Pelastus saadaan uskon kautta

Uskosta Jeesukseen, joka toi meille armon ristin kärsimyksellään ja kuolleista nousemuksellaan.

”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”
Joh 3:16
8522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Galatalaiskirje kannattaa asian tìimoilta lukea kuten kirjoitettu on.

Ei kuten harhaoppiset sen selittää.

Äänestä

1 Kor 1:21
”Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,”…

Äänestä
  • Paavalin kirjoitukset kannattaa verrata Jeesuksen omiin oppeihin ja hänen kanssaan kulkeneiden apostoleiden oppeihin. Jos ne eivät täsmää, niin silloin Paavalin opit kannattaa laittaa hyllylle. Paavali ei ollut kaikessa rehellinen.

    Room. 3:7

    Mutta jos minun valheellisuuteni vain lisää Jumalan kirkkautta, kun sen ansiosta hänen totuutensa yhä korostuu, miksi minut sitten tuomitaan syntisenä?

    Äänestä

Saunatonttu ei ole tuollaista sanonut.

Äänestä

Ei pelkkä uskominen ketään pelasta yhtään mistään.

Jaak. 2:20

Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

Mitään vihreätä linjaa autuuteen ei ole olemassa.

Kaikki tuomitaan tekojensa mukaan.

Kristukseen kastetut ovat verensuojassa, heitä ei uhkaa kadotustuomio, mutta hekin tuomitaan kaikki tekojensa mukaan, kun Jumalan sana sanoo. Nyt ei ole mitään kadotustuomiota niillä, jotka on kasteessa Kristuksen ruumiiseen liitettyjä.

Ilm. 20:12

Näin myös kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä. Kirjat avattiin, avattiin myös elämän kirja, ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli merkitty, kukin tekojensa mukaan.

Äänestä
  • 1. Piet. 3:21

    Tuon esikuvan mukaisesti TEIDÄT PELASTAA NYT KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    1. Piet. 3:21

    Tuon esikuvan mukaisesti TEIDÄT PELASTAA NYT KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.

    toitottavat sitä "uskoa" ja samaan hengenvetoon kieltävät Jeesuksen kasteen Kristukseen , > "vedestä ja Hengestä"

    "kolme on jotka todistavat : Henki ja vesi ja veri , ja ne kolme yhdessä ovat"
    1 Joh: 5: 8

    "ne kolme yhdessä ovat " , eikä erikseen huudeta ilmaan hosuen,
    > " vesi > / henki / veri" <

    Äänestä

Uskonlahkoissa kitarakuorot soittaa ja seireenit laulaa taivaan ihanuuksista, kultaisista kaduista, helmiporteista ja kristallikruunuista.

Kerberokset lahkon ovella heittää ihmisiä sisälle pelastumaan taivaan esikartanoihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uskosta Jeesukseen, joka toi meille armon ristin kärsimyksellään ja kuolleista nousemuksellaan.

”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”
Joh 3:16

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu