Utelias kansa tarvitsee luottoedustajansa!

Eduskuntavaaleissa löydetään kombo eli läjä ihmisiä, joiden pitäisi edustaa äänestäjiä eli kansakuntaamme. Äänestysprosentti jää kuitenkin 65-80 prosentin väliin ja näin usein "nukkuvien puolue" on suurin --

.. usein vaaliraha ja paljolti "turha lopulta tyhjä puhe" innostaa meitä valintoihin ja pettymyksiä syntyy.
Ehkä nyt, kun leikkuulauta ja -veitsi touhuavat syvällisesti ajattelemattomasti perussuomalaisten käsissä; ehkä onnettomin lopputuloksin. Ymmärryksen puutteen vuoksi?

__
Näin tapahtui vuosia - vuosia sitten, kun eduskunnan uudessa osassa oli "avoimet ovet" ja kansa jonotti. Minäkin uteliaana mukana, ja tein havaintoja, jotka kirjasin sitten ylös ---

__
Aurinko porotti kokeneeseen jonoon odottaessamme pääsyä eduskunnan lisäsiipeen, pikkuparlamenttiin

Jonossa olivat kiltisti Karjalan evakot ja paljon kokemusta kartuttaneet Suomen vaurauden perustojen rakentajat. Olipa jonoon eksynyt muutama nuorikin, joita kiinnosti, missä heidän edustajansa työskentelevät. Iäkkäämpi väki etsi myös kansanedustajiaan, pongaus tuotti sisällä yhden ja pari taisi olla huoneissaan päätteidensä äärellä ottamassa yhteyttä kansaan - tai sitten "yksityisbusiness" edustajavaikutteellisesti kukoisti? Mene ja tiedä?

__ _
Uusi Eduskunnan lisärakennus huokui suomalaisuutta; sisällä henkilökunta avuliaasti esitteli koko kansan taloa havaittavalla ylpeydellä ja ystävällisyydellä; kurssit eikä rekrytoinnit ole selvästikkään menneet hukkaan. Rakennuksen sisätilat täytti puurakenteet, ja niiden vakuutettiin olevan Suomesta, kuten kiviainekset myös.


Kansalaiset jonottivat edelleen sisällä kahvia ja pullaa

Kahvi oli todistettavasti hyvää ja pulla tuoretta (juomme kahvia noin 11 kiloa per vuosi yhtä suomalaista kohden). Ensi kevään äänestäjille esiteltiin neuvottelusopet, -huoneet ja suuren valiokunnan istuntapyhättö, jossa kristalli tai sen jäljitelmä kiilteli luvaten säkenöivää lain laadintaa.

__ _
Varttunut väki jonoissa haikaili menetettyä Karjalaa ja aprikoi, ettei seuraavissa vaaleissa enää äänestäisi, siksi kaukaisiksi nämä kansan tuntoja välittävät edustajat ovat käyneet, ainakin jonossa oleville 40-, 50- ja 60-luvun vaikeitakin aikoja nähneille Suomen vaurauden perustojen rakentajille.

Pitkällisen vastuuta pursuavan keskustelun jälkeen Karjalan evakot lupasivat sittenkin täyttää kansalaisvelvollisuutensa äänestämällä, mutta lupasivat olla nyt radikaaleja ja seuraavansa tarkoin mitä lupaillaan.

Karjalaa ei heti takaisin jonottajien mieliksi saada, mutta toivottavasti he saavat eduskunnan, joka huomioi myös iäkkäät ihmiset vaurautemme pohjan rakentajina.

Kahvin juonnin lomassa haikailtiin edustajia, mutta pongaus ei tuottanut kuin yhden, tosin kukaan ei kehunut tuntevansa kaikkia ja saattoihin kansalaisten seassa pari muutakin edustajaa vilahdella.

__ __
Kansanedustajan tehtävä on valvoa äänestäjiensä etuja vastuulla koko Suomen hyvinvoinnista

Eduskunnan 100-vuotisjuhlat sanotaan maksaneen veronmaksajille kuusi miljoonaa euroa.
Olisiko juhlaväsymyksellä tai lomakaudella ollut harventava vaikutus edustajien osalta, ... mutta kansa sai kuitenkin taas kahvia juodakseen.

__ __
Kierroksella myös esiteltiin oikeusasiamiehen tehtäviä, se tuli selväksi: armeija, vankilat yms. asiakkaidensa osalta voivat tehdä kantelun huonosta hoidosta tai epämiellyttävästä huolehdinnasta.

Rintamalla ollut veteraani kysyi kuka sitten näitä kansanedustajia valvoo, niin siihen ystävälliset ja kohteliaat esittelijät hetken mietittyään iloisesti hymyillen tokaisivat, että kansahan sen tekee kerran neljässä vuodessa..., vastaukseen veteraani oli tyytäväinen ja lupasi sen äänestyskopissa muistaa.

__ __
Kansanedustuslaitos on osaksi vieraantunut kansalaisista, ..

- tuo ajatus päällimmäisenä jäi mieleen kuunnellessa ihmisten tuntoja.

Rakennus oli komea ja henkilökunta osasi asiansa. Oli ilo huomata myös uskollisesti jonottaneiden olevan ylpeitä omasta talostaan ja sen siisteydestä; huokuipa eräässä lausahduksessa jopa kunniallisuuden ja isänmaan väreilyä.

Jonotus jatkui myös vieraskirjalle, johon innolla kirjailtiin nimiä ja paikkakuntia.

__
Suora kansalaisvaikutus kasvaa ja edustajat saavat uusia haasteita ylläpitääkseen luottamussuhteita äänestäjiinsä

Valta on aina kerran neljässä vuodessa kansalla ja olisikin toivottavaa, että äänestysprosentti nousisi korkealle, koska vain äänestyksellä voi vaikuttaa. Todellinen jatkuva kansalaisvaikuttaminen odottaa vielä varsinaista tulemistaan.

__
Aurinko paistoi edelleen, kun Karjalan evakot poistuivat tyytyväisinä näkemäänsä, rakennukseen ja hyvään henkilökuntaosaamiseen

Jäljelle jäi vain kysymys, missä edustajamme olivat, arveltiin lomien jatkuvan näin helteillä. Ihmiset toivottivat Suomelle hyvää menestystä ja kunnioitusta tehdyille töille ja uhrauksille, jotka ovat lopullisesti jäämässä historian pimentoon viimeisten Itsenäisyyden takuumiesten ja -naisten poistuessa viimeiselle iltahuudolle.

Ilman näitä ihmisiä Eduskunta ei olisi viettänyt näitä 100-vuotisjuhliaan!

_
149897

23

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Odotetaan tuon suoran kansalaisvaikutteen kehittymistä!

    • Anonyymi

      Vituttaako vieläkin, kun sait vain muutaman kymmentä ääntä.

      • Anonyymi

        16544 tuli -kohdalleni. Älä tee vääriä yhdistejohtopäätelmiä ;-)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        16544 tuli -kohdalleni. Älä tee vääriä yhdistejohtopäätelmiä ;-)

        Nyt puhut taas saamistasi ruplista!


    • Anonyymi

      Tuo kansalaisvaikutteen suoramedia - uutisvirta kasvaa koko ajan, mutta mistä pidetään sen kehitysvauhtia yllä? Onko kehitysvauhti liian hidasta?

    • Anonyymi

      Jos vaan sitä luotettavuutta löytyisi...

      • Anonyymi

        Kasvaa kehityksen myötä!


      • Anonyymi

        Miten tapaus persu-poliisi "laillinen taskuase" Vornanen? Mielipide?


      • Anonyymi

        Löytyykö, tehdään pikkukalluppi! :-)


    • Anonyymi

      Mistäs nyt tuulee? Putinistimme Ilkka höpäjää karjalaisista evakoista ja kahvista sekä pullasta! Ei sanaakaan 1941-uhosta tai venäläisten oikeudesta tuhota veljeskansan valtio! Eikä edes Usan hyökkäyssodista!

      Muuten tuo lässytys oli taas täyttä kuraa, kuten aina. Missä pihvi? kysellään varmasti pian Kremlissäkin.

      • Anonyymi

        Sinullapa olikin akateeminen puheenvuoro. Ehdit kesken väitöskirjatyösi käydä sen kirjoittamassa. Hienoa.


      • Anonyymi

        Pihvi lienee välikädellisessä edtuslaitoksessamme?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinullapa olikin akateeminen puheenvuoro. Ehdit kesken väitöskirjatyösi käydä sen kirjoittamassa. Hienoa.

        Älä välitä; sana on vapaa ja kaveri vasta harjoittelee asioiden alkeita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä välitä; sana on vapaa ja kaveri vasta harjoittelee asioiden alkeita.

        Noin se Ilu anona puolustaa itseään ja sananvapautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinullapa olikin akateeminen puheenvuoro. Ehdit kesken väitöskirjatyösi käydä sen kirjoittamassa. Hienoa.

        Aloittaja se harrastaa wannabe akateemisia typeriä aloituksia. Yleensä aloitukset josssin muodossa sisältävät enemmän tai vähemmän kätketyn viestin: " Venäjä aina hyvä, Usa aina paha"!


    • Anonyymi

      Lisää kansalaisuteliaisuutta; ilman lopulta turhaa kateutta.

    • Anonyymi

      Että tuollainen aloitus ja aloittaja. No antaa kaikkien kukkien kukkia. Hoh hoijaa.

    • Anonyymi

      Mikä puolue k*settaa eniten äänestäjiänsä?

      • Anonyymi

        Sos.demut!


      • Anonyymi

        Luotatko vielä edustaja Vornaseen?


    • Anonyymi

      Luotatko edelleen valintaasi?

    • Anonyymi

      Äänestätkö Hakkaraisen Teukkaa Brysseliin?

    • Anonyymi

      Luotatko vielä omaan valintaasi?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe