Afrikassa ja Etelä-Amerikassa ja Intiassa suurin osa ihmisistä on teistejä. Ja muslimimaissa. Pitäisikö ateistien harjoittaa lähetystyötä, jotta näistäkin ihmisistä tulisi ateisteja. Maailmallehan olisi eduksi, että uskonnot katoaisivat kokonaan.
Olisiko järkevää harjoittaa miekkalähetystä? Jos alkuasukas ei luovu uskostaan, niin lyödään miekalla pää poikki? Islamissahan tämä toimi hyvin.
Olisiko järkevää harjoittaa miekkalähetystä? Jos alkuasukas ei luovu uskostaan, niin lyödään miekalla pää poikki? Islamissahan tämä toimi hyvin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaikka teillä hihhuleilla on lähetyskäskyjä ja väkivalta haaveita se ei suinkaan tarkoita että kaikilla muillakin olisi näin.
"Olisiko järkevää harjoittaa miekkalähetystä? Jos alkuasukas ei luovu uskostaan, niin lyödään miekalla pää poikki? Islamissahan tämä toimi hyvin."
Ateistit harjoittavat karttakeppilähetystä. Ateistit opettavat luonnontieteiden avulla sitä, millainen tämä havaitsemamme todellisuus on. Karttakepillä osoitetaan, että maa on pallo, eikä lujasti peruspylväiden päälle muurattu liillumaton litteä maa. Jos oppi ei mene perille, lyädään karttakepillä sormille.
afrikassa eli kamelinnussijoiden naapurissa uskotaan ja se usko perustuu tyhmyyteen
korkeamman älykkyyden maissa ei uskota