Media on saanut aikaan sotahysterian

Osa kansalaisistamme uskoo että Venäjä hyökkää pian Suomeen:

https://yle.fi/a/74-20084635

Uskomatonta, että median sotauutisointi on sallittu valheellisena. Uutisissa koko ajan hoetaan että hyökkääkö Venäjä tänne tai että sota laajenee tänne muutamassa vuodessa. Tällainen hysterisointi on rikollista. Muutenkin ihmiset ovat nykyisin ahdistuneita ja psyykkisesti sairaita somen takia, saati että valeuutisia julkaistaan. Ja käsittämätöntä, että tuon jutun vanhemmat eläkeikäisetkin ihmiset -jotka näyttävät äkkiseltään aivan normaaleilta- ovat valmiudessa ajamaan Haaparantaan Ruotsiin tai ovat muuttaneet Espanjaan etteivät jää sotaan! Ja tuon jutun nuori nainen on aivan ahdistunut ja pelkää ulkoa kuuluvia ääniä ja kerrostalon betonimäärän romahtamista pommituksessa niskaansa!
22199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Putte on ainoa joka puhuu sovittelevasti.

Äänestä
  • Ei olisi pitänyt liittyä Natoon.

    Äänestä

  • Sotakiimainen raivohullu fasistidiktaattori puhui juuri siitä miten oikeutettua on Venäjän hyökätä naapurivaltioon ja liittää sen maat itseensä.

    Sellainen ei ole sovittelevaa, eikä taatusti rauhoita ketään.

    Äänestä

Ei mitenkään erikoista, että kansa pelkää ja alkaa varautua pahimpana. Jo kaksi vuotta on näytetty kamalia kuvia Ukrainasta. Kun sota siellä alkoi, lähti todella paljon ihmisiä pakoon, onneksi lähtivät, koska tuhon omia olisivat muuten olleet. Miksi suomalaiset eivät saisi lähteä? Venäjän uhka on todellinen ja NATOn komppaniat lisäs uhkaa.

Äänestä

Jotkut pelkäävät ilmastonmuutosta, vaikka nauttivat auringon otosta. Täyttä hysteriaa koko uutisointi nykyisin. Tartutaan pienimpäänkin uutiseen, josta voi joku saada hermoromahduksen. Olen sitä mieltä, että ihmisen pitäisi osata olla itkemättä, ja toimia kaikessa riittävän kylmäkiskoisesti.

Äänestä

Eliitiltä ja medialta kyllä löytyy jokin hysterian aihe jokaiselle typerälle lampaalle.

Äänestä

Onko Ukrainan sodan tuhotkon, tapetut ihmiset, rauniotalot vain median luomaa harhaa? Todellisuutta ikävä kyllä ovat ja Suomen herroilla on kova sotauho päällä ainakin puheista päätellen.

Äänestä

ite laitoitte muka keltaisen valtion torjunnan mun psyykkisen hyvinvoinnin harteille 2008 kun jouduin käymään intissä "ihmisoikeusrikkomuksessa". on oikein että tekin saatte nyt tuntea samaa pelkoa.

Äänestä

Hysteerikkoja on ollut aina, mutta nyt heitä on ennätysmäärä.

Äänestä

Eiköhän sotaa lietsota sieltä Pietarin suunnalta.

Äänestä
  • Kyllä, lietsotaan ihan selvästi. Mutta niin myös länsimaidenkin puolelta. Kyllä turhaa uhoamista on molemmilla puolilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kyllä, lietsotaan ihan selvästi. Mutta niin myös länsimaidenkin puolelta. Kyllä turhaa uhoamista on molemmilla puolilla.

    Mutta vain Venäjä aloitti hyökkäyssodan, eikä suostu lopettamaan sitä.

    Äänestä

Suomessa uutisointi on jopa yllättävän maltillista tilanteeseen nähden, joten mitään sotahysterian lietsontaa ei ole ollutkaan.
Itse ainakin tahdon olla kärryillä tilanteesta, jokainen joka ei tahdo voi ihan vapaasti lopettaa median seuraamisen.

Äänestä

Voi hlvetti sentään. Ei se naapuri sieltä nyt ykskaks ala tänne tulemaan. Mummot ja lapset voi huokasta helpotuksesta.
Se tyttöparka käy sääliksi, jos monet nuoret todella ovat tuossa pisteessä niin ei hyvä.
Pommitukset ovat vielä todella kaukana, maailmassa saa tapahtua vielä paljon.
Median pitäisi nyt korjata pelotteluvirheensä, ja pysyä lujasti faktoissa.
Mitään uhkaa ei ole nyt, eikä lähitulevaisuudessakaan.
Ukrainan tilanne on toinen, pitkä matka on tänne siitä tilanteesta.
Uhoaminen ja pelottelu kuuluu noiden isojen valtioiden keinoihin.
Täällä pitäisi pitää vaan päät kylmänä ja elää normaalisti.
Mutta se pitäisi kansalaisille opettaa, että joskus voi sähkö/vesi/lämpö olla pois pitemmänkin ajan, joten on osattava varata vettä ja kylmänä syötäviä ruokia.
Marttojenkin ohjeet kotivarasta on naurettavia, kaikenlaista ainesta eri patojen laittamiseen. Milläs niitä kokkaillaan, jos ei sähköä ole??
Nyt rauhoittumaan koko kansa ja opettelemaan vanhoja tapoja. Metsässä voi kesällä olla paljon mustikkaakin, ei olisi pahitteeksi osata kerätä niitä.

Äänestä
  • Et sinäkään taida ymmärtää että venäjä on jo kohdistanut sotatoimia Suomea vastaan. Jo armeijassa opetettiin että sota alkaa aina elektronisella sodankäynnillä, informaatiovaikuttamisella ja kriittisen infran tuhoamisella. Nämä kaikki on jo tapahtunut.
    Totta että pää täytyy pitää kylmänä ja tästä on vielä matkaa aseelliseen konfliktiin, mutta armeijan oppien mukaan siihen on matkaa enää tasan yksi askel.

    Äänestä

Kaikkeen on syynsä.

Aloitetaan itänaapuristamme Venäjästä: se syntyi 1991 ja sen jälkeen se on hyökkäyssotinut koko ajan: Abhasia, Dagestan, Tadžikistan, Kaukasus, Tsetsenia, Pohjois- ja Etelä-Ossetiat, Moldova, Georgia, Ukraina, Syyyria, Keski-Afrikan tasavalta, Libya, Mali.... hyytävä lista!

Muistamme myös, että Venäjän diktattori Putin on sotarikollinen ja hänestä on kansainvälinen pidätysmääräys.

Äänestä
  • Kaikki tuo pitää paikkansa. Toki toinen suurvalta USA ei ole paljoa parempi. Vietnam, Chile, Irak, Afganistan...

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kaikki tuo pitää paikkansa. Toki toinen suurvalta USA ei ole paljoa parempi. Vietnam, Chile, Irak, Afganistan...

    Vietnam ja Chile olivat viime vuosituhannella ja Afganistanin operaatioon oli YK:n mandaatti. Vai onko Afganistanissa nyt jokin onnela, kun talebanin diktatuuri teloittaa ihmisiä mielivaltaisesti ja naiset ovat kotieläimen asemassa? Täysin vailla mitään ihmisoikeuksia, eikä oikeutta käydä koulua eikä oikeutta käydä töissä. Miksi sinä sellaista äärimuslimien veristä hirmuvaltaa puolustelet?

    Äänestä

Eikö nämä denialistit voisi jatkossakin pitää päänsä pensaassa ja lopettaa median seuraamisen? Joillain ihmisillä on erikoinen asenne ettei Suomessa tule koskaan, ikinä tapahtumaan yhtään mitään. Ei ole ollut mitään hysteriaa, vaan lähinnä tilanteesta on vain uutisoitu kohtalaisen realistisesti.

Äänestä

Ne pelkää, jotka sotaa haluaa.

Äänestä

Kaikella ihmisiä pelotellaan.

Äänestä

Tottahan on että EU on mukana erikoisoperaatiossa. Siitä litkusta eroonpääseminen onkin taitolaji joten nähtäväksi jää! Oblivion stout...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Osa kansalaisistamme uskoo että Venäjä hyökkää pian Suomeen:

https://yle.fi/a/74-20084635

Uskomatonta, että median sotauutisointi on sallittu valheellisena. Uutisissa koko ajan hoetaan että hyökkääkö Venäjä tänne tai että sota laajenee tänne muutamassa vuodessa. Tällainen hysterisointi on rikollista. Muutenkin ihmiset ovat nykyisin ahdistuneita ja psyykkisesti sairaita somen takia, saati että valeuutisia julkaistaan. Ja käsittämätöntä, että tuon jutun vanhemmat eläkeikäisetkin ihmiset -jotka näyttävät äkkiseltään aivan normaaleilta- ovat valmiudessa ajamaan Haaparantaan Ruotsiin tai ovat muuttaneet Espanjaan etteivät jää sotaan! Ja tuon jutun nuori nainen on aivan ahdistunut ja pelkää ulkoa kuuluvia ääniä ja kerrostalon betonimäärän romahtamista pommituksessa niskaansa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu