Battle Royal: Mitä mieltä olette

Katselin netistä kyseisen elokuvan arvosteluja. Suurinpiirtein puolet antoivat vähemmän kuin
2ja 1/2 ja puolet enemmän kuin 4 tähteä. Itse antaisin 5 tähteä, mutta mikä on teidän mielipiteenne. Onko kyseessä itsetarkoituksellista väkivaltaa vai puhuttelevaa satiiria mustalla huumorilla höystettynä (osan mielestä elokuva on täysin huumoriton mutta itse repesin sotilaiden tuodessa paloitellun opettajan ruumiin oppilaiden eteen).
6509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyseinen itsetarkoituksellinen väkivalta, joka ei ole ollenkaan perusteetonta on juuri sitä satiiria. Kärjistetyt tilanteet johtavat valtavaan väkivaltaan, joka tässä elokuvassa käydään siinä samassa rähinässä lävitse ilman että se jaettaisiin koko elämän ajalle.

Äänestä

sen kuuluu olla se ....

Äänestä

Ei siis naurattanut pätkän vertaa, veri vaan lensi metrin kaarella ilman mitään tolkkua :/

Sain tästä elokuvasta (ja myös Hero) jonkimoisen kammon japsielokuvia kohtaan, pimeetä sakkia...

Tosi oli Hero ihan kaunista katseltavaa, mutta ei siinä ollutkaan sitten muuta, sitä samaa heilumista...

Äänestä
  • Ei välttämättä suomalaiseen makuun eikä huumorintajuun iskevä leffa, mutta omasta mielestäni viihdyttävä ja kieli poskessa tehty pätkä.

    Äänestä

Minusta se oli tosi hyvä leffa, ei niinkään aivotonta tappamista minun mielestäni. Tosin ne "yhtymäkohdat Japanin menneisyyteen" jäivät länsimaallikolta ymmärtämättä, mutta jos joku sanoo että niitä on kai sitä on uskottava. :D

Monet kuolemat olivat hyvin traagisia, esim. alussa oleva pariskunnan itsemurha kalliolta ja majakan verilöyly mokoman väärinkäsityksen takia.

Äänestä

Oikein mainio elokuva, jonka aika-ajoin jaksaa katsoa uudelleenkin.
Väkivalta ilmeisen tarkoituksella japskityyliin vedetty överiksi, esim. koulutyttöön saattaa upota uzista lippaallinen lyijyä ja vielä nousee.

Onhan siinä ihan kiinnostavia henkilöhahmoja varsinkin kiriyama kazuo, kylmänrauhallinen tappaja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diabolos kirjoitti:

Katselin netistä kyseisen elokuvan arvosteluja. Suurinpiirtein puolet antoivat vähemmän kuin
2ja 1/2 ja puolet enemmän kuin 4 tähteä. Itse antaisin 5 tähteä, mutta mikä on teidän mielipiteenne. Onko kyseessä itsetarkoituksellista väkivaltaa vai puhuttelevaa satiiria mustalla huumorilla höystettynä (osan mielestä elokuva on täysin huumoriton mutta itse repesin sotilaiden tuodessa paloitellun opettajan ruumiin oppilaiden eteen).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu