Kela panttaa liikaa maksettua veroa

Anonyymi-ap

Kelan sivuilla sanotaan että Kela maksaa automaattisesti takaisin liikaa perityn veron. Sitä ei siis tarvitse erikseen pyytää. Noh, olen toimittanut Kelalle verokorttini, jossa veroprosentti on tasan 0%. Kela peri 40% veroa sekä kansan, että takuueläkkeestäni. Kuinka kauan tässä pitää odotella että Kela palauttaa liikaa perityn veron? Kun tosiaan kerrotaan ettei asiakkaan tarvitse sitä erikseen pyytää.

11

991

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se tule seuraavan verotuksen yhteydessä.
      Jos koskee vuotta 2024, niin vuonna 2025.

      Eihän työnantajatkaan erikseen veroja palauttele, vaan vasta koko vuoden osuus verotuksen yhteydessä.

    • Anonyymi

      Olitko lähettänyt verokortin ajoissa?
      Ellet, niin koko vuoden verotuksen yhteydessä.

      Jos olit lähettänyt ajoissa, mutta virhe oli Kelan - silloin "voit" yrittää pyytää veron palautusta. En usko, että suostuvat, koska hehän ovat sen jo verohallinnolle maksaneet.

    • Anonyymi

      Eihän tuollaisissa tilanteissa koskaan palautella ennakkoveroja.
      Kun lopullinen verosi lasketaan, niin saat veronpalautusta, jos sinulta on peritty liikaa veroja ja maksat lisää, jos liian vähän.

    • Anonyymi

      Lienet toimittanut verokortin ansiotuloja varten, etkä verokorttia eläkettä varten.
      Verottajan sivuilla sanotaan seuraavaa;

      Jos eläke verotetaan ansiotulona etkä ole tehnyt eläketulon verokorttia, eläkkeen ennakonpidätys on 40 %.

      Siispä kipin kapin hankkimaan verokortti eläketuloa varten.

    • Anonyymi

      Olen tehnyt verokortin nimenomaan eläkettä varten. Kelan sivuilla sanotaan:

      "Kela korjaa eläkkeiden verotuksen ja maksaa liikaa perityn veron takaisin asiakkaalle automaattisesti, kun takautuvasti voimassa oleva verokortti tulee Kelaan. Korjausta ei siis tarvitse erikseen pyytää Kelalta."

      Eli Kela palauttaa liikaa maksetun veron nimenomaan asiakkaalle. Ei sitä tarvitse odottaa veronpalautuksiin asti, kuten joku aiemmin väitti. Ilmarinen palautti välittömästi liikaa maksetun veron kun toimitin verokortin työeläkettä varten. Siitäkin vietiin ensin 40% veroa.

      Pitänee ottaa yhteyttä Kelaan ja kysyä mikä siellä oikein maksaa kun eivät ole vieläkään palauttaneet sitä 40% perittyä veroa kansan, ja takuueläkkeestäni.

    • Anonyymi

      Se sun muutosverokortti on tullut jälkeenpäin voimaan. Ei ne sitä
      välissä palauttele jos olet itse mokannut

    • Anonyymi

      Miten niin mokannut? Siis eläkeläisen verokorttia ei voi tehdä ennen kuin jäät eläkkeelle. Vasta sitten kun olet saanut eläkepäätöksen, ja tiedät kuinka paljon tulet saamaan eläkettä, sinun pitää tehdä eläkeläisen verokortti kansaneläkettä varten, ja se menee automaattisesti Kelalle. Jonka jälkeen Kela maksaa takaisin perimänsä liikaveron. Juuri näin olen tehnyt, mutta Kela perii edelleen 40% veroa kansaneläkkeestäni, vaikka verokortin mukaan eläkeveroprosenttini on 0%. Jostain syystä Kela ei ilmeisesti ole saanut vieläkään verohallinnon lähettämää verokorttiani, jotta voisi korjata verotukseni. Laitoinkin eilen kyselyä Kelaan ovatko he saaneet tiedon verohallinnolta, vai mistä kiikastaa. Eihän se voi olla oikein että 775 euron eläkkeestä viedään 40% veroja.

      • Anonyymi

        Verokortti täytyy nimenomaan olla Kelassa ennen eläkkeen maksamista.

        Ja, kyllä sen verokortin voi hakea ennakkoon ilman eläkepäätöstäkin.
        Näin olen itsekin tehnyt ja kaikki sujui ok.
        Jokainen tietää kyllä eläkkeensä määrän - ilman päätöstäkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verokortti täytyy nimenomaan olla Kelassa ennen eläkkeen maksamista.

        Ja, kyllä sen verokortin voi hakea ennakkoon ilman eläkepäätöstäkin.
        Näin olen itsekin tehnyt ja kaikki sujui ok.
        Jokainen tietää kyllä eläkkeensä määrän - ilman päätöstäkin.

        Ei tarvitse


    • Anonyymi

      Itselle kävi juurikin samoin. KEVA:n päätöksen jälkeen KELA lähetti oman päätöksen eläkkeestä ja samalla molemmilta tuli ensimmäisen maksun maksamisesta ilmoitus josta perivät 40% , kumpikin taho

      Verohallinnolta pyysin uudet muutosverokortit ja KEVA maksoi erotuksen 2 päivää myöhemmin ja KELA 5 päivää myöhemmin.

      Ilman erillisiä pyyntöjä

    • Anonyymi

      Höpö, höpö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      259
      9708
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      176
      5472
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      155
      5075
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      65
      4757
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      189
      2278
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      11
      2185
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      300
      1799
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1508
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1361
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1103
    Aihe