Jos puhutaan punaisen maidon itse tekemisestä... Niin voin kertoa miten sen itse teen. Teen sen sillai että ostan alennus rasvatonta maitoa kolme tölkkiä punalaputettua. Sitten ostan punalaputettua täyskermaa. Sitten laitan jokaiseen maitotölkkiin yksi kolmasosa kermasta niin siinä on punaista maitoa. Älä avaa kaikkia tölkkejä kerralla ja säilytä jääkaapissa. Punalaputettukin maito säilyy hämmentävän pitkään.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kerman lisääminen maitoon on looginen asia. Tosin on oltava tarkkana sen suhteen, että mitään hitusvinkula kermaa ei käytetä. Mutta myös esim. eestikaupassa voi olla sitä normaalia maitoa, joka on aitoa eli vielä parempaa kuin punainen maito Suomessa. Tosin maitopurkin värimaailma poikkeaa kotimaisista maidoista. Myös L-kauppa tarjosi ennen saksalaista maitoa joka oli kovin suosittua. Ja siinäkin maku ja rasvakomponenetit olivat kohdillaan. Voisipa melkein sanoa, että ap-viesti oli vuoden paras vinkki tähän mennessä. Ja varmasti kannattaa kokeilijaansa.
Siinä näkee ihmisen tyhmän turhamaisuuden, kun jopa vanhemmat henkilöt nenä purkissa tutkailevat päiväyksiä, eivätkä käsitä, että maitokin säilyy päiväyksen jälkeen kylmässä vaikkapa jopa 3 viikkoa eikä mitään makuvirhettä tule.
Minulla on ollut avattuna purkki Valion punaista 18 päivää, eikä sivumakua mitään.
Ihmiset ovat vieraantuneet..ennen luonnosta ja nykyisin vielä todellisuudestakin kiitos somen ja vaikuttajien. Jotka vaikuttavat väärään suuntaan. maalaisjärki on kadonnut. Maistele haistele ja juo ja syö. Kyllä nenä kertoo mikä on epäilyttävää tai pilalla.
Parasta ennen suosituksiin ei kannata luottaa vaan ostaa reilusti vaan. Jos on pilalla silloin on jotain muuta vikaa kuten kylmäketju katkennut myyjän tai valmistajan puolella esimerkiksi.