tästä tehtävä tapa.
Itseäni hieman nolottaa jos kävelee vaikkapa virran rantaa ja tulee joku vastaan, vastaantulija katsoo silmiin mutta ei sano mitään, ei nyökkää. ..siinä kyllä äkkiä itse tekee saman..joskus kun tervehtii niin ei saa vastausta.
Tervehtiminen tulisi tehdä reippaasti ja kuuluvalla äänellä, sillä tavalla normaalisti eikä mumisten. Olisi se erikoisen hienoa Suomen mittakaavassa.
Ei siinä paljon menetä. jos tervehtii ja vaihtaa jonkun sanan, moni on niin arka,
ettei uskalla aloittaa keskustelua ensimmäisenä. Kyllä istuvasta heti huomaa,
onko hän puheseuraa vailla, jos ei ole , silloin jatketaan matkaa eteenpäin.
Kaikki ei tajua että kaveruus on vastavuoroista , ja pitäs aatella muitakin kuin vain itseään , ite annoin näistä syistä akalle ja kavereille osalle mahdollisuuden näyttää vastavuoroisuutta , ei näkyny koskaan , eli saivat mennä sitten menojaan , aikansa kutakin , en kaipaa moisia narsisteja , ilmeinen suuntaus nykymaailmassa tämmöinen ja jos kaikki ykspuoleista on tulos silloin melkosen selvä , ei kukaan jaksa loputtomiin .... , ns. puolitutut ovatkin paljon mukavampia kanssakäymisessä ja mahdollisia kavereita tulevaisuudessa , on niitä käytöstapojakin omaavia ihmisiä sentään vielä jokunen tässäkin maassa .
Eipä kiinnosta tolloja morjestella.
Morjestan Teitä, tolllo 🙋🏼♂️
Jaaha että tuolla asenteella nyt sitten. Tuohan onkin yleisin asenne nykyään.
En nyt Iisalmesta ole mutta kyllä itse tervehdin vastaantulijoita koiran kanssa kuljeskellessa. Tietenkin jos tulijoita on ruuhkaksi asti niin ei sitten.
Koira on hyvä juttelun aihe.
Kyllä minäkin tervehdin vastaantulijoita kun kävelen lenkillä. Usein olen jäänyt juttelemaan. Aina löytyy joku puheenaihe ja hyvin pian juttu rönsyilee jos vaan vastassa henkilö joka lähtee keskusteluun mukaan.
Ennen jopa nostettiin hattua kun naista tervehdittiin,nyt kaikilla on kännykaveri eikä huomata ketään muita.
En ole ennenkään ventovieraita tervehtinyt ulkona lenkkeillessä.
Yksinäisyys ei ole sama asia kuin yksin oleminen.
Minulla yksin olo/ elo on ihan jämpti valinta. Se ei tarkoita sitä, että olen yksinäinen. Valitsen tarkkaan ne joiden kanssa haluan olla tekemisissä. Kaikki muu on ajanhukkaa.
Ei tämä juttu nyt ihan pelkästään yksinäisiä tarkoita vaan ihan kaikkia. Joillakin kun on aikaa niin kuin mulla ja vaikkei olisikaan niin esim kaupan kassa jonossa tai hyllyjen välissä voi vaihtaa muutaman sanan, ei siinä aikaa hukkaan mene.
Toisen huomioonottaminen vaikka lenkillä on mielestäni hyvä tapa. Hymyillä voi myös vieraalle ihmiselle niin sekin on toisen huomioimista.
Itselleni tulee hyvä mieli kun hymyyni vastataan tai tervehdykseeni, tuttu tai tuntematon. Joskus tuntuu että osa kiusaantuu hymystä tai jäävät miettimään tervehdystä. Tarkoitus on hyvä.
En koskaan tervehdi tuntemattomia ihmisiä. Ne eivät oikeasti kiinnosta minua lainkaan, enkä halua olla heidän kanssaan missään tekemisissä.
"Valitsen tarkkaan ne joiden kanssa haluan olla tekemisissä. Kaikki muu on ajanhukkaa."
Valitsemalla tarkkaan ne joiden kanssa keskustelee menettää paljon.
Kun tein työtä pelloilla ja metsissä niin ei siellä
edes ollut mahdollisuuksia lajitella keskustelukumppaneita.
Se on ollut sinun ongelmasi, ei meidän muiden.
Myös minä valitsen hyvin tarkkaan sen, että keiden kanssa haluan olla tekemisissä ja keiden en. Tuikituntemattomat turhan höpöttäjät kuuluvat niihin, joita kaihdan, kuin ruttoa.
Ja myös sen ilmaisen hyvin selkeästi - mikäli vaikkapa kassajonossa, joku sekopää alkaa juttelemaan, niin sanon suoraan, ettei minua kiinnosta.
Ei sitä nyt koko elämänkertaansa ja pankki tunnuksia tarvitse kertoa. .eikä osoitettaan.
Eikä sinä tarvitse kiinnostaakaan. Kysehän ei ole kiinnostuksesta, et näköjään ymmärrä juntti mistä on kyse.
Eli olet perinpohjainen juntti. Pysy siellä pelloillas ja metsissä. Miksi ylipäätään täällä kommentoitu. #ituttaa tuollaiset sontajuntit.
Se on juuri näin. Ei ole mitään syytä lässyttää paskaa tuntemattomien hemmojen kanssa.
Jos yksinäisyys vaivaa, ainahan voi jälkiabortoida itsensä. Koskaan ei ole siihen liian myöhäistä!
Saksalaiset tervehtivät naapuria saman päivän aikana monta kertaa. Jos istut teatterissa tai elokuvissa jonkun viereen, on ihan kohteliasta tervehtiä häntä. Kylätiellä tai lenkkipolulla voi moikata myös. Eri asia suurkaupungeissa tietty. Eka ohje mulle miljoonakaupungissa, että et sitten metrossa katso ketään.Satuin nostamaan silmäni, ja siinä oli hämmästykseksi vanha luokkakaveri Iisalmesta. Jos sinut on kasvatettu lapsesta sosiaaliseksi, ja olet tehnyt työtä, jossa sitä vaaditaan, on luontaista tervehtiä kanssa ihmisiä. Tietysti täytyy nykyaikana harkita kenen kanssa käy ihan juttusille, ettei joudu puukkohippasille..