Minulla on pitkä ura metallialalla. nyt voisi työttymyyden takia ajatella uudelleen koulutautumista. Hyvin pärjäsin cnc yrsijänä metallipajalla, Metson ja Moventaksen hommia alihankintana tein.. Työt loppui finanssi kriisiin jo 2010. Sitten olen tehnyt avustustyötä Spr parissa. Leipä jonot ovat tuttuja työn tekijänä kautta asiakkaana. Joka päiväinen leipä on tullut tutuksi jo pitkan aikaa.
Eikös kokin ammatti olisi hyvä, kun siinä voi syödä kuormasta. Myöskin se on ihan seksikäs ala burgeri miesten ja muiden täkia.
Näitä koti kokkia on paljon köyhien parissa. Eikö olisi päheetä, kun omaisi koki paperit ?
Palkka tulisi ja leipäjonosta ruoat ja kunnon kokin kamat kotona Muurikan kesäkeitiötä myöden. Ittalan kamat onkin jo ostettu jo aiemmin.
Mielenkiintoa on kyllä kokkihommiin kun seuraa tätäkin palstaa.
Olisiko siinä mitään järkee kun olisi aito kokki. joka osaa tehdä kustannus tehokkaita köyhien ruokia. ja maittavia kuitenkin.
Mb_76
Ammatin valinta
4
171
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä! Eikä se mitään koulutusta kaipaa tai papereita. Hygieniapassi on oltava. Muuten vaan ryhdyt toimeen. Ruokaa Suomi tarvitsee aina. Se on yksi varmimpia toimialueita.
- Anonyymi
Minä kouluttauduin työkkärin tuella Atk-alalle. Ehdin olla kymmenkunta vuotta työttömänä. Nyt on duunipaikka ja ihan kivaa tekemistä.
- Anonyymi
Kannattaa harkita ainakin koulutusta, jos ei töitä löydy muuten tai/ja jos on kyllästynyt vanhaan ammattiin.
Mulla entinen naapuri, kokki muuten koulutukseltaan, kyllästyi työhönsä yhdessä vaiheessa ja korona-aika viimeisteli päätöksen vaihtaa alaa, lähti pari vuotta sitten kouluttautumaan välinehuoltajaksi. On jo valmistunutkin itseasiassa ja on todella tyytyväinen. Töitä piisaa, työ on mielekästä ja tienaakin hyvin. Aika lailla enemmänkin, kuin ravintolahommissa. - Anonyymi
Jos kyllästyttää alhainen palkkaus tai homma muuten risoo, niin pitää
oikopäätä kouluttautua uuteen hommaan. Mielellään sellaiseen työhön
missä on jo valmiiksi työvoimapulaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1303026- 2232961
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791896Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771539Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2381403- 481138
- 991031
- 113950
- 48880
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6863