Raamatussahan annetaan 10 käskyä. En ymmärrä, miksi näistä puhutaan niin vähän. 10 yksiselitteistä käskyä, joihin mielestäni kiteytyy koko Raamatun tarkoitus. Jos näitä käskyjä noudattaa tarkoin, on mielestäni kaidalla polulla.
Miksi Raamattua pitää tutkia niin, että varmasti lahkoudutaan? Ymmärretään asioita sieltä täältä ja loput uskotaan toisen ymmärryksen mukaan. Eikö Raamattua voi käyttää oman järjen mukaan opaskirjana elämässä? Toki Raamattua pitää ymmärtää kokonaisuutena, mutta miksi alkaa opettaa omia näkemyksiään siitä? Eikö tästä Jeesuskin varoittanut?
Siitä olen täsmälleen samaa mieltä jehovantodistajien kanssa, että Raamattu on hyödyllinen kirja. Pidän sitä myös pyhänä kirjana. Tulkitsen kuitenkin monta kohtaa niin täysin eri tavoin, etteivät sormet ja varpaat kenties riitä laskemaan.
Ovatko jehovantodistajat kenties eksyneet tutkiessaan ja ymmärtäessään asioita omalla tavallaan? Koska kaikkea elämää tulee kunnioittaa, miksi verikielto?
Toivottavasti joku osaa ottaa edes jollain tapaa kantaa. Tiedän yhtä sun toista Raamatusta, mutten millään saa käsityksiäni sopimaan tähän "Jumalan valitun kansan" käsityksiin.
Miksi Raamattua pitää tutkia niin, että varmasti lahkoudutaan? Ymmärretään asioita sieltä täältä ja loput uskotaan toisen ymmärryksen mukaan. Eikö Raamattua voi käyttää oman järjen mukaan opaskirjana elämässä? Toki Raamattua pitää ymmärtää kokonaisuutena, mutta miksi alkaa opettaa omia näkemyksiään siitä? Eikö tästä Jeesuskin varoittanut?
Siitä olen täsmälleen samaa mieltä jehovantodistajien kanssa, että Raamattu on hyödyllinen kirja. Pidän sitä myös pyhänä kirjana. Tulkitsen kuitenkin monta kohtaa niin täysin eri tavoin, etteivät sormet ja varpaat kenties riitä laskemaan.
Ovatko jehovantodistajat kenties eksyneet tutkiessaan ja ymmärtäessään asioita omalla tavallaan? Koska kaikkea elämää tulee kunnioittaa, miksi verikielto?
Toivottavasti joku osaa ottaa edes jollain tapaa kantaa. Tiedän yhtä sun toista Raamatusta, mutten millään saa käsityksiäni sopimaan tähän "Jumalan valitun kansan" käsityksiin.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Israel on Jumalan valittu kansa ENNEN MUITA kansoja, koska Israelin piti olla merkkinä muille kansoille siitä että on vain yksi oikea Jumala joka elää. Jumala otti omakseen Israelin, mutta muut kansat Jeesuksen ansiosta pääsivät osallisiksi tähän samaan osaan. jokainen joka oman pelastuksensa ottaa vastaan ja pitäytyy siinä on osallinen perintöön.
Eihän tässä ollut kommenttia muuhun kuin Jumalan kansaan. Miten nämä muut asiat sitten ovat? Ja kysynpä sitten, miksi ne siellä Israelissa sotivat jos se on Jumalan valittu kansa?
En usko, että Jumala voisi koskaan valita mitään tiettyä rajallista kansaa ennen muita, olemmehan kaikki Jumalan lapsia.
"En usko, että Jumala voisi koskaan valita mitään tiettyä rajallista kansaa ennen muita, olemmehan kaikki Jumalan lapsia."
Miksei Hän voisi, eihän ihmisyksilötkään ole ihan tasa-arvoisia, eihän?
sodat ja kaikenlaiset katastrofit ovat kaikki ihmisen omaa syytä kun eivät muista eivätkä kuuntele omaa luojaansa. Jumala on kautta aikain antanut antanut ihmisen elää rauhassa jos Jumalaa on kuultu ja vaellettu hänen pelossansa. jos ajattelee aasian katastrofia ja siellä päin vasta pakanauskontoja onkin ja siellä niinkuin muuallakin maailmassa tehdään kaikkea mikä on Jumalalle kauhistus. kun tutkii raamattua/Jumalan sanaa, teitä ja tekoja, niin tulee huomaamaan että kaikki mikä ihmistä kohtaa on oikeutettua, koska ihminen itse tulee itselleen kompastuskiveksi jos ei kuule Jumalaansa ja elä Jumalan vihan pelossa.
>>...kaikenlaiset katastrofit ovat kaikki ihmisen omaa syytä
Raamatun mukaan Jumala loi maapallon luonnonmekanismit ja oli tyytyväinen tulokseen. Tuo tyytyväisyys koski tietysti myös mannerlaattoja sekä niiden liikehdintää. Raamatun mukaan maanjäristykset, tulivuorenpurkaukset ja hyökyaallot ovat siis Jumalan luomia katastrofimekanismeja.
Mitä mekanismeja osaan odottaa ssuraavaksi? Taas tulkitaan (HUOM: TULKITAAN) Raamattua.
>>Mitä mekanismeja osaan odottaa ssuraavaksi?
Forumin otsikon rajaaman aiheen mukaan voisit odottaa Jehovan suuren päivän sotaa, eli Harmagedonin taistelua.
Toki tarkkanäköiset odottavat "rauha, rauha"-huutoa ja sitä, että YK ryhtyy muuttamaan peruskirjaansa.
Vielä tarkkanäköisemmät ryhtyvät esimerkiksi odottelemaan, että maanjäristykset todella lisääntyisivät vuoden 1914 jälkeen kuten sitäkin, että väkivalta, nälänhädät ja ruttotaudit lisääntyisivät vuoden 1914 tasoon verrattuna.
Kaikkein tarkkanäköisimmät tähyilevät merkkejä yläilmoissa, kun samanaikaisesti jehovantodistajia raahataan synagoogiin.
Se on vertauskuvallinen kuten koko raamatun teksti tai myöhempien aikalaisten kertomaa eli ei meistä ole kukaan erityisasemassa,kaikki olemme Jumalan silmissä saman arvoisia
jehovan todistaja? He uskovat vahvasti olevansa Jumalan kansa maan päällä, joka pelastuu Harmgedonista ainoana oikeana kansana.
mikä kohta sinulla on mennyt ohi?
kirjoitin että, ENNEN MUITA KANSOJA ja ISRAEL ON MERKKINÄ JA MUISTUTTAVANA ETTÄ ON VAIN YSKI OIKEA ELÄVÄ JUMALA. eli muistomerkkinä kaikille kansoille ja niiden sukupolville. jokainen on ihminen ja näin ollen saman arvoinen, olkoon jumalan kansaa tai pakanallista kansaa. jokainen on saanut vapaantahdon seurata tai olla seuraamatta yhtä ainoaa elävää Jumalaa, ja jokainen kuka haluaa seurata Jumalaa kuuluu Jumalan kansaa vaikka ei Israelilainen olisikaan.
ihminen ne päälleen syytää kun hylkää ja pitää halpana luojansa ja hänen lakinsa ja käskynsä joiden mukaan eläminen on paratiisimaista.
Eivät luonnonmullistukset kysy kenenkään asennetta yliluonnollisiin voimiin. Laavapurkaus hautaa alleen niin jumalisen kuin jumalattomankin.
siinä onkin taas yksi hyvä syy miksi kannattaa kääntyä Herran puoleen ennenkuin on myöhäistä, koska et voi koskaan tietää milloin tulee lähtö tästä maailmasta.
Jos lähtö tulee luonnonmullistuksessa, niin käytännön lopputuloksen kannalta on täysin yhdentekevää onko henkilö aiemmin kääntyillyt Jahven, Allahin tai kenen muun puoleen tahansa.
en ole Jehovan todistaja, vaan uskon yhteen Jumalaan ja siihen että hän antoi oman poikansa jotta pelastuisimme kuolemalta.
ei lopputulos ole aivan sama, koska vain yksi oikea Jumala on ja hänen luo ainoa tie on Jeesus Kristus. vain ne jotka kääntyvät pois jumalattomalta vaellukseltaan ja seuraavat Jeesusta, voivat pelastua kohtalolta johon saatana joukkoineen on tuomittu, joka on toinen kuolema ja ikuinen kuolema, josta ei enää paluuta ole.
>>en ole Jehovan todistaja,
Ei haittaa, en minäkään.
>> vaan uskon yhteen Jumalaan ja siihen että hän antoi oman poikansa jotta pelastuisimme kuolemalta.
Ei haittaa, vaikka minä en usko.
>>ei lopputulos ole aivan sama,
Tämähän alkoi väitteestä:
"..kaikenlaiset katastrofit ovat kaikki ihmisen omaa syytä..."
Raamatun mukaan Jumala piti hyvänä kaikkea luomaansa ja siihen sisältyy myös luonnonvoimat. Miten ihmeessä et ota kantaa Jumalan tuotevastuuseen?
Kun hyökyaalto iskee riittävällä voimalla, niin siinä ei auta Maamme-laulukaan, uskonnollisesta näkemyksestäkään ei ole hengenpelastajaksi.
Jumala kehui omaa luontityötänsä kun se oli valmis ja kaikki luonto toimi täydellisesti. maailman tuho alkoi vasta kun ihminen rikkoi Jumalaa vastaan saatanan johdatuksella ja söi hyvän ja pahan tiedon puusta hedelmän ja tästä alkoi ihmisen kädentyö maan päällä. ihminen tuhoaa maata ja luontoa jonka Jumala antoi ihmiselle täydellisenä. Jumala antaa ihmisen kärsiä, koska ihminen ei häntä kuule vaan hylkää hänet ja hänen sanansa.
>>Jumala kehui omaa luontityötänsä kun se oli valmis ja kaikki luonto toimi täydellisesti.
Millä raamatunjakeilla todistelet itsellesi, että Jumala ei luonut kuuden päivän sisällä mannerlaattojen liikettä sekä tulivuoria?
>> maailman tuho alkoi vasta kun ihminen rikkoi Jumalaa vastaan saatanan johdatuksella
Millä raamatunjakeilla todistelet itsellesi, että Jumala loi mannerlaattojen liikkeen ja tulivuoret ihmisten tuhoksi seitsemäntenä luomispäivänä? Tai vaihtoehtoisesti miten ihminen on aiheuttanut edellämainituista johtuvat katastrofit?
eihän Jumalan tarvinut hävittää mitään ennen lankeumusta, koska kaikki hänen luotunsa elivät sovussa.
>>eihän Jumalan tarvinut hävittää mitään ennen lankeumusta,
Tämän jokainen varmaan ymmärtää, eikä siitä ole nyt kyse. Kyse on Jumalan tuotevastuusta hänen luomiensa katastrofimekanismien suhteen. Ei siis kyse ole Jumalan tarpeesta hävittää ihmisiä, vaan ihmisiä valikoimattomasti edelleen hävittävistä mekanismeista.
>>Siitä olen täsmälleen samaa mieltä jehovantodistajien kanssa, että Raamattu on hyödyllinen kirja. Pidän sitä myös pyhänä kirjana.> Koska kaikkea elämää tulee kunnioittaa, miksi verikielto?
Suptri. Jehovan todistajat ovat pahasti harhautuneita lahkolaisia. Ja Raamatussa itse asiassa kielletään lahkot!!!!! Koska heidän oppinsa eroaa niin suuresti Jeesuksen sanomasta ja kristillisyydestä, on heidän täytynyt tehdä oma raamatunkäännös. Eikö se kerro aika paljon...
>>Koska heidän oppinsa eroaa niin suuresti Jeesuksen sanomasta ja kristillisyydestä, on heidän täytynyt tehdä oma raamatunkäännös.
"Mistä raamatunkäännöksestä luulet tuon väärennöksen löytyvän?"
99,999999999999999999999999% raamatunoppineista pitää tuota oikeana käännöksenä. Kielitaidoton Fred Franz siteerasi okkultisti Johannes Greberiä ja käänsi tuon "Jumalan" "jumalaksi".
>>99,999999999999999999999999% raamatunoppineista pitää tuota oikeana käännöksenä. Kielitaidoton Fred Franz siteerasi okkultisti Johannes Greberiä ja käänsi tuon "Jumalan" "jumalaksi".
Taitoosi tukeutuen kysynkin pitävätkö alla esitetyt väitteet paikkansa?
Joh. 1:1 Isä artikkelilla
Mark. 12:27 Isä ilman artikkelia
Joh. 20:28 Poika artikkelilla
Joh. 1:18 Poika ilman artikkelia
Apt. 19:37 Pakanoiden tosijumalia artikkelilla
Apt.19:26 Pakanoiden tosijumalia ilman artikkelia
2. Kor. 4:4 Väärinä pidettyjä jumalia artikkelilla
Joh. 10:34 Väärinä pidettyjä jumalia ilman artikkelia
2. Kor. 4:4 Ensimmäinen jumala on väärä ja toinen oikea, mutta molempia edeltää artikkeli
Gal. 4:8 Kummankaan jumalan edellä ei ole artikkelia
Matt. 22:44 Isään viittaavan sanan edellä ei ole artikkelia, mutta poikaan viittaavan edellä on artikkeli
>>Joh. 1:18 Poika ilman artikkelia
>>Kyseisessä jakeessa ei esiinny sanaa Poika:
Minun lienee tehtävä vanhaan KR38-Raamattuuni esittämäsi korjaus, siinä kun on virheellinen "ainokainen Poika"-maininta.
>>siinä kun on virheellinen "ainokainen Poika"-maininta.
Kyse oli kreikankielen ho-artikkelista ja/tai sen puuttumisesta. Onko noiden lainaamieni paikkojen suhteen jotain huomauttamista?
>>Kyse oli kreikankielen ho-artikkelista ja/tai sen puuttumisesta. Onko noiden lainaamieni paikkojen suhteen jotain huomauttamista?
>>...ei noihin kohtiin ole.
Alkuperäinen opetus hiukan maallikkojärjellä:
>1. theos = jumala
>2. ho theos = Jumala
Vai uusittu käsitys?
>>Kieliopilliset syyt vaikuttaa noissa monissa kohdissa siihen, miten määräistä artikkelia käytetään.
>>Yksi pikku juttu: olet muutamissa lainaamistasi kohdissa sekoittanut vähän sisältöä: "Pojan" sijasta yleisissä käännöksissa lukee "Herra" ja "Isän" sijasta "Jumala". Voit tarkistaa itse nuo muutamat jakeet...
Juu ja sekoittanut varmaan paljon muutakin.