Kela panttaa liikaa maksettua veroa

Anonyymi-ap

Kelan sivuilla sanotaan että Kela maksaa automaattisesti takaisin liikaa perityn veron. Sitä ei siis tarvitse erikseen pyytää. Noh, olen toimittanut Kelalle verokorttini, jossa veroprosentti on tasan 0%. Kela peri 40% veroa sekä kansan, että takuueläkkeestäni. Kuinka kauan tässä pitää odotella että Kela palauttaa liikaa perityn veron? Kun tosiaan kerrotaan ettei asiakkaan tarvitse sitä erikseen pyytää.

11

883

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se tule seuraavan verotuksen yhteydessä.
      Jos koskee vuotta 2024, niin vuonna 2025.

      Eihän työnantajatkaan erikseen veroja palauttele, vaan vasta koko vuoden osuus verotuksen yhteydessä.

    • Anonyymi

      Olitko lähettänyt verokortin ajoissa?
      Ellet, niin koko vuoden verotuksen yhteydessä.

      Jos olit lähettänyt ajoissa, mutta virhe oli Kelan - silloin "voit" yrittää pyytää veron palautusta. En usko, että suostuvat, koska hehän ovat sen jo verohallinnolle maksaneet.

    • Anonyymi

      Eihän tuollaisissa tilanteissa koskaan palautella ennakkoveroja.
      Kun lopullinen verosi lasketaan, niin saat veronpalautusta, jos sinulta on peritty liikaa veroja ja maksat lisää, jos liian vähän.

    • Anonyymi

      Lienet toimittanut verokortin ansiotuloja varten, etkä verokorttia eläkettä varten.
      Verottajan sivuilla sanotaan seuraavaa;

      Jos eläke verotetaan ansiotulona etkä ole tehnyt eläketulon verokorttia, eläkkeen ennakonpidätys on 40 %.

      Siispä kipin kapin hankkimaan verokortti eläketuloa varten.

    • Anonyymi

      Olen tehnyt verokortin nimenomaan eläkettä varten. Kelan sivuilla sanotaan:

      "Kela korjaa eläkkeiden verotuksen ja maksaa liikaa perityn veron takaisin asiakkaalle automaattisesti, kun takautuvasti voimassa oleva verokortti tulee Kelaan. Korjausta ei siis tarvitse erikseen pyytää Kelalta."

      Eli Kela palauttaa liikaa maksetun veron nimenomaan asiakkaalle. Ei sitä tarvitse odottaa veronpalautuksiin asti, kuten joku aiemmin väitti. Ilmarinen palautti välittömästi liikaa maksetun veron kun toimitin verokortin työeläkettä varten. Siitäkin vietiin ensin 40% veroa.

      Pitänee ottaa yhteyttä Kelaan ja kysyä mikä siellä oikein maksaa kun eivät ole vieläkään palauttaneet sitä 40% perittyä veroa kansan, ja takuueläkkeestäni.

    • Anonyymi

      Se sun muutosverokortti on tullut jälkeenpäin voimaan. Ei ne sitä
      välissä palauttele jos olet itse mokannut

    • Anonyymi

      Miten niin mokannut? Siis eläkeläisen verokorttia ei voi tehdä ennen kuin jäät eläkkeelle. Vasta sitten kun olet saanut eläkepäätöksen, ja tiedät kuinka paljon tulet saamaan eläkettä, sinun pitää tehdä eläkeläisen verokortti kansaneläkettä varten, ja se menee automaattisesti Kelalle. Jonka jälkeen Kela maksaa takaisin perimänsä liikaveron. Juuri näin olen tehnyt, mutta Kela perii edelleen 40% veroa kansaneläkkeestäni, vaikka verokortin mukaan eläkeveroprosenttini on 0%. Jostain syystä Kela ei ilmeisesti ole saanut vieläkään verohallinnon lähettämää verokorttiani, jotta voisi korjata verotukseni. Laitoinkin eilen kyselyä Kelaan ovatko he saaneet tiedon verohallinnolta, vai mistä kiikastaa. Eihän se voi olla oikein että 775 euron eläkkeestä viedään 40% veroja.

      • Anonyymi

        Verokortti täytyy nimenomaan olla Kelassa ennen eläkkeen maksamista.

        Ja, kyllä sen verokortin voi hakea ennakkoon ilman eläkepäätöstäkin.
        Näin olen itsekin tehnyt ja kaikki sujui ok.
        Jokainen tietää kyllä eläkkeensä määrän - ilman päätöstäkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verokortti täytyy nimenomaan olla Kelassa ennen eläkkeen maksamista.

        Ja, kyllä sen verokortin voi hakea ennakkoon ilman eläkepäätöstäkin.
        Näin olen itsekin tehnyt ja kaikki sujui ok.
        Jokainen tietää kyllä eläkkeensä määrän - ilman päätöstäkin.

        Ei tarvitse


    • Anonyymi

      Itselle kävi juurikin samoin. KEVA:n päätöksen jälkeen KELA lähetti oman päätöksen eläkkeestä ja samalla molemmilta tuli ensimmäisen maksun maksamisesta ilmoitus josta perivät 40% , kumpikin taho

      Verohallinnolta pyysin uudet muutosverokortit ja KEVA maksoi erotuksen 2 päivää myöhemmin ja KELA 5 päivää myöhemmin.

      Ilman erillisiä pyyntöjä

    • Anonyymi

      Höpö, höpö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      256
      1852
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1378
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      210
      1259
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1115
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      65
      923
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      923
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      894
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      836
    9. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      803
    10. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      800
    Aihe