Miksi Rikas ei tee töitä Kankaanpäässä?

Onkohan syynä että on parempaakin tekemistä kuin työnteko?
11373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

työntekö on parasta. itekki joka päivä teen 40 tuntia töitä. enkä tuu koskaan pitämään mitään lomia, sellaset ihmiset on laiskoja.

Äänestä
  • Hullu töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Hullu töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä!

    Minäkin teen töitä mielelläni. Hyvä että siitä saa vähän palkkaakin. Mutta työ on ihmiselle ja ihmisen terveydelle hyvin tärkeää.

    Äänestä

  • jep, fakta on se että laiskat ihmiset pitää lomia ja kovat ihmiset ei pidä lomia elämänsä loppuun asti. ja nukkumine sais loppua kokonaa, haudas kerkee nukkua. töissä ollaan yötä päivää eikä kotio mennä ennenku ollaa haudas.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    jep, fakta on se että laiskat ihmiset pitää lomia ja kovat ihmiset ei pidä lomia elämänsä loppuun asti. ja nukkumine sais loppua kokonaa, haudas kerkee nukkua. töissä ollaan yötä päivää eikä kotio mennä ennenku ollaa haudas.

    Näin se menee, Suomalainen tappaa itsensä työnteolla, on vaan pakko tehdä töitä, elämässä ei ole muuta sisältöä kuin työn tuoma ahneus.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Näin se menee, Suomalainen tappaa itsensä työnteolla, on vaan pakko tehdä töitä, elämässä ei ole muuta sisältöä kuin työn tuoma ahneus.

    tehny yli 10vuotta lapiohommia ja päiväs lapioin ojaa 500 metriä enkä oo itteeni vielä tappanu työllä.

    Äänestä

Työ on täysin yliarvostettua ajanvietettä. Aikansa saa paljon paremmin kulumaan esim. haukkumalla, valehtelemalla, maalittamalla, trollaamalla, mustamaalaamalla, nimittelemällä, öyhöttämällä, saksia heiluttelemalla, housuun paskomalla, satuja sopimattomissa paikoissa lukemalla, nuoria tyttöjä juottamalla ja vokottelemalla, asetta yökerhossa kuljettamalla, ammuskelemalla, ihmisiä vihaamalla...onhan noita. Vai mitä persut?

Äänestä
  • Kuulostaa kommunistien toiminnalta, sdp ja vasemmistoliitto

    Äänestä

Työn tekeminen on hyvästä ihmiselle. Harmi vain, että sillä ei vaurastu. Kiitos sosialismin.

Äänestä

Rikas säästää työnteon köyhille, rikas on reilu.

Äänestä

Päivääkään en tekisi töitä jos ei olisi pakko, kyllä tässä muitakin harrastuksia olisi ja noilla 1kk hamppi rahoilla ei pidetä nykyistä elintasoa 2 päivää kauempaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onkohan syynä että on parempaakin tekemistä kuin työnteko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu