Autotoday.fi
Clas von Bell
Päivän museoauto: Sopivasti markkinoille juuri energiakriisin aikaan!
29.1.2024
”Millä autolla aiotte ajaa, kun bensiini maksaa 2 mk/litra? Valitkaa nyt tulevaisuuden perheauto FIAT 126.”
Näin haastoi Fiat-verkoston ilmoitus vuonna 1974, jolloin niin sanottu ensimmäinen energiakriisi koetteli maailmaa. Bensiinin hinnan kohotessa huikeaa vauhtia Fiat 126:n pieni polttonesteen kulutus tarjoutui mainosvaltiksi kuin itsestään.
Hintojen nousun ohella energiakriisi toi tullessaan vuoden 1974 alusta muutakin sääntelyä. Moottoriurheilu ja harrasteilmailu kiellettiin. Maanteille määrättiin 80 km/h kattonopeus. [Aika nihkeää aikaa.]
Uusi Pikku-Fiat oli tullut markkinoille sopivasti kriisin kynnyksellä 1972. Siinä oli ilmajäähdytteinen, kaksisylinterinen moottori takana.
Suomessa se ei saavuttanut Fiat 600:n kaltaista suosiota, vaikka se 1970-luvulla oli useana vuonna Suomen halvin henkilöauto. [Miksi? Valitettavasti käytettävyyteen oli jäänyt ongelmia.] Ahtaat sisätilat ja muut pienten mittojen aiheuttamat haitat karsivat suosiota. [Täysin ymmärrettävästi. Kokemusta on pienistä tiloista ja jäätävää hampaidenkiristelyä on. Matkustamisesta tulee piinaa. Auton valmistaminen ja valmistetun auton värkkääminen käyttökuntoiseksi onkin pakosti vaikeampaa kuin mitä käyttäjänä saattaa äkkiseltään aavistaa. Vaivannäkö halutun lopputuloksen eteen voipi herkästi mennä harakoille.]
Vaatimaton suorituskyky syrjäytti pienen kulutuksen tuoman edun. [Kuten arvata saattaa. Olisiko Fiat 126:n kaltaista saanut paremmalla suorituskyvyllä ja käytettävyydellä ja yhtä pienellä kulutuksella? Jos sellainen on jo saatu aikaan, kerrottehan minullekin.]
Vuonna 1976 esiteltiin hieman varustellumpi malli 126 Personal, mutta se ei merkittävästi lisännyt 126:n suosiota. [Kustannukset nousivat liian korkeiksi? Lisävarusteissa ja yleisessä käytettävyydessä ei päästy tarpeeksi pitkälle. Sääli.] Fiat 126 -mallia valmistettiin kuitenkin Italiassa vuoteen 1980 ja Puolassa peräti vuoteen 2000 asti.
[Puolassa kommunistit väistyivät vallasta jo vuonna 1989. Näköjään se ei ollutkaan sitten pelkästään valtionsosialismin taloudesta kiinni, kun kerran Puolassa on valmistettu Fiat 126 -mallia sen jälkeenkin peräti vuoteen 2000 asti.]
Vuosimallin 1976 Fiat 126 kuvattiin vuonna 2017 Classic Motorshow -tapahtumassa.
---------------------------------
https://autotoday.fi/paivan-museoauto-sopivasti-markkinoille-juuri-energiakriisin-aikaan/
Netti-arkistoitu versio:
https://web.archive.org/web/20240510152556/https://autotoday.fi/paivan-museoauto-sopivasti-markkinoille-juuri-energiakriisin-aikaan/
Hurmaavan vihreä Fiat 126 energiakriisin aikaan ja miksi Fiat 126 ei menestynyt
Anonyymi-ap
0
222
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218546Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307797Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105388Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825039Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294839Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2363339- 1253074
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352956Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin842945Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242566