lapsena kirkkoon liitetyille.
Jos sinua ei olisi liitetty kirkkoon vanhempiesi toimesta, olisitko pysynyt erossa kirkosta? Miksi/miksi et?
Jos sinua ei olisi liitetty kirkkoon vanhempiesi toimesta, olisitko pysynyt erossa kirkosta? Miksi/miksi et?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kirkosta eronneille.
Jos et olisi eronnut kirkosta, niin olisitko pysynyt siinä?
Eli mikäli liittymisikä olisi ollut tuossa paikkeilla, niin en tietenkään olisi liittynyt.
Jos olisi silti ollut pakko käydä rippikoulu, niin sen jälkeen en ainakaan missään tapauksessa olisi liittynyt!
...
pysynyt erossa kirkossa. En olisi koskaan liittynyt.
Totta kai olisin ja kuuluisin aina kirkkoon! Kirkko julistaa rakkauden sanomaa ja saa hyvää aikaan! Ilolla maksan veroni ja olen kirkon jäsen. Kaikki vaan liittymään kirkkoon!
minä en . tämä on vapaa maa.
Jos minua ei olisi liitetty kirkkoon väkisin, tungettu seurakunnan kerhoon ja aivopesty ajattelemaan että tämä se on se ainoa oikea totuus johon uskot tai kärvistyt helvetin tulessa, niin tuskin olisin koskaan liittynyt.
*onnellinen kirkosta eronnut omilla aivoillaan ajatteleva pakana*
-aluksi saamattomuuttani, myöhemmin siksi, että en usko mihinkään jeesusteluihin tai uskontojen muihin satuiluihin. Ainoa tehtävä, minkä olen kirkoille keksinyt, on valaista pimeitä öitä - soihtuina.
En olisi liittynyt kirkkoon vaan johonkin toiseen kristilliseen seurakuntaan.
Olisin pysynyt erossa!Eroan kirkosta heti kun täytän 18.