Kela panttaa liikaa maksettua veroa

Anonyymi-ap

Kelan sivuilla sanotaan että Kela maksaa automaattisesti takaisin liikaa perityn veron. Sitä ei siis tarvitse erikseen pyytää. Noh, olen toimittanut Kelalle verokorttini, jossa veroprosentti on tasan 0%. Kela peri 40% veroa sekä kansan, että takuueläkkeestäni. Kuinka kauan tässä pitää odotella että Kela palauttaa liikaa perityn veron? Kun tosiaan kerrotaan ettei asiakkaan tarvitse sitä erikseen pyytää.

11

961

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se tule seuraavan verotuksen yhteydessä.
      Jos koskee vuotta 2024, niin vuonna 2025.

      Eihän työnantajatkaan erikseen veroja palauttele, vaan vasta koko vuoden osuus verotuksen yhteydessä.

    • Anonyymi

      Olitko lähettänyt verokortin ajoissa?
      Ellet, niin koko vuoden verotuksen yhteydessä.

      Jos olit lähettänyt ajoissa, mutta virhe oli Kelan - silloin "voit" yrittää pyytää veron palautusta. En usko, että suostuvat, koska hehän ovat sen jo verohallinnolle maksaneet.

    • Anonyymi

      Eihän tuollaisissa tilanteissa koskaan palautella ennakkoveroja.
      Kun lopullinen verosi lasketaan, niin saat veronpalautusta, jos sinulta on peritty liikaa veroja ja maksat lisää, jos liian vähän.

    • Anonyymi

      Lienet toimittanut verokortin ansiotuloja varten, etkä verokorttia eläkettä varten.
      Verottajan sivuilla sanotaan seuraavaa;

      Jos eläke verotetaan ansiotulona etkä ole tehnyt eläketulon verokorttia, eläkkeen ennakonpidätys on 40 %.

      Siispä kipin kapin hankkimaan verokortti eläketuloa varten.

    • Anonyymi

      Olen tehnyt verokortin nimenomaan eläkettä varten. Kelan sivuilla sanotaan:

      "Kela korjaa eläkkeiden verotuksen ja maksaa liikaa perityn veron takaisin asiakkaalle automaattisesti, kun takautuvasti voimassa oleva verokortti tulee Kelaan. Korjausta ei siis tarvitse erikseen pyytää Kelalta."

      Eli Kela palauttaa liikaa maksetun veron nimenomaan asiakkaalle. Ei sitä tarvitse odottaa veronpalautuksiin asti, kuten joku aiemmin väitti. Ilmarinen palautti välittömästi liikaa maksetun veron kun toimitin verokortin työeläkettä varten. Siitäkin vietiin ensin 40% veroa.

      Pitänee ottaa yhteyttä Kelaan ja kysyä mikä siellä oikein maksaa kun eivät ole vieläkään palauttaneet sitä 40% perittyä veroa kansan, ja takuueläkkeestäni.

    • Anonyymi

      Se sun muutosverokortti on tullut jälkeenpäin voimaan. Ei ne sitä
      välissä palauttele jos olet itse mokannut

    • Anonyymi

      Miten niin mokannut? Siis eläkeläisen verokorttia ei voi tehdä ennen kuin jäät eläkkeelle. Vasta sitten kun olet saanut eläkepäätöksen, ja tiedät kuinka paljon tulet saamaan eläkettä, sinun pitää tehdä eläkeläisen verokortti kansaneläkettä varten, ja se menee automaattisesti Kelalle. Jonka jälkeen Kela maksaa takaisin perimänsä liikaveron. Juuri näin olen tehnyt, mutta Kela perii edelleen 40% veroa kansaneläkkeestäni, vaikka verokortin mukaan eläkeveroprosenttini on 0%. Jostain syystä Kela ei ilmeisesti ole saanut vieläkään verohallinnon lähettämää verokorttiani, jotta voisi korjata verotukseni. Laitoinkin eilen kyselyä Kelaan ovatko he saaneet tiedon verohallinnolta, vai mistä kiikastaa. Eihän se voi olla oikein että 775 euron eläkkeestä viedään 40% veroja.

      • Anonyymi

        Verokortti täytyy nimenomaan olla Kelassa ennen eläkkeen maksamista.

        Ja, kyllä sen verokortin voi hakea ennakkoon ilman eläkepäätöstäkin.
        Näin olen itsekin tehnyt ja kaikki sujui ok.
        Jokainen tietää kyllä eläkkeensä määrän - ilman päätöstäkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verokortti täytyy nimenomaan olla Kelassa ennen eläkkeen maksamista.

        Ja, kyllä sen verokortin voi hakea ennakkoon ilman eläkepäätöstäkin.
        Näin olen itsekin tehnyt ja kaikki sujui ok.
        Jokainen tietää kyllä eläkkeensä määrän - ilman päätöstäkin.

        Ei tarvitse


    • Anonyymi

      Itselle kävi juurikin samoin. KEVA:n päätöksen jälkeen KELA lähetti oman päätöksen eläkkeestä ja samalla molemmilta tuli ensimmäisen maksun maksamisesta ilmoitus josta perivät 40% , kumpikin taho

      Verohallinnolta pyysin uudet muutosverokortit ja KEVA maksoi erotuksen 2 päivää myöhemmin ja KELA 5 päivää myöhemmin.

      Ilman erillisiä pyyntöjä

    • Anonyymi

      Höpö, höpö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11178
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10341
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6578
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5691
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      74
      5102
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4434
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      27
      4259
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      77
      4109
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      135
      3655
    Aihe