Kyllä näkee Persujen ilmeestä että kuinka tässä nyt näin kävi,velanotto piti lopettaa,bensan hintaa laskea,köyhiltä ei leikata...lista on loputon...
Persuja ahdistaa
Anonyymi-ap
39609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Köyhä & TYHMÄ vasu uuniin. Kaasut tokmannilta.
Niin eihän peruspellet toki natseja ole 😂
Vuosikymmenien pikavippiputkea ja valtion 161 miljardin sekä
kuntien 30 miljardin velkataakkaa ei maksella muutamassa päivässä pois.
Tiukkaa taloudenpitoa vaaditaan useita vuosikymmeniä ennenkuin päästään
pois vasemmiston kaivamasta pikavippikuopasta.
Kyllä siinä on velkaa ottaneet muutkin kuin Marinin hallitus
Varmasti muttei yksikään hallitus aiemmin yhtä edesvastuuttomasti.
Marinilla ei ollut mitään ideaa mistä tienata sahaa eli kaikkeen oli
sama vastaus, lisää vain pikavippejä.
Ohisalo puolestaan ihmetteli miksi 90-luvun alussakin vain oteltu vippejä.
Tilanne oli niin paha ettei kukaan niitä olisi enää Suomelle myöntänyt.
Ja yksikään hallituksessa ei kantanut huolta huomisesta.
Heti kaikki mulle tänään ja heti.
Eikä kukaan jaksanut miettiä mitä jos korot nousee tappiin
eikä idiootit tajunneet että rahast voi joutua maksamaan korkoa ja kunnolla.
Jep. Lähes jokainen hallitus on ottanut velkaa.. Ja ottaa myös tämä petosjytkyhallitus.
JEP !! # PETOSJYTKY !
Toki, ystävä hyvä, mutta kerro, mikä hallitus on laittanut miljardit jakoon yhtä ahkeraan, kun täysin osaamaton, surkea apinaämmähallitus. Vielä sellainen pikkuseikka, että kerro vielä hallitus, jolle SUOMALAISET, SYNTYPERÄISET KANSALAISET, olisi ollut yhtä roskaa, kun apinaämmähallitukselle, josta ei välitetty pätkääkään. Velkamiljardit maailmalle, ei omien hyväksi.
Apinaämmälauma ei vahingossakaan sanonut sanaa "suomalaiset tai me suomalaiset". Pääapinaämmä länkytti ilmeettömin kylmin silmin kuin zombie "me eu:ssa, me eu:ssa, eu:lle pitää antaa (rahaa),..." ei vahingossakaan "me suomalaiset". Viha tuota sakkia kohtaan on niin suuri, ettei loiset edes ymmärrä, miten apinaämmäsakki tuhosi suomalaiset.
On kyllä aivan totta että rahaa jaettiin ed.hallituksen aikana miten sattuu.Anomuksia laatineet olivat suurimpia voittajia,ja ne jotka keksivät tekosyitä avustukseen,jopa 100 000 saattoi saada yhden ihmisen pöytälaatikkofirma kunhan konsultit tiesivät miten hakea.
Silti avustukset oli monelle tärkeää että pysyivät pystyssä,esim.ravintolat pakkosuljettiin,yleisötilaisuudet kiellettiin jne.Nämä siis Pandemian takia,ja näillä säästettiin ihmishenkiä,tällä hallituksella lyhyt muisti.
Hyvä esimerkki tuosta 100000€:sta. Rääjyjä Vappu Pimiälle sata tonnia "leipomuksiin", kepuläski Saarikko valtionvarainministeri ja Rääjyjä Pimiä, ex-kepuministeri Huuhtasen miniä. Haiseeko? Kyllä ja pahasti.
Persut enää 15 prosenttia kannatus,ja hallituspuolueet yhteensä 43 prosenttia,Demareilla kaikkien aikojen ennätyskannatus 24%,mistähän tämä kertoo.?No siitä että kansan silmille on kutsuttu.
Petosjytkyttäjät petti suomen tavikset ja köyhät.
Petturi, tämä Saksikäsisadisti romautti petoksellaan puupääpersujen kannatuksen. Tuntuu niin hyvältä kun petturipersujen kannatus sulaa ja romahtaa. Petosjytkyttäjät saa jytkyttää ittensä suohon !
Persuista osa pakenee toiseen "työväenpuolueeseen" ja osa Kokoomukseen,Persuja äänestäneet koostuu ihan työläisistä äärioikeistolaisiin,katteettomilla lupauksilla ja populismilla saatu helpot omenat noukittua,nyt taitaa ne omenat mädäntyä koriin.
Persu pettää aina.
Olihan tämä tiedos,populistipuolueet yleensä hetken ilmiö,ja suunta jatkuu...,yllätys on Kokoomuksen järkkymätön kannatus,vai siirtyikö osa jo Persuusta niihin?
Totaalinen PETOSJYTKY.
Vasemmistolaisuus on mielisairaus, pahimmasta päästä.
Ota persu verenpainelääke se varmaan nousi aamun uutiset luettuasi. SDP KIITOS
Heil Hitler persus
Persut pettivät työläiset äänestäjät ajamalla liittoja alas ja liiton päiväraha työttömäksi joutuvalla keskipalkkaisella 800€ huonompi kuin esim Ruotsissa ja muut edut ajettiin pohjoismaiden heihoimmalle tasolle. Persuista ei ole kohta jäljellä kuin muisto vaan ja persut pettää todellakin aina.
Muuta Ruotsiin työttömäksi.
Työttömien määrä lisääntynyt nyky hallituksen aikana 60000 ja toimeentuloa hakevien määrä 100000.
Eikö nuo luvut pitäny olla plus-merkkisiä vaalilupauksis.
Helppo laskea, että miten paljon kommunisteja on kussakin kaupungissa, koska kommunistit äänestivät haavistoa.
Pääsikös se natsi halla finaaliin. Ei kun joo kaikki nauroi sen jutuille.
Riikan petos
https://www.youtube.com/shorts/k3vpFtCBPEk
Riikka purra valehteli ja petti. Petti täysin. ( katsokaa video ja todetkaa ITSE.
Kaikki persut pitäisi siirtää suomesta Ruandaan.
Erottamiset jatkuu,Rydman,Vornanen,Turtiainen,Hakkarainen , ja uusia yhden miehen puolueita syntyy jotka syövät Persuja,ei hyvin mee ja sen kyllä näkee ja kuulee Riikastakin,menkää töihin...
Menkää töihin.Kun katselee täysistuntoja niin Riikan fraasi on täysin oikea.Vain muutama edustaja viitsii paikalle,kymppitonnin palkka kansalaisten antamilla äänillä edellyttäisi että menkää töihin,kansa myös maksaa palkkanne,menkää töihin.
Taidan äänestää Maukkaa Eurovaaleissa,ainut järkevä kun arvostelee Persujen kärkipoliitikkoja.
Ei ahdista. Köyhiä vassareita ahdistaa. Uli Uli köyhät 😂
Mä lyön vaikka vetoa kun demarit palaa pallille, ni nää leikkaukset jää voimaan, ay liike ei sano mitään. Bensa lähtee nousuun. Kaupassa ruuan hinta lähtee lentoo.
Ainoastaa mamuille tulee helpotuksia joita demarit mainostaa kaikkia koskeviksi.
Persu pettää aina.
Vihervasemmiston mielestä sosiaalipummien tulisi tienata enemmän kuin töissä olevien!
Älä nyt jaksa puhua paskaa. Persut sen sijaan ajavat suomeen orja yhteiskuntaa
Työehtojen heikennykset
Ensimmäiseltä sairauspoissaolopäivältä ei saa palkkaa
Työntekijän irtisanomiseen riittää ”asiallinen syy”
Vuoden määräaikainen työsopimus ei vaadi erityistä perustetta
Lomautuksen varoaikaa lyhennetään
Takaisinottovelvoite ei enää koske alle 50 henkilön yrityksiä
Työlainsäädännöstä halutaan poiketa sopimalla työpaikoilla heikommin ilman luottamusmiestä
Työriitojen ratkomista hankaloitetaan rajoittamalla valtakunnansovittelijan mahdollisuuksia
Lakko-oikeuden rajoitukset
Oikeutta poliittisiin lakkoihin rajoitetaan (voimaan 18.5.2024)
Oikeutta tukilakkoihin rajoitetaan (voimaan 18.5.2024)
Lakkoon osallistuneelle työntekijälle 200 euron sakko, jos lakko todetaan laittomaksi (voimaan 18.5.2024)
Lakkosakkoja korotetaan roimasti (voimaan 18.5.2024)
Sosiaaliturvan leikkaukset
Työttömyysturvan lapsikorotukset poistetaan (voimaan 1.4.2024)
Sovitellun työttömyysturvan suojaosa poistetaan (voimaan 1.4.2024)
Ansiopäivärahaa leikataan jo kahden kuukauden jälkeen (voimaan 2.9.2024)
Työttömyysturvan omavastuuaikaa pidennetään (voimaan 1.1.2024)
Ansiopäivärahan saamiseen tarvittavaa työssäoloaikaa pidennetään (voimaan 2.9.2024)
Työttömyyspäivärahan työssäoloehto euroistetaan (voimaan 2.9.2024)
Palkkatuettu työ ei kerrytä työttömyyspäivärahan työssäoloehtoa (voimaan 2.9.2024)
Työsuhteen päättyessä maksettava lomakorvaus estää työttömyysetuuden saamisen jaksotusajalta (voimaan 1.1.2024)
Vuorotteluvapaa lakkautetaan (voimaan 2.9.2024)
Aikuiskoulutustuki lakkautetaan (voimaan 1.8.2024)
Ikääntyvien työttömien turvaa heikennetään (voimaan 2.9.2024)
Asumistuen työssäkäyntiin liittyvä suojaosa poistetaan ja tukea leikataan (voimaan 1.4.2024)
Toimeentulotukea leikataan ja sen saamista vaikeutetaan (voimaan 1.4.2024)
Korotettuna maksettava vanhempainraha poistetaan ensimmäisen 16 arkipäivän ajalta *)
Persut kehtaavat vielä sanoa itseään duunaripuolueeksi noitten heikkennysten jälkeen. On ne täysiä idiotteja.
Persut on suomen vihatuin puolue ja on viimeinen kerta kun hallitukseen pääseivät. Eivät osaa muuta kuin mamuttaa,